TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Извршниот одбор СДСМ вечер ќе одлучи дали ќе има предврмени парламентарни избори

24 Вести - 12.02.2019

В ечерва во СДСМ заседава извршниот одбор, кој треба да донесе одлука дали заедно со претседателските ќе има и предвремени парламентарни ...

Заев: Одлуката за предвремени парламентарни избори ќе биде во интерес на државата

Локално - 12.02.2019

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев вечерва пред седницата на Извршниот одбор на партијата одговарајќи на прашање за можни предвремени парламентарни избори вели дека не сака да влијае на одлуките на мнозинството и оти пред се треба да се има ...

СДСМ ќе се преименува во „вмровското“ СДС?

Фокус - 12.02.2019

Премиерот Зоран Заев пред почетокот на вечерашниот Извршен одбор на СДСМ изјави дека на истиот ќе се отвори и прашањето за промена на името на партијата во согласност со новото име на државата.

Заев сака консензуален претседателски кандидат

+инфо - 12.02.2019

На Извршниот одбор ќе предложам да влеземе во разговор со политичките субјекти во државата, не само коалиционите, туку вонпарламентарните партии, опозициските партии, барем дел од нив да се обидеме преку заедничка анализа да изнајдеме кандидат ...

Заев: Верувам дека вечерва ќе донесеме одлука дали ќе има предвремени избори

Press24 - 12.02.2019

На состанокот на Извршниот одбор на СДСМ вечерва се очекува да биде донесена одлука во врска со евентуалното одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските. Пред почетокот на седницата на Извршниот одбор премиерот Зоран Заев ...

Заев: Отвораме дебата за промена на името на партијата

Centar - 12.02.2019

Вечерва ќе се отвори и темата за промена на името на партијата, изјави премиерот Зоран Заев, пред почетокот на состанокот на Извршниот одбор на СДСМ. „Има предлози да биде само Социјаледомкратки сојуз или Социјалдемократски сојуз на Северна ...

Заев: Ќе дебатираме и за промена на името на партијата (ВИДЕО)

ТВ21 - 12.02.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва пред почетокот на состанокот на извршниот одбор на СДСМ, истакна дека ќе биде искористено да се разговара и за промена на името на партијата, со новото име. „Ќе го искористиме овој Конгрес да дебатираме и за името на ...

(Видео) Заев: Отвораме дебата за промена на името на партијата

Макфакс - 12.02.2019

Вечерва ќе се отвори и темата за промена на името на партијата, изјави премиерот Зоран Заев, пред почетокот на состанокот на Извршниот одбор на СДСМ. „Има предлози да биде само Социјаледомкратки сојуз или Социјалдемократски сојуз на Северна ...

Заев: Верувам дека не е добро време за избори

Либертас - 12.02.2019

Верувам дека не е добро време за избори, ни не сакам да влијаам на другите членови на извршниот одбор- изјави Зоран Заев пред вечерашниот извршен комитет на партијата. Во однос на претседателскиот кандидат изјави дела ќе се обидат да преговараат со ...

(Видео) Заев: Верувам дека имаме шанси да избереме кандидат за претседател што ќе го поддржат сите граѓани

1tv - 12.02.2019

Премиерот Зоран Заев, пред почетокот на седницата на Извршниот одбор на СДСМ рече дека вечерва ќе дискутираат и по анализите и разговорите со меѓународните партнери, верува дека вечерва партијата ќе донесе одлука за барањето на опозицијата за ...

Заев за можноста да има предвремени парламентарни избори: Одговорност пред се пред државата

OhridNews - 12.02.2019

Извршниот одбор на владејачката СДСМ вечерва заседава во Скопје. Меѓу другото, највисокото партиско раководство вечерва треба да донесе одлука дали ќе има предвремени парламентарни избори заедно со претседателските и вонредните локални во три ...

ТВ21 дојде до неформален записник на СДСМ во кој се наведени причините за и против предвремени избори

ТВ21 - 12.02.2019

Владејачката СДСМ вечерва ќе одржи Централен одбор на кој најважната точка ќе биде дали да се прифати фрлената ракавица од ВМРО-ДПМНЕ да има предвремени парламентарни избори. Членовите на ЦО со поделени мислења.

