TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Врие лонецот на Персискиот Залив: Иран спроведува стратегија на ескалација

Вечер - 22.09.2019

Несомнено е дека Иран стои зад нападите врз нафтените рафинерии во Саудиска Арабија, соопшти владата во Ријад во средата. Според неа, истражувањата покажале дека ракетите не можеле да бидат испалени од Јемен, од југозапад туку од север.

Џубеир: Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори

24 Вести - 22.09.2019

Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори за да одговори на нападот на нафтената рафинерија, ако, саудиската истрага потврди дека Иран е одговорен за тоа, изјави саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Џубеир.

Волстрит џурнал: Иран подготвува нови напади врз Саудиска Арабија

МКД - 22.09.2019

Иран се подготвува за нови напади врз Саудиска Арабија, за што странски дипломати биле информарани од лидерите на јеменските Хути, пишува Волстрит џурнал . Весникот пишува дека некои лидери на Хутите „предупредиле дека може да дојде до нов напад, ...

Пратеник на ОН: Да се искористи пораката на Хутите, да се стави крај на војната во Јемен

Курир - 22.09.2019

Пратеникот на ОН за Јемен Мартин Грифитс изјави дека иницијативата на бунтовниците Хути за прекин на напади врз Саудиска Арабија „би можела да испрати силна порака за желба да се заврши војната“ во Јемен.

Ирански генерал: Сите кои сакаат нивната земја да стане „главното боиште“, нека тргнат против нас

МКД - 21.09.2019

Командантот на Иранската револуционерна гарда Хосеин Салами предупреди денес дека секоја земја што ќе го нападне Иран ќе стане „главниот фронт“ на конфликтот. „Сите кои сакаат нивната земја да стане главното боиште, нека тргнат на нас“, кажа ...

Иран најави уништување на секој агресор и на секоја ограничена агресија

Канал5 - 21.09.2019

Иран ќе го протера секој агресор, дури и ако изврши ограничен напад, ќе го најде и ќе го уништи, изјави шефот на иранската револуционерна гарда Хусеин Салами. Бидете внимателни, ограничената агресија нема да остане ограничена .

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

4NEWS - 21.09.2019

Нафтената рафинерија на Сауди Арамко беше нападната на 14 септември со дронови и крстосувачки ракети. Одговорноста ја презедоа јеменските бунтовници Хути, кои ги поддржува Иран, но САД тврдат дека нападот бил извршен од Иран.

САД испраќаат дополнителни трупи во Саудиска Арабија

Deutsche Welle - 21.09.2019

Во конфликтот со Иран, американскиот претседател Трамп уште малку го затега ременот. Тој испраќа уште повеќе војници и материјал во кризната област. Пентагон говори за „дефанзивно-ориентирана“ мисија.

Москва: Нападот врз саудиската рафинерија покажа дека американската одбрана е неефикасна

МКД - 21.09.2019

Саудискиот систем за противвоздушна одбрана од американско производство не успеа да ги одбие нападите со дронови врз нафтените инсталации, бидејќи немале добри параметри, изјави високо позициониран извор од руското министерство за одбрана.

Иран: Ако некој ги премине нашите граници, ние ќе ги погодиме

Р.С.Европа - 21.09.2019

Командантот на иранската револуционерна гарда, Хосеин Салами, предупреди дека секоја земја што ќе ја нападне Исламска Република Иран ќе ја види својата територија претворена во „големо бојно поле“.

Трамп одобрил разместување на американска војска во Саудиска Арабија

Канал5 - 21.09.2019

Претседателот на САД Доналд Трамп по нападот на нафтената постројка, одобрил разместување на американски војници во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати Според Ројтерс целтата на распределбата на американските трупи е од одбранбен карактер.

САД праќаат војска во Саудиска Арабија, но воени удари на Иран не се опција

Сакам да кажам - 21.09.2019

САД планираат да испратат војска во Саудиска Арабија по неодамнешните воздушни напади на нејзините нафтени погони, кои придонесоа да се намали светското снабдување со нафта. Министерот за одбрана Марк Еспер изјави дека ова распоредување има ...

Првите снимки од местото на нападот во Саудиска Арабија (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 21.09.2019

Саудиска Арабија ги однесе новинарите на местото каде што со ракети и беспилотни летала беа нападнати нафтени објекти во срцето на нафтената индустрија на кралството. Новинарите пристигнале во Букајк во источната провинција на Саудиска Арабија, каде ...

Иранската Револуционерна гарда ги предупреди евентуалните агресори

Локално - 21.09.2019

Иран ќе го прогонува секој агресор, дури и ако изврши ограничен напад, ќе го најде и ќе го уништи, изјави шефот на иранската Револуционерна гарда откако функционери од Ријад и Вашингтон го обвинија Техеран за нападот врз саудиската нафтена ...

