TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ССМ: Министрите на работничките столчиња само што не ја започнале седницата за зголемување  на платите за 2806 денари‼️

Вечер Прес - 23.06.2022

Министрите на работничките столчиња само што не ја започнале седницата за зголемување на платите за 2806 денари‼️ Ова е саркастична забелешка на Сојузот на синдикатите на Македонија на вториот ден од штрајкот на јавната администрација за линеарно ...

СТОЛЧИЊА ПРЕД ВЛАДА, втор ден штрајк, ССМ бара покачување на платите

Фактор

ССМ постави 21 столче пред Владата

Локално

Со 120 столчиња пред Собранието,ССМ  го започна генералниот штрајк во јавниот сектор

Алфа

Јавниот сектор од денеска во штрајк – ќе работат само 10 проценти од вработените

Канал5

Почна генералниот штрајк во јавниот сектор, столчиња пред Собранието – потсетник за барањата на Синдикатот

Телма

ССМ утре ќе постави 21 столче пред Владата

Локално

Либертас Република +инфо еМагазин Фактор ТВ21 Press24 Слободен Печат

Штрајк во јавниот сектор, од Владата апелираат да се најде одржливо решение за раст на платите

Опсервер - 23.06.2022

Сојузот на синдикати на Македонија го реализираше најавениот генерален штрајк во јавниот сектор барајќи линеарно зголемување на платите за 2.806 денари и враќање на правото за регрес на годишен одмор.

ССМ: Ќе протестираме сѐ додека не се зголеми платата од 2800 денари

Алсат-М

Јавниот сектор излегува на штрајк- пред Собрание симболично ќе бидат поставени 120 столчиња

Локално

Град Скопје со зголемување од 2800 денари ги усогласи линеарно платите на вработените со растот на минималната плата

Lider

Јавниот сектор во генерален штрајк, ќе работат 10 проценти од вработените

Алсат-М

Продолжува штрајкот во јавниот сектор

Курир

Штрајк во јавниот сектор, од Владата апелираат да се најде одржливо решение за раст на платите

24Инфо

Независен Во Центар Скопје инфо Фокус Денешен Либертас MakPress Бриф

Продолжува штрајкот на јавниот сектор, се бара линеарно зголемување на платите

Локално - 23.06.2022

Вработените во јавниот сектор во северна Македонија денеска повторно излегуваат на штрајк во организација на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), барајќи линеарно зголемување на платите за 2.806 денари, враќање на регресот за годишен одмор од ...

ССМ почна генерален штајк

Сител

Генерален штрајк во јавниот сектор за повисоки плати, нема решение за продуктивноста

Р.С.Европа

Вработените во јавниот сектор од денеска во штрајк – ќе работат само 10 отсто од вработените

360 степени

Со празни столчиња за пратениците ССМ го започна генералниот штрајк за повисоки плати

Радио МОФ

ССМ пред Собранието: Ако не се зголемат платите во јавниот сектор, ќе бараме оставки

Макфакс

ССМ од денеска во генерален штрајк, ќе работат 10 проценти од вработените

Канал5

Сител Алсат-М Вечер Прес Република Бизнис Вести Опсервер Телма МКД

Јавната администрација во генерален штрајк, Димовски: Се чувствуваме излажани и изманипулирани

ТВ21 - 22.06.2022

Со поставување на 120 столчиња пред Собранието на РСМ од страна на вработените во ССМ упатија порака пратениците да го изгласаат поднесениот амандман за покачување на платите во јавниот сектор за 2 807 денари.

Бауш: Во услови кога со ребалансот се обезбедуваат повисоки плати само за една категорија работници, нормално е да има штрајк

Денар

Бараме линеарно усогласување на платите за 2.806 денари, вели ССМ на почетокот на генералниот штрајк

Глас на Америка

Јавната администрација во штрајк, најавени кривични пријави за работодавците што го попречуваат

Вечер Прес

Штрајкуваат вработени во штипскиот Основен суд, Основно и Вишо јавно обвинителство

24Инфо

Со 120 столчиња пред Собранието, ССМ симболично го започна генералниот штрајк во јавниот сектор

360 степени

Генерален штрајк на ССМ: оправдано или претерано сценарио во битката за повисоки плати?

Deutsche Welle

Слободен Печат МКД Сител Слободен Печат Курир Press24 Press24 ММС

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

Сител - 22.06.2022

– Изјавите на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) дека најавениот штрајк дава резултати, односно дека во Град Скопје и ЈСП се покачени платите како заслуга на ССМ се невистинити, велат од Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС).

