TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нинџа до Јовановски: Видете сте каде сте биле на 27 април, може не сте биле свесен дека сте водач

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа, одговараше на прашања од обвинетите при денешното вкрстено испрашување по неговиот исказ за 27 април. Обвинетиот актер Владо Јовановски, при тоа го праша Нинџа дали се согласува дека требало да биде информиран ...

Нинџа ја смени улогата, од обвинет „стана“ адвокат

МКД - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа кој постојано, речиси на сите досегашни рочишта за настаните на 27 април им поставува вкрстени прашања на останатите обвинети, денеска застана на пултот за сведочење каде што го даде својот исказ.

И Нинџа пропеа: На 8. кат во Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ се координираше 27 април

+инфо - 06.12.2018

Билјана Бришкоска Бошковска комуницираше со Трајко Вељановски кој даваше насоки за состојбата внатре. Миле Јанакиески и Спире Ристевски комуницираа со Бетмен. Кирил Божиновски ги викаше сите општински комитети од цела Македонија да дојдат во Скопје ...

Под притисок на странски фактор, Иванов не прогласи воена состојба, сведочеше Нинџа

МКД - 06.12.2018

На 27 април по случувањата и насилството во Собранието, според информациите кои ги знаел обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, претседателот Ѓорге Иванов требало да прогласи воена состојба, но под притисок на странски фактор тоа не се случило.

Нинџа: Имаше насока да се влезе во ДИК и да се врши насилство

+инфо - 06.12.2018

Протестите пред ДИК рече Нинџа, се организирале од ВМРО-ДПМНЕ со цел да се изврши притисок да не се прифатат приговорите на СДСМ. Како организатори на протестите тој ги посочи тогашните генерален секретар и организационен секретар, Кирил Божиновски ...

Од оперативни сознанија знам дека Дурловски, Дамовски и Бетмен беа плаќани од ВМРО-ДПМНЕ, ѝ одговори обвинетиот Нинџа ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, кој во денешното сведочење откри кој во ВМРО-ДПМНЕ и во МВР командувал со организираниот напад на Собранието на 27 април лани, продолжи денес во Основниот суд Скопје 1 да одговара на прашања, сега на ...

Нинџа: Атанасовски наредил да се уништат хард дисковите од Собранието

Нова ТВ - 06.12.2018

Тогашниот шефот на УБК Владимир Атанасовски дал наредба да се уништат хард дисковите од Собранието, рече во денешното сведочење Александар Василевски Нинџа за настаните од 27 април. Тој кажа дека бил сведок на телефонски разговор во една база на ...

Хард дисковите од безбедносните камери во Собрание биле уништени во база на УБК, а потоа фрлени во Вардар

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа, на денешното рочиште за 27 април, во својот исказ пред судот рече дека хард дисковите од безбедносните камери во Собранието биле уништени на преса во една од базите на УБК, која се наоѓа некаде на Водњанска.

Тајната полиција го следела Спасовски додека бил технички министер, тврди Нинџа

+инфо - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа во неговото денешното шокантно сведочење посочи дека во 2015 година бил ангажиран од началникот на Петтата управа Горан Грујевски кога Зоран Заев почнал да ги објавува бомбите.

Нинџа: Имав притисоци од Горан Грујевски да не се предавам

+инфо - 06.12.2018

Обвинетиот за 27 април, Александар Василевски Нинџа, пред да биде уапсен одреден период беше недостапен за органите на прогонот, а денеска давајќи ја својата одбрана посочи дека сака да му појасни на судот нешто околу тоа.

Јовановски: Не се третирам како водач, на протестите бев како загрижен граѓанин

А1 On - 06.12.2018

При вкрстеното испрашување на Александар Василевски Нинџа, обвинетиот Владо Јовановски изјави дека не се чувствува како водач на протестите „За заедничка Македонија“, туку дека бил таму како загрижен граѓанин. – Јас не се третирам како водач.

