TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Терористот од Нов Зеланд Брентон Тарант изведен пред судот

Локално - 16.03.2019

Главниот осомничен за терористичкиот акт во Кристчерч, 28-годишниот Брентон Тарант, беше донесен пред Окружниот суд во Нов Зеланд, објавија новинските агенции. Потсетуваме дека 49 муслимани беа убиени за време на нивната петочна молитва.

Терористот кој уби 49 луѓе изнесен пред суд – го направи знакот на „белата моќ“

ТВ21 - 16.03.2019

Терористот кој уби 49 луѓе на петочната молитва во џамија во Нов Зеланд, денеска беше изнесен пред судија, со лисици на рацете, а неговото тело прекриено со бел мантил. Во судот со рацете го направил знакот за „белата моќ“ што означува расистичко ...

Мајко моја што ме снајде, Ера Ојданиќ се смрзнал кога слушнал дека убиецот од Нов Зеланд ја слушал неговата песна

+инфо - 15.03.2019

Австралискиот екстремист Брентон Тарант пред да пука во џамија во Нов Зеланд ја слушал песната „Златиборе висока планино“ на Ера Ојданиќ. Ојданиќ се запрепастил кога слушнал за масакрот. – Мајко моја, што ме снајде? Терорист од Нов Зеланд ја слуша ...

Напаѓачот од Нов Зеланд мразел имигранти, го величел Радован Караџиќ и сакал да се одмазди за смртта на 11-годишна ...

Сакам да кажам - 15.03.2019

Напаѓачот кој денеска го изврши најголемиот масакр во историјата на Нов Зеланд, убивајќи 49 луѓе за време на молитва во две џамии во градот Крајстчрч, сакал да истакне неколку работи во манифестот на 74 страници, што го оставил зад себе.

Убиецот од Нов Зеланд им се одмаздил на исламистите за убиството на 11 годишно девојче во Стокхолм

Канал5 - 15.03.2019

Масовниот убиец во џамиите во Нов Зеланд , кој уби 49 муслимани . бил опседнат од патувања , од историјата на Балканот и од теретани. Австралијанецот Брентон Тарант (28) , кој го изврши терористичкиот напад во двете џамии на Нов Зеланд се одмаздувал ...

Брентон Тарант, терористот кој изврши масакр во Нов Зеланд му се заканувал и на Ердоган

Магазин - 15.03.2019

Брентон Тарант е 29 годишниот, терорист кој денеска изврши масакр врз две џамии во Нов Зеланд. Тој Според полициските извештаи, убил 49 лица, а десетици повредил. По овој крвав масакр преживеаните излегоа со потресни изјави.

Терористички напад во Нов Зеланд

Телма - 15.03.2019

49 лица загинаа а уште 20 беа повредени кога 28 годишен австралиец со огнено оружје и импровизирани експлозивни направи нападна две џамии во Красјчрч на Нов Зеланд. Австралиецот Брентон Тарант застрела 41 лице во џамијата Ал Нур и 8 други во ...

Ладнокрвно уби 49 лица за време на петочна молитва во џамија, претходно му се заканувал на Ердоган

ТВ21 - 15.03.2019

Ладнокрвно, со пуштена песна која го величи Радован Караџиќ, во своето возило, полно со оружје, 29 годишниот Брентон Тарант свртел неколку круга пред да го изврши масакрот. Сето тоа го снимал и го пуштил на социјалните мрежи.

„Нејзината смрт ме натера да го направам ова, беше млада, невина и мртва“ – Масакрот на Нов Зеланд е извршен поради ...

Вечер - 15.03.2019

Терористот Брентон Тарант кој брутално уби верници во џамија на Нов Зеланд, во својот манифест, меѓудругото тврди дека морал да се освети поради убиството на 11-годишната Еба Акерлунд. Девојчето е убиено во терористички напад на Стокхолм во 2017 ...

