TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта бара опозицијата да не го условува екипирањето на ДИК со амнестија или други закони

Фокус - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на Државната изборна комисија не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, вели министерката за правда Рената Дескоска – Треневска. Според неа, изборот на членови на ДИК е приоритет кој не треба да се условува ...

ДИК може да остане без време да го подготви референдумот

Press24 - 12.07.2018

Комплетирањето на Државната изборна комисија не треба да се условува со никакви други закони, порача денеска Министерката за правда Рената Дескоска на трибината за финансисрање на политички партии организирана од НДИ.

ДИК ќе нема време да го подготви референдумот

Независен - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, вели министерката за правда Рената Дескоска. На новинарско прашање, на трибина за финансирање на политички партии, организирана од НДИ, таа рече дека изборот ...

Џафери: Уште ги чекам партиите да се усогласат за ДИК

Канал5 - 11.07.2018

До полноправното членство во НАТО сепак треба да се исполнат обврските поврзани со ратификацијата на Договорот со Грција, референдумот и уставните измени. По НАТО Самитот во Брисел премиерот Заев во интервју за грчката агенција АНА МПА, најави ...

Џафери ги повика ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да се договорат за ДИК

ТВ21 - 11.07.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери бара партиите да ги достават своите предлози за членови на Државната изборна комисија. Собранискиот спикер, иако вели дека нема зошто да го чека меѓупартискиот договор на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, сепак признава ...

Партиите сè уште без договор за ДИК

Алсат-М - 11.07.2018

Партиите сè уште се далеку од договор за новиот состав на Државната изборна комисија. Претседателот на Собранието, Талат Џафери вели дека меѓупартиските договарања не се негов или проблем на Собранието.

Џафери: Формирањето на ДИК не може да го доведе во прашање референдумот

Телма - 11.07.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери ги повика партиите да престанат да поставуваат услови за избор на ДИК и да ги исполнат сите обврски кои консензуално ги имаат преземено. Разрешница и договор мора да има, вели Џафери.

Одговорноста за референдумот е на политичките партии, собранието има механизми да ја спроведе постапката, вели Џафери

Сакам да кажам - 11.07.2018

По добивањето на поканата за преговори со НАТО, најавена е средба на политичките партии за да се договорат за елементите на референдумот, дефинирање на прашањето и каков ќе биде референдумот.

(Видео) Партиите да не условуваат, туку да достават предлози за ДИК, порача Џафери

Макфакс - 11.07.2018

Партиите да не условуваат туку да достават предлози за членови и претседател на Државната изборна комисија , како што се обрзаа, порача претседателот на Собранието Талат Џафери. Согласно надлежностите, тој вели дека може да свика седница, но тоа би ...

Ајде да клекнеме на колена...

Независен - 11.07.2018

Ерол Ризаов Ајде сите да клекнеме на колена и да им се помолиме на нивната светост – големите патриоти и преродбеници од ВМРО-ДПМНЕ, да не го спречуваат влезот на Македонија во НАТО, најмоќниот воен сојуз на светот.

Џафери: Партиите да си ги завршат обврските што ги презеле за ДИК

Локално - 11.07.2018

Разрешница за ДИК е одлуката на политичките партии да излезат од оние услови што ги поставуваат во однос на обврските што ги имаат преземено, изјави денеска претседателот на Парламентот Талат Џафери.

ВМРО-ДПМНЕ стравува од избори во пакет со референдумот

Независен - 11.07.2018

Да се врати концептот на преодна влада кој беше договорен во Пржино – во екот на политичката криза во државата. Ова е практично едно од барањата што ги поставува опозицијата како услов за деблокада на изборот на новиот состав на ДИК, покрај измените ...

(Видео) Дескоска: Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии и услови за технички и пржински влади

Макфакс - 12.07.2018

Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии, услови за технички и пржински влади, порача денеска министерката за правда Рената Дескоска. Според неа, изборот на членови на ДИК е приоритет кој не треба да се условува со амнестии или ...

