TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Четири деца со морбили се во тешка состојба

24 Вести - 12.02.2019

Епидемијата на морбили не стивнува. Четири деца заразени со морбили се во потешка здравствена состојба. Меѓу заразените има и дете со церебрална парализа, на кое морбилите му ја влошиле состојбата.

Ратсе бројот на заразени од мали сипаници, најмалиот пациент е тримесечно бебе

Алфа - 12.02.2019

Тримесечно бебе заразено со мали сипаници е најмалиот пациент на Инфективната клиника. Во критична состојба е и тригодишно дете со церебрална парализа и епилептични напади, а поради компликации од морбили на Инфективна лежат уште 18 деца, најголем ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ дозволи 15.000 деца да бидат невакцинирани

Канал5 - 12.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ за 11 години успеа да направи таков хаос во здравството од кој денеска граѓаните мора да ги трпат последиците. Паралелен увоз на лекови, невакцинација, негрижа за колективниот имунитет и погазување на правата на пациентите се само мал дел ...

Уште две шестмесечни бебиња болни од морбили во тешка состoјба

Слободен Печат - 12.02.2019

Докторите велат дека одлуката бебињата на шест месеци да примат вакцина што штити од мали сипаници, наместо на 13 месеци како што е во редовниот календар за имунизаиција, е единствен начин да се заштитат најмалите, за кои се покажа дека морбилите се ...

Николов: Дали има пилот во Министерство за здравство и во Министерство за образование?

Курир - 12.02.2019

Период кога имаме епидемија на морбили, владее грип насекаде, умираат деца, ресорното министерство и министерот молчат. Бројот на заболени секојдневно расте, а мерки не се преземаат, туку министерот најавува дека „се надева“ дека епидемијата на ...

Епидемијата со морбили нема да пројде туку така, предупредуваат епидемиолозите

Скопје инфо - 12.02.2019

Епидемијата со морбили нема да пројде туку така, предупредуваат епидемиолозите. Првите случаи на заразени со морибили се појавија во декември, а веќе во јануари беше прогласена епидемија. Градинките ги затворија вратите за невакцинираните деца.

Епидемијата од морбили ги зема и првите жртви

CivilMedia - 12.02.2019

За само неколку дена починаа три деца поради компликации од морбили. Пред некој ден 13-месечно дете од тетовско, почина на детската државна клиника. Тоа немало хронично заболување и не било вакцинирано.

Вакцинацијата не е на задоволително ниво, 15.000 деца треба да се вакцинираат

MTM - 12.02.2019

Вакцинацијата во Република Македонија не е на задоволително ниво за да се одржуваат 95 отсто заштитен имунитет кај населението. За да запре епидемијата 15.000 деца кои не се вакцинирани треба да се вакцинираат, изјави епидемиологот Жарко Караџовски ...

Згасна трет детски живот поради морбилите

24 Вести - 11.02.2019

Тринаесет месечно бебе од тетовскиот регион синоќа почина на клиниката за детски болести, поради компликации од мали сипаници. Според надлежните детето немало претходни хронични заболувања и не било вакцинирано.

Три смртни случаи од морбили за 3 дена - почина 13-месечно дете невакцинирано од мали сипаници

Сител - 11.02.2019

Уште едно тринаесетмесечно дете синоќа починало на детската клиника од компликации од морбили. За три дена ова е трет смртен случај. Детето од тетовско не било вакцинирано и немало хронични заболувања.

Дете без хронични болести почина од морбили – ова е трета жртва досега

Телма - 11.02.2019

Морбилите ја земаа третата жртва – 13 месечно дете од тетовско кое три недели се борело со сипаниците. Не било вакцинирано, а поради тоа му била тешка клиничката слика. Не може да се утврди каде се заразило.

Психијатри со шестчасовна обука за педијатри прегледувале деца – министерот Филипче не знае

1tv - 11.02.2019

Министерството за здравство ќе ги повикуква родителите – во Скопје, вакцина против мали сипаници да добијат бебињата со наполнети шест месеци, вели за 1ТВ министерот Венко Филипче. Низ Македонија, ќе понудат итна вакцинација за бебињата над 12 ...