Кој е Брентон Тарант, кој денеска уби 49 луѓе – Опседнат со муслимани, теретана и Брејвик

Канал5 - 15.03.2019

Брентон Тарант (28) изврши масакр во Нов Зеланд. Вооружен со автоматско оружје, упадна во две џамии и уби најмалку 49 лица. Тој број би можел да биде поголем. Брентон Тарант, како што пишува „Дејли Меил“, израснал во Графтон, мал град во Нов Јужен ...

Напаѓачот од Нов Зеланд се одмаздувал за убиството на 11-годишно девојче во Стокхолм

Макфакс - 15.03.2019

Дваесетиосумгодишниот напаѓач, го извршил нападот како одмазда за убиството на 11-годишно девојче, за време на терористичкиот напад во 2017 година во Стокхолм. Тогаш, на девојчето налета камион, кој го возеше Узбекистанец, а беа убиени и тројца ...

Бомбашот од Нов Зеланд, Брентон Тарант, лани бил на Балканот

ММС - 15.03.2019

Србија, Црна Гора и Бугарија, а од таму во Романија и Унгарија, се земјите што ги поминал 28-годишниот Австралиец Брентон Тарант, кој во две џамии во Нов Зеланд уби 49 лица. Дека бил во Бугарија, потврди државниот обвинител Сотир Цацаров, откако ...

Терористички напад во две џамии во Нов Зеланд, убиени 49 луѓе

Канал5 - 15.03.2019

Брентон Тарант, 29-годишен Австралиец, расист и екстремен десничар со радикална анти-имигрантска идеологија, од денеска човек кој го изврши најсмртоносниот терористички напад во историјата на Нов Зеланд.

Како тренерот по фитнес стана верски фанатик кој масакрираше 49 луѓе во Нов Зеланд

24Инфо - 15.03.2019

Брентон Тарант, терористот кој уби 49 верници во две џамии во Крајстчрч во Нов Зеланд објавил манифест на 74 страници, од кој може да се заклучи дека бил опседнат со супериорноста на белата раса во однос на другите, особено на Муслиманите и дека е ...

49 жртви во терористички напади во џамии во Нов Зеланд

Глас на Америка - 15.03.2019

Идентификуван напаѓачот како 28 годишниот Брентон Тарант од Австралија Едно лице е обвинето за убиство и поврзаност со терористичките напади врз две џамии во Нов Зеланд при што се убиени најмалку 49 лица.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Целиот масакр во Нов Зеланд пренесуван во живо од терористот

Сител - 15.03.2019

На интернет се појави ужасна снимка од маскарот кој го изврши австралискиот терорист Брантон Тарант во Крајстчерч, Нов Зеланд. Во терористичкиот напад на џамии загинаа 49 лица, од нив дури 30 на едно место, а повеќе од 60 верници се повредени.

Австралискиот терорист Тарант работел како приватен тренер во теретана

Независен - 15.03.2019

Брентон Тарант, кој во џамија во Нов Зеланд уби 49 лица, работел во теретана „Big River Gym“ во Нов Јужен Велс во Австралија, две години откако го завршил школувањето. Дал отказ од работа и заминал на пат низ Европа и Азија.

Реакции во Србија на терористичкиот напад на Нов Зеланд

24Инфо - 15.03.2019

По повод терористичкиот напад на Нов Зеланд, српскиот претседател Александар Вучиќ испрати телеграма со сочувство до властите во Велингтон, а шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ, покрај осудата на нападот, изјави дека и покрај разните извештаи ...

Трамп и Овенс му биле инспирација на Австралиецот Тарант за масакрот во џамиите

AKO - 15.03.2019

28 годишниот масовен убиец, Австралиецот Брентон Тарант, пред да го изврши масакрот во двете џамии во Нов Зеланд, објавил манифест на 73 страници каде објаснува зошто го извршил овој терористички чин.

Работел во теретана и бесплатно тренирал деца - нови запрепастувачки детали за монструмот од Нов Зеланд

Press24 - 15.03.2019

Австралискиот терорист Брентон Таран кој во две џамии во Нов Зеланд, во Крајстчер, убил најмалку 49 лица, некогаш работел и како личен тренер. Како што пренесуваат странските медиуми, работел во теретаната „Биг ривер џим“ во Нов Јужен Велс во ...