Дали ДИК ќе има време да го подготви референдумот?

iPortal - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, вели министерката за правда Рената Дескоска. На новинарско прашање, на трибина за финансирање на политички партии, организирана од НДИ, таа рече дека изборот ...

Партиите и натаму без договор за избор на ДИК

24 Вести - 10.07.2018

Законот за амнестија на осудените од настаните на 27 април на кој инсистира лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицковски не е условов за именувањето на членовите на ДИК појасни денеска претседателот на Комисијата за избори и именувања Илија Димовски.

Несогласувања меѓу партиите за ДИК

Алсат-М - 10.07.2018

Составот на Државната изборна комисија останува заложник на компромис меѓу парламентарните партии. Претседателот на собраниската Комисија за избори и именувања, Илија Димовски, сè уште ќе чека политичките субјекти да ги надминат пречките.

Димовски: Амнестијата не е услов за ДИК

Телма - 10.07.2018

Претседателот на Комисјата за избори и именувања Илија Димовски вели дека Амнестијата не е услов за избор на ДИК. Нема да закаже седница за избор на ДИК се додека партиите не постигнат компромис затоа што целата постапка однапред ќе биде осудена на ...

Недонесените закони или амнестијата е услов за ДИК?

Р.С.Европа - 10.07.2018

Амнестијата за инволвираните во насилството во Собранието не е услов за формирањето на ДИК , туку недонесувањето на законите кои биле договорени во пакетот закони кои треба да се носат со двотретинско мнозинство.

ДИК се уште без претседател и членови

ТВ21 - 10.07.2018

Според ВМРО-ДПМНЕ, ситуацијата е комплицирана, додека според СДСМ тоа прашање е многу јасно… за Изборниот Законик и за финансирањето на политичките партии, власта и опозицијата се договориле од порано, текстовите се готови и процесот треба да влезе ...

Партиите без договор за формирањето на ДИК

Сител - 10.07.2018

Илија Димовски ќе го чека меѓупартискиот договор на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ пред да ја закаже Комисијата за избори и именувања на која треба да почне постапката за избор на ДИК иако огласот е завршен пред повеќе од две недели.

Димовски: Потребно е политичко усогласување за избор на ДИК

Канал5 - 10.07.2018

Политичките партии мора да ги усогласат ставовите, за да може да се свика седница на комисијата за избори и именувања, за избор на членови на ДИК. Претседателот на комисијата Илија Димовски, вели дека не зависи од него дали ќе свика седница, туку од ...

Димовски: Амнестијата за 27 април не е услов за избор на ДИК

А1 On - 10.07.2018

Свесен сум за одговорноста што ја носам како претседател на комисијата за избори и именувања, но комплицирана е постапката за избор на нов состав на ДИК, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија димовски.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се надмудруваат околу изборот на ДИК, Димовски објаснува дека процедурата е сложена

Телма - 10.07.2018

Откако двете најголеми партии со денови се надмудруваат за тоа, кој ја кочи работата околу изборот на персоналниот состав на ДИК, но и останатите неопходни реформи, денеска претседателот на собраниската Комисија за избори и именувања Илија Димовски ...

Амнестијата не е услов за избор на ДИК, вели Илија Димовски, претседател на Комисијата за избори И именувања

Сакам да кажам - 10.07.2018

Амнестијата не е услов за избор на Државната изборна комисија(ДИК) и идејата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не е поврзана со ДИК, рече претседателот на собраниската Комисија за избори и именувања Илија Димовски.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да не ги блокира реформите и да ја свика комисијата за ДИК

+инфо - 10.07.2018

ВМРО-ДПМНЕ мора да покаже одговорност и да престане да ги блокира реформите, обидувајќи се да го кочи напредокот на Македонија кон членство во ЕУ и НАТО, реагира СДСМ. Изборниот законик и Законот за финансирање на политички партии се одамна ...

