TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не е само линданот: Токсични закани демнат од ОХИС

Deutsche Welle - 11.11.2019

Државата со децении не може да го реши проблемот со закопаниот Линдан во фабриката ОХИС, а деновиве јавноста дозна и за два други отрови кои се закана за граѓаните на цело Скопје: винил-хлорид и метил акрилат мономер Поранешниот изминатите неколку ...

Власта и активистите во клинч: Избегнат еко-инцидент?

Глас на Америка - 11.11.2019

Само ден по најавите на Владата за посветеност во борбата против загадувањето, најпрвин срамежливо, а потоа низ сите медиуми, се излеа веста за истекувањето хемикалии во кругот на некогашната фабрика ОХИС во Скопје Само ден по најавите на Владата за ...

Транспортот треба да го врши бугарска фирма – „Eкоцентар 97“ нема лиценца за пренос на хемиски отпад

ТВ21 - 11.11.2019

Фирмата „Екоцентар 97“ задолжена за пренос на хемискиот отпад од „Охис“ нема лиценца за пренос на хемиски отпад. Ја побаравме фирмата во регистарот за транспорт на опасен отпад, но не ја најдовме.

ОХИС како темпирана бомба, смрдеата од хаваријата сè уште се чувствува

Алсат-М - 11.11.2019

Тешките миризби на хемикалии се уште се чувствуваат во кругот на фабриката ОХИС. Штипење на очи и чешање на кожата е првото на кое се пожалија новинарските екипи кои денеска влегоа во дворот на фабриката. Сликата пред нас е повеќе од страшна.

Министерството утврди дека нема метил акрилат во воздух, ама засега не утврди одговорност за излевањето во ОХИС

Радио МОФ - 11.11.2019

„Ситуацијата е под контрола. Нема потреба за паника“. Министерот за животна средина, Насер Нуредини , денеска на неколку пати пред новинарите, на англиски јазик со преведувач, ја смируваше ситуацијата за излевањето на течноста во ОХИС, откако ...

Надлежните тврдат: Имало траги од метил акрилат во цистерната од Охис, но немало испарување

24 Вести - 11.11.2019

Ситуацијата во „ОХИС“ под контрола - нема загадување на воздухот - по три дена од инцидентот министеорт за животна средина Насер Нуредини излезе во јавноста – ги смирува граѓаните, вели нема простор за паника.

Инцидентот во ОХИС не го загадил воздухот, во фабриката се чуваат опасни хемикалии

Сител - 11.11.2019

Мал Чернобил вака вработените ја нарекуваат поранешната фабрика Охис. Во организирана обиколка, јавноста конечно доби можност да види дел од токсичниот отпад кој со децении е сместен овде.

И 14 тони од опасната хемикалија винил хлорид чекаат да го напуштат ОХИС, сосе 400 буриња

+инфо - 11.11.2019

Под 24-часовен мониторинг во ОХИС е винил хлоридот - уште поопасен од метил акрилатот - и тој засега е складиран во вагон цистерна. Се претпоставува дека има околу 14 тони од винил хлоридот којшто чека на отстранување од ОХИС, но и целосно од ...

Нуредини ги брифира новинарите на англиски: Инцидентот во Охис е под контрола , Филипче предупредува: Не се шетајте без ...

Алфа - 11.11.2019

Не истекле 6 тони контаминирана вода со метил акрилат туку само два, тврди сопственикот на фирмата Еко Центар 97, Владо Момировски од кого министерот за животна средина Насер Нуредини ќе побара одговорност за случајот со излевањето на вода од ...

Нуредини: Тендерот за линданот во ОХИС не пропаднал, туку е само продолжен

Мета - 11.11.2019

Меѓународниот тендер за линданот не пропаднал, тој е продолжен до 16-ти декември од УНОПС за да се даде повеќе време за повеќе компании да покажат интерес за учество на тендерот, информираше денес министерот за животна средина Насер Нуредини.

Опасниот метил акрилат мономер од ОХИС не бил откриен во воздухот, туку само во цевките и во резервоарот

+инфо - 11.11.2019

Препокриена беше кадата со струготини од дрво, пилевина. Тие струготини наредниот ден, на 9 ноември, беа собрани и кадата беше дезинфицирана со варова вода, изјави Кировски. Опасниот метил акрилат мономер по инцидентот во ОХИС не бил откриен во ...

„Екоцентар 97“: Истечената вода од базенот во ОХИС е складирана во безбедни буриња и е подготвена за транспорт и ...