(ВИДЕО) Апсењето на терористот од Нов Зеланд, полицијата успеа да го спречи бегството

Независен - 15.03.2019

Терористот Брантон Тарант, кој во новозеландскиот град Крајстчрч уби над 40 лица, беше уапсен од страна на полицијата во моментите кога се обидуваше да побегне со својот автомобил. На интернет се појави снимка од моментите кога полицијата го апси ...

Вака е уапсен терористот од Крајстчерч: Сакал да бега со автомобил, но полицајците се залетаа во него и го запреа

Сител - 15.03.2019

На интернет се појави видео на кое се гледа како е уапсен терористот Брантон Тарант, кој во џамиите во новозеландскиот град Крајстчерч уби над 40 лица. Тарант со автомобил дошол до џамијата, вооружен до заби, а потоа од возилото го извадил оружјето ...

Еден од напаѓачите во Нов Зеланд се инспирирал од нападите врз босанските муслимани

Фокус - 15.03.2019

28-годишниот Брентон Тарант од Австралија е еден од напаѓачите кој отвори оган врз невини цивили во две џамии во Нов Зеланд. Пукал кон возразни и деца, соопшти полицијата. Според последните информации убиени се 49 луѓе, но бројката може да расте.

Страшна снимка од џамијата: Телата лежат во купови, а терористот без милост пука! Излегол надвор, па го продолжил ...

Точка - 15.03.2019

На интернет се појавила снимка од терористот Брентон Тарант, кој во џамијата во новозеландскиот град Крајстчерч убил најмалку 40 луѓе. Снимката е многу вознемирувачка и не е за оние со слабо здравје.

Австралискиот терорист пишувал антиимигрантски и антимуслимански прогласи, пишувал и за нападите на србите врз ...

Либертас - 15.03.2019

Австралискиот терорист Брендон Тарант кој ја презеде одговорност за терористичкиот напад, оставил антиимигрантски и антимуслимански проглас на 74 страници, во кој објаснува кој е и зошто го извршил нападот.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Терористот пука во телата на преживеаните во џамијата

А1 On - 15.03.2019

На интернет се појави нова ужасна снимка од австралискиот терорист Брантон Тарант кој е еден од напаѓачите во џамијата во Крајстчерч, Нов Зеланд. Во нападот загинаа најмалку 49 ...

ФОТО: На оружјето натписи на германски,бугарски,руски и српски, а носел и нацистички симболи! Погледнете што ...

Магазин - 15.03.2019

Бројот на жртви од крвавиот масакр кој се случи утринава во две џамии во Нов Зеланд се искачи на 49, а повеќе од 20 лица се повредени, изјави полицискиот комесар, Мајк Буш. Тој како што пренесува Ројтерс, изјавил дека во една џамија загинаа 41 лице, ...

Слушал српска музика пред да влезе, на пушката испишани имиња на кирилица

Република - 15.03.2019

Maсовниот убиец кој утрово во Нов Зеланд масакрираше најмалку 49 лица, слуша српска песна за Радован Караџиќ додека патува до џамиите со помош на навигација. Медумите објавија видео во кое Брентон Тарант оди да убива, а во неговиот автомобил се ...

Брентон Тарант е еден од напаѓачите во Нов Зеланд, во живо го пренесувал нападот

Независен - 15.03.2019

Еден од напаѓачите во џамии во Нов Зеланд е Брентон Тарант, а медиумите пренесуваат дека тој на својот Фејсбук профил во живо го пренесувал нападот, за кој сам истакнал дека е од терористичка природа.

Српски натписи врз оружјето на австралискиот терорист

Локално - 15.03.2019

На оружјето на австралискиот терорист, Брентон Тарант, кој учествуваше во нападот против џамиите во Нов Зеланд, постојат бројни натписи на српски јазик. Некои од оружјата имаат натписи на германски јазик.

