TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Македонија има епидемија на корупција, ќе има нови имиња на црната листа, кажа Агелер

Сител - 07.12.2023

Постои епидемија на корупција во државата, смета американската амбасадорка Агелер. Таа вели, Анѓушев, нема да е последен на црната листа, а тие што сметаат дека не заслужуваат да бидат на неа, има начин да го изразат своето незадоволство.

Анѓушев се „прости“ од функцијата почесен конзул на Малта - малтешкото МНР објави престанок на функцијата

24 Вести

Анѓушев запишан на црната листа, отпишан од конзулската

Телма

По забраната за влез во САД, Анѓушев повеќе не е почесен конзул на Малта

Р.С.Европа

Патувањето на Кочо Анѓушев: Од вицепремиер до црна листа и престанок на функцијата во Малта

Lider

Малтешкото МНР му ја прекина на Анѓушев функцијата почесен конзул на Малта

24 Вести

Откако беше ставен на црната листа на САД, Малта му го прекина мандатот на Кочо Анѓушев

Deutsche Welle

Слободен Печат еМагазин Мета Локално Фокус Скопје инфо Телма Zoom

Амбасадорката Агелер за црната листа: Можам да ве уверам, ќе дојдат и други имиња

Глас на Америка - 07.12.2023

Постои една епидемија на корупција во земјата и тоа соодветно ќе се отслика во следните најави“, беше категорична амбасадорката Анџела Агелер која нагласи дека одлуките за ставање на т.н. црна листа се носат после долги анализи Можам да ве уверам, ...

Агелер: Во земјава има епидемија на корупција, „црната листа“ ќе се проширува

360 степени

Кој ќе биде следниот на црната листа на САД?

Centar

Постои епидемија на корупција во земјава, порача Агелер најавувајќи нови имиња на црната листа по Анѓушев

Локално

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Макфакс

Агелер: Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува

Press24

Агелер: Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува

Точка

365 Денар Скопје инфо Кајгана

Во Македонија има епидемија на корупција – по Анѓушев, Амбасадорката на САД најавува нови имиња на „црната листа“

ТВ21 - 07.12.2023

Одлуката поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев да биде ставен на црната листа на САД не беше донесена лесно, туку таа е заснована на американските закони. На овој начин американската амбасадорка Ангела Агелер одговори на прашањето за коментар за ...

Има ли некој македонски функционер за „бела листа“?!

Н.Македонија

По Мерко и Камчев, стигна и Анѓушев – кој е следен на црната листа на САД?

Вечер Прес

Кочо Анѓушев е новото име од Македонија на црната листа на САД поради корупција, тој ќе се жали на одлуката

MakPress

Агелер: Листата ќе се проширува, земјава се соочува со епидемија од корупција

Бизнис Вести

Агелер: Листата ќе се проширува, Македонија се соочува со епидемија од корупција

Курир

Агелер: Листата ќе се проширува, земјава се соочува со епидемија од корупција

Press24

Фактор Нетпрес Денешен CivilMedia МКД Lider Нова ТВ Frontline

АНЃУШЕВ: Благодарност до Малта за мандатот, не можам да бидам конзул со сенка врз моето име

Пари - 07.12.2023

Се заблагодарувам на пријателска Малта за честа да бидам почесен конзул на членка на ЕУ во Северна Македонија од 2021 година. Со оглед на одлуката на почитуваниот Стејт Департмент кон мене, со наводи со кои јас не се согласувам, но ги ценам и ...

Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, порача Анѓушев

Локално

Анѓушев: Благодарност до Малта за мандатот, не можам да бидам конзул со сенка врз моето име

Фокус

Не можам да бидам конзул на Малта со сенка врз моето име, вели Анѓушев откако не е повеќе на таа функција

еМагазин

„БЛАГОДАРАМ НА ЧЕСТА, НО НЕ МОЖАМ ДА БИДАМ ПОЧЕСЕН КОНЗУЛ НА МАЛТА“ Кочо Анѓушев се повлече од дипломатската функција

+инфо

Кочо Анѓушев веќе не е почесен конзул на Малта

Независен

Анѓушев: Благодарност до Малта за мандатот, не можам да бидам конзул со сенка врз моето име

Денар

Канал5 Либертас ТВ21 Фактор Опсервер 4NEWS 360 степени А1 On

Грковска за Анѓушев – очекувам институциите да преземат неопходни мерки

Глас на Америка - 06.12.2023

Делумен молк од институциите, и целосен молк од политичките партии по ставањето на Кочо Анѓушев на таканаречената американска црна листа. Најјасната реакција стигна од вицепремиерката за добро владеење, Славица Грковска, која во одговор на ...

Главната обврска е на домашните институции, вели Грковска за забраната за влез на Анѓушев во САД

Р.С.Европа

Од моќ до црна листа: Падот на поранешниот вицепремиер Анѓушев, додавање на санкциите од САД со измените во Законот за рестриктивни мерки

Lider

Грковска за Анѓушев: Очекувам домашните и меѓународните институции да ги преземат неопходните мерки согласно укажувањата

MakPress

Ивановска: Уште во 2019 констатиравме судир на интереси кај Анѓушев, Владата не го разреши

Мета

Грковска за ставањето на Анѓушев на „црната листа“ на САД: Очекувам домашните и меѓународните институции да ги преземат неопходните мерки согласно укажувањата

24Инфо