TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас: Насер Селмани со Бесими го договарал Законот за медиуми?

+инфо - 26.12.2013

Претседателот на ЗНМ Насер Селмани се среќавал со вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими и на овие „консултации“ се изродила поддршката за Законот за медиуми, објави Либертас повикувајќи се на ...

Медиумските закони допрва ќе продуцираат проблеми

Р.С.Европа - 26.12.2013

Нелогично е и тоа што за овие закони нема согласност од сите медиумски здруженија, а нејасно е зошто тие прво се донесуваат, а потоа се остава можност за нивно менување, вели Билјана Петковска од МИМ.

Усвојувањето на медиумските закони ја загрозува слободата на медиумите

Нова ТВ - 26.12.2013

Настаните во текот на 2013 година, поврзани со медиумската сцена, како и анализата на медиумското информирање, во рамките на програмата „Медиумско огледало“, на НВО Инфоцентарот, недвосмислено ...

15 минути со претседателот на ЗНМ

Алсат-М - 26.12.2013

Зошто претседателот на ЗНМ не опстоја на ставот дека закон за медиуми не е потребен, зошто не ги информирал другите новинарски здруженија дека постигнал делумна согласност со Владата и што точно е ...

ДУИ извршител, ЕУ на маса, САД поддржувач за законот за медиуми

Локално - 26.12.2013

Како се калеше челикот или како се носеше законот за медиумите. ЗНМ беше нужен играч затоа што на тоа прозиваше ФИЛЕ, а Селмани во пакет со другите медиумски организации е против законот.

Законите за медиумите изгласани Без опозициjata

Телма - 25.12.2013

Без опозицијата Собранието на Македонија го донесе законот за медиуми. Опозицијата смета дека вакви закони, со кои власта воспоставува медиумско владеење, не се потребни.

МЕДИУМСКО ОГЛЕДАЛО: Усвојувањето на медиумските закони дополнително ја загрозува слободата на медиумите

Sky - 26.12.2013

Настаните во текот на 2013 година, поврзани со медиумската сцена, како и анализата на медиумското информирање, во рамките на програмата „Медиумско огледало“, на НВО Инфоцентарот, недвосмислено ...

Мнозинството го изгласа Законот за аудио и аудиовизуелни услуги

Глас на Америка - 25.12.2013

Додека на говорницата беше министерот Иво Ивановски, присутните новинари на собраниската галерија поставија транспарент „Не во наше име!“ На денешната 72 седница на Собранието на Република ...

Собранието ги изгласа медиумските закони

Р.С.Европа - 25.12.2013

Со 62 гласа „за” Собранието го изгласа Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, без опозицијата која го напушти гласањето. Министерот за информатичко општество Иво Ивановски најави дека на ...

Пратениците го изгласаа Законот за медиуми, амандмани за интернет порталите – веројатно догодина!

Фактор - 25.12.2013

Прво закон, а потоа амандмани, со 62 гласа „за” Собранието го изгласа Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Опозицијата го наушти гласањето, а утрово со кренати транспаренти на кои ...

Владејачкото мнозинство го изгласа Законот за медиуми без опозицијата

24 Вести - 25.12.2013

Без присуство на опозицијata која ја напушти седницата пред гласањето, парламентарното мнозинство го изгласа законот за медиуми. На ова му претходеше жестока расправа меѓу власта и опозицијата, кои ...

Бесими „лобист“ за ДУИ да го гласа законот за медиуми?!

Либертас - 25.12.2013

Председателот на ЗНМ Насер Селмани сега во јавните настапи може колку сака да се жали и да ја префрла вината врз министерот Иво Ивановски дека го изиграл, но сепак, како што вели извор од ДУИ за ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го изгласаа Законот за медиуми

А1 On - 25.12.2013

Без преставници на опозицијта во парламентот, парламентарното мнозинство со 62 гласа за го донесоа законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Министерот за информатичко општество Иво ...

(ВИДЕО): Без присуство на опозицијата власта си го донесе законот за медиуми

Либертас - 25.12.2013

Без присуство на опозицијта во собраниската сала, парламентарното мнозинство со 62 гласа за го изгласа законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Изгласан Законот за медиуми

Макфакс - 25.12.2013

Со 62 гласа „за" Собранието во среда попладне го изгласа законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Министерот за информатичко општество Иво Ивановски најави дека на првата наредна владина ...

