TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Србија е потврден вирусот африканска чума

Р.С.Европа - 13.08.2019

Вирусот африканска чума и официјално е потврден во Србија во близина на белградската општина Младеновац, изјави денеска српскиот министер за земјоделство, Бранислав Недимовиќ. Тој додаде дека се преземени сите превентивни мерки за да се спречи ...

Африканска чума има на четири фарми за свињи во Србија

Слободен Печат - 13.08.2019

Во радиус од три километри од овие фарми прогласена е заразена територја, информира министерот, подвлекувајќи дека станува збор за одделни случаи, а не за епидемија. Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на ...

Во Србија е официјално потврдена африканска чума кај свињите

AKO - 13.08.2019

Научниот институт за ветеринарство во Белград, потврди дека во Србија се лоцирани неколку жаришта на африканска чума кај свињите. Оваа опасна и заразна болест е потврдена на три пункта во три села околу Младеновац.

Ловците ќе можат да одат во лов на диви свињи , но ќе мора да се придржуваат на одредени правила

ММС - 13.08.2019

Ловците ќе можат да отстрелаат диви свињи, откако при влезот во ловиштата извршат дезинфекција, застреланите диви свињи да ги донесат на точно утврдени локации за да се земе мостра за утврдување на присуство на вирусот на африканска свинска чума.

Почна вонредниот отстрел на диви свињи

А1 On - 13.08.2019

За да се спречи појавата на африканска чума, почна вонредниот отстрел на дивите свињи за кој и официјално беше донесено Решение на први август годинава од страна на Министерството за земјоделство.

Состанок на Ловечката федерација за африканската свинска чума

Опсервер - 13.08.2019

Актуелната состојба со африканската свинска чума во регионот, ќе биде една од темите на денешниот состанок на Ловечката федерација во Велес, на кој ќе учествува и директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов.

Србија се проверува за појава на свинска треска

Локално - 13.08.2019

Србија анализира сомнителни случаи на четири епидемии на африканска свинска треска. Животните се чуваат на приватни фарми , велат властите. Ова го објави Ројтерс, повикувајќи се на порака од париската светска организација за здравје на животните.

Забранет увозот на свинско месо од Србија

iPortal - 12.08.2019

Инспекторите за храна забранија увоз на свинско месо во земјава од Србија. Причина за забраната е болеста африканска свинска чума која се појави и во соседната земја. Забраната за увоз на свинско месо од Србија нема да се одрази на снабдувањето на ...

Забранет увозот на свинско месо од Србија заради африканската свинска чума

Телма - 12.08.2019

Инспекторите за храна забранија свинско месо увезено од Србија да се најде во фрижидерите на месарниците во земјава. Причина за тоа е болеста африканска свинска чума која ја има во соседството, на помалку од 500 километри од земјава.

Африканската свинска чума по Бугарија стигна и во Србија

Канал5 - 12.08.2019

Африканската свинска чума по Бугарија стигна и во Србија. Од денеска Агенцијата за храна и ветеринарство донесе забрана за увоз на свинско месо и преработки. Директорот на агенцијата Атанасов информацијата ја потврди и за Канал 5.

Како се пренесува и што ја предизвикува Африканската свинска чума која „беснее“ во соседството

Курир - 12.08.2019

Периодов Македонија е под закана од свинска чума. Соседна Бугарија ги брои уништените свињи и економски штети, а дека чумата може да дојде и кај нас е реалност. За оваа тема ве едуцираме подолу… Африканската свинска чума ја предизвикува уникатен, ...

БиХ забрани увоз на свинско месо од Србија поради африканска чума

Фокус - 12.08.2019

Канцеларијата за ветеринарство на БиХ соопшти за привремена забрана за увоз на свинско месо од Србија поради сомневање за африканска свинска чума. Забранет е увоз на домашни и диви свињи, месо од домашни и диви свињи како и производи со потекло од ...

