TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Пуштена во употреба нова градинка во Ѓорче Петров со капацитет за 120 деца

Курир - 05.10.2016

Нова градинка „Кокиче“ во комплексот на основното училиште „Ѓорче Петров“ во општина Ѓорче Петров, денеска беше пуштена во употреба. Истата ќе има капацитет да згрижи 120 дечиња. Градинката ја отворија градоначалникот на општината, Сокол Митревски, ...

Нова градинка во Ѓорче Петров, ќе згрижува 120 деца

Канал5 - 05.10.2016

Нова детска градинка со капацитет да згрижи 120 деца од предучилишна возраст беше отворена денеска во Општината Ѓорче Петров. Градинката „Кокиче“ е опремена по најсовремени стандарди и е клон на градинката Росица во оваа општина.

Нова градинка во Ѓорче Петров

МРТ - 05.10.2016

Градинката „Кокиче“ е со капацитет од 150 слободни места, а во нејзината изградба се инвестирани 12 милиони денари, средства од Владата и од ресорното Министерство за труд и социјална политика.

СОНК го поддржа мега проектот на Груевски: Со нови детски градинки ќе се подобри згрижувањето, воспитанието и ...

Курир - 05.10.2016

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Р. Македонија денеска излезе со поддршка за новонајавениот проект на Груевски за изградба на 140 нови детски градинки. Според СОНК со најавата за изградба на нови детски градинки ќе се подобри ...

Нови 140 градинки за подобар развој на децата и крај на листите за чекање

Алфа - 04.10.2016

Здруженијата на воспитувачи и социјални работници го поздравија мега проектот на ВМРО-ДПМНЕ за изградба на 140 нови градинки во земјава. Зголемување на бројот на детски градинки во земјава е неопходен со цел на децата од предшколска возраст да им се ...

ФОТО: Пуштена во употреба нова градинка во Ѓорче Петров со капацитет за 120 деца

Пулс24 - 05.10.2016

Нова градинка „Кокиче“ во комплексот на основното училиште „Ѓорче Петров“ во општина Ѓорче Петров, денеска беше пуштена во употреба. Истата ќе има капацитет да згрижи 120 дечиња. Градинката ја отворија градоначалникот на општината, Сокол Митревски, ...

Нова градинка по најсовремени стандарди за 120 дечиња во Ѓорче

Press24 - 05.10.2016

Нова детска градинка со капацитет да згрижи 120 деца од предучилишна возраст беше отворена денеска во Општината Ѓорче Петров. Градинката „Кокиче“ е опремена по најсовремени стандарди и е клон на градинката Росица во оваа општина.

СОНК го поддржа мега проектот на Груевски

Пулс24 - 05.10.2016

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Р. Македонија денеска излезе со поддршка за новонајавениот проект на Груевски за изградба на 140 нови детски градинки. Според СОНК со најавата за изградба на нови детски градинки ќе се подобри ...

Магионичарските трикови, Груевски и евтиниот предизборен популизам

МКД - 03.10.2016

Се вжештува предизборната кампања во Македонија за долгоочекуваните парламентарни избори закажани за 11 декември 2016 година. Актуелниот технички премиер Никола Груевски, воедно и лидер на конзервативната владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ, чиј ...

5000 деца на листа за чекање во градинка

Вест - 03.10.2016

Во повеќето општини во Македонија во градинките секоја година остануваат незапишани илјадници деца. Најголема навалица има во градинките кои се наоѓаат во Скопје, а посебно е алармантна состојбата во Кисела Вода, Центар, Карпош и во Ѓорче Петров ...

Груевски најави нов проект, изградба на 140 детски градинки

Тера - 02.10.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес најави проект во висина од 25 милиони евра за изградба на 140 државни детски градинки, од кои 100 ќе бидат комплетно нови. Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ изминативе години целосно се посветила на ...

Спасов: Мега проектот за 140 нови градинки ќе згрижи 18.000 деца - Спасовски не сакаше да го коментира проектот

Сител - 03.10.2016

Мега проектот за реализација на 140 нови градинки ќе реши децениски проблем и ќе ги намали листите на чекање за згрижување на децата од предучилишна возраст. Според Диме Спасов, досегашните проекти и мерки на овој план се гаранција дека и новата ...

Новите градинки ќе го зголемат опфатот на деца и ќе отворат работни места

Канал5 - 03.10.2016

Со проектот за изградба на 140 детски градинки капацитетот за загрижување на деца од предучилишна возраст ќе се зголеми за 40 отсто односно во градинките низ Македонија ќе може да бидат згрижени за 18 илјади деца повеќе од досега, вели членот на ...

