TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Туск од Софија ќе ја потврди европската перспектива за Западен Балкан

24 Вести - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ - Западен Балкан“ во софија соопшти дека за првпат по 15 години денеска ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен ...

Очекувам самитот во Бугарија да ги приближи пријателите од Западен Балкан кон ЕУ, порача Туск

Макфакс - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, оценува дека утрешниот самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Бугарија, ќе биде можност и ЕУ и регионот да потврдат дека европската перспектива останува геостратешки избор на Западен Балкан.

Заев на средби со Макрон и Ципрас, Коѕијас не се појави во Софија

МКД - 16.05.2018

Средбата меѓу премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев што е предвидена за утре во 10.30 часот што ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан се смета за исчекор кон конечно решение, иако мали се очекувањата дека ...

Курц: Самит во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

+инфо - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ, изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Тајани: Стабилноста на Западен Балкан е клучна за ЕУ

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани изјави дека за Европската унија клучна е стабилноста на Западен Балкан. Пред состанокот на претставниците на Европските народни партии, кој се одржува пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, ...

Самит во Софија: Западниот Балкан во сенка на Иран

Deutsche Welle - 16.05.2018

На самитот во Софија во преден план првобитно требаше да биде Западниот Балкан. Но агендата сега е предодредена од американскиот претседател Доналд Трамп. Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го оцени како ...

Туск: Ќе ја потврдиме европската перспектива на Западен Балкан

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ-Западен Балкан“ во Софија соопшти дека за првпат по 15 години утре ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен Балкан.

Денеска во Софија се одржа самитот на Европската народна партија, Мицкоски одржа неколку билатерални средби

Курир - 16.05.2018

Денеска во Софија се одржува самит на Европската народна партија, на кој учесник е и македонската опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. На самитот претседателот на ЕПП порача дека запдно-европските земји мора и формално- правно да станат дел од европското ...

Загреб сака да организира самит ЕУ-Западен Балкан 2020 за проширување

Вечер - 16.05.2018

Хрватската министерка за надворешни и европски работи Марија Пејчиновиќ Буриќ изјави дека Хрватска сака за време на претседавањето со Европската унија во 2020 година да организира самит ЕУ – Западен Балкан (Загреб самит 2) на кој проширувањето би ...

Заев: Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ

Фактор - 16.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, своите активности на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што се одржува во Софија, ги започна со учество на паралелните активности, со свое обраќање на меѓународната конференција ...

Бугарија гледа „можност“ за завршување на спорот за името

Deutsche Welle - 16.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Захариева гледа шанса за напредок во разговорите за спорот за името на маргините на самитот во Софија. Пред самитот интервју за шансите на Балканот и на еврокомесарот Хан.

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

Локално - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Неформална вечера на лидерите на ЕУ во Софија

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск вечер во Софија организира неформална вечера за лидерите на Европската унија пред утрешниот самит. На вечерата, како што е најавено, лидерите ќе се фокусираат врз дигитализацијата на Европа, ...

Ципрас и Заев ќе разговараат и ќе ги брифираат лидерите

Независен - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев од денеска е во Софија каде што ќе учествува на самитот ЕУ-Западен Балкан и ќе има билатерална средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас. И Заев и извори од Брисел најавија дека спорот за името нема да се реши тука, но ...

ЕУ до Балканот: Ние сме вашата надеж и партнер!

Фактор - 16.05.2018

Европската унија ќе понуди пари, но не и членство на шесте балкански земји за време на самитот во Софија, кој кулминира со бугарското претседателство со ЕУ. Според висок европски службеник работите на Балканот не даваат доволно позитивни докази за ...

Шпански Конфиденсијал: Рахој ја загуби војната на Балканот

МКД - 15.05.2018

Шпанскиот премиер Маријано Рахој обично не води кампањи против ЕУ. Меѓутоа, тој ја изгуби „балканската војна“, пишува шпанскиот весник Конфиденсијал . Шпанската влада се трудеше на претстојниот самит на Западниот Балкан и ЕУ во Софија Косово да не ...

Што подготвува Брисел за самитот во Софија?

Канал5 - 15.05.2018

Објавена е нацрт верзијата на декларацијата , што ќе биде усвоена на самитот ЕУ – Западен Балкан на 17 мај во Софија. Со назнака дека текстот на декларацијата се усогласува , агенцијата Бета дојде до нацрт верзијата на она за што ќе се разговара на ...

Што ќе му донесе Самитот во Софија на Балканот?