Со транспаренти „Не во наше име“ - против Законот за медиуми

24 Вести - 25.12.2013

Со молк, но со кренати транспаренти на кои пишува „Не во наше име“ новинарите пред пратениците покажаа дека нема да дадат зелено светло на новите закони за медиуми.

Законите за медиуми пред пратениците

24 Вести - 25.12.2013

За власта Закон за медиуми - за опозицијата закон за медиумски молк. Законите за медиуми влегоа во собраниска процедура. Опозицијата обвинува дека власта ги донесува законите за да има целосна ...

Новинарите му кажаа „НЕ“ на Ивановски

Утрински - 25.12.2013

„Не во наше име“ – порачаа медиумските здруженија и организации кои сметаат дека закон за медиуми не и' е потребен на Македонија Со високо кренат транспарент на кој стоеше пораката: „Не во наше име“ ...

Медиумските закони пред пратениците

Алфа - 25.12.2013

Поквалитетни и посилни медиуми. Вака министерот за информатичко општество ја образложи потребата од донесувањето на медиумските закони. По консултациите меѓу минитерството и ЗНМ , закониските ...

Законот за медиуми и законот за медиумски аудио визуелни услуги пред пратениците

Сител - 25.12.2013

Владејачкото мнозинство и опозицијата, со различни ставови за носењето на законот за медиуми. Според пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, ова се најдолого и највнимателно подготвувани закони, со јавни расправи ...

Медиумско огледало: Новите медиумски закони дополнително ја загрозуваат слободата на медиумите

+инфо - 26.12.2013

Настаните во текот на 2013 година, поврзани со медиумската сцена, како и анализата на медиумското информирање, во рамките на програмата „Медиумско огледало“, на НВО Инфоцентарот, недвосмислено ...

Медиумските закони изгласани во Собрание

еМагазин - 26.12.2013

Со 62 гласа „за”, Собранието го изгласа Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Опозицијата го напушти гласањето. Претходно објасни дека ваквите закони се непотребни и дека тие само ќе ...

Владејачкото мнозинство го изгласа Законот за медиуми во отсуство на опозицијата

Таратур - 26.12.2013

Без присуство на опозицијata која ја напушти седницата пред гласањето, парламентарното мнозинство го изгласа законот за медиуми. На ова му претходеше жестока расправа меѓу власта и опозицијата, кои ...

(ВИДЕО) Мисовски: Остана малку слобода на порталите, сега и нив запнавте да ги затворите

Бриф - 25.12.2013

Вие ниту еднаш не сте се држеле до договори и сега ќе ги изиграте и новинарите, рече пратеникот Горан Мисовски денеска на собраниската расправа за законите за медиумите обраќајќи се до министерот за ...

„Не во наше име“ - му порача на Ивановски Независниот новинарски синдикат

Телма - 25.12.2013

Со транспарент „Не во наше име“, Независниот синдикат на новинари и медиумски работници од собраниската галерија им упати порака на пратениците да не го поддржат Законот за медиуми.

(ВИДЕО)ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го изгласаа Законот за медиуми

Локално - 25.12.2013

Без преставници на опозицијта во парламентот, парламентарното мнозинство со 62 гласа за го донесоа законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Министерот за информатичко општество Иво ...

Законот за медиуми изгласан од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Нова ТВ - 25.12.2013

По жестоката расправа, без преставниците на опозицијта во Парламентот, парламентарното мнозинство со 62 гласа За, го донесоа законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Изгласан Законот за медиуми во Собранието на РМ

Кајгана - 25.12.2013

Со 62 гласа „за" Собранието го изгласа законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Министерот за информатичко општество Иво Ивановски најави дека на првата наредна владина седница ќе ги ...

Пратениците го изгласаа Законот за медиуми – амандмани за интернет порталите догодина

МК News - 26.12.2013

Прво закон, а потоа амандмани, со 62 гласа „за” Собранието го изгласа Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Опозицијата го наушти гласањето, а од Самостојниот синдикат на новинари ...

Без опозиција, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги изгласаа медиумските закони

+инфо - 25.12.2013

Парламентарното мнозинство со 62 гласа „за“ ги донесе законите за медиуми и за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, во отсуство на опозицијата. Министерот за информатичко општество, Иво Ивановски ...