Што да правите кога детето не сака да оди во градинка?

+инфо - 03.10.2016

Секоја генерација помалку или повеќе се сеќава на првото одење во градинка, а повеќето од нас, на крај, не ја чувствуваат последицата. Секоја генерација помалку или повеќе се сеќава на првото одење во градинка, а повеќето од нас, на крај, не ја ...

Мега проект: Ќе се реши недостигот на места во детските градинки

Скопје инфо - 03.10.2016

– Проект за изградба на нови 140 државни детски градинки во периодот од 2017 до 2020 година со кои ќе се отворат до 18 илјади места за згрижување деца од претшколска возраст најави вчера прееседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Во новите 140 градинки ќе се згрижат 18.000 деца

Алфа - 03.10.2016

Проектот кој го најави ВМРО-ДПМНЕ за отворање на 140 нови градинки би требало да резултира со згрижување на 18 илјади деца. Партијата проектирала буџет за реализација од 25 милиони евра. Овие пари би требало да се потрошат на изградба на нови 100 и ...

Здружението на воспитувачи ја поздрави најавата за изградба на 140 градинки

Курир - 03.10.2016

Здружението на воспитно-згрижувачки и стручен кадар на детските градинки во Република Македонија изрази огромно задоволство од најавата за изградба на 140 државни детски градиннки, изјави денеска претседателот на ова здружение, Илија Митров.

Со 140 нови градинки ќе се обезбеди згрижување на 18.000 деца

Нетпрес - 03.10.2016

100 ќе бидат комплетно нови градби, додека пак 40 ќе се отворат во веќе постоечки државни објекти, кои ќе бидат соодветно реновирани и адаптирани. Проектот, како што појасни лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кога го презентираше проектот, е ...

Новиот мега проект за изградба на 140 нови детски градинки е поддржан од Здружението на социјални работници

Пулс24 - 03.10.2016

Новиот мега проект за изградба на 140 нови детски градинки кој ќе обезбеди згрижување на 18.000 деца што го најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска доби поддршка и од Здружението на социјални работници на Р. Македонија.

ФОТО: Нова градинка во Ѓорче Петров со капацитет за 120 деца

Скопје инфо - 05.10.2016

Нова градинка „Кокиче“ во комплексот на основното училиште „Ѓорче Петров“ во општина Ѓорче Петров, денеска беше пуштена во употреба. Истата ќе има капацитет да згрижи 120 дечиња. Градинката ја отворија градоначалникот на општината, Сокол Митревски, ...

СОНК го поддржа мега проектот на Груевски

Вечер Прес - 05.10.2016

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Р. Македонија денеска излезе со поддршка за новонајавениот проект на Груевски за изградба на 140 нови детски градинки Според СОНК со најавата за изградба на нови детски градинки ќе се подобри ...

Наскоро изградба на 140 детски градинки, од кои 100 комплетно нови!

Скопје инфо - 02.10.2016

На малите деца им се потребни градинки кои ќе бидат цврста основа за нивниот воспитно-образовен развој. Подеднакво важно е и да има повеќе капацитети кои ќе овозможат добра и квалитетна услуга во тие градинки.

Здружението на воспитувачи ја поздрави најавата за изградба на 140 градинки

Press24 - 03.10.2016

Здружението на воспитно-згрижувачки и стручен кадар на детските градинки во Република Македонија изрази огромно задоволство од најавата за изградба на 140 државни детски градиннки, изјави денеска претседателот на ова здружение, Илија Митров.

Со 140 нови градинки ќе се обезбеди згрижување на 18.000 деца

Точка - 03.10.2016

100 ќе бидат комплетно нови градби, додека пак 40 ќе се отворат во веќе постоечки државни објекти, кои ќе бидат соодветно реновирани и адаптирани. Проектот, како што појасни лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кога го презентираше проектот, е ...

Новиот мега проект за изградба на 140 нови детски градинки поддржан од Здружението на социјални работници

Курир - 04.10.2016

Новиот мега проект за изградба на 140 нови детски градинки кој ќе обезбеди згрижување на 18.000 деца што го најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска доби поддршка и од Здружението на социјални работници на Р. Македонија.

Проектите на дело: Дечињата од Ѓорче Петров добија нова градинка

Република - 05.10.2016

Во комплексот на основното училиште „Ѓорче Петров“ во општина Ѓорче Петров денеска беше пуштена во употреба нова градинка „Кокиче“ со капацитет да згрижи 120 дечиња. Градинката ја отворија градоначалникот на општината Сокол Митревски, претседателот ...