За три дена 3 деца починаа од морбили, епидемиологот Караџоски ги обвинува родителите

ТВ21 - 11.02.2019

За три дена, од морбили починаа три деца. Третата жртва е 13 месечно бебе од тетовско. Тоа не било вакцинирано, а починало вчера во доцните вечерни часови, известуваат од Институтот за јавно здравје.

Видео обраќање на Мицкоски: Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните, оставка веднаш

Курир - 11.02.2019

Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните, оставка веднаш, вели во видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ. -За жал, деновиве сме сведоци на масовна појава на загуба на човечки животи поради ...

Филипче за жртвите од морбили: До тука не доведоа погубните политики на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 11.02.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, ја обвини претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ за тоа што денеска епидемијата на мали сипаници ја зема третата жртва, откако почина 13-месечно детенце. -За жал веќе има три смртни случаи, морам да кажам дека ми е ...

Уште едно бебе почина од морбили – трет смртен случај за три дена

Алфа - 11.02.2019

За три дена – три жртви. Уште едно дете, на 13-месеци, по потекло од тетовско, почина на детската државна клиника. Тоа немало хронично заболување и не било вакцинирано. Со мали сипаници најверојатно се заразило на детската клиника каде пред три ...

Трета жртва од морбили, почина 13 месечно дете од тетовско

24 Вести - 11.02.2019

Уште едно бебе почина од морбили. Станува збор за тринаесет месечно бебе од тетовскиот регион кое синоќа починало на клиниката за детски болести, поради компликации од мали сипаници. Детето не било вакцинирано.

Мицкоски: Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните, оставка веднаш

Република - 11.02.2019

Неспособноста на Зоран Заев, претседателот на Владата и Венко Филипче, министерост за здравство се плаќа со животите на граѓаните, и поради тоа тие треба веднаш да поднесат оставка, смета Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО ДПМНЕ.

13 месечно дете почина од морбили на детската клиника

Канал5 - 11.02.2019

За неполни четири дена три деца починаа од морибили. Денеска уште едно дете на Клиниката за детски болести почина. Детето имало 13 месеци по потекло од тетовско, во овој случај детото немало хронични заболувања, тоа пред три недели било на клиниката ...

(ВИДЕО) Мицкоски побара оставка од Филипче: Неспособноста од власта одзема животи

Скопје1 - 11.02.2019

Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните, оставка веднаш, вели лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој преку видео порака ја критикува состојбата во здравството во ...

Антиваксери каде сте: По третата жртва од морбили, подобро е смрт или недокажан аутизам?

еМагазин - 11.02.2019

По третата жртва од морбили во Македонија неизбежно се поставува прашањето каде води кампањата против вакцинација на децата со образложение дека процесот на заштита на населението со вакцини е заговор на фармацевтската мафија.

Грипот во Романија однесе 99 жртви

Алфа - 11.02.2019

Во Романија досега од грип починаа 99 лица, соопшти денеска Националниот институт за јавно здравје. Како што е наведено во соопштението, последната жртва е 73-годишна жена од регионот на Прахова, северно од Букурешт, која починала вчера.

Трета жртва како последица на компликации од морбили

Алсат-М - 11.02.2019

Бебе на возраст од 13 месеци почина синоќа на клиниката за детски болести во Скопје. Како што наведуваат од министерството за здравство, причина за смртта биле компликации на здравствената состојба како последица на морбили.

Алармантна состојбата со морбилите

Н.Македонија - 11.02.2019

Нови случаи на заразени со морбили се регистрирани викендов, со што вкупната бројка на заразени од прогласувањето на епидемијата се искачи на речиси 200. Епидемијата на морбили деновиве ја зеде и својата прва жртва, шестмесечно бебе од Куманово.

Уште едно бебе почина од морбили, седум новозаболени

Р.С.Европа - 11.02.2019

Уште едно бебе на 13 месечна возраст почина од мали сипаници (морбили) соопшти министерството за здравство. Според информациите бебето е од тетовскиот регион и претходно не било вакцинирано.