„Бришковска му нареди на Вељаноски да се отворат вратите на Собранието“

МКД - 06.12.2018

Првото сценарио на 27 април не било успешно, односно пратениците не успеале, бидејќи немало инцидент. Ова, според исказот на Александар Василевски-Нинџа му го кажала Билјана Бришковска на тогашниот претседавач на Собранието Трајко Вељаноски.

Никола Бошкоски ги здроби на преса дисковите со снимки од Собранието и ги истури во Вардар, сведочеше обвинетиот Нинџа ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Во тајна просторија на Петтата управа околу полноќ на 27 април лани, по организираниот напад на Собранието, обвинетиот Александар Василевски-Нинџа присуствувал на уништување на украдените хард дискови од Собрание. „Беа црни.

Сите насоки за 27 април доаѓале од штабот на ВМРО ДПМНЕ, тврди Нинџа

Нова ТВ - 06.12.2018

Билјана Бришкоска му се јавила на Вељаноски да се отворат вратите од Собранието сведочеше во судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа. Тој кажа дека сите насоки за 27 април доаѓале од штабот на ВМРО ДПМНЕ.

Василевски: Никој не ја знаеше режијата, бевме статисти на игра за која не бевме свесни

А1 On - 06.12.2018

Никој не ја знаеше режијата, сите ние бевме статисти на еден фронт играјќи игри за кои не бевме свесни вклучувајќи ме и мене, рече обвинетиот Александар Василевски Нинџа кој беше посочен како главен оперативец на Управата за безбедност и ...

Иванов не прогласил воена состојба на 27 април под притисок на странски фактор, рече Нинџа

Фокус - 06.12.2018

Претседателот Ѓорге Иванов имал намера на 27 април да прогласи вонредна воена состојба, но тоа не го сторил под притисок на странски фактор, рече обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, повикувајќи се на информации кои ги добил од Горан Грујевски.

Нинџа: Парламентарно-партски штаб координитор на 27 април, УБК ги следеше Заев, Спасовски и Верушевски

Сител - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Иванов не прогласил воена состојба на 27 април под притисок на странски фактор, рече Нинџа

Либертас - 06.12.2018

Претседателот Ѓорге Иванов имал намера на 27 април да прогласи вонредна воена состојба, но тоа не го сторил под притисок на странски фактор, рече обвинетиот Александар Василевски-Нинџа во текот на денешното сведочење за насилствата во собранието на ...

Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа

МКД - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа ги откри тајните релации што ги имал со УБК, релацијата со Сашо Мијалков, како и од каде доаѓале наредбите за тоа како да се делува во Собранието на 27 април.

Нинџа: Бошковски му рече на Атанасовски дека е хаос во Собрание, овој му одговори “комуњарите сакаа да бираат ...

Фокус - 06.12.2018

Во својот исказ пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа, на денешното рочиште раскажа се што видел, слушнал и посведочил на 27 април. Откако по наредба на Владимир Атанасовски си заминал од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ се упатил кон Градската ...

Снимките од Собрание беа уништени и фрлени во Вардар, тврди обвинетиот Нинџа

Телма - 06.12.2018

-На 27-ми април добив повик да дојдам во штабот директно од Мијалков. Не знаев дали станува збор за Мериот или за партијата, но потоа ми беше дообјаснето дека треба да дојдам во ВМРО-ДПМНЕ. Таму имаше парамилитарен штаб, командно-оперативен штаб.

Нинџа ги разоткри функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои давале наредби за упадот во Собранието, меѓу нив: Јанакиески, ...

Фокус - 06.12.2018

Во својот исказ денеска пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа ги разоткри поранешните функционери на ВМРО ДПМНЕ кои давале насоки за упадот и настаните во Собранието на 27 април, од седиштето на партијата, односно од белата палата.

Грујевски доби повик „вонредна состојба нема да има! под притисок на странски фактор кај Иванов!“, сведочи обвинетиот ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Сведочењето на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани продолжи со објаснување како пропаднал планот за воведување вонредна состојба од претседателот Ѓорге Иванов под притисок на, ...

Паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ даваше наредби гледајќи ТВ Нова, сведочи Обвинетиот Нинџа на судењето за 27 април

Сакам да кажам - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани во сведочењето дојде до вечерта нападот. Кажа дека во паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ од каде што доаѓале наредбите се гледала сега веќе ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ требало да се тепаат со тие на СДСМ

Фактор - 06.12.2018

Според сведочењето на обвинетиот Александар Василевски Нинџа за упадот во Собранието на 27 април, може да се заклучи дека постоело сценарио за предизвикување меѓусебна општа тепачка помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со цел да се спречи ...

Дамовски, Дурловски И Бетмен беа фиктивни водачи на протестите, контролирани од ВМРО-ДПМНЕ, сведочи обвинетиот Нинџа на ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Сведочењето на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа на судењето за организираниот напад во Собранието продолжи со протестите пред Државната изборна комисија кои почнаа на 17 декември 2016 година, а потоа зборуваше и за протестите на „За ...

Нинџа пропеа: Случувањата на 27 април беа контролирани од УБК и ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 06.12.2018

Упадот во Собранието на 27 април беше командуван од парамилитарниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ. Вo УБК ме ангажираше Грујевски, а потоа му бев очи и уши на Бошкоски, сведочи Александар Ваислевски - Нинџа на денешното рочиште за случајот на СЈО „27 април".

Нинџа: ВМРО-ДПМНЕ стоеше зад протестите „За заедничка Македонија“

Алсат-М - 06.12.2018

На денешното рочиште за насилствата во Собранието на 27 април минатата година, обвинетиот Александар Василевски – Нинџа денеска пред судот призна дека бил ангажиран од УБК во 2015 година од страна на поранешниот началник на Петтата управа Горан ...

Во УБК ме ангажираше Грујевски, а потоа му бев очи И уши на Бошкоски, го почна Сведочењето обвинетиот Нинџа на судењето ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски – Нинџа утринава ја почна својата одбрана на судењето за организираниот напад во Собранието на 27 април лани, објаснувајќи каква улога имал во Управата за безбедност и контраразузнавање.

Нинџа: Ми рекоа да завршам средно, па ќе влезам во УБК

Либертас - 06.12.2018

„За да ме вработат во УБК ми кажаа дека мора да завршам 4 година средно училиште, имав 3 години. За потребите на службата ми беше издадена значка со број 637, ми дадоа огнено оружје ‘магнум 38 специјал агент’ и радио станица со 16 активни канали, се ...

Нинџа бил врбуван од Горан Грујевски во петтата управа на УБК кога Заев почна со објавување на „бомбите“

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот за 27 април, Александар Василевски Нинџа, на сослушувањето на денешното рочиште призна дека бил ангажиран во УБК и дека дејствувал како да бил вработен таму, дека имал значка, службена легитимација, пиштол магнум 38 и радио станица со ...

Нинџа имал прекар “Самурај“ и ги прислушкувал сите полицајци

Телма - 06.12.2018

Во текот на давањето одбрана обвинетиот во случајот „27 април“, Александар Василевски- Нинџа рече дека освен Нинџа имал и друг прекар ,,Самурај“ и овој прекар му го дал началникот на Петтата управа Горан Грујевски во 2015 година, кој го ангажирал на ...

Нинџа: Во ВМРО беа и од кабинетот на Иванов, требаше да биде прогласена воена состојба

Макфакс - 06.12.2018

,,Заменик началникот Никола Бошковски го побара директорот на УБК, Владимир Атанасовски велејќи му дека во Собранието е хаос, по што Атанасовски цинично му одговорил ,,комуњарите сакаат да бираат претседател, така им е” и го извести дека во тој ...

27 април: Нинџа бил тајно вработен во УБК од Горан Грујевски

Нова ТВ - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа ја почна својата одбрана во судот за крвавиот четврток. Тој рече дека освен Нинџа имал и друг прекар ,,Самурај“ и овој прекар му го дал началникот на Петтата управа Горан Грујевски во 2015 година.

