TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скандалозно: Пред карта на Голема Бугарија и со навреди кон Ковачевски, европратеникот Џамбаски ни порача дека Бугарите ...

365 - 17.10.2022

Застанат пред карта на Голема Бугарија во која се вклучени дури и делови од Албанија, бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во видео обраќање ни порача дека „за нас, србоманите во Скопје, немало место во ЕУ“ и дека за тоа кои сме и што сме не ...

Бугарски провокации

24 Вести - 17.10.2022

Дали историската вистина на која се повикуваат голем дел од бугарските политичари значи и насилно изменета Википедија- кој го гази договорот за добрососедство и дали ќе има официјална реакција од македонската влада до Софија? Последна во низата ...

Кирил Пејчиновиќ нова мета на напади од бугарските историчари

Сител - 17.10.2022

Називите на бугарските клубови во Македонија предизвикуваат конфликт и тешко е да се разбере зошто се избрани, вели бугарскиот професор Илчев, член на мешовитата историска комисија. Тој смета дека ова е последица на наталожените фрустрации на ...

(ВИДЕО) Џамбаски: Димитар Ковачевски му го носеше кафето на Заев, името му е бугарска Али Експрес верзија

А1 On - 17.10.2022

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски жестоко реагира на изјавата на премиерот Димитар Ковачевски дека не го познавал кој е тој и дека македонизмот секогаш ќе го има. Во видео обраќање Џамбаски му порача на Ковачевски дека не е важно што тој не го ...

Ковачевски: Историчарите да се занимаваат со историја, а политичарите со политика

Канал5 - 17.10.2022

Историчарите да се занимаваат со историја, а политичарите со политика, порачува премиерот Ковачевски, по најновата бугарска провокација, овој пат, околу вчерашното прогласување на Кирил Пејчиновиќ за светец.

(Видео) Џамбаски до Ковачевски: „Ние одлучуваме што сте, твоето име е бугарска али-експрес верзија“

Точка - 17.10.2022

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски реагираше на изјавата на премиерот Ковачевски дека не го познава кој е дека македонизам секогаш ќе има. Преку видеото објавено на Фејсбук, Џамбаски му порача на македонскиот премиер дека не е важно дали го ...

Џамбаски го навредува Ковачевски и ја понижува Македонија: Му го носеше кафето на Заев, македонскиот идентитет е ГМО

Република - 17.10.2022

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски го демантира премиерот на Македонија Димитар Ковачевски дека не го познавал кој е тој, објаснувајќи дека името му е бугарска Али експрес верзија. Во видео обраќање Џамбаски му порача на Ковачевски дека не е ...

Бугарските клубови никогаш не беа проблем за Македонија, освен оние со имиња на фашисти

Алфа - 17.10.2022

Бугарските културни центри никогаш не би претставувале проблем ако не беа именувани по контроверзните имиња според историските факти. Бугарски здруженија со години постојат во Македонија и никогаш не биле спречени во остварувањето на своите цели, но ...

Илчев: Сѐ ќе беше поинаку со клубови „Мост“, „Братство“...

Deutsche Welle - 17.10.2022

Историски ќе биде неправилно клуб да се вика „Цар Фердинанд“, со оглед дека тој ја изгуби Македонија со неразумната мегаломанско- амбициозна политика, вели бугарскиот историчар Иван Илчев ВМРО-ДПМНЕ очекува поддршка во Собранието за предложениот ...

Не сме браќа со Македонците, тврди бугарски историчар

Слободен Печат - 17.10.2022

Можам да разберам, но не можам да го оправдам отварањето на културниот клуб со името Цар Борис Трети, а притоа да се изненадиш дека ќе предизвика остра реакција. Тоа е како да фатиш куче за опашка и да се изненадиш кога ќе те касне, вели бугарскиот ...

Проф.Илчев: Не сме браќа со Македонците

Локално - 17.10.2022

Не сме браќа со Македонците. Оваа порака ја испрати историчарот проф. Иван Илчев во интервју за новинарот на „24 Часа“ Георги Милков. -Можам да разберам, но не можам да го оправдам отварањето на културни от клуб со името Цар Борис Трети, а притоа да ...

Не сме браќа со Македонците, тврди бугарски историчар Иван Илчев

Нетпрес - 17.10.2022

Можам да разберам, но не можам да го оправдам отварањето на културниот клуб со името Цар Борис Трети, а притоа да се изненадиш дека ќе предизвика остра реакција. Тоа е како да фатиш куче за опашка и да се изненадиш кога ќе те касне, вели бугарскиот ...