СДСМ вечерва ќе одлучи дали ќе има предвремени парламентарни избори

Р.С.Европа - 12.02.2019

Извршниот одбор на СДСМ вечерва треба да донесе одлука дали ќе се прифати барањето на ВМРО ДПМНЕ да се одржат предвремени парламентарни избори заедно со претседателските избори. Од партијата изјавија дека ќе има дебата на која ќе се разгледаат ...

СДСМ не оди на предвремени избори

24Инфо - 12.02.2019

Извршниот одбор на СДСМ вечерва на седницата, која се одржува по неколку одложувања, одлучи да не прифати предвремени парламентарни избори, дознава 24 Инфо од извори во партијата. Според изворот, ИО е на став дека предвремени избори во моментов не ...

СДСМ вечерва ќе одлучува дали ќе има и предвремени парламентарни избори

Канал5 - 12.02.2019

За два часа треба да почне Извршниот одбор на СДСМ на кој ќе се одлучува дали партијата ќе ја прифати фрлената ракавица од опозицијата за предвремени парламентарни избори. На оваа тема Јулијана Николовска .После неколкунеделно тактизирање може ли да ...

СДСМ вечерва ќе одлучи дали ќе има предвремени извори

Слободен Печат - 12.02.2019

На Бихаќка вечерва ќе биде одлучено дали да се прифати барањето на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со претседателските да се оддржат и предвремени парламетарни избори. Двете теми кои вечерва ќе бидат ставени на маса на Извршниот ...

Извршниот одбор на СДСМ вечер ќе одлучи дали ќе има предвремени парламентарни избори

24 Вести - 12.02.2019

Претседателски кандидати и предвремени парламентарни избори – ова се двете теми кои вечерва ќе се стават на маса на Извршниот одбор на владејачката СДСМ. На Бихаќка вечерва ќе се одлучува дали да се прифати барањето на Христијан Мицкоски за двојни ...

Извршниот одбор на СДСМ вечерва ќе одлучува дали ќе има предвремени парламентарни избори

еМагазин - 12.02.2019

На состанокот на Извршниот одбор на СДСМ вечерва се очекува да биде донесена одлука во врска со евентуалното одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските. Исто така, на состанокот, може да стане збор и за консензулен ...

СДСМ одлучува за предвремени парламентарни избори

Макфакс - 12.02.2019

По неколку одложувања , вечерва Извршниот одбор на СДСМ конечно треба да го соопшти ставот во врска со барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни заедно со претседатеслките избори.

Денес нема да има средба Заев - Ахмети

Канал5 - 12.02.2019

СДСМ вечерва извршен одбор ќе одлучува дали ќе истрча и на предвремени парламентарни избори. И покрај тоа што се очекуваше, денес нема да има средба Заев – ...

Вечерва заседава Извршниот комитет на СДСМ, партијата против предвремени парламентарни избори?

Алсат-М - 12.02.2019

СДСМ за вечерва го свика продолжението на седницата на Извршниот комитет. На дневен ред, освен претседателските избори, се и точките за локалните избори во три општини, можните предвремени парламентарни избори и редовна пререгистрација на партијата.

Вечерва состанок на Извршниот одбор на СДСМ, ќе се разговара и за преименување на партијата

Фактор - 12.02.2019

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва ќе продолжи со состанокот на Извршниот одбор, а една од точките ќе биде преименување на партијата заради новонастанатата ситуација со оримената на уставното име.

Претседателот Заев пред седница на Извршниот одбор: Одлуката за избори ќе биде во интерес на државата и граѓаните

Press24 - 12.02.2019

Вечерва пред почетокот на седницата на Извршниот комитет на СДСМ, премиерот Заев одговори на неколку новинарски прашања. Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев вечерва пред седницата на Извршниот одбор на партијата одговарајќи на прашање за ...

СДСМ ќе си го смени името во СДС или во Социјалдемократски сојуз на Северна Македонија

+инфо - 12.02.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва пред почетокот на Извршен одбор на СДСМ изјави дека ќе разговараат и за промена на името на партијата во согласност со новото име на државата. – Има предлози да биде само Социјалдемократски сојуз или Социјалдемократски ...

СДСМ свика состанок за утре, ќе има или не двојни избори?

