TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грешки во учебници – Шаќири: Со закон да се санкционираат виновниците

ТВ21 - 31.01.2023

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири бара да се санкционираат сите оние кои се одговорни за грешките кои настануваат во учебници. Вели дека во Законот за учебници треба да биде опфатена и постапка за санкционирање на рецензентот, авторот ...

(ВИДЕО) Англискиот е лингва франка во светот, а во земјава нема учебник за основците

360 степени

Математичко-информатичката гимназија – нема наставници, нема настава

Алсат-М

Шаќири: Договорите на професорите од МИГ ќе бидат продолжени откако МФ ќе даде согласност

360 степени

Учениците од Математичката гимназија втора недела без настава – на професорите им истекле договорите за работа

Телма

Шаќири: Резултатите за новите стипендии се објавуваат денеска согласно огласот

OhridNews

Шаќири: Се чекаат согласности за продолжување на договорите на наставниците од МИГ

Бизнис Вести

Сакам да кажам Канал5 Centar Centar Канал5 Опсервер Бриф Независен

Математичка гимназија без професори

24 Вести - 31.01.2023

Иако второто полугодие почна пред десетина, поради недостаток на наставен кадар во математичката гимназија која беше замислена како елитна која ќе ги собере најголемите математички умови на едно место, настава нема.

МОН чека финансии да дозволи ангажман на професорите за Математичко-информатичката гимназија

Сител

МОН чека амин од Финансии за да се вратат професорите во МИГ

Слободен Печат

Учебната година во основните школи ќе трае до 14 јуни

Gostivarpress.mk

Сојузот на средношколци апелира што побрзо да се реши проблемот во Математичко информатичката гимназија

Бизнис Вести

Учениците од Математичко информатичката гимназија останаа без професори

Сител

МОН: Учебната година основните училишта ќе заврши на 14 јуни, а за средношколците на 9 јуни

4NEWS

Скопје1 Радио МОФ Мета Независен Курир +инфо Сител 24Инфо

Швајцарија потпиша Меморандум за соработка со Министерството за образование и наука на Северна Македонија за ...

Денар - 31.01.2023

Швајцарската амбасадорка Н.Е. Вероник Улман денес потпиша Меморандум за соработка (МС) со Министерот за образование и наука, г-дин Јетон Шаќири, со што се потврдува продолжувањето на соработката за поддршка на системот за дуално стручно образование ...

МОН потпиша меморандум за соработка со швајцарската амбасада за проект вреден 6 милиони франци

Нетпрес

МОН потпиша меморандум за соработка со швајцарската амбасада за проект вреден речиси 6 милиони швајцарски франци

Република

Шест милиони франци за поддршка на дуалното стручно образование

Мета

Потпишување Меморандум за соработка меѓу МОН и Швајцарската амбасадата

Опсервер

МОН ќе потпише Меморандум за соработка со Швајцарската амбасадата

Press24

МОН потпиша меморандум за соработка со швајцарската амбасада за проект од 6 милиони франци

Кумановски м.

Независен Press24 Канал5 Опсервер Centar Вечер Прес Во Центар MakPress