еМагазин - 11.11.2019

На 07.11.2019, цистерната во која што претходно бил складиран метил акрилат мономер е наполнети со вода со цел да се исперат и да се отстранат остатоци од хемикалиите и истата да станат неопасен отпад.

Нуредини смирува: Траги од метил акрилат мономер има во цефките, но не и во воздухот

Слободен Печат - 11.11.2019

Министерот за животна средина Насер Нуредини, на денешниот брифинг со новинарите, уверуваше дека ситуацијата во Охис е под контрола и дека инспекторатот ја следи ситуацијата. Тој кажа и дека ќе побараат одговорност од сопственикот на фирмата за тоа ...

По хаваријата во ОХИС, токсините се задржале во цистерната и не се рашириле во воздухот

Фокус - 11.11.2019

Траги на метил акрилат мономер биле забележани во цевките на цистерната, меѓутоа нема отровни супстанци во воздухот и животната средина, покажала анализите на штипскиот универзитет, по истекувањето на токсична материја во фабриката ОХИС.

Во приватниот ОХИС државата немала ингеренции за другите отрови, само за канцерогениот линдан

Мета - 11.11.2019

Освен за линданот, Министерството за животна средина не било инволвирано во процесот на чистење на ниедна друга опасна хемикалија од кругот на ОХИС, бидејќи некогашниот хемиски гигант сега претставува приватна сопственост.

Анализи за ОХИС - Во воздухот немало отровни супстанци

Р.С.Европа - 11.11.2019

Опасната материја метил акрилат ја имало во цевките на цистерната во ОХИС, но во воздухот немало отровни супстанции, покажале мерењата на Штипскиот универзитет, што денеска ги презентираа од Министерството за животна средина.

Овде се сместени околу 65-70 тони метил акрилат кои треба да заминат на уништување во Швајцарија

Сител - 11.11.2019

Овде се сместени околу 65-70 тони метил акрилат во буриња кои треба да заминат на уништување во Швајцарија. Мирјана ...

Хемиска бомба го демне Скопје

Нетпрес - 11.11.2019

Да не откажеше пред три дена вентилот на резервоарот и не истечеше токсичниот метил акрилат мономер од под почвата на некогашната скопска фабрика Охис, којзнае кога и во каква прилика поворно ќе се актуелизираше над 20 годишниот проблем со ...

Метил акрилат не испарил во воздухот, покажале анализите од „Охис“

360 степени - 11.11.2019

Нема токсични материи во воздухот, откако опасниот метил акрилат мономер во петокот се излеа во „Охис“, покажале резултатите од тестирањата во акредитираната лабораторија на Штипскиот универзитет.

Ова е силусот во Охис од кој протече вода со метил акрилат

Сител - 11.11.2019

Ова е силусот од кој протече вода со метил акрилат. Во моментот базенот е исчистен но во силусот има уште неколку тони вода. Миризбата се чувствува насекаде во кругот на Охис, а управителите велат тој мирис е присутен 30 години.

Метил акрилат мономер има во цевките и резервоарот во ОХИС, но не и надвор во животната средина, покажа лабораториската ...

Сакам да кажам - 11.11.2019

Резултатите од мерењата на акредитираната лабораторија од Штипскиот универзитет покажале присуство на опасната материја метил акрилат мономер во цевки и во резервоар во ОХИС, но немало надвор во животната средина.

Од „Охис“ истече голем проблем

Н.Македонија - 11.11.2019

Основното јавно обвинителство вчера го чекаше извештајот од Министерството за животна средина и просторно планирање околу хаваријата што во петокот била регистрирана во скопската фабрика „Охис“, кога истекло сѐ уште неутврдено количество метил ...

Готови се анализите за ОХИС: Во воздухот немало отровни супстанци

А1 On - 11.11.2019

Во воздухот нема отровни супстанци, покажаа анализите на штипскиот универзитет, по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги на метил акрилат мономер биле забележани во цефките на цистерната. Од Министерството за здрава и животна средина денеска пред ...

Анализите се готови - Траги од метил акрилат има, но не испариле надвор

Сител - 11.11.2019

Траги од метил акрилат мономер има во цефките на цистерната потврди акредитираната лабораторија при штипскиот универзитет. Според анализите испарувањето внатре е забележано но не и надвор.

Нуредини: Токсините од ОХИС се задржале во цистерната и не се рашириле во воздухот

Либертас - 11.11.2019

Министерот за животна средина Насер Нуредини и неговите соработници денеска на брифинг со новинарите ги смируваат граѓаните тврдејќи дека се безбедни, бидејќи, според анализите на штипскиот универзитет траги на метил акрилат мономер биле забележани ...