+инфо - 11.02.2019

Освен одлуката за двојни избори, паралелно во СДСМ се бара и претседателски кандидат. Анкетите се спроведуваат, а пред точно една недела партијата отвори и повик за доставување кандидатури за претседателските избори.

СДСМ утре „ќе пресече“ за предвремени избори

Нетпрес - 11.02.2019

Ќе се оди ли на предвремени парламентарни избори или не? Одговорот се очекува да го даде Извршниот одбор на СДСМ на седница закажана за утре вечер, откриваат извори од партијата. Речиси еден месец владејачката партија ја одолговлекува одлуката за ...

СДСМ свика состанок, утре ќе се знае дали ќе има двојни избори?

Курир - 11.02.2019

Владејачката партија СДСМ за утре попладне закажала состанок на Извршниот одбор, објави Плусинфо . Состанок се најавува веќе подолг период и од него се очекува конечно да биде познато дали власта ќе ја прифати фрлената ракавица на ВМРО-ДПМНЕ за ...

Заев: Ќе дебатираме и за промена на името на партијата (ВИДЕО)

4NEWS - 12.02.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва пред почетокот на состанокот на извршниот одбор на СДСМ, истакна дека ќе биде искористено да се разговара и за промена на името на партијата, со новото име. „Ќе го искористиме овој Конгрес да дебатираме и за името на ...

(ВИДЕО) Заев: ИО ќе дебатира за промена на името на партијата

А1 On - 12.02.2019

Вечерва ќе се отвори и темата за промена на името на партијата, изјави премиерот Зоран Заев, пред почетокот на состанокот на Извршниот одбор на СДСМ. „Има предлози да биде само Социјаледомкратки сојуз или Социјалдемократски сојуз на Северна ...

Што вели Заев за можни избори?

Фактор - 12.02.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека не е добро време за избори. „Не сакам да влијаам на другите членови на извршниот одбор“- изјави Заев пред вечерашниот извршен комитет на партијата. За претседателскиот кандидат изјави дела ќе се обидат да преговараат ...

Заев: Верувам дека не е добро време за избори

Нова ТВ - 12.02.2019

Верувам дека не е добро време за избори, но не сакам да влијаам на другите членови на извршниот одбор- изјави Зоран Заев пред вечерашниот извршен комитет на партијата. Во однос на претседателскиот кандидат изјави дела ќе се обидат да преговараат со ...

ТВ21 дојде до неформален записник на СДСМ во кој се наведени причините за и против предвремени избори

4NEWS - 12.02.2019

Владејачката СДСМ вечерва ќе одржи Извршен одбор на кој најважната точка ќе биде дали да се прифати фрлената ракавица од ВМРО-ДПМНЕ да има предвремени парламентарни избори. Членовите на ИО со поделени мислења.

СДСМ вечерва ќе одлучи дали ќе има предвремени парламентарни избори

Либертас - 12.02.2019

Извршниот одбор на СДСМ вечерва треба да донесе одлука дали ќе се прифати барањето на ВМРО ДПМНЕ да се одржат предвремени парламентарни избори заедно со претседателските избори. Од партијата изјавија дека ќе има дебата на која ќе се разгледаат ...

Костадинов: Извршниот одбор ќе одлучи дали ќе има предвремени парламентарни избори

Нова ТВ - 12.02.2019

На состанокот на Извршниот одбор на СДСМ вечерва се очекува да биде донесена одлука во врска со евентуалното одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските. Исто така, на состанокот, може да стане збор и за консензулен ...

СДСМ одлучува за предвремени парламентарни избори

Точка - 12.02.2019

По неколку одложувања , вечерва Извршниот одбор на СДСМ конечно треба да го соопшти ставот во врска со барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни заедно со претседатеслките избори.

СДСМ денеска „ќе пресече“ за предвремени избори

Курир - 12.02.2019

СДСМ за вечерва го свика продолжението на седницата на Извршниот комитет. На дневен ред, освен претседателските избори, се и точките за локалните избори во три општини, можните предвремени парламентарни избори и редовна пререгистрација на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Предвремените избори и техничката влада ќе го спречат и изборниот фалсификат

Макфакс - 11.02.2019

Зоран Заев знае дека во фер и демократски изборен натпревар ќе виде поразен и ќе мора да си замине, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Опозициската партија смета дека Заев е исплашен бидејќи со заминувањето од власт, институциите ќе бидат ...

