TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски и Заев ќе соработуваат за стратешките цели - ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 16.05.2019

На првата официјална средба меѓу претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев била договорена соработка за стратешките цели на државата– членство во Европската унија и во НАТО, информира Кабинетот на претседателот.

Премиерот Заев на прво претседателско кафе кај претседателот Пендаровски во вила Водно

Канал5 - 16.05.2019

Премиерот Зоран Заев денеска е на прво претседателско кафе кај претседателот Пендаровски во вила Водно. Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена.

Пендаровски се закани со нова миграциска криза

Република - 16.05.2019

Стево Пендаровски упати предупредување до Европската Унија дека доколку не одобри датум за преговори за Македонија, може да се случи повторување на мигрантската криза. Претходните македонски власти ја запреа големата мигрантска криза во 2016 година, ...

Заев првпат на гости кај Пендаровски, не дадоа изјави

Сакам да кажам - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев попладнево ја имаа првата средба во претседателската вила на Водно, откако петтиот претседател стапи на функцијата по инаугурацијата на 12 мај.

Заев и Пендаровски ја остварија првата средба по инагуацијата на претседателот

Н.Македонија - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев денес попладне ја остварија првата средба во претседателската вила на Водно, откако петтиот претседател стапи на функција. Премиерот Заев не присустрвуваше на инагурацијата на Пендаровски поради ...

Заев-Пендаровски: Соработка меѓу владата и претседателот за севкупен напредок на земјата

ТВ21 - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. На средбата, премиерот Заев упатил честитки за стапувањето на функцијата и му посака успешна ...

Заев-Пендаровски: Соработка меѓу владата и претседателот за интензивирање на реформските процеси во државата

Скопје1 - 16.05.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран ...

Прва официјална средба Заев-Пендаровски

ТВ21 - 16.05.2019

Попладнево во Вила Водно се одржува првата официјална средба помеѓу премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски. Пред средбата фоторепортерите и снимателите имаа можност за инсерти и фотографии, но од претседателскиот кабинет известија ...

Попладнево во Вила Водно средба меѓу Пендаровски и Заев

Канал5 - 16.05.2019

Попладнево претседателот Стево Пендаровски ќе биде домаќин на премиерот Заев во Вилата Водно. Тоа ќе биде нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена.

Заев пред нова и потешка задача

Независен - 16.05.2019

ЃОРЃИ СПАСОВ Пред помалку од две години, по крвавите настани во Собранието на 27 април, никој не можеше да биде сигурен во која насока ќе се движи Македонија. Но откако на 1 јуни таа година, речиси шест месеци по завршувањето на парламентарните ...

Попладне во Вила Водно средба меѓу Пендаровски и Заев

Алсат-М - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во 16:15 часот, во Вилата Водно ќе оствари средба со премиерот Зоран Заев, соопшти кабинетот на шефот на државата. Тоа ќе биде прва средба меѓу нив двајца по инаугурацијата, на којашто поради користење ...

Законот за јазици се применува на страната на претседателот и додека е во изработка

365 - 16.05.2019

Ден по инаугурацијата на новиот претседател на државата – Стево Пендаровски, на официјалната веб страна на Претседателот на државата сè уште фигурираше старото име на државата и стариот претседател – Ѓорге Иванов.

Новата интернет страница на Пендаровски е тројазична и со новото име

ТВ21 - 16.05.2019

Официјалната интернет страница на новиот претседател Стево Пендаровски ќе биде тројазична и со новото име. Официјалната страница ќе биде на македонски, албански и англиски јазик, а ќе стои и новото име Северна Македонија.

Заев на средба со Пендаровски во Вила Водно

Р.С.Европа - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Вила Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев, соопшти неговиот кабинет. Заев не присуствуваше на инаугурацијата на Пендаровски, бидејќи користеше слободни денови.

Страницата на Пендаровски во изработка, новото име напишано на три јазици

Макфакс - 16.05.2019

Новата официјална страница на претседателот, Стево Пендаровски е во изработка. Информацијата за изработката на сајтот и новото име на државата Република Северна Македонија се напишани на три јазици: македонски, албански и англиски јазик.