Министрите смируваат по завршената анализа: Супстанцата од ОХИС не испарила во воздухот

Фактор - 11.11.2019

Надлежните министри смируваат и велат дека нема простор за паника кај населението бидејќи токсичната хемикалија од ОХИС не испуштила никакви супстанци надвор во воздухот, покажало истрагата на акредитираната лабораторија.

Анализите се готови: Има траги на метил акрилат мономер, но не испариле надвор

Магазин - 11.11.2019

Пред три дена хаварија се случи во Охис, истече метил акрилат мономер. На терен веднап излегоа инспектори од Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на МИнситерството за внатрешни работи.

Обвинителството ќе одлучи дали мостри од излеаните токсини во ОХИС ќе се испитуваат во странство

Фокус - 10.11.2019

Мострите кои треба да покажат каква структура и состав на хемикалии и во која количина од токсичниот метил акрилат мономер се излеалe од ОХИС, ќе се испитуваат во странство, бидејќи во МВР нема соодветна лабораторија.

Обвинител го следи случајот во ОХИС и чека извештаи за евентуална кривична одговорност

24 Вести - 10.11.2019

Мострите од излеаната течност во ОХИС ќе бидат пратени во странска лабораторија кога за тоа ќе даде зелено светло Обвинителството. Колкава и каква била опасноста и концентрацијата од „метил акрилат мономер“ во околината ќе се знае ако обвинител ...

Дворот на ОХИС преполн со опасен хемиски отпад

Алсат-М - 10.11.2019

Истекот на контаминираната вода е последниот инцидент кој предизвика непријатна миризба и јавноста се запозна дека тоа е предизвикано од хемикалијата метил акрилат во „Охис“. Во истиот погон со метил акрилатот, спакувани се 11 различни видови ...

Обвинителството ќе каже дали излеаните токсини во ОХИС ќе се испраќаат во странство

Слободен Печат - 10.11.2019

Оваа одлука ќе зависи од резултатите кои ќе ги даде Биохемиската лабораторија во Штип, која треба да соопшти колкава концентрација од отровната материја која се излеа во ОХИС има во воздухот.

О2 Иницијатива – Бараме надлежните да излезат на прес конференција и одговорат на сите прашања, меѓу кои и следните:

Опсервер - 10.11.2019

❌ Сопственикот на Екоцентар 97 изјави „Ние не сме знаеле, граѓаните први осетиле, ние не сме присутни нон-стоп тука. Ние обавуваме одредени активности од време на време. Во меѓувреме се случил дефектот, ние не сме знаеле дека има дефект и граѓаните ...

Прецизниот состав на токсичната хемикалија што се излеа во Охис ќе се анализира во странство

Сител - 10.11.2019

Мострите кои треба да покажат какви се хемикалии и во која количина од токсичниот метил акрилат мономер се излеало од ОХИС, ќе се испитуваат во странство, бидејќи во МВР нема соодветна лабораторија.

Кои хемикалии се излеале во ОХИС ќе се испитува во странска лабораторија

+инфо - 10.11.2019

Какви хемикалии и колку од токсичниот метил акрилат мономер во петокот се излеале во ОХИС, ќе се анализира во странска лабораторија, бидејќи МВР не располага со опрема со која би се направиле овие испитувања.

„Охис“ како темпирана бомба, никој не знае што точно има во поранешниот гигант

Канал5 - 10.11.2019

Трет ден по хаваријата во Охис, нема точни податоци од надлежните колкава количина на метил акрилат мономер е ослободен и колкава е концентрацијата на истиот во воздухот. Последиците од опасниот метил акрилат можеби ќе останеа мистерија доколку не ...

Граѓани сведочат за Алфа дека се гушеле, чувствувале болка во градите и им се лошело

Алфа - 10.11.2019

Контаминираната вода со метил акрилат е собрана, тврди власта, но стравот кај граѓаните се уште е присутен. Одговорноста се уште не е лоцирана. Жителите на Пинтија и Аеродром велат дека миризбата била неподнослива, чувствувале болки во градите и ...

Странска лабораторија ќе испитува кои хемикалии се излеале во ОХИС, но претходно се чека амин од ОЈО

Скопје1 - 10.11.2019

Мострите од излеаната течност во ОХИС ќе бидат пратени во странска лабораторија кога за тоа ќе даде зелено светло Обвинителството. Мострите кои треба да покажат какви се хемикалии и во која количина од токсичниот метил акрилат мономер биле излеани.

Нов увид во Охис по истекувањето на хемикалија – јавноста загрижена – директорот се правда

4NEWS - 10.11.2019

Примероци од хемикалијата која вчера се излеа во фабриката Охис се анализирааат во лабораторија при штипскиот универзитет. Остатоците од метил акрал сега се собрани во специјални буриња и ќе бидат транспортирани во Швајцарија за уништување.