Поради африканска чума, забранет увоз на свинско месо од Србија во земјава

Макфакс - 12.08.2019

По официјално потврдување на присуство на болеста африканска свинска чума во реоните на Белград и Смедерево, во соседна Србија, заради заштита од внесување на вирусот на африканска чума кај свињите во земјава, денеска Агенцијата за храна и ...

Недимовиќ: Африканска чума на четири свињарски фарми во Србија

24Инфо - 13.08.2019

Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на територијата на земјата има случаи на Африканска чума кај свињите, пренесе државната телевизија РТС. Според него, чумата е утврдена на четири фарми во селата Рабровац, ...

Македонија забрани увоз на свинско месо од Србија

PressingTV - 12.08.2019

Агенцијата за храна и ветеринарство одлучи да го забрани увозот на свинско месо и преработки како и увоз и транзит на живи домашни и диви свињи од Србија во Македонија. Одлуката следува по информациите дека во соседната земја се појавила африканска ...

И Црна Гора го забрани увозот на свињи и свинско месо од Србија

PressingTV - 12.08.2019

Црна Гора го забрани увозот на свињи и свинско месо од Србија. Мерката останува на сила се до добивањето на официјални информации од страна на ветеринарните служби на Србија, односно Меѓународната организација за здрави животни околу потврдата, ...

АХМ забрани увоз на свинско месо од Србија поради појава на африканска чума

Алфа - 12.08.2019

Забрана за увоз на свинско месо и преработки како и увоз и транзит на живи домашни и диви свињи од Србија во Македонија.. Агенцијата за храна и ветеринарство ја донела одлуката по информациите дека во соседната земја се појавила африканска чума.

Забранет увоз на свињи и месни производи од Србија во БиХ

Макфакс - 12.08.2019

Поради сомнеж за присуство на африканска свинска треска во Република Србија, Ветеринарната канцеларија на БиХ донесе упатство за привремена забрана за увоз на свињи и месни производи кои не биле третирани на таков начин што африканскиот вирус на ...

Африканската свинска чума пристигна во Србија?

PressingTV - 12.08.2019

Србија пријави четери случаи за кои се сомнева дека станува збор за свинска чума кај домашни свињи, соопшти Светскатa организација за здравје на животните, со седиште во Париз, пренесува Еуроњуз .

Во Србија е официјално потврдена африканска чума кај свињите

Бриф - 13.08.2019

Научниот институт за ветеринарство во Белград, потврди дека во Србија се лоцирани неколку жаришта на африканска чума кај свињите. Оваа опасна и заразна болест е потврдена на три пункта во три села околу Младеновац.

Забранет увоз на свинско месо и преработки од Србија во Македонија поради африканска чума

Курир - 12.08.2019

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска донесе забрана за увоз на свинско месо и преработки, како и увоз и транзит на живи домашни и диви свињи од Србија, по веста дека во оваа земја се појавила африканска чума.

Почна вонредниот отстрел на диви свињи

Независен - 13.08.2019

За да се спречи појавата на африканска чума, почна вонредниот отстрел на дивите свињи за кој и официјално беше донесено Решение на први август годинава од страна на Министерството за земјоделство.

Ловечката федерација ќе одржи состанок за африканската свинска чума

Слободен Печат - 13.08.2019

Актуелната состојба со африканската свинска чума во регионот, ќе биде една од темите на денешниот состанок на Ловечката федерација во Велес, на кој ќе учествува и директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов.

Србија се проверува за појава на свинска треска

Либертас - 13.08.2019

Србија анализира четири сомнителни случаи на африканска свинска треска. Животните се чуваат на приватни фарми , велат властите. Ова го објави Ројтерс, повикувајќи се на порака од париската светска организација за здравје на животните.

Забранет увозот на свинско месо од Србија заради африканската свинска чума

Бриф - 12.08.2019

Инспекторите за храна забранија свинско месо увезено од Србија да се најде во фрижидерите на месарниците во земјава, јавува Телма. Причина за тоа е болеста африканска свинска чума која ја има во соседството, на помалку од 500 километри од земјава.