Почина 13 месечно бебе од компликации предизвикани од морбили

Канал5 - 11.02.2019

13 месечно бебе од тетовскиот регион синоќа починало на Клиниката за детски болести ова е трета жртва од морбили. Детето имало претходни заболувања и било невакцинирано, во моментов 5 месечно бебе заболено од морбили лежи на Клиниката за детски ...

СИПАНИЦИТЕ ГО ОСИПАА ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО: Морбилите косат и животи носат

Фактор - 11.02.2019

Каде лежи вината што морбилите буквално во овој момент косат и животи носат? Јавното здравство е „осипано“ од мали сипаници а денеска оваа болест ја однесе третата жртва. Дали Министерството за здравство недоволно се обиде да ја едуцира јавноста од ...

ТРЕТА ЖРТВА ОД МОРБИЛИ! На инфективна уште седум нови случаи

MTM - 11.02.2019

Министерството за здравство соопшти дека синоќа на Клиниката за детски болести починало 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници), кое претходно не било вакцинирано.

Уште едно бебе почина од морбили, трет случај за три дена

Макфакс - 11.02.2019

Министерството за здравство јави за уште една жртва на мали сипаници, со што во период од неколку дена починаа три бебиња. Синоќа починало 13-месечно бебе од тетовскиот регион, кое претходно не било вакцинирано.

Трета жртва од компликации од мали сипаници, почина 13-месечно бебе од тетовско, Филипче „мува не го лази“

Република - 11.02.2019

Морбилите ја земаа третата жртва, синоќа на Клиниката за детски болести почина 13 месечно бебе, потврдија од Министерството за здравство за „Република“. Завчера почина 13-месечно бебе од Свети Николе кое се заразило од својот татко.

Морбилите покосија и трето дете, Филипче не мрда од фотелјата

Нетпрес - 11.02.2019

Четиринаесетмесечно бебе од тетовско почина пред неколку часа на скопските клиники. Детето починало на Детската клиника. Ова е третото дете жртва на морбилите. Состојбата станува алармантна.

13-месечно бебе трета жртва од морбили

Мета - 11.02.2019

Синоќа 13-месечно бебе на Клиниката за детски болести починало од компликации предизвикани од морбили, соопшти Министерството за здравство. Детето, кое е од тетовскиот регион претходно не било вакцинирано.

Две трагедии за два дена: Уште едно бебе почина од морбили во Скопје

Press24 - 11.02.2019

14-месечно бебе од тетовско почина пред неколку часа на скопските клиники, дознава КУРИР. Детето починало на Детската клиника. Информацијата за КУРИР ја потврдија и извори од Министерството за здравство. Ова е третото дете жртва на морбилите.

ТРАГЕДИЈА: Морбилите ја земаа и третата жртва, почина 14-месечно бебе

Курир - 11.02.2019

14-месечно бебе од тетовското село Палатице почина пред неколку часа на скопските клиники, дознава КУРИР. Детето починало на Детската клиника. Ова е третото дете жртва на морбилите. Состојбата станува алармантна.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ дозволи 15.000 деца да бидат невакцинирани, а денес злоупотребува човечки трагедии во днeвнополитички ...

ТВ21 - 12.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ за 11 години успеа да направи таков хаос во здравството од кој денеска граѓаните мора да ги трпат последиците. Паралелен увоз на лекови, невакцинација, негрижа за колективниот имунитет и погазување на правата на пациентите се само мал дел ...

Трета жртва: Од морбили почина бебе од тетовско

еМагазин - 11.02.2019

Министерството за здравство ја известува јавноста дека вчера (10 февруари 2019) во вечерните часови почина 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести, кое претходно не ...

Трета жртва од морбили, уште неколку деца критични

Фактор - 11.02.2019

Нова, трета жртва од морбили. Во Скопје починало 15месечно дете со белодробни компликации откако претходно се заразило со мали сипаници. Информацијата ја потврдуваат од детската клиника. Вчера Министерството за здравство информираше дека починало ...

Втора жртва од морбили, едно дете во критична состојба – девет новозаболени

4NEWS - 10.02.2019

13 месечно бебе, кое што и претходно имало компликации со белите дробови , и кое што имало и морбили е втората жртва што почина доцна синоќа на Детската клиника во Скопје. Уште едно дете е со комплициран статус и се бори за живот , вели директорката ...

