TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Тврдина“ - нова истрага на СЈО

24 Вести - 30.03.2016

Тројца началници во УБК , екс министерката за внатрешни Гордана Јанкулоска и службеник- документарист во Упрвата за безбедност и контраразузнавање ја уништиле опремата со која било спроведено незаконското прислушување.

Јанева ги урива првите ѕидови во тврдината наречена УБК

Нова ТВ - 30.03.2016

Двајца началници, од кои едниот на Управата за безбедност и контраразузнавање, а другиот на секторот за координација, заедно со поранешната министерка за внатрешни работи пролетта 2015 незаконски уништиле опрема за следење на комуникациите, соопшти ...

СЈО преку „Тврдина“ ќе открива како е уништена опремата за прислушување

Призма - 30.03.2016

Вработени во УБК заедно со ексминистерката Јанкулоска организирале уништување на опремата за прислушување, а потоа дел од нив фалсификувале документи за да прикажат дека навистина системот бил стар и треба да се уништи.

Случај „Тврдина“: Осомничени тројца началници на УБК и Јанкуловска

Телма - 30.03.2016

За Тврдина, третата истрага на специјалното обвинителство, осомничени се 5-мина, тројца началници на оддели во УБК, екс министерката за внатрешни работи и вработена во архивата. СЈО смета дека има докази дека групата организирала уништување на два ...

СЈО ја сардиса прислушувачката „Тврдина“

Р.С.Европа - 30.03.2016

Началници и министер за внатрешни работи во 2015 незаконски уништиле опрема за следење на комуникациите, соопшти СЈО отворајќи го предметот „Тврдина“. За првоосомничениот е побаран притвор.

СЈО: Во моментот на уништување на опремата, паралелно се употребувале два система за следење комуникации

МКД - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) рекоа дека во првата половина на 2015 година, кога се уништувала опремата за следењето на комуникациите, вредна околу 10 милиони евра, постоеле два система кои паралелно функционирале.

(ОБНОВЕНО) „ТВРДИНА“: СЈО отвори предмет за уништување опрема на МВР за следење на комуникациите

Академик - 30.03.2016

Предметот под име „Тврдина“ се однесува на незаконска постапка за уништување на опрема за следење на комуникациите, поточно два технички системи. И покрај тоа што опремата не била технички застарена и била функционална, била уништена.

Тврдина: Во МВР забрзано се фалсификувале документи за законски да се покрие уништување опрема за прислушување

МКД - 30.03.2016

Без никакво официјално образложение, во март минатата година во МВР наеднаш почнува забрзана процедура за уништување на реално застарена опрема за прислушување, но и на опремата што дотогаш била во функција.

Касами: Опремата за прислушување која е „уништена“ е потенцијална опасност за државата

+инфо - 30.03.2016

Наводно уништената опрема за прислушување, е потенцијална опасност за државата, изјави денеска претседателот на движењето БЕСА, Билал Касами. -Се поставува прашањето зошто поранешната министерка на МВР, Гордана Јанкуловска, и другите власти на ова ...

СЈО отвора нов случај „Тврдина“ за уништување на опрема за прислушување од МВР

Нова ТВ - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека отвора нова истрага во врска со неовластеното прислушување под името „Тврдина“, кое е поврзано со користење на опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР.

"Тврдина" ќе испитува кој и зошто ја уништил опремата за прислушување во УБК

Вечер Прес - 30.03.2016

Првоосомничениот, началникот на Петтата управа во УБК, Горан Груевски, сам се појавил во Кривичниот суд и до затворањето на весникот траеше неговиот распит. Според СЈО вредноста на уништената опрема е околу 10 милиони евра.

„Тврдина“ - нов случај што ќе го истражува СЈО

Утрински - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство поведе истражна постапка под име „Тврдина“, поврзана со незаконско следење на комуникации со користење опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР, информира денеска на прес-конференција обвинителката ...

СЈО отвори предмет „Тврдина“ за уништување на опрема за прислушување

Канал5 - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство поведе истрага за нов случај под име „Тврдина“, во којшто пет лица се осомничени за уништување на опремата за следење на комуникации во Управата за безбедност и контраразузнавање.

Нов случај Тврдина: Во МВР била уништена опрема за прислушување вредна 10 милиони евра

МКД - 30.03.2016

Уништувањето на опремата за прислушување било извршено лани во април, со фалсификување на документи и злоупотреба на службената положба. Според сведочењата, петмината осомничени лица ова го правеле по налог на поранешната министерка за внатрешни ...

Горан Митевски: Нејасно е како собраниската комисија нема податок дека опремата цела година е уништена

Репортер - 30.03.2016

Катастрофално е што дури денеска дознаваме дека е уништена опрема за прислушување во МВР, вели за Стандард поранешниот шеф на УБК, Горан Митевски, по објавување на случајот „Тврдина“ од страна на Специјалното обвинителство.