БиХ забрани увоз на свинско месо од Србија поради африканска чума

А1 On - 12.08.2019

Канцеларијата за ветеринарство на БиХ соопшти за привремена забрана за увоз на свинско месо од Србија поради сомневање за африканска свинска чума. Забранет е увоз на домашни и диви свињи, месо од домашни и диви свињи како и производи со потекло од ...

Забранет увоз на свинско месо од Србија во земјава поради африканска свинска чума

Н.Македонија - 12.08.2019

По официјално потврдување на присуство на болеста африканска свинска чума во реоните на Белград и Смедерево, во соседна Србија, заради заштита од внесување на вирусот на африканска чума кај свињите во земјава, денеска Агенцијата за храна и ...

Недимовиќ: Африканска чума на четири свињарски фарми во Србија

А1 On - 13.08.2019

Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на територијата на земјата има случаи на Африканска чума кај свињите, пренесе државната телевизија РТС. Според него, чумата е утврдена на четири фарми во селата Рабровац, ...

Забранет увоз на свињи и месни производи од Србија во БиХ

Точка - 12.08.2019

Поради сомнеж за присуство на африканска свинска треска во Република Србија, Ветеринарната канцеларија на БиХ донесе упатство за привремена забрана за увоз на свињи и месни производи кои не биле третирани на таков начин што африканскиот вирус на ...

АХВ забрани увоз на свинско месо и преработки од Србија поради африканска чума

Сител - 12.08.2019

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска донесе забрана за увоз на свинско месо и преработки, како и увоз и транзит на живи домашни и диви свињи од Србија, по веста дека во оваа земја се појавила африканска чума.

Почна вонредниот отстрел на диви свињи

Канал5 - 13.08.2019

За да се спречи појавата на африканска чума, почна вонредниот отстрел на дивите свињи за кој и официјално беше донесено Решение на први август годинава од страна на Министерството за земјоделство.

Состанок на Ловечката федерација за африканската свинска чума

ММС - 13.08.2019

Актуелната состојба со африканската свинска чума во регионот, ќе биде една од темите на денешниот состанок на Ловечката федерација во Велес, на кој ќе учествува и директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов.

Во Србија поради свинска чума заклани над 100 свињи

Вечер - 13.08.2019

Србија анализира сомнителни случаи на четири епидемии на африканска свинска треска. Животните се чуваат на приватни фарми, велат властите. Ова го објави Ројтерс, повикувајќи се на порака од париската светска организација за здравје на животните.

Инспекторите за храна забранија увоз на свинско месо од Србија поради африканската свинска чума

Република - 12.08.2019

Инспекторите за храна забранија свинско месо увезено од Србија да се најде во фрижидерите на месарниците во земјава. Причина за тоа е болеста африканска свинска чума која ја има во соседството, на помалку од 500 километри од земјава.

И Босна забрани увоз на свинско месо од Србија

+инфо - 12.08.2019

Канцеларијата за ветеринарство на БиХ соопшти за привремена забрана за увоз на свинско месо од Србија поради сомневање за африканска свинска чума. Забранет е увоз на домашни и диви свињи, месо од домашни и диви свињи како и производи со потекло од ...

Поради африканска чума, забранет увоз на свинско месо од Србија во земјава

Точка - 12.08.2019

По официјално потврдување на присуство на болеста африканска свинска чума во реоните на Белград и Смедерево, во соседна Србија, заради заштита од внесување на вирусот на африканска чума кај свињите во земјава, денеска Агенцијата за храна и ...

Недимовиќ: Африканска чума на четири свињарски фарми во Србија

Опсервер - 13.08.2019

Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на територијата на земјата има случаи на Африканска чума кај свињите, пренесе државната телевизија РТС. Според него, чумата е утврдена на четири фарми во селата Рабровац, ...

СТОП ЗА СВИНСКО МЕСО: Забранет увоз на свињи и месни производи од Србија во БиХ!