Пендаровски ќе се сретне со Заев во „Вила Водно"

Press24 - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во 16:15 часот ќе го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. Средбата ќе биде во Вила Водно каде Пендаровски седна на претседателското ...

Денеска претседателот Пендаровски ќе се сретне со премиерот Заев во вилата на Водно

ТВ21 - 16.05.2019

Новоименуваниот претседател Стево Пендаровски денеска во вилата Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев, со што ова ќе биде прва официјална средба меѓу претседателот и премиерот по инаугурацијата на Пендаровски во неделата.

Попладнево Заев на средба кај Пендаровски

Локално - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Пендаровски денес ќе го угости Заев

Фактор - 16.05.2019

Во вилата на Водно, новиот претседател денеска ќе го угости премиерот Заев. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев, соопштија од кабинетот на претседателот.

Прво премиерско-претседателско кафе: Заев денеска ќе се сретне со Стево Пендаровски

Centar - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска – 16 мај 2019 година, четврток, во 16:15 часот ќе го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев.

Заев оди на кафе во Вила Водно кај Пендаровски

PressingTV - 16.05.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево ќе оди на кафе во Вила Водно кај новоизбраниот претседател Стево Пендаровски. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на државата. Ова е прва средба по инаугурацијата.

Претседателот Пендаровски оствари средби со амбасадорите на Кина и на Словенија

AKO - 15.05.2019

,,Ќе ги поддржам сите иницијативи што произлегуваат од соработката меѓу Кина и земјите на Централноисточна Европа. Инфраструктурниот проект „Патот на свилата“, отвора сериозна перспектива за нови инвестиции и развивање на економијата на нашата земја.

Виктор Димовски за заминувањето во кабинетот на Пендаровски – шпекулација!

PressingTV - 15.05.2019

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи како „шпекулација“ ги оцени информациите во повеќе медиуми дека тој заминува во кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски.

Претседателот Пендаровски ги прими амбасадорите на Република Словенија и на Народна Република Кина

ТВ21 - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Се сретнаа Пендаровски и Заев

Макфакс - 16.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имапе средба со премиерот Зоран Заев во Вилата на Водно. Како што соопшти кабинетот на претседателот, на средбата премиерот Заев упатил честитки за стапувањето на функцијата и му посакал успешна работа на ...

Заев попладнево на кафе кај Пендаровски

Република - 16.05.2019

Попладнево претседателот Стево Пендаровски ќе биде домаќин на премиерот Заев во Вилата Водно. Тоа ќе биде нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена.

Новата интернет страница на Пендаровски е тројазична и со новото име

Република - 16.05.2019

Официјалната интернет страница на новиот претседател Стево Пендаровски ќе биде тројазична и со новото име. Таа ќе биде на македонски, албански и англиски јазик, а на нењ веќе стои и новото име – Северна Македонија.

Од денеска започнува со работа тандемот Заев - Пендаровски

Фактор - 15.05.2019

Премиерот Зоран Заев денеска им се враќа на своите работни обврски и му завршува четиридневниот одмор од 10 до 14 мај поради кој не присуствуваше на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски.

Страницата на Пендаровски во изработка, новото име напишано на три јазици

А1 On - 16.05.2019

Новата официјална страница на претседателот, Стево Пендаровски е во изработка. Информацијата за изработката на сајтот и новото име на државата Република Северна Македонија се напишани на три јазици: македонски, албански и англиски јазик.

Попладнево средба Пендаровски-Заев

Тера - 16.05.2019

Новоименуваниот претседател Стево Пендаровски денеска во вилата Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев, со што ова ќе биде прва официјална средба меѓу претседателот и премиерот по инаугурацијата на Пендаровски во неделата.

Средба Пендаровски – Заев во Вила Водно

А1 On - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на ...