Заев: Одлуката за предвремени парламентарни избори ќе биде во интерес на државата

Слободен Печат - 12.02.2019

На седницата на Извршниот одбор на владејачката СДСМ се очекува да стане збор и разговорите и за менување на името на партијата како последица од постигнатиот договор со Грција. Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев вечерва пред седницата на ...

Утре ќе се одлучи дали ќе има предвремени избори?

Република - 11.02.2019

Владејачката партија СДСМ за утре попладне закажала состанок на Извршниот одбор, брифираат партиски извори за „ Плусинфо“ . Состанок се најавува веќе подолг период и од него се очекува конечно да биде познато дали власта ќе ја прифати фрлената ...

Заев: Отвораме дебата за промена на името на партијата

Точка - 12.02.2019

Вечерва ќе се отвори и темата за промена на името на партијата, изјави премиерот Зоран Заев, пред почетокот на состанокот на Извршниот одбор на СДСМ. „Има предлози да биде само Социјаледомкратски сојуз или Социјалдемократски сојуз на Северна ...

Костадинов: Извршниот одбор ќе одлучи дали ќе има предвремени парламентарни избори

+инфо - 12.02.2019

На состанокот на Извршниот одбор на СДСМ вечерва се очекува да биде донесена одлука во врска со евентуалното одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските. Исто така, на состанокот, може да стане збор и за консензулен ...

СДСМ вечерва ќе одлучува за предвремени парламентарни избори

Press24 - 12.02.2019

По неколку одложувања , вечерва Извршниот одбор на СДСМ конечно треба да го соопшти ставот во врска со барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни заедно со претседатеслките избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Доколку се одржат и парламентарни и претседателски избори за регуларноста ќе гарантира техничка влада

Скопје1 - 11.02.2019

Зоран Заев знае дека ја нема поддршката од граѓаните. Зоран Заев знае дека во фер и демократски изборен натпревар ќе виде поразен и ќе мора да си замине. Заев е исплашен бидејќи со заминувањето од власт институциите ќе бидат ослободени и ќе ги ...

Заев: Одлуката за предвремени парламентарни избори ќе биде во интерес на државата

Н.Македонија - 12.02.2019

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев вечерва пред седницата на Извршниот одбор на партијата одговарајќи на прашање за можни предвремени парламентарни избори вели дека не сака да влијае на одлуките на мнозинството и оти пред се треба да се има ...

Заев: Отвораме дебата за промена на името на партијата

Press24 - 12.02.2019

Вечерва ќе се отвори и темата за промена на името на партијата, изјави премиерот Зоран Заев, пред почетокот на состанокот на Извршниот одбор на СДСМ, пишува „Макфакс“ „Има предлози да биде само Социјаледомкратски сојуз или Социјалдемократски сојуз ...

Извршниот одбор на СДСМ ќе одлучува за предвремени парламентарни избори

Локално - 12.02.2019

На состанокот на Извршниот одбор на СДСМ вечерва се очекува да биде донесена одлука во врска со евентуалното одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските. Исто така, на состанокот, може да стане збор и за консензулен ...

СДСМ одлучува за предвремени парламентарни избори

Република - 12.02.2019

По неколку одложувања, вечерва Извршниот одбор на СДСМ конечно треба да го соопшти ставот во врска со барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни заедно со претседатеслките избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Предвремени избори и техничката влада ќе го спречат и изборниот фалсификат

А1 On - 11.02.2019

Зоран Заев знае дека ја нема поддршката од граѓаните, знае дека во фер и демократски изборен натпревар ќе биде поразен и ќе мора да си замине, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во нивното соопштение.

Заев: Одлуката за предвремени парламентарни избори ќе биде во интерес на државата

Независен - 12.02.2019

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев вечерва пред седницата на Извршниот одбор на партијата одговарајќи на прашање за можни предвремени парламентарни избори вели дека не сака да влијае на одлуките на мнозинството и оти пред се треба да се има ...

Заев: Одлуката за избори ќе биде во интерес на државата

Република - 12.02.2019

За предвремените парламентарни избори премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека направиле анализи, истражувања и консултации со меѓународната заедница, меѓутоа не сака да влијае пред одлуката на Извршниот одбор.