Нова ТВ - 15.05.2018

Европските лидери се подготвуваат за дводневниот состанок во Софија што ќе се одржи на 17 и 18 мај, посветен на Западниот Балкан, прв од овој вид по петнаесет години, но не и последен. Самитот ќе биде поделен на два дела.

Бугарското претседателство на ЕУ гледа „шанса“ во Софија за спорот околу името

МКД - 15.05.2018

Бугарското претседателство со ЕУ гледа „шанса“ за долготрајниот спор околу името помеѓу Грција и Македонија на клучниот состанок што треба да се одржи неделава во Софија, пишува Еурактив. Во април Комисијата предложи почнување официјални разговори ...

Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија не е последен од овој вид

+инфо - 15.05.2018

- Патување помеѓу две престолнини во регионот трае подолго отколку пат во Токио. Дури и во контекст на конективноста искусивме тензии поврзани за тешката историја - наведува дипломат. Европските лидери се подготвуваат за дводневниот состанок во ...

Спасовски: Преку регионална безбедносна соработка да се справиме со заедничките закани и да се приближиме до ЕУ

Макфакс - 15.05.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска изјави дека годинава, Западен Балкан има неповторлива шанса во однос на својата европска перспектива, а Берлинскиот процес има голем удел во реализирање на таа цел.

Рахој нема да присуствува на Самитот на ЕУ поради Косово

Алсат-М - 15.05.2018

Шпанскиот премиер Маријано Рахој дефинитивно нема да учествува на Самитот на ЕУ во Софија, поради ставот за Косово. “Од почетокот беше јасно дека поради ставот на Шпанија кон Косово, Рахој нема да присуствува”, изјави висок претставник на ЕУ Шпанија ...

„Макфакс“ дојде до декларацијата што ќе биде усвоена на Самитот во Софија

Макфакс - 15.05.2018

„Макфакс“ дојде до нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена на 17 мај во Софија на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, на која европските лидери одлучија земјите од Западен Балкан да не стават потпис, по настојувањата на Шпанија Косово да ...

Заев на средби со Ципрас, Макрон, Меркел и со Руте во Софија

Макфакс - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на самитот на Европската Унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија, Бугарија, земја претседавач на Европскиот совет. Заев во придружба на вицепремирот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, и ...

Еден самит, два формата и мноштво дипломатски акробации

Н.Македонија - 15.05.2018

Колку што е долг и комплициран патот на балканските држави за членство во Европската Унија, исто така е комплицирано и тешко да се одржи и самит помеѓу претставници од ЕУ и од Западен Балкан.

Вучиќ ќе присуствува на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија

Н.Македонија - 15.05.2018

И покрај тоа што се уште нема официјална потврда кој ќе ја преставува Србија на Самитот на лидерите на ЕУ, белградските медиуми највуваат дека и покрај дилемите, претседателот Александар Вучиќ сепак ќе патува во четврток во Софија.

Шпанскиот премиер, поради Косово, нема да учествува на ЕУ-самитот во Софија

Макфакс - 15.05.2018

Шпанскиот премиер, Маријано Рахој, дефинитивно нема да учествува на Самитот на ЕУ во Софија, поради позицијата на земјата кон Косово. „Од самиот почеток беше јасно дека шпанскиот премиер Рахој не сака да учествува поради ставот на Шпанија за ...

ЕУ не очекува спорот да се реши неделава, остава простор до јуни

Вечер - 15.05.2018

Под полициско обезбедување и силни безбедносни мерки, утре во Софија ќе се одржи Самитот на Европската Унија за Западен Балкан. На Самитот предвидена е средба на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, но оние кои го ...

Заев: Самитот во Софија не е „дедлајн” за прашањето за името

Слободен Печат - 15.05.2018

Сакам договор за мојата земја, оптимист сум и еден од првите луѓе кој го сака тоа, но неможам да кажам дека имаме договор за прашањето за името, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање по завршувањето на рочиштето за ...

Очекувам самитот во Бугарија да ги приближи пријателите од Западен Балкан кон ЕУ, порача Туск

Sky - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, оценува дека утрешниот самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Бугарија ќе биде можност и ЕУ и регионот да потврдат дека европската перспектива останува геостратешки избор на Западен Балкан.

Курц: Самитот во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

А1 On - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ. изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Тајани: Стабилноста на Западен Балкан е клучна за ЕУ

Н.Македонија - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани денеска во Софија изјави дека за Европската унија клучна е стабилноста на Западен Балкан. – Во следните месеци мора да се занимаваме со Западен Балкан се повеќе и повеќе, оцени Тајани.