(Видео) Убиецот од Нов Зеланд тргнал во масакрот со српска музика, Милош Обилиќ му бил еден од идолите

24Инфо - 15.03.2019

Брентон Тарант, еден од терористите кој учествувал во нападот врз две џамии во Нов Зеланд во крвавиот поход во кој беа убиени најмалку 49 лица тргнал слушајќи српска народна музика, а на шаржерите од пушката напишал и имиња на четворица Срби и ...

ВИДЕО: На оружјето на напаѓачот испишани српски имиња на кирилица

А1 On - 15.03.2019

Еден од напаѓачите на џамијата во Нов Зеланд на оружјето кое го користел ги испишал имињата на Милош Обилиќ, Марко Миљанов, Новак Вујошевиќ и Стефан Лазар. Миљанов (1833 – 1901) е црногорски народен книжевник и војсководец, а Стефан Лазар (1329 – ...

На оружјето со кое убивал луѓе во Нов Зеланд имало испишано натписи на Германски, Српски и Руски (ФОТО)

Press24 - 15.03.2019

Австралискиот терорист Брендон Тарант тргнал во крвав поход на Нов Зеланд со оружје на кое стоеле натписи на Германски, Бугарски, Руски и Српски. Исто така и нацистичкиот симбол „црно сонце“.

Роден во Австралија, а убил 40 луѓе на Нов Зеланд: На оружјето имал натписи на германски, бугарски, руски и српски, а ...

Точка - 15.03.2019

Австралискиот терорист Брентон Тарант тргнал во крвав поход на Нов Зеланд со оружје на кое имало натписи на германски, бугарски, руски и српски јазик. Исто така, носел нацистички симбол "црно сонце". Црно сонце е симбол со култно значење.

Го молев Бог да му снема куршуми, 7 пати ја менуваше муницијата: Страшна исповед на преживеаните од терористичкиот ...

Точка - 15.03.2019

"Луѓето бегаа, вратите биле затворени, а тој ги бркаше. Знаев дека немам шанси. Се сокрив под една клупа. Се правев дека не дишам. Менуваше муниција 7 пати", рекол Фарид Ахмед, еден од преживеаните во терористичкиот напад во новозеландскиот град ...

Расистот кој уби 49 луѓе изнесен пред суд – го направи знакот на „белата моќ“

4NEWS - 16.03.2019

Расистот кој уби 49 луѓе на петочната молитва во џамија во Нов Зеланд, денеска беше изнесен пред судија, со лисици на рацете, а неговото тело прекриено со бел мантил. Во судот со рацете го направил знакот за „белата моќ“ што означува расистичко ...

Познат мотивот за нападот во Нов Зеланд

Фактор - 15.03.2019

Човекот кој го изврши нападот во џамиите во Нов Зеланд, а при тоа уби 49 муслимани, бил опседнат од патувања, од историјата на Балканот и од теретани. Во нападот повеќе од 20 луѓе се здобија со сериозни повреди.

Ладнокрво уби 49 лица за време на петочна молитва, претходно му се заканувал на Ердоган

4NEWS - 15.03.2019

Ладнокрвно, со пуштена песна која го величи Радован Караџиќ, во своето возило, полно со оружје, 29 годишниот Брентон Тарант свртел неколку круга пред да го изврши масакрот. Сето тоа го снимал и го пуштил на социјалните мрежи.

Кој е Брентон Таронт – Човекот кој изврши масакр во Нов Зеланд

iPortal - 15.03.2019

Брентон Тарант (28) изврши масакр во Нов Зеланд. Вооружен со автоматско оружје, упадна во две џамии и уби најмалку 49 лица. Тој број би можел да биде поголем. Брентон Тарант, како што пишува „Дејли Меил“, израснал во Графтон, мал град во Нов Јужен ...

Напаѓачот од Нов Зеланд се одмаздувал за убиството на 11-годишно девојче во Стокхолм

24Инфо - 15.03.2019

Дваесетиосумгодишниот напаѓач, го извршил нападот како одмазда за убиството на 11-годишно девојче, за време на терористичкиот напад во 2017 година во Стокхолм. Тогаш, на девојчето налета камион, кој го возеше Узбекистанец, а беа убиени и тројца ...