Бугарскиот историчар Илчев: Не сме браќа со Македонците- културните клубови во Македонија во иднина би требало да бидат ...

Курир - 17.10.2022

Можам да разберам, но не можам да го оправдам отварањето на културниот клуб со името Цар Борис Трети, а притоа да се изненадиш дека ќе предизвика остра реакција. Тоа е како да фатиш куче за опашка и да се изненадиш кога ќе те касне, вели бугарскиот ...

Бугарскиот историчар Илчев: Не сме браќа со Македонците- културните клубови во Македонија во иднина би требало да бидат ...

Lider - 17.10.2022

Можам да разберам, но не можам да го оправдам отварањето на културниот клуб со името Цар Борис Трети, а притоа да се изненадиш дека ќе предизвика остра реакција. Тоа е како да фатиш куче за опашка и да се изненадиш кога ќе те касне, вели бугарскиот ...

Илчев: Сѐ ќе беше поинаку со клубови „Мост“, „Братство“…

Либертас - 17.10.2022

ВМРО-ДПМНЕ очекува поддршка во Собранието за предложениот закон со кој ќе се спречи контроверзни имиња да бидат имиња на здруженија на граѓани. Тоа ќе важи и за веќе регистрираните здруженија во РСМ, од кои дел во изминатите месеци беа причина за ...

Бугарски историчар: Отворањето на бугарски клубови е како да фатиш куче и да се изненадиш кoга ќе те касне

Фокус - 17.10.2022

Не сме браќа со Македонците, порача историчарот проф. Иван Илчев во интервју за новинар на „24 Часа“. -Можам да разберам, но не можам да го оправдам отворањето на културниот клуб со името „Цар Борис Трети“, а притоа да се изненадиш дека ќе ...

БУГАРСКИОТ ПРОФ. ИЛЧЕВ: Да отвориш клуб Цар Борис III во Македонија е како да тегнеш куче за опашка и да се изненадиш ...

Денешен - 17.10.2022

Можам да разберам, но не можам да го оправдам отварањето на културниот клуб со името Цар Борис Трети, а притоа да се изненадиш дека ќе предизвика остра реакција. Тоа е како да фатиш куче за опашка и да се изненадиш кога ќе те касне, вели бугарскиот ...

(ВИДЕО) Џамбаски за Ковачевски: Тој е фасада, ја исполнува агендата на Белград и Кремљ

Фактор - 17.10.2022

Oткако македонскиот премиер, Димитар Ковачевски кажа дека не знае кој е бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, тој му порача на македонскиот премиер дека не е важно дали го познава или не, бидејќи тој и неговите сопартијци знаат кој е тој и од ...

Џамбаски: Името на Ковачевски е бугарска „Али експрес“ верзија, ние одлучуваме кои сте вие

Макфакс - 17.10.2022

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски жестоко реагира на изјавата на премиерот Димитар Ковачевски дека не го познавал кој е тој и дека македонизмот секогаш ќе го има. Во видео обраќање Џамбаски му порача на Ковачевски дека не е важно што тој не го ...

Скандал:Џамбаски пред карта на голема Бугарија со навреди за Ковачевски,тие ќе одлучеле кои сме

Канал5 - 17.10.2022

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски пред карта на голема Бугарија порача дека за „србоманите од Скопје нема место во ЕУ“. За тоа кои сме и што сме не требало да одлучуваме ние, како Македонци , туку Бугарите.

ЏАМБАСКИ: Ковачевски како машка секретарка носеше кафиња на средбите меѓу Заев и Борисов, а ние Бугарите сме дел од ЕУ ...

Денешен - 17.10.2022

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски реагираше на изјавата на премиерот Димитар Ковачевски, кој пред неколку дена изјави дека не го познава кој е и дека македонизам секогаш ќе има. Преку видеото објавено на Фејсбук, Џамбаски му порача на ...

Џамбаски: Името на Ковачевски е бугарска „Али експрес“ верзија, ние одлучуваме кои сте вие

24Инфо - 17.10.2022

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски жестоко реагира на изјавата на премиерот Димитар Ковачевски дека не го познавал кој е тој и дека македонизмот секогаш ќе го има. Во видео обраќање Џамбаски му порача на Ковачевски дека не е важно што тој не го ...