МЕТИЛ АКРИЛАТ МОНОМЕР ИЗЛЕАН ВО ОХИС може да предизвика потенцијално смртоносна компликација

Фактор - 10.11.2019

Нема точни податоци од надлежните колкава количина на метрил акрилат мономер е ослободен при случувањата во Охис и колкава е концентрацијата на истиот во воздухот. Метил акрилатот е токсична супстанција која при директен контакт со кожата може да ...

„Охис“ и 100 нови згради во Кисела Вода

еМагазин - 10.11.2019

Не престануваат реакциите во македонската јавност по инцидентот што се случи во „Охис“ при што истекоа неколку тони вода збогатени метил акрилат мономер, соединение кое може да биде штетно по здравјето на населението.

Колку е опасна за здравјето супстанцата која се излеа во Охис?

Скопје инфо - 10.11.2019

Како резултат на неконтролираното истекувањето на опасната хемикалија во фабриката Охис, граѓаните побараа информација дали е и колку опасна супстанцата Метил акрилат мономер. Тоа е токсична супстанција која при директен контакт со кожата може да ...

МЕТИЛ АКРИЛАТ МОНОМЕР ИЗЛЕАН ВО ОХИС може да предизвика потенцијално смртоносна компликација

Курир - 10.11.2019

Нема точни податоци од надлежните колкава количина на метрил акрилат мономер е ослободен при случувањата во Охис и колкава е концентрацијата на истиот во воздухот. Метил акрилатот е токсична супстанција која при директен контакт со кожата може да ...

Супстанцијата што се излеа во „Охис“ може да предизвика смртоносна компликација

Нетпрес - 10.11.2019

Нема точни податоци од надлежните колкава количина на метрил акрилат мономер е ослободен при случувањата во Охис и колкава е концентрацијата на истиот во воздухот. Метил акрилатот е токсична супстанција која при директен контакт со кожата може да ...

Поголеми концентрации на МЕТИЛ АКРИЛАТ МОНОМЕР може да предизвика потенцијално смртоносна компликација, колкава е ...

Скопје1 - 10.11.2019

Поранешниот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Андон Чибишев преку социјалните мрежи објаснува за последиците кои можат да настанат поради последниот инцидент кој се случи во Охис. Чибишев кој директоруваше и со Клиниката за токсикологија се ...

Јовески: Обвинителството ќе постапи откако ќе го добие извештајот за хаваријата во „Охис“

Вечер Прес - 10.11.2019

Министерството за животна средина и просторно планирање информираше дека излеаната течност во ОХИС е целосно собрана, а кадата е покриена со пилевина за да се соберат евентуалните остатоци и дека состојбата во фабриката е под контрола.

Никој не знае колку отров се излеа од Охис

Независен - 10.11.2019

Нема точни податоци од надлежните колкава количина на метрил акрилат мономер е ослободен при случувањата во Охис и колкава е концентрацијата на истиот во воздухот. Метил акрилатот е токсична супстанција која при директен контакт со кожата може да ...

Метил акрилат мономер излеан во Охис може да предизвика потенцијално смртоносна компликација

Сител - 10.11.2019

Нема точни податоци од надлежните колкава количина на метрил акрилат мономер е ослободен при случувањата во Охис и колкава е концентрацијата на истиот во воздухот. Метил акрилатот е токсична супстанција која при директен контакт со кожата може да ...

Супстанцијата што се излеа во „Охис“ може да предизвика смртоносна компликација

Република - 10.11.2019

Нема точни податоци од надлежните колкава количина на метрил акрилат мономер е ослободен при случувањата во Охис и колкава е концентрацијата на истиот во воздухот. Метил акрилатот е токсична супстанција која при директен контакт со кожата може да ...

Чибишев: Метил акрилат мономер излеан во Охис може да предизвика потенцијално смртоносна компликација

Press24 - 10.11.2019

Нема точни податоци од надлежните колкава количина на метрил акрилат мономер е ослободен при случувањата во Охис и колкава е концентрацијата на истиот во воздухот. Метил акрилатот е токсична супстанција која при директен контакт со кожата може да ...

Прецизниот состав на токсичната хемикалија што се излеа во Охис ќе се анализира во странство

4NEWS - 10.11.2019

Мострите кои треба да покажат какви се хемикалии и во која количина од токсичниот метил акрилат мономер се излеало од ОХИС, ќе се испитуваат во странство, бидејќи во МВР нема соодветна лабораторија.