Првиот човек на иранската Револуционерна гарда: Тие што сакаат да нè нападнат, да го знаат ова...

Точка - 21.09.2019

Командантот на иранската Револуционерна гарда, Хосеин Салами предупреди дека секоја земја која ќе го нападне Иран ќе стане главното боиште на идниот конфликт. Додека тензиите на Блискиот исток растат во исчекување на реакцијата на Саудиска Арабија и ...

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Курир - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

Фактор - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри распоредувањето на американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати по нападот врз саудиските нафтени објекти. Според Ројтерс, целта на распоредувањето на американските трупи е ...

Трамп: На Иран му воведуваме досега најстроги санкции

Канал5 - 20.09.2019

Новите санкции доаѓаат како резултат на нападот на нафтените погони во Саудиска Арабија. Американскиот претседател Доналд Трамп денес рекол дека кон Иран ќе воведе најстроги санкции досега.

Први фотографии од нападнатите нафтени погони во Саудиска Арабија

Канал5 - 20.09.2019

Саудиска Арабија доведе новинари на местото на кое со ракети и беспилотни летала беа нападнати нафтените погони во срцето на нафтената индустрија од тао Кралство. Новинарите присуствувале во Букајк во источната провинција на Саудиска Арабија каде ...

Ријад почна со одмазда кон Хутите во Јемен

Сител - 20.09.2019

Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против бунтовниците Хути во близина на јеменскиот град Ходеида. Се уништуваат места од каде што ,според Ријад ,бунтовниците лансираат балистички проектили и дронови во ...

САД воведоа санкции за Централната банка на Иран

Р.С.Европа - 20.09.2019

Соединетите држави воведоа уште еден круг санкции за Иран, вклучително и врз Централната банка и Фондот за суверено богатство, по минатонеделниот напад врз нафтената инфраструктура на Саудиска Арабија.

До крајот на месецов целосно обновување на производството на нафта во Саудиска Арабија

+инфо - 20.09.2019

Саудиската државна нафтена компанија „Арамко“ објави дека производството во нејзиниот најголем објект „Абкаик“, оштетен при неодамнешниот напад со беспилотно летало, ќе биде целосно обновено до крајот на септември.

Лидерот на Хезболх со закана до Саудиска Арабија: Војна против Иран би ве уништила

А1 On - 20.09.2019

Лидерот на либански Хезболах, Саид Хасан Насрала денеска ја предупреди Саудиска Арабија да не се „обложува“ на војна против Иран затоа што тоа ќе ја уништи нивната земја. Тој, исто така, ги повика Ријад и Обединетите Арапски Емирати да ја запрат ...

Подигнато нивото на безбедност на нафтените и комерцијалните пристаништа во Кувајт

Макфакс - 20.09.2019

Државната Кувајтска новинска агенција денеска извести дека земјата го подигнала нивото на безбедност на сите свои пристаништа. „Во одлуката се нагласува дека треба да се преземат сите мерки за заштита на бродовите и на пристаништата“, вели ...

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

А1 On - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

КОЈ УДРИ ПО САУДИСКАТА НАФТА? Експерт за Блискиот Исток вели дека НЕ СЕ НИТУ ХУТИТЕ, НИТУ ИРАН

Слободен Печат - 20.09.2019

„Мала е веројатноста дека Иран е одговорен за нападот на саудиските нафтени постројки“ – Мала е веројатноста Техеран да е поврзан со нападот. Можноста Саудиска Арабија да го нападне Иран ја сметам за искучена.

Зошто Саудијците беа беспомошни при нападот врз нафтената постројка? Нови детали за американските ракетни системи кои ...

Слободен Печат - 20.09.2019

Системите за противвоздушна одбрана „Патриот“ и „Аегис“ не одговараат со нивните спецификации со кои се продадени. Тие едноставно не се во можност да го одвратат непријателскиот напад кој би можел да вклучи и масовна употреба на беспилотни летала.

Хутите ја обвинуваат арапската коалиција за сериозната ескалација на напади

Слободен Печат - 20.09.2019

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија која интервенира во Јемен од 2015 година на страна на меѓународно признаената Влада, соопшти дека вчера покрена воена операција против Хутите. Јеменските бунтовници Хутите ја обвинија арапската коалиција ...

Хутите ќе ги прекинат нападите со дронови доколку Саудиска Арабија го направи истото

Слободен Печат - 20.09.2019

Бунтовниците од Јемен претходно преземаа одговорност за нападот врз саудиските нафтени постројки. Лидерот на политичкиот совет на јеменските Хути рече дека групата е подготвена да ги прекине нападите со дронови на Саудиска Арабија и очекува истото ...

Челникот на Хезболах до Саудиска Арабија: Иран би ве уништил

Кумановски м. - 21.09.2019

Лидерот на либанскиот Хезболах, Хасан Насралах, го предупреди денес Ријад да не се „обложува“ на војната против Иран затоа што ќе ја уништи Саудиска Арабија. Тој, исто така, ги повика Ријад и Обединетите Арапски Емирати да ја прекинат војната во ...

