TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија соопшти дека ќе ги евакуира ранетите војници од Азовстал

Р.С.Европа - 16.05.2022

Русија денеска соопшти дека се согласила да ги евакуира ранетите украински војници од бункерите под опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол. Ранетите ќе бидат евакуирани во медицинска установа во градот Новоазовск кој е под руска контрола.

ВОЈНИК ОД „АЗОВСТАЛ“ ЈА ПЕЕ „СТЕФАНИЈА“ Евакуацијата договорена, ранетите борци ќе се пренесуваат со автобус (ВИДЕО)

+инфо

Десетина автобуси со војници вечерва го напуштија Азовстал

Опсервер

Војниците на „Азов“ со автобуси ќе се евакуираат од фабриката (ВИДЕО)

Press24

Борците од Азовстал почнаа да им се предаваат на Русите, откако останаа без нивните „живи штитови“

Мак. Весник

Роднините на бранителите на Мариупол бараат од Ердоган да ја вклучи Кина за да ги спаси борците

CivilMedia

Русија се согласи на евакуација на ранетите војници од „Азовстал“

Независен

Еспресо Слободен Печат Фактор Локално Во Центар Либертас Република Канал5

ВОЈНИЦИТЕ ГО ОСТАВААТ ОРУЖЈЕТО И СИ ПОМАГААТ-РАЗВРСКА ВО АЗОВСТАЛ: Киев и Москва се договорија за челичарницата

Фактор - 16.05.2022

Руското Министерство за одбрана соопшти дека денеска е постигнат договор за евакуација на ранетите украински војници од фабриката за челик Азовстал, наведува Ројтерс, повикуваќи се на извори од Министерството за одбрана на Русија.

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

А1 On

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

Lider

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

MakPress

Русија: Запрен нападот врз Азовстал, отворен хуманитарен коридор

Локално

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

Курир

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

ТВ21

Н.Македонија 4NEWS OhridNews 24Инфо Вечер Прес Нетпрес

Ходаковски: Руски и украински војници преговараат во Азовстал

Кумановски м. - 16.05.2022

Руски војници преговараат со украинската страна во комплексот на фабриката за челик Азовстал, потврди денеска командантот на бригадата „Исток“ на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР), Александар Ходаковски.

ДНР: Руски и украински војници преговараат во Азовстал

Локално