Амнестијата за 27 април не е услов за ДИК, тврди Димовски

Р.С.Европа - 10.07.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски ги повика партиите да ги утврдат кандидатите за Државната изборна комисија за да се исполнат условите за одржување на најавениот референдум за името на крајот на септември и почетокот на октомври.

Амнестијата поважна од интеграцијата

Независен - 10.07.2018

Александра М. Митевска Со блокадата на изборот на новиот состав на ДИК виси закажувањето на референдумот. Со одолговлекувањето на референдумот ќе доцнат уставните измени. Со пролонгирањето, пак, на овие две клучни етапи од спроведувањето на ...

Димовски: Потребно е политичко усогласување за избор на ДИК

Курир - 10.07.2018

Потребно е усогласување на политичките партии во Собранието за неопходните постапки за успешен избор на членови на Државната изборна комисија (ДИК), апелираше денеска на прес-конференција претседателот на Комисијата за избори и именување Илија ...

Димовски: Амнестијата за 27 април не е услов за избор на ДИК

24Инфо - 10.07.2018

Свесен сум за одговорноста што ја носам како претседател на комисијата за избори и именувања, но комплицирана е постапката за избор на нов состав на ДИК, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија ...

Партиите да не условуваат, туку да достават предлози за ДИК, порача Џафери

Точка - 11.07.2018

Партиите да не условуваат туку да достават предлози за членови и претседател на Државната изборна комисија, како што се обрзаа, порача претседателот на Собранието Талат Џафери. Согласно надлежностите, тој вели дека може да свика седница, но тоа би ...

Џафери: Партиите да си ги завршат обврските што ги презеле за ДИК

Press24 - 11.07.2018

Разрешница за ДИК е одлуката на политичките партии да излезат од оние услови што ги поставуваат во однос на обврските што ги имаат преземено, изјави денеска претседателот на Парламентот Талат Џафери.

(ВИДЕО) Дескоска: Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии за технички и пржински влади

А1 On - 12.07.2018

Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии за технички и пржински влади, порача денеска министерката за правда Рената Дескоска. Според неа, изборот на членови на ДИК е приоритет кој не треба да се условува со амнестии или други ...

Димовски: Амнестијата за 27 април не е услов за избор на ДИК

Точка - 10.07.2018

Свесен сум за одговорноста што ја носам како претседател на комисијата за избори и именувања, но комплицирана е постапката за избор на нов состав на ДИК, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Димовски: Амнестијата не е услов за избор на членови на ДИК

Мета - 10.07.2018

Амнестијата не е услов за избор на членови на Државната изборна комисија и идејата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не е поврзана со ДИК, рече пратеникот и претседател на собраниската Комисија за избори и именувања, Илија Димовски.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ја свика Комисијата за да се изберат членови на ДИК, амнестија нема да има

Независен - 10.07.2018

ВМРО-ДПМНЕ мора да покаже одговорност и да престане да ги блокира реформите, обидувајќи се да го кочи напредокот на Македонија кон членство во ЕУ и НАТО. Изборниот законик и Законот за финансирање на политички партии се одамна усогласени и ние сме ...

Дали амнестијата е услов за избор на членови на ДИК?

Фактор - 10.07.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски вели дека амнестијата за настаните од 27 април не е услов за избор на членови на ДИК. Тој ги повика партиите да ги утврдат кандидатите за Државната изборна комисија за да се исполнат условите за одржување на ...

Димовски: Амнестијата не е услов за избор на ДИК

24 Вести - 10.07.2018

Амнестијата не е услов за избор на Државната изборна комисија и идејата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не е поврзана со ДИК, рече претседателот на собраниската комисија за избори и именувања Илија Димовски.

Амнестијата им е поважна од интеграцијата

iPortal - 10.07.2018

Со блокадата на изборот на новиот состав на ДИК виси закажувањето на референдумот. Со одолговлекувањето на референдумот ќе доцнат уставните измени. Со пролонгирањето, пак, на овие две клучни етапи од спроведувањето на договорот со Грција, ќе се ...