СЈО отвори нов предмет „Тврдина“

МРТ - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство информира дека повело истражна постапка за трет случај под име „Тврдина“ поврзана со незаконско следење на комуникациите со користење опрема и уреди за следење кои биле во сопственост на МВР.

„Тврдина“ - нов случај на СЈО за кривични дела во УБК

Р.С.Европа - 30.03.2016

Специјалното обвинителство отвора нов случај, поврзан со незаконското следење на комуникации, најави обвинителката Катица Јанева на денешната прес конференција. Случајот го водат под името Тврдина.

„ТВРДИНА“: СЈО отвори предмет за уништување опрема на МВР за следење на комуникациите

Академик - 30.03.2016

Предметот под име „Тврдина“ се однесува на незаконска постапка за уништување на опрема за следење на комуникациите, поточно два технички системи. И покрај тоа што опремата не била технички застарена и била функционална, била уништена.

СЈО отвора нов предмет под називот „Тврдина“

Правдико - 30.03.2016

На денешната прес-конференција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева соопшти дека СЈО отвора нов предмет под називот „Тврдина“, кој се однесува на заштита на приватноста со нелегално прислушување.

Претседателот на комисијата за уништување на документите денеска награден за лажното сведочење?

Курир - 30.03.2016

Курир дознава дека Претседателот на комисијата формирана за попис, расходување, ништење и бришење од евиденција, началникот Сашо Трајковски, од денеска е унапреден за неколку скалила од страна на техничкиот министер Оливер Спасовски.

Јанкулоска и Груевски уништиле системи за прислушување за да прикријат кој ги користел

Фокус - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство на дешената пресконференција соопшти дека отворило нова истрага под име „Тврдина“, која е поврзана со нелеганото прислушување на УБК, односно уништување на системи за прислушување во 2015 година со цел прикривање кој ...

Ристоска: Двајца началници на УБК и Јанкулоска осомничени за уништување на опремата за следење

Репортер - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство покрена постапка за неовластено следење на комуникациите означен како „Тврдина“, во која осомничени се петмина, меѓу кои двајца началници на УБК како и тогашната министерка за внатрешни работи.

СЈО отвори нов случај – „Тврдина“

Нетпрес - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство поведе нова истражна постапка под име „Тврдина“, поврзана со уништувње на опрема за следење на комуникации кои се во сопственост на МВР. Предметот овој пат го презентираше обвинителката Ленче Ристоска, која посочи ...

ОБНОВЕНО „Тврдина“ гони двајца началници за уништување на системи за следење на комуникации

+инфо - 30.03.2016

Нов случај „Тврдина“ за неовластено следење на комуникациите отвори денеска Специјалното јавно обвинителство. Осомничени се двајца началници од одделот за контраразузнавање и безбедност, кои во првата половина во 2015 година со злоупотреба на ...

СЈО побарало да се лиши од слобода првоосомничениот во „Тврдина“

+инфо - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинтелство (СЈО) побара мерка притвор за првоосомничениот во случајот „Тврдина“. Издадена е наредба до МВР лицето да биде лишено од слобода. - Но до овој момент се уште немаме информација за тоа - рече обвинителската Ленче ...

„Тврдина“ гони двајца началници за уништување на системи за следење на комуникации

+инфо - 30.03.2016

Нов случај „Тврдина“ за неовластено следење на комуникациите отвори денеска Специјалното јавно обвинителство. Осомничени се двајца началници од одделот за контраразузнавање и безбедност, кои во првата половина во 2015 година со злоупотреба на ...

„Тврдина“: Првоосомничениот во 13 часот ќе се јави во Судот (Аудио)

Канал 77 - 30.03.2016

Началникот на Петтата управа, Горан Груевски, кој е првоосомничен во случајот „Тврдина“ во 13 часот ќе се јави во Основниот суд Скопје 1 – Скопје, иако од вчера беше недостапен за органите на прогон.

Нов предмет на СЈО „Тврдина“

ТВ21 - 30.03.2016

На денешната прес-конференција Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева соопшти дека СЈО отвора нов предмет под називот „Тврдина“, кој се однесува на заштита на приватноста со нелегално прислушување и следење на комуникации.

СЈО најави нов случај наречен „Тврдина“

Макфакс - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нов предмет „Тврдина“, што под тоа име се води во ова обвинителство. Предметот се однесува на двајца началници, кои потпомогнати уништиле средствата за следење на комуникациите.

Билал Касами: Опремата за прислушување, наводно уништена, е потенцијална опасност за државата

А1 On - 30.03.2016

Денеска претседателот на Движење БЕСА, Билал Касами одржа прес-конференција за медиумите каде што истакна меќу другото дека опремата за прислушување, наводно уништена, е потенцијална опасност за државата.

