TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

600.000 македонски граѓани оставени на цедило: Нема да продолжи рокот за старите пасоши

Lider - 28.02.2024

Владејачката коалиција предводена од СДСМ и ДУИ не изгласа да се продолжи рокот за законските измени. 46-те гласа „За“ беа недоволни за граѓаните да можат слободно да излегуваат од државава.

Нема продолжување на важноста на пасошите со старото уставно име

24 Вести

Нема продолжување на рокот на старите пасоши!

Вечер Прес

Собранието не ги изгласа измените на законот за продолжување на рокот на пасошите

Р.С.Европа

Нема да се пролонгира рокот за замена на пасошите - предлогот на ВМРО-ДПМНЕ не помина во Собрание

Deutsche Welle

Парламентарното мнозинство го отфрли предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на рокот за пасошите

Алсат-М

Не помина законот за продолжување на пасошите до крајот на годината

Слободен Печат

Република Кајгана Слободен Печат Н.Македонија Локално Во Центар Локално Сител

ЕУ со јасна порака до Македонија – спроведувајте ги меѓународните договори, а останатото зависи од земјите-членки

Телма - 28.02.2024

Меѓународната заедница со јасна порака до Македонија – почитувајте ги меѓународните договори. Останатото не зависи од вас. Министерството за надворешни работи (МНР) сѐ уште не ги расчистува дилемите за границите кои може да се преминат со стар пасош.

Делагација на ЕУ: Земјите сами ќе одлучуваат за признавање на македонските пасоши

Канал5

Признавањето на пасошите со старото име е работа на секоја земја членка одделно, велат од Делегацијата на ЕУ

360 степени

Делегација на ЕУ: Земјава да продолжи да ги почитува меѓународните договори, признавањето на пасошите е работа на секоја членка одделно

24 Вести

Признавањето на пасошите со „Република Македонија“ е работа на секоја земја-членка одделно, порачаа од Делегацијата на ЕУ

Локално

Делегација на ЕУ: Земјава да продолжи да ги почитува меѓународните договори, признавањето на пасошите е работа на секоја членка одделно

Либертас

Делегација на ЕУ: Признавањето на пасошите е работа на секоја членка одделно

Алсат-М

Рацин Независен Zoom Р.С.Европа Frontline

Не поминаа измените на законот за продолжување на рокот на пасошите

Канал5 - 28.02.2024

Не поминаа измените на Законот за патните исправи кои ги предложија пратениците од ВМРО ДПМНЕ а со кои бараа продолжување на важноста на пасошите до крајот на годинава. За носењето на измените беа 46 пратеници, 54ца гласаа против.

Мицевски до власта: Треба да им овозможиме на граѓаните да може да ги користат патните исправи до крајот на година

Курир

Собранието ќе одлучува дали ќе се продолжи важноста на пасошите, ВМРО-ДПМНЕ ја повикува власта да гласа

Алфа

Продолжување на важноста на пасошите, избор на член на ДИК, законот за игри на среќа - на дневен ред во Собранието

Р.С.Европа

Митрески за продолжување на рокот на патните исправи: Меѓународните договори не можат да се менуваат со друг закон

Zoom

Митрески за продолжување на рокот на патните исправи: Меѓународните договори не можат да се менуваат со друг закон

Либертас

Митрески за продолжување на рокот на патните исправи: Меѓународните договори не можат да се менуваат со друг закон

Алсат-М

Независен Бриф А1 On Фокус +инфо CivilMedia Нетпрес Н.Македонија

ЛДП предлага пасошите да важат до истекот на рокот со печат на Северна Македонија

А1 On - 27.02.2024

Во настојувањето да се олесни движењето на граѓаните на Република Северна Македонија надвор од границите на државата и проблемите со кои се соочуваат при нивните патувања, но и престој во странство, пратениците на Либерално-демократската партија ...

ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат на Северна Македонија

Press24

ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат на Северна Македонија

ТВ21

ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат

Канал5

ЛДП со предлог за пасошите: Да важат до истекот на рокот со печат на Северна Македонија

Макфакс

ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат на Северна Македонија

Алсат-М

ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат на Cеверна Македонија

Република

Бизнис Вести Опсервер ММС Локално Скопје инфо 24Инфо Фокус +инфо