Димовски: Амнестијата за настаните на 27 април нема никаква врска со изборот на ДИК

еМагазин - 10.07.2018

Потребно е усогласување на политичките партии во Собранието за неопходните постапки за успешен избор на членови на Државната изборна комисија (ДИК), апелираше денеска на прес-конференција претседателот на Комисијата за избори и именување Илија ...

(ВИДЕО) Џафери: Партиите да не условуваат, туку да достават предлози за ДИК

А1 On - 11.07.2018

Партиите да не условуваат, туку да достават предлози за членови и претседател на Државната изборна комисија како што се обврзаа, порача претседателот на Собранието, Талат Џафери. Во согласност со надлежностите, тој вели дека може да свика седница, ...

Џафери: Партиите да си ги завршат обврските што ги презеле за ДИК

Стандард - 11.07.2018

Разрешница за ДИК е одлуката на политичките партии да излезат од оние услови што ги поставуваат во однос на обврските што ги имаат преземено, изјави денеска претседателот на Парламентот Талат Џафери.

Димовски: Амнестијата за 27 април не е услов за избор на ДИК

Република - 10.07.2018

Свесен сум за одговорноста што ја носам како претседател на комисијата за избори и именувања, но комплицирана е постапката за избор на нов состав на ДИК, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ја свика Комисијата за да се изберат членови на ДИК, амнестија нема да има

А1 On - 10.07.2018

„ВМРО-ДПМНЕ мора да покаже одговорност и да престане да ги блокира реформите, обидувајќи се да го кочи напредокот на Македонија кон членство во ЕУ и НАТО. Изборниот законик и Законот за финансирање на политички партии се одамна усогласени и ние сме ...

Димовски: Амнестијата не е услов за ДИК

+инфо - 10.07.2018

Потребно е усогласување на политичките партии во Собранието за неопходните постапки за успешен избор на членови на Државната изборна комисија (ДИК), апелираше денеска на прес-конференција претседателот на Комисијата за избори и именување Илија ...

Џафери: Партиите да ги завршат обврските што ги презеле за ДИК

Р.С.Европа - 11.07.2018

Разрешница за ДИК е одлуката на политичките партии да излезат од оние услови што ги поставуваат во однос на обврските што ги имаат преземено, изјави денеска претседателот на парламентот Талат Џафери.

Димовски: Амнестијата за 27 април не е услов за избор на ДИК

iPortal - 10.07.2018

Свесен сум за одговорноста што ја носам како претседател на Комисијата за избори и именувања, не постапката за избор на нов состав на ДИК е комплицирана, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија димовски.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ја свика Комисијата за да се изберат членови на ДИК, амнестија нема да има

Стандард - 10.07.2018

„ВМРО-ДПМНЕ мора да покаже одговорност и да престане да ги блокира реформите, обидувајќи се да го кочи напредокот на Македонија кон членство во ЕУ и НАТО. Изборниот законик и Законот за финансирање на политички партии се одамна усогласени и ние сме ...

Димовски: Амнестијата за 27 април не е услов за ДИК

Press24 - 10.07.2018

Потребно е усогласување на политичките партии во Собранието за неопходните постапки за успешен избор на членови на Државната изборна комисија (ДИК), апелираше денеска на прес-конференција претседателот на Комисијата за избори и именување Илија ...

Џафери: Партиите да си ги завршат обврските што ги презеле за ДИК

CivilMedia - 11.07.2018

Разрешница за ДИК е одлуката на политичките партии да излезат од оние услови што ги поставуваат во однос на обврските што ги имаат преземено, изјави денеска претседателот на Парламентот Талат Џафери.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ја свика Комисијата за да се изберат членови на ДИК, амнестија нема да има

МКД - 10.07.2018

Владејачката СДСМ реагира на изјавата на претседателот на собраниската Комисија за избори и именувања, Илија Димовски и повика ВМРО-ДПМНЕ да покаже одговорност и да престане да ги блокира реформите, обидувајќи се да го кочи напредокот на Македонија ...