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Centar - 20.09.2019

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп. Како што се наведува, Пентагон ќе му претстави широк спектар на воени опции, а меѓу нив е и список со ...

Кувајт го зголеми нивото на безбедност во пристаништата

Алфа - 20.09.2019

Кувајт денеска соопшти дека го подигна нивото на безбедност во своите пристаништа со оглед на регионалните тензии по нападите врз нафтените постројки на Саудиска Арабија. Кувајтската државна новинска агенција „КУНА“ објави дека најавата за подигање ...

(ФОТО) Еве како изгледаат нафтените погони каде имаше напади

Фактор - 20.09.2019

Објавени се првите фотографии од нафтените погони во Саудиска Арабија каде беа извршени напади. Новинарите присуствувале во Букајк каде се наоѓаат погоните за преработка на нафта Абкаик. Саудиска Арабија тврди дека Иран го има спонзорирано нападот.

Саудиска Арабија почна воена интервенција за да се одмазди

Фактор - 20.09.2019

Ријад почна со одмазда кон Хутите во Јемен. Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против бунтовниците Хути во близина на јеменскиот град Ходеида. Се уништуваат места од каде што бунтовниците лансираат ...

Хутите ја обвинуваат арапската коалиција за ескалација на нападите

А1 On - 20.09.2019

Јеменските бунтовници Хутите ја обвинија арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија за сериозна ескалација на нападите во Ходеида. – Интензивните напади врз Ходеида претставува сериозна ескалација која може да го уништи договорот од Шведска, ...

Хутите ја обвинуваат арапската коалиција за ескалација на нападите

Опсервер - 20.09.2019

Јеменските бунтовници Хутите ја обвинија арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија за сериозна ескалација на нападите во Ходеида. – Интензивните напади врз Ходеида претставува сериозна ескалација која може да го уништи договорот од Шведска, ...

Подигнато нивото на безбедност на нафтените и комерцијалните пристаништа во Кувајт

Точка - 20.09.2019

Државната Кувајтска новинска агенција денеска извести дека земјата го подигнала нивото на безбедност на сите свои пристаништа. „Во одлуката се нагласува дека треба да се преземат сите мерки за заштита на бродовите и на пристаништата“, вели ...

Кувајт го зголеми нивото на безбедност во пристаништата

А1 On - 20.09.2019

Кувајт денеска соопшти дека го подигна нивото на безбедност во своите пристаништа со оглед на регионалните тензии по нападите врз нафтените постројки на Саудиска Арабија. Кувајтската државна новинска агенција КУНА објави дека најавата за подигање на ...

Кувајт го зголеми нивото на безбедност во пристаништата

Опсервер - 20.09.2019

Кувајт денеска соопшти дека го подигна нивото на безбедност во своите пристаништа со оглед на регионалните тензии по нападите врз нафтените постројки на Саудиска Арабија. Кувајтската државна новинска агенција КУНА објави дека најавата за подигање на ...

Кувајт го зголеми нивото на безбедност во пристаништата

Нетпрес - 20.09.2019

Кувајт денеска соопшти дека го подигна нивото на безбедност во своите пристаништа со оглед на регионалните тензии по нападите врз нафтените постројки на Саудиска Арабија. Кувајтската државна новинска агенција КУНА објави дека најавата за подигање на ...

Уште една земја ја подигна заштитата на нафтените пристаништа

Фактор - 20.09.2019

Подигнато e нивото на безбедност на нафтените и комерцијалните пристаништа во Кувајт. Нивото на тревога е подигнато во услови на ескалација меѓу соседна Саудиска Арабија и Иран, по нападот врз две постројки на „Арамко“ во Абакик и Кураис.

Ријад почна со одмазда кон Хутите во Јемен

4NEWS - 20.09.2019

Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против бунтовниците Хути во близина на јеменскиот град Ходеида. Се уништуваат места од каде што ,според Ријад ,бунтовниците лансираат балистички проектили и дронови во ...

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Локално - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

+инфо - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Слободен Печат - 20.09.2019

Саудиска Арабија објави дека „Иран несомнено го спонзорирал" нападот, додека Техеран негира дека е инволвиран на кој било начин во нападот, за кој Хутите во Јемен ја презедоа одговорноста.

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Вечер - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

24Инфо - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Опсервер - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Кувајт го зголеми нивото на безбедност во пристаништата

MakPress - 20.09.2019

Кувајт денеска соопшти дека го подигна нивото на безбедност во своите пристаништа со оглед на регионалните тензии по нападите врз нафтените постројки на Саудиска Арабија. Кувајтската државна новинска агенција КУНА објави дека најавата за подигање на ...

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Денешен - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.