Заев на гости кај Пендаровски прв пат по инаугурацијата

Фокус - 16.05.2019

Пре тседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со премиерот, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Прво претседателско-премиерско кафе: Заев денеска ќе се сретне со Стево Пендаровски

1tv - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска – 16 мај 2019 година, четврток, во 16:15 часот ќе го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев.

Попладнево Заев на претседателско кафе во Вилата Водно

Скопје1 - 16.05.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево ќе оди на кафе во Вила Водно кај новоизбраниот претседател Стево Пендаровски. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Пендаровски ги прими амбасадорите на Република Словенија и на Народна Република Кина

Press24 - 15.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му упатија искрени честитки ...

Пендаровски – Заев: Усогласен настап на меѓународен план и интензивни реформи за евроатлантските перспективи

+инфо - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, соопштија од кабинетот на претседателот.

Новата интернет страница на Пендаровски е тројазична и со новото име

Скопје инфо - 16.05.2019

Официјалната интернет страница на новиот претседател Стево Пендаровски ќе биде тројазична и со новото име. Таа ќе биде на македонски, албански и англиски јазик, а на нењ веќе стои и новото име – Северна Македонија.

Страницата на Пендаровски во изработка, новото име напишано на три јазици

24Инфо - 16.05.2019

Новата официјална страница на претседателот Стево Пендаровски е во изработка. Информацијата за изработката на сајтот и новото име на државата Република Северна Македонија се напишани на три јазици: македонски, албански и англиски јазик.

Премиерот Заев ќе се сретне со претседателот Пендаровски

CivilMedia - 16.05.2019

Новоименуваниот претседател Стево Пендаровски денеска во вилата Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев, со што ова ќе биде прва официјална средба меѓу претседателот и премиерот по инаугурацијата на Пендаровски во неделата.

Средба меѓу Пендаровски и Заев во Вила Водно

Скопје инфо - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Народна Република Кина

24Инфо - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Прва официјална средба на Заев и Пендаровски - Се заложија за конкретна и суштинска соработка меѓу Претседателот и ...

Press24 - 16.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. На средбата, премиерот Заев упати честитки за стапувањето на функцијата и му посака успешна работа на претседателот Пендаровски.

Новата интернет страница на Пендаровски е тројазична и со новото име (ФОТО)

Курир - 16.05.2019

Официјалната интернет страница на новиот претседател Стево Пендаровски ќе биде тројазична и со новото име. Таа ќе биде на македонски, албански и англиски јазик, а на неа веќе стои и новото име- Северна Македонија.

Претседателската страница во изработка, новото име напишано на три јазици

Н.Македонија - 16.05.2019

Новата официјална страница на претседателот Стево Пендаровски е во изработка. Информацијата за изработката на сајтот и новото име на државата Република Северна Македонија се напишани на три јазици: македонски, албански и англиски јазик.

Пендаровски попладне во вила Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев

Слободен Печат - 16.05.2019

Претседателот и премиерот ќе имаат разговори на различни актуелни теми за државата. Новиот претседател Стево Пендаровски денеска во вилата Водно ќе го прими премиерот Зоран Заев, со што ова ќе биде прва официјална средба меѓу претседателот и ...

Средба Пендаровски – Заев во Вила Водно

Либертас - 16.05.2019

Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на ...

Средба Пендаровски – Заев во Вила Водно

Канал5 - 16.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе го прими претседателот на Владата, Зоран Заев. Средбата ќе се одржи Вила Водно во 16:15 часот, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Кина

Независен - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Пендаровски и Заев се сретнаа, разговарале за суштинска соработка

МКД - 16.05.2019

Во Вила Водно попладнево се одржа првата средба меѓу претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев, кој не присуствуваше на инаугурацијата во Собранието. И двајцата се воздржаа од изјави за медиумите, а преку соопштение од Кабинетот на ...

Заев му упати честитки на Пендаровски во Вила Водно

Независен - 16.05.2019

Премиерот Зоран Заев денес попладне замина во претседателскиот кабинет да му упати честитки на новиот шеф на државата Стево Пендаровски по стапувањето на функцијата и да му посака успешна работа.