Го повела песната „Remove Kebab“

Република - 15.03.2019

Брентон Тарант, кој изврши масакр во џамија во Нов Зеланд и уби 49 лица, работел во теретана „Биг ривер џим“ во Нов Јужен Велс во Австралија, две години откако завршил со школувањешколувањето. Дал отказ од работа и заминал на пат низ Европа и Азија.

Реакции во Србија на терористичкиот напад на Нов Зеланд

А1 On - 15.03.2019

По повод терористичкиот напад на Нов Зеланд, српскиот претседател Александар Вучиќ испрати телеграма со сочувство до властите во Велингтон, а шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ, покрај осудата на нападот, изјави дека и покрај разните извештаи ...

Трамп му бил инспирација на Австралиецот Тарант за масакрот во џамиите

Република - 15.03.2019

Австралиецот Брентон Тарант, 28-годишниот масовен убиец, пред да го изврши масакрот во двете џамии во Нов Зеланд, објавил манифест на 73 страници каде објаснува зошто го извршил овој терористички чин.

Работел во теретена и бесплатно тренирал деца, а потоа нешто се променило: Нови шокантни детали за монструмот од Нов ...

Точка - 15.03.2019

Австралискиот терорист, 28-годишниот Брентон Тарант, кој во две џамии во Нов Зеланд, во Крајстчрч, убил најмалку 49 луѓе, некогаш работел како личен тренер. Како што пренесуваат странските медиуми, работел во теретаната "Big River Gym" во Нов Јужен ...

Вака е уапсен терористот од Крајстчерч: Сакал да бега со автомобил, но полицајците се залетаа во него и го запреа ...

Курир - 15.03.2019

На интернет се појави видео на кое се гледа како е уапсен терористот Брантон Тарант, кој во џамиите во новозеландскиот град Крајстчерч уби над 40 лица. Тарант со автомобил дошол до џамијата, вооружен до заби, а потоа од возилото го извадил оружјето ...

Српски натписи врз оружјето на австралискиот терорист

Канал5 - 15.03.2019

На оружјето на австралискиот терорист, Брентон Тарант, кој учествуваше во нападот против џамиите во Нов Зеланд, постојат бројни натписи на српски јазик. Некои од оружјата имаат натписи на германски јазик.

(ФОТО) Роден во Австралија, а уби 49 луѓе во Нов Зеланд: На оружјето на убиецот натписи на германски, српски, бугарски ...

Фактор - 15.03.2019

Австарлискиот терорист Брентон Тарант тргнал во крвав поход на Нов Зеланд со оружје на кое имало натписи на германски, бугарски, руски и српски јазик. Исто така, го носел нацистичкиот симбол „црно сонце“. Црно сонце е симбол со култно значње.

Страшна исповед на преживеаните од терористичкиот напад: Го молев Бог да му снема куршуми, 7 пати ја менуваше ...

Курир - 15.03.2019

“Луѓето бегаа, вратите биле затворени, а тој ги бркаше. Знаев дека немам шанси. Се сокрив под една клупа. Се правев дека не дишам. Менуваше муниција 7 пати”, рекол Фарид Ахмед, еден од преживеаните во терористичкиот напад во новозеландскиот град ...

Напаѓачот од Нов Зеланд се одмаздувал за убиството на 11-годишно девојче во Стокхолм

+инфо - 15.03.2019

Одмазда за убиството на 11-годишно девојче, за време на терористичкиот напад во 2017 година во Стокхолм, бил мотивот на напаѓачот во Нов Зеланд. Тогаш, на девојчето налета камион, кој го возеше Узбекистанец, а беа убиени и тројца други.

Дачиќ: Србија нема никаква врска со терористичкиот напад на Нов Зеланд

+инфо - 15.03.2019

По повод терористичкиот напад на Нов Зеланд, српскиот претседател Александар Вучиќ испрати телеграма со сочувство до властите во Велингтон, а шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ, покрај осудата на нападот, изјави дека и покрај разните извештаи ...