ССМ СЕ КИТИ СО ТУЃИ ПЕРЈА? Штрајкот бил ненајавен, Тренчевска вели институциите ќе функционираат

+инфо

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

Бизнис Вести

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

Опсервер

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

MakPress

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

Канал5

КСС: ССМ се кити со туѓи заслуги

Курир

Фокус ТВ21 24Инфо 4NEWS Нетпрес Локално Нова ТВ Press24

Британскиот вицепремиер: Милитантните синдикати не смеат да победат во штрајкот

МКД - 22.06.2022

Заменикот на британскиот премиер Доминик Раб кажа денес дека владата не смее да им дозволи на „милитантните синдикати“ да победат во штрајкот на железничарите, предупредувајќи дека исполнувањето на нивните барања би можело да доведе до спирала на ...

Владата нема да дозволи штрајкот на железницата да победи, вели британскиот вицепремиер

Макфакс

Велика Британија во застој: Најголем железничарски штрајк по децении

Deutsche Welle

Работниците во британски железници го започнаа најголемиот штрајк во последните 30 години

Денар

Владата нема да дозволи штрајкот на железницата да победи, вели британскиот вицепремиер

Точка

Доминик Раб: Владата нема да дозволи штрајкот на железницата да победи

Press24

Британскиот вицепремиер: Владата нема да дозволи штрајкот на железничарите да победи

Локално

MTM

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

Сител - 22.06.2022

Уверувам дека институциите ќе ги даваат услугите кон граѓаните и ќе бидат функционални за време на штрајкот, изјави министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, откако членовите на Сојузот на синдикатите на Македонија денеска ...

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

Опсервер

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

ТВ21

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

Вечер Прес

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

Press24

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

24Инфо

Тренчевска: Институциите ќе даваат услугите и за време на штрајкот, дијалогот продолжува

Канал5

4NEWS MakPress Нова ТВ Курир Нетпрес 360 степени Либертас

Вработените во здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

Сител - 22.06.2022

Вработените лекари и медицински лица во Клиничка Болница и Здравствен Дом во Тетово денеска од 10 до 10:30 часот штрајкуваат на работните места согласно поддршката што ја даваат како гранков синдикат на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ).

Вработените во здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

ТВ21

Здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкува секој ден од 10 до 10:30 часот

4NEWS

Вработените во здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

Канал5

Вработените во здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

Press24

ТЕТОВО: Вработените во здравствениот сектор ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

Курир

Вработените во здравствениот сектор во Тетово ќе штрајкуваат секој ден од 10 до 10:30 часот

Вечер Прес

MakPress

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го прифатија повикот на ССМ и се сретнаа со работниците пред Собранието

24Инфо - 22.06.2022

Го прифативме повикот за средба со ССМ и излеговме пред Собранието. Ние како пратеничка група го поднесовме амандманот на ССМ со кој требаше во предлог ребалансот на Буџетот за 2022 година да се обезбедат средства за линеарно покачување на платата ...

Го прифативме повикот за средба со ССМ и излеговме пред Собранието, вели Панова

Скопје1

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го прифатија повикот на ССМ и се сретнаа со работниците

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Го прифативме повикот за средба со ССМ и излеговме пред Собранието

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го прифатија повикот на ССМ и се сретнаа со работниците пред Собранието

MakPress

Го прифатија повикот: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се сретнаа со работниците пред Собранието

Курир

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се сретнаа со претставници на ССМ пред Собранието

Сител

ТВ21 4NEWS Lider Нетпрес

Митева:СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

24Инфо - 22.06.2022

Почитувани, Пратениците на СДСМ гласаа против предлогот на ССМ за линеарно зголемување на платите во јавниот сектор за 2806 денари. СДСМ им го отежна животот на десетици илјади семејства. Линеарното зголемување на платите кое СДСМ го отфрли, беше ...

Митева: СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

Сител

Митева: СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

Курир

Митева: СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

Press24

Митева:СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

Канал5

Митева:СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

MakPress

Митева: СДСМ гласаше против предлогот на ССМ за зголемување на платите на работниците

Нетпрес

Република Скопје1 Макфакс MTM А1 On

Димовски: Штрајкот на ССМ може да стане Дамоклов меч за функционерите и политичарите

Алсат-М - 22.06.2022

Првиот синдикалец, Дарко Димовски, ги повика пратениците и министрите да придонесат за усвојување на потребниот амандман со кој ќе се овозможи линеарно зголемување на платата на работниците за 2 806 денари.

Димовски: Се чувствуваме изманипулирани и излажани, штрајкот може да стане Дамоклов меч за политичарите

Локално

Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Сител

Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Алсат-М

„Работникот дојде по ветеното“: Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Курир

Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Опсервер

Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Слободен Печат

MakPress Независен Press24 Frontline 24Инфо Канал5 +инфо Република