Самит во Софија: Западниот Балкан во сенка на Иран

Либертас - 16.05.2018

На самитот во Софија во преден план првобитно требаше да биде Западниот Балкан. Но агендата сега е предодредена од американскиот претседател Доналд Трамп, пишува Дојче веле . Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го ...

Во Софија се одржа самитот на Европската народна партија, Мицкоски ооствари неколку билатерални средби

Република - 16.05.2018

Денеска во Софија се одржува самит на Европската народна партија, на кој учесник е и македонската опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. На самитот претседателот на ЕПП порача дека запдно-европските земји мора и формално- правно да станат дел од европското ...

Заев на конференцијата за потенцијалите на Западен Балкан

Макфакс - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев, своите активности на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што се одржува во Софија, ги започна со обраќање на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на потенцијалите на Западен Балкан десет ...

Бугарија гледа „можност“ за завршување на спорот за името

Либертас - 16.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Захариева гледа шанса за напредок во разговорите за спорот за името на маргините на самитот во Софија. Пред самитот интервју за шансите на Балканот и на еврокомесарот Хан.

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

CivilMedia - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Неформална вечера на лидерите на ЕУ во Софија

Алсат-М - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск вечер во Софија организира неформална вечера за лидерите на Европската унија пред утрешниот самит. На вечерата, како што е најавено, лидерите ќе се фокусираат врз дигитализацијата на Европа, ...

Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија не е последен од овој вид

Курир - 15.05.2018

Европските лидери се подготвуваат за дводневниот состанок во Софија посветен на Западниот Балкан, прв од овој вид по петнаесет години, но не и последен. Висок дипломатски извор близок до Европскиот совет денеска ги брифираше европските дописници во ...

Спасовски: Тековната година неповторлива шанса за европерспективите на државите од Западен Балкан

Стандард - 15.05.2018

Регионот на Западен Балкан оваа година има неповторлива шанса во однос на својата европска перспектива, а Берлинскиот процес има голем удел во реализирање на таа цел, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Струга, каде ...

„А1он“ дојде до декларацијата што ќе биде усвоена на Самитот во Софија

А1 On - 15.05.2018

„А1он“ дојде до нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена на 17 мај во Софија на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, на која европските лидери одлучија земјите од Западен Балкан да не стават потпис, по настојувањата на Шпанија Косово да не ...

Заев, Османи и Димитров од утре на самитот во Софија

МКД - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи македонската делегација на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Софија. Планирани се средби и со Макрон и Меркел. Во владината делегација ќе бидат и заменикот претседател на Владата на РМ задолжен за европски ...

Заев: Немаме договор со Грција, средбата во Софија не е краен рок

Нова ТВ - 15.05.2018

Сакам договор за мојата земја, оптимист сум и еден од првите луѓе кој го сака тоа, но не можам да кажам дека имаме договор за прашањето за името, изјави денеска премиерот Зоран Заев. – Се надевам дека ќе имаме договор.

Курц: Самит во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

Стандард - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ. изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Стандард - 16.05.2018

Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на ...

Бугарија гледа „можност“ за завршување на спорот за името

Поглед - 16.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Захариева гледа шанса за напредок во разговорите за спорот за името на маргините на самитот во Софија. Пред самитот интервју за шансите на Балканот и на еврокомесарот Хан.

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

А1 On - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Софија: По 15 години, прв самит ЕУ – Западен Балкан, но не и последен

Нова ТВ - 15.05.2018

Европските лидери се подготвуваат за дводневниот состанок во Софија што ќе се одржи на 17 и 18 мај, посветен на Западниот Балкан, прв од овој вид по петнаесет години, но не и последен. – Ова е првпат по 15 години ЕУ да се сретне со своите партнери ...

Спасовски: Тековната година неповторлива шанса за европерспективите на државите од Западен Балкан

CivilMedia - 15.05.2018

Регионот на Западен Балкан оваа година има неповторлива шанса во однос на својата европска перспектива, а Берлинскиот процес има голем удел во реализирање на таа цел, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Струга, каде ...

„Макфакс“ дојде до декларацијата што ќе биде усвоена на Самитот во Софија

Точка - 15.05.2018

„Макфакс“ дојде до нацрт-декларацијата што ќе биде усвоена на 17 мај во Софија на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, на која европските лидери одлучија земјите од Западен Балкан да не стават потпис, по настојувањата на Шпанија Косово да ...