Изгласан Законот за медиуми

Sky - 25.12.2013

Собранието денеска попладне со 62 гласа „за“ го изгласа новиот ЗАкон за аудио и адиовизуелни медиумски услуги. „Ова ќе биде на првата наредна владина седница, со претставниците на ЗНМ договоривме ...

Изгласан Законот за медиуми

Тера - 25.12.2013

Додека на говорницата беше министерот Иво Ивановски, присутните новинари на собраниската галерија поставија транспарент „Не во наше име!“ На денешната 72 седница на Собранието на Република ...

„Не во наше име“, протестираа новинарите против законите за медиуми на Владата и Селмани

24 Вести - 25.12.2013

Законите за медиуми во собранието ги вкрстија копјата помеѓу власта и опозицијата. За опозиционерите законите не ги штитат новинарските права туку напротив поставуваат диктаторски режими и целосна ...

Медиумските закони пред Собранието

Идивиди - 25.12.2013

Прочитајте: / Скопје, 25 декември 2013 (МИА) - Собранието на Република Македонија ја започна расправата за медиумските закони. Пратениците дебатираат за дополнетиот предлог на Законот за аудио и ...

Собранието расправа за законите за медиуми

Сител - 25.12.2013

Денеска во Собранието на Република Македонија започна расправата за медиумските закони. Пратениците дебатираат за дополнетиот предлог на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, а потоа ќе ...

СДСМ: Селмани си направи мечкина услуга со договорот со Владата

Капитал - 25.12.2013

„Не во наше име“, порачаа дел од новинарите, на транспарент истакнат во собраниската галерија, реагирајќи на постигнатиот договор меѓу Здружението на новинарите на Македонија и Владата, благодарение ...

Новинарите:„Не во наше име“ за законот на Ивановски и ЗНМ

Н.Македонија - 25.12.2013

Министер за информатичко општество и администрација Иво Ивановски на почетокот од седницата на Собранието, на која на дневен ред се законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и законот за ...

Новинарите до пратениците – „Не во наше име“ за Законот за медиуми

Радио МОФ - 25.12.2013

За време на седницата во парламентот посветена на Законите за медиуми, додека говореше предлагачот на законите, министерот за информатичко општество Иво Ивановски , новинарите во Собраниската ...

Медиумските закони пред Собранието

Алфа - 25.12.2013

Собранието на Република Македонија ја започна расправата за медиумските закони. Пратениците дебатираат за дополнетиот предлог на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, а потоа ќе ...

Медиумските закони пред пратениците

Телеграф - 25.12.2013

Пратениците дебатираат за дополнетиот предлог на Законот за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги, а потоа ќе зборуваат и за законот за медиуми Собранието на Република Македонија ја започна ...

Новинарите со јасна порака за законите за медиуми: Не во наше име!

МК News - 25.12.2013

На почетокот на расправата за законите за медиумите новинарите во собраниската галерија поставија транспарент со порака: Не во наше име! Поголем дел од новинарите во минатиот период постојано ...

ССНМ против Законот за медиуми

Р.С.Европа - 25.12.2013

„Не во наше име“, порача Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, за време на собраниската седница на која се расправа за мeдиумските закони.

Медиумските закони пред Собранието

Канал5 - 25.12.2013

Собранието на Република Македонија ја започна расправата за медиумските закони. Пратениците дебатираат за дополнетиот предлог на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, а потоа ќе ...

Собранието расправа за медиумските закони

Телма - 25.12.2013

Министер за информатичко општество и администрација Иво Ивановски на почетокот од седницата на Собранието на која на дневен ред се законите за медиуми, изјави дека се подготвени квалитетни закони во ...

ВИДЕО: На говорот на Ивановски, новинарите со транспарент „Не во наше име“

А1 On - 25.12.2013

„Не во наше име“. Новинарите од собраниската галерија извадија транспарент со овој натпис додека зборуваше министерот за информатичко општество Иво Ивановски.

Собрание: Почнува расправата за медиумските закони

Lider - 25.12.2013

Собранието на Република Македонија ја започна расправата за медиумските закони. Пратениците дебатираат за дополнетиот предлог на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, а потоа ќе ...