Нова градинка во Ѓорче Петров, ќе згрижува 120 деца

Lider - 05.10.2016

Нова детска градинка со капацитет да згрижи 120 деца од предучилишна возраст беше отворена денеска во Општината Ѓорче Петров. Градинката „Кокиче“ е опремена по најсовремени стандарди и е клон на градинката Росица во оваа општина.

СОНК го поддржа мега проектот на Груевски: Со нови детски градинки ќе се подобри згрижувањето, воспитанието и ...

Press24 - 05.10.2016

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Р. Македонија денеска излезе со поддршка за новонајавениот проект на Груевски за изградба на 140 нови детски градинки. Според СОНК со најавата за изградба на нови детски градинки ќе се подобри ...

Мега проектот за 140 детски градинки поддржан од Здружението на социјални работници

Press24 - 04.10.2016

Новиот мега проект за изградба на 140 нови детски градинки кој ќе обезбеди згрижување на 18.000 деца што го најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска доби поддршка и од Здружението на социјални работници на Р. Македонија.

ОПШТИНА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Отворена нова градинка која ќе згрижува 120 деца

Телеграф - 05.10.2016

Новите детски градинки значат дека во одредени места во нашата држава има зголемена популација деца, а оттаму и зголемена потреба за згрижување во предучилишни установи Нова детска градинка со капацитет да згрижи 120 деца од предучилишна возраст ...

СОНК го поддржа владиниот проект за изградба на градинки

Канал 77 - 05.10.2016

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Р. Македонија денеска го поддржа новонајавениот проект на лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски за изградба на 140 нови детски градинки.

Со изградбата на 140 нови детски градинки ќе се згрижат 18.000 деца

Нетпрес - 04.10.2016

Новиот мега проект за изградба на 140 нови детски градинки кој ќе обезбеди згрижување на 18.000 деца што го најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска доби поддршка и од Здружението на социјални работници на Р. Македонија.

Здружението на воспитувачи и социјалните работници ја поздравија најавата за изградба на 140 градинки

Република - 04.10.2016

Здружението на воспитно-згрижувачки и стручен кадар на детските градинки во Република Македонија изрази огромно задоволство од најавата за изградба на 140 државни детски градиннки, изјави денеска претседателот на ова здружение, Илија Митров.

СОНК го поддржува мега проектот на Груевски: Со нови градинки ќе се подобри згрижувањето, воспитанието и образованието ...

Република - 05.10.2016

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Р. Македонија денеска излезе со поддршка за новонајавениот проект на Груевски за изградба на 140 нови детски градинки. Според СОНК со најавата за изградба на нови детски градинки ќе се подобри ...

Поддршка од воспитувачите за мега проектот за изградба на 140 градинки

Сител - 04.10.2016

Со изградбата на 140 нови државни градинки , Македонија ќе биде лидер во регионот во делот на предучилишно образование и воспитание на децата. Ова е ставот на здружението на воспитувачи кои го поддржаа мега проектот што го најави лидерот на ...

ЗДРУЖЕНИЕ НА ВОСПИТУВАЧИ: Изградбата на 140 градинки ќе донесе низа придобивки

Телеграф - 04.10.2016

Претседателот на Здружението истакна дека со изградбата на 140 градинки ќе се добие поголем квалитет како во згрижувачкиот така и во воспитно-образовниот дел Здружението на воспитно-згрижувачки и стручен кадар на детските градинки во Република ...

Нови 140 градинки за подобар развој на децата и крај на листите за чекање

Нетпрес - 04.10.2016

Зголемување на бројот на детски градинки во земјава е неопходен со цел на децата од предшколска возраст да им се овозможи подобар ран развој и подобри услови за едукација и воспитување. Токму поради ова проектот што неодамна го најави претседателот ...

Здружението на воспитувачи ја поздрави најавата за изградба на 140 градинки

Вечер Прес - 04.10.2016

Здружението на воспитно-згрижувачки и стручен кадар на детските градинки во Република Македонија изрази огромно задоволство од најавата за изградба на 140 државни детски градиннки, изјави денеска претседателот на ова здружение, Илија Митров ...

Здружението на воспитувачи ја поздрави најавата за изградба на 140 градинки

Сител - 04.10.2016

Здружението на воспитно-згрижувачки и стручен кадар на детските градинки во Република Македонија изрази огромно задоволство од најавата за изградба на 140 државни детски градиннки, изјави денеска претседателот на ова здружение, Илија Митров.