Паника кај граѓаните: Морбилите се шират

Фактор - 11.02.2019

Се зголемува бројот на заболени од морбили, досега потврдени два смртни случаи, но уште неколку деца се со компликации. Има ли опасност за поголемa епидемија со лош исход. Граѓаните, дури и тие кои ги вакцинирале децата се во паника, останатите се ...

Филипче: Итна вакцинација со МРП за бебиња над 12 месеци, вакцинација од 6 месеци

Либертас - 11.02.2019

Министерството за здравство ќе ги повикуква родителите – во Скопје, вакцина против мали сипаници да добијат бебињата со наполнети шест месеци, вели за 1ТВ министерот Венко Филипче. Низ Македонија, ќе понудат итна вакцинација за бебињата над 12 ...

За три дена 3 деца починаа од морбили, епидемиологот Караџоски ги обвинува родителите

4NEWS - 11.02.2019

За три дена, од морбили починаа три деца. Третата жртва е 13 месечно бебе од тетовско. Тоа не било вакцинирано, а починало вчера во доцните вечерни часови, известуваат од Институтот за јавно здравје.

Мицкоски: Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните, оставка веднаш

Press24 - 11.02.2019

За жал, деновиве сме сведоци на масовна појава на загуба на човечки животи поради неквалитетното здравство. Тоа е загрижувачки, за сите нас. Ова не е дневна политика, иако политичарите кои го водат ресорот се најодговорни, тука се работи за ...

Филипче за жртвите од морбили: До тука не доведоа погубните политики на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 11.02.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, ја обвини претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ за тоа што денеска епидемијата на мали сипаници ја зема третата жртва. -За жал веќе има три смртни случаи, морам да кажам дека ми е жал, но до тука не доведоа ...

Уште едно бебе почина од морбили, трет случај за три дена

24Инфо - 11.02.2019

Министерството за здравство јави за уште една жртва на мали сипаници, со што во период од неколку дена починаа три бебиња. Синоќа починало 13-месечно бебе од тетовскиот регион, кое претходно не било вакцинирано.

Уште едно бебе почина од морбили

Тера - 11.02.2019

Синоќа 13-месечно бебе на Клиниката за детски болести починало од компликации предизвикани од морбили, соопшти Министерството за здравство. Детето, кое е од тетовскиот регион претходно не било вакцинирано.

Морбилите ја земаа и третата жртва, почина 14-месечно бебе

Скопје инфо - 11.02.2019

14-месечно бебе од тетовско почина пред неколку часа на скопските клиники, дознава Курир. Детето починало на Детската клиника. Информацијата ја потврдија и извори од Министерството за здравство. Ова е третото дете жртва на морбилите.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ дозволи 15.000 деца да бидат невакцинирани, а денес злоупотребува човечки трагедии во днeвнополитички ...

4NEWS - 12.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ за 11 години успеа да направи таков хаос во здравството од кој денеска граѓаните мора да ги трпат последиците. Паралелен увоз на лекови, невакцинација, негрижа за колективниот имунитет и погазување на правата на пациентите се само мал дел ...

Трета жртва на морбили во Македонија: Почина 13 месечно бебе од тетовско

Нова ТВ - 11.02.2019

Тринаесетмесечно бебе од Тетовско е уште една жртва на морбили во Македонија, трета за неколку дена. Министерството за здравство пред малку соопшти дека 13-месечно бебе починало вчера вечер на Клиниката за детски болести од компликации предизвикани ...

Мицкоски: Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните, оставка веднаш

МКД - 11.02.2019

Оставка на министерот за здравство веднаш. Но, и тоа не е доволно доколку за краток период не се преземат мерки и активности за средување на хаосот. Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните.

Филипче: Погубните политики на ВМРО-ДПМНЕ допринесоа да имаме жртви од морбили

Скопје1 - 11.02.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, во вестите на 1 ТВ ја обвини претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ за тоа што денеска епидемијата на мали сипаници ја зема третата жртва, откако почина 13-месечно детенце.