СЈО со нов случај „Тврдина“ – за уништување на опрема за прислушување од МВР

Либертас - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека отвора нова истрага во врска со неовластеното прислушување под името „Тврдина“, кое е поврзано со користење на опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР.

„Тврдина“ - нов случај што ќе го истражува СЈО

Канал5 - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство поведе истражна постапка под име „Тврдина“, поврзана со незаконско следење на комуникации со користење опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР, информира денеска на прес-конференција обвинителката ...

Митевски: Катастрофално е што дури сега дознаваме дека уништувале опрема за прислушување

Фокус - 30.03.2016

Нејасно е како собраниската комисија нема податок дека опремата цела година е уништена, како собранието го прикриваше овој момент Катастрофално е што дури денеска дознаваме дека е уништена опрема за прислушување во МВР, вели за Стандард поранешниот ...

Случај „Тврдина“, СЈО истражува кривични дела во УБК

Алсат-М - 30.03.2016

Специјалното обвинителство отвора нов случај, поврзан со незаконското следење на комуникации, под името „Тврдина“. Според СЈО, осомничени се двајца началници од Одделот за безбедност и контраразузнавање при МВР, кои заедно со тогашниот министер за ...

СЈО: Во случајот „Тврдина“ осомничени се началници во УБК и Јанкуловска

Телма - 30.03.2016

СЈО отвори нов предмет под називот „Тврдина“, кој се однесува на заштита на приватноста со нелегално прислушување. Специјалната обвинителка Катица Јаневска повика секој кој поседува незаконски стекнати аудио записи да ги достават до СЈО.

Курир: Спасовски денеска го унапреди претседателот на комисијата за уништување на документите

Press24 - 30.03.2016

Претседателот на комисијата формирана за попис, расходување, ништење и бришење од евиденција, началникот Сашо Трајковски, од денеска е унапреден за неколку скалила од страна на техничкиот министер Оливер Спасовски, јавува Курир.

Случај Тврдина: Јанкулоска и Груевски уништиле системи за нелегално прислушување

Репортер - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство на дешената пресконференција соопшти дека отворило нова истрага под име „Тврдина“, која е поврзана со нелеганото прислушување на УБК, односно уништување на системи за прислушување во 2015 година со цел прикривање кој ...

СЈО најави нов случај наречен „Тврдина“

Кајгана - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нов предмет „Тврдина“. Предметот се однесува на двајца началници, кои потпомогнати уништиле средствата за следење на комуникациите. Обвинителката Ленче Ристовска, во моментов го образложува случајот.

Билал Касами: Опремата за прислушување, наводно уништена, е потенцијална опасност за државата

Репортер - 30.03.2016

Денеска претседателот на Движење БЕСА, Билал Касами одржа прес-конференција за медиумите каде што истакна меќу другото дека опремата за прислушување, наводно уништена, е потенцијална опасност за државата.

Уништувањето на опремата за прислушување е третиот случај на СЈО

Deutsche Welle - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство го истражува случајот „Тврдина“ во врска со незаконско следење комуникации со помош на опрема и уреди во сопственот на МВР. Обвинителката Ленче Ристоска соопшти дека во случајот „Тврдина“ се осомничени двајца ...

СЈО ја отвора „ ТВРДИНА „ петтмина обвинети- Бараниот Груевски сам се пријавил не во СЈО туку во СУД!

Локално - 30.03.2016

Во 13 часот првоосмничениот во „Тврдина“ Горан Груевски, началникот на Петтата управа, ќе дојде во Кривичниот суд за да даде исказ, ова го соопшти специјалната обвинителка Катица Јанева, која преку телефон била известена.

„Тврдина“ - нов случај што ќе го истражува СЈО

Идивиди - 30.03.2016

Скопје, 30 март 2016 (МИА) - Специјалното јавно обвинителство поведе истражна постапка под име „Тврдина“, поврзана со незаконско следење на комуникации со користење опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР, информира денеска на ...

Претседателот на комисијата за уништување на документите денеска награден за лажното сведочење?

Вечер Прес - 30.03.2016

Курир дознава дека Претседателот на комисијата формирана за попис, расходување, ништење и бришење од евиденција, началникот Сашо Трајковски, од денеска е унапреден за неколку скалила од страна на техничкиот министер Оливер Спасовски.

СЈО најави нов случај наречен "Тврдина"

Точка - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нов предмет "Тврдина", што под тоа име се води во ова обвинителство. Предметот се однесува на двајца началници, кои потпомогнати уништиле средствата за следење на комуникациите.

Награда за претседателот на комисијата за уништување на документите поради лажното сведочење?

Република - 30.03.2016

Началникот Сашо Трајовски, претседателот на комисијата формирана за попис, расходување, ништење и бришење на евиденцијата, од денеска е унапреден за неколку скалила од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.