Магазин - 12.08.2019

БиХ донесе упатство за привремена забрана за увоз на свињи и месни производи од Србија. Како што изјавија од ветеринарната канцеларија на БиХ, поради сомнение за присуство на африканска свинска треска во Република Србија, донесено е упатство за ...

СТОП ЗА СВИНСКО МЕСО: Забрана од АХВ за увоз од Србија

Фактор - 12.08.2019

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска донесе забрана за увоз на свинско месо и преработки, како и увоз и транзит на живи домашни и диви свињи од Србија, по веста дека во оваа земја се појавила африканска чума.

Вонреден лов на диви свињи за да се спасат питомите од африканска чума

+инфо - 13.08.2019

Отстрелот, како што информира денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов, почна во некои од ловиштата, а по топлотниот бран што ја зафати земјава, ќе продолжи и во останатите.

Состанок на Ловечката федерација за африканската свинска чума

Канал5 - 13.08.2019

Актуелната состојба со африканската свинска чума во регионот, ќе биде една од темите на денешниот состанок на Ловечката федерација во Велес, на кој ќе учествува и директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов.

БиХ забрани увоз на свинско месо од Србија поради африканска чума

MakPress - 12.08.2019

Канцеларијата за ветеринарство на БиХ соопшти за привремена забрана за увоз на свинско месо од Србија поради сомневање за африканска свинска чума. Забранет е увоз на домашни и диви свињи, месо од домашни и диви свињи како и производи со потекло од ...

Поради африканска чума, забранет увоз на свинско месо од Србија во земјава

Centar - 12.08.2019

По официјално потврдување на присуство на болеста африканска свинска чума во реоните на Белград и Смедерево, во соседна Србија, заради заштита од внесување на вирусот на африканска чума кај свињите во земјава, денеска Агенцијата за храна и ...

ОФИЦИЈАЛНО: Африканска чума на четири свињарски фарми во Србија

MTM - 13.08.2019

Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на територијата на земјата има случаи на Африканска чума кај свињите, пренесе државната телевизија РТС. Според него, чумата е утврдена на четири фарми во селата Рабровац, ...

АХВ забрани увоз на свинско месо од Србија поради африканската чума

А1 On - 12.08.2019

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска донесе забрана за увоз на свинско месо и преработки, како и увоз и транзит на живи домашни и диви свињи од Србија, по веста дека во оваа земја се појавила африканска чума.

Почна вонредниот отстрел на диви свињи

Фокус - 13.08.2019

За да се спречи појавата на африканска чума, почна вонредниот отстрел на дивите свињи за кој и официјално беше донесено Решение на први август годинава од страна на Министерството за земјоделство.

Ловечката федерација свика состанок поради состојбата со африканската свинска чума

MakPress - 13.08.2019

Актуелната состојба со африканската свинска чума во регионот, ќе биде една од темите на денешниот состанок на Ловечката федерација во Велес, на кој ќе учествува и директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов.

БиХ забрани увоз на свинско месо од Србија поради африканска чума

Опсервер - 12.08.2019

Канцеларијата за ветеринарство на БиХ соопшти за привремена забрана за увоз на свинско месо од Србија поради сомневање за африканска свинска чума. Забранет е увоз на домашни и диви свињи, месо од домашни и диви свињи како и производи со потекло од ...

Македонија забрани увоз и транзит на свинско месо од Србија

AKO - 13.08.2019

По официјално потврдување на присуство на болеста африканска свинска чума во реоните на Белград и Смедерево, во соседна Србија, заради заштита од внесување на вирусот на африканска чума кај свињите во Република Северна Македонија, Агенцијата за ...

Недимовиќ: Африканска чума на четири свињарски фарми во Србија

Нетпрес - 13.08.2019

Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на територијата на земјата има случаи на Африканска чума кај свињите, пренесе државната телевизија РТС. Според него, чумата е утврдена на четири фарми во селата Рабровац, ...