Нинџа: Точно е, на 27 април се јави брат ми, но за да ме праша како е нашата мајка

Макфакс - 06.12.2018

На прашањето упатено од адвокатот Ѕвонко Давидовиќ до обвинетиот Александар Василевски – Нинџа за тоа дали на 27 април 2017 примил повик од странство, обвинетиот Василевски изјави дека околу 14-15 часот му се јавил брат му Благоја Василевски за да ...

Под прекар Самурај, Нинџа работел за тајната полиција и следел лица по налог на Грујевски

МКД - 06.12.2018

Под прекар Самурај, Нинџа во 2015 бил ангажиран од началникот на 5-тата Управа бегалецот Горан Грујевски за да следи лица и да собира информации за таргети што овој му ги давал. Според исказот на Нинџа, причина за следење и собирање информации било ...

Нинџа: 27 април беше управуван од штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 06.12.2018

Попладнето на 27 април 2017 година обвинетиот Александар Василевски-Нинџа контактирал со двајцата поранешни шефови на УБК, Сашо Мијалков и Владимир Атанасовски, а попладнето заминал во штабот на ВМРО-ДПМНЕ од каде што, како што тврди, се давале ...

Дамовски, Дурловски и Илиевски биле фиктивни водачи на протестите, контролирани од ВМРО-ДПМНЕ

365 - 06.12.2018

На продолжението од сведочењето на рочиштето за 27 април, обвинетиот Александар Василевски – Нинџа, кој е еден од 33-цата обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, зборуваше за протестите пред ДИК кои започнаа на 17 ...

Нинџа распали: Упадот во Собрание беше командуван од штабот на ВМРО ДПМНЕ

Независен - 06.12.2018

Упадот во Собранието на 27 април беше командуван од парамилитарниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, рече Александар Ваислевски - Нинџа во својата одбрана. Пред упадот Мијалков му рекол да се упати во штабот, а таму насоките по телефон ги давале Билјана ...

Нинџа: Горан Грујевски ме ангажираше во УБК кога Заев почна да ги објавува бомбите

+инфо - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа денеска пред судот дава своја одбрана. Тој кажа дека покрај „Нинџа” имал и прекар „Самурај“. – Тој прекар ми го даде началникот на Петтата управа, Горан Грујевски во 2015 година.

Нинџа: Од ВМРО-ДПМНЕ имаше насока за упад и вршење насилство во ДИК

А1 On - 06.12.2018

„Кога ВМРО-ДПМНЕ освои тесна победа на изборите, бевме во хотел „Русија“. Таму присуствуваа високи функционери на партијата, Владимир Атанасовски, Никола Бошковски, Кире Божиновски, Ивица Коневски, Спиро Ристовски.

Шокантно сведочење на Нинџа: И Спиро Ристовски давал наредби на 27 април

Фактор - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа во своето шокантно сведочење за настаните на 27 април денеска со име и презиме посочи кој давал наредби за упадот на 27 април во Собранието, но никој не очекуваше дека ќе го спомене и името на Спиро Ристовски, тогашниот ...

Нинџа: ВМРО ги постави за водачи Дурловски, Дамовски, Јовановски и Илиевски

Макфакс - 06.12.2018

На протестите беа поставени фиктивни водачи кои беа контролирани од ВМРО-ДПМНЕ. Водачи беа Борис Дамовски, Владо Јовановски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски. Почнаа протестите, моја задача беше да ги следам и да ја известувам службата, рече ...

Судскиот процес за 27-ми април се ближи кон крајот

Телма - 06.12.2018

Судскиот процес за упадот во собранието се ближи кон крајот. Во секој момент во Кривичниот суд се очекува да почне новото рочиште. Денеска ќе сведочи последниот обвинет за организираниот напад – Александар Василевски Нинџа.

Нинџа: Ми рекоа првин да завршам средно, па ќе ме вработат во УБК

Макфакс - 06.12.2018

Во текот на 2015 година, околу јануари, февруари, во екот на политичката криза во Македонија, кога Заев почна да ги објавува бомбите, бев ангажиран од Горан Грујевски да му бидам очи и уши на Никола Бошкоски, односно да собирам информации од таргети ...

Нинџа делувал под кодно име „Самурај“

Фактор - 06.12.2018

Иако сите