TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Господин, бизнисмен и инспекторка - тројца кандидати за претседател со најмала поддршка

Deutsche Welle - 27.02.2024

Еден ден откако започна собирањето потписи, Томе Николоски најави бојкот и прекин на кандидатурата. Тој е единствен на листата кој нема ниту еден потпис за поддршка. Тројца од кандидатите вкупно имаат 304 потписи „Поречани ајде сите заедно за ...

Анализа: големиот број на кандидати за претседател се обид да се раситни поддршката за Силјановска

Алфа

Томе тактизира, Бујар прв до врв!

Вечер Прес

ДУИ условуваат, СДСМ одбиваат уцени, само Вевчанци нудат Господин за претседател

Телма

ЗАЕДНО ИМААТ СОБРАНО ЕДВАЈ 300 ПОТПИСИ Кои се четворицата кандидати за претседател со досега најслаба поддршка од граѓаните?!

+инфо

Кои се четворицата кандидати за претседател со најмалку потписи, а со големи ветувања?

МКД

Партијата Десна ја поддржа Зорица Цветковска во собирањето потписи за претседателска кандидатура

Телма

Фактор 360 степени Сител Lider +инфо Антропол 360 степени 24Инфо

Таравари и Димитриевски вечерва со над 10.000 потписи за кандидат за претседател

Сител - 27.02.2024

Освен Бујар Османи од ДУИ, до крајот на денот се очекува кандидатура за шеф на државата преку поддршка на граѓани да објават и Максим Димитриевски од ЗНАМ и Арбен Таравари од обединетата албанска опозиција „Вреди“.

Oсмани ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска блиску до 10.000 потписи

Канал5

Османи ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска близу до 10 000 потписи за влез во претседателската трка

360 степени

ДИК со пресек: На Димитриевски му требаат уште 1600 потписи, Таравари има над 7500

Локално

Кандидатите за претседател ги собираат потписите – Мицкоски: Потписите се купуваат со пари

ТВ21

Европскиот сојуз за промени стартува со собирање на потписи за Таравари

Алсат-М

Таравари: Промената започна!

Алсат-М

24Инфо 360 степени Либертас Фокус 365 Пулс24 +инфо Вечер Прес

Османи потврден кандидат, ДУИ уценува со избор на претседател во Собрание за состав на влада

24 Вести - 27.02.2024

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список за претседателските и парламентарните избори и ќе трае до 18 март, а освен во подрачните одделенија и канцеларии, може да се направи и преку веб страницата на ДИК.

Кандидатите за претседател во трка за потписи - Бујар Османи најблиску до целта

Deutsche Welle

За два дена 14.360 потписи за кандидатите за претседател – Османи води, по него Димитриевски и Ванковска

MakPress

Над 1000 потписи имаат Османи, Ваконовска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Во Центар

Никој од кандидатите за претседател се уште ги нема собрано потребните 10 илјади потписи, досега се потпишале 24.830 граѓани

Скопје инфо

Во ПО на ДИК во Охрид се собираат потписи за десет кандидати за претседател, досега собрани околу 400 (обновено)

OhridNews

Бујар Османи води: Колку потписи до сега имаат собрано претседателските кандидати

Press24

ТВ21 МКД Бриф Кајгана Слободен Печат Н.Македонија Сител Канал5

Видео: Наследници сме на нашите историски великани

Антропол - 27.02.2024

Презентиран е вториот видео-спот од предкампањата „Потпиши се за Ванковска“ на Левица. Во првите четири дена, кандидатот за претседател Билјана Ванковска собра 6.200 гласа. Може да се очекува во наредните два дена да бидат собрани неопходните 10.000 ...

Апасиев: За прв пат народот ќе добие автентичен кандидат за претседател

Антропол

Апасиев: За 4 дена собрани 2/3 од потписите, затоа вријат вмроидите

Антропол

(ВИДЕО) Ахмети и Таравари ќе ги пропаѓаат претседателските избори? Што испорачуваат Апасиев и Ванковска?

Lider

Ванковска за кандидатурата на Силјановска: Џабе конвенции, џабе потписи, матрицата останала иста

Пулс24

Ванковска собрала половина од потребните потписи, тврди Апасиев

Скопје1

Апасиев: Народе, за еден викенд собравме скоро пола од потребните потписи

Антропол

Кој колку потписи собрал во Битола денеска до 13 часот!

Тера - 27.02.2024

Продолжува собирањето потписи за кандидат за претседател на Македонија. Во Битола тоа се прави во подрачната канцеларија на ДИК кај Борово. Од почетокот на собирањето потписи до денеска заклучно со 13 часот, еве колку потписи собрале потенцијалните ...

Брза мобилизација на албанската опозиција: Таравари собра 8 илјади потписи за претседателската кандидатура – притисоците на ДУИ врз вработените во јавната администрација без резултат!

Lider

ВРЕДИ: Резултатoт 3 спрема 1 за Таравари

Канал5

Таравари тврди дека е при крај: Официјалното собирање потписи го започнавме пред неколку часа и стигнавме до 8.000 потписи

Скопје1

Таравари тврди дека е при крај: Официјалното собирање потписи го започнавме пред неколку часа и стигнавме до 8.000 потписи

Press24

ТАРАВАРИ: Официјалното собирање потписи го започнавме пред неколку часа и стигнавме до 8.000 потписи+!

Фактор

ТАРАВАРИ СОБРА 8.000 ПОТПИСИ ВО ЕДЕН ДЕН Тоа е колку што ДУИ собра за три дена, тврди Беса

+инфо

А1 On Независен Фокус Локално

Kаде и кога граѓаните можат да депонираат потписи за претседателските кандидати?

Сител - 26.02.2024

Вкупно единаесет лица се дел од битката за собирање на 10.000 потписи од граѓаните, за да може да ја трчаат претседателската трка. Вело Марковски, професорката Билјана Ванковска а и актуелниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски си определиле ...

ВАНКОВСКА, МАРКОВСКИ И ЈАКИМОВСКИ СОБИРААТ ПОТПИСИ НА НОТАР: За потпис во канцеларија се наплаќа 150 денари, трошокот може да биде или на партијата или на граѓанинот

Фактор

Потпис за кандидат за Претседател кај нотар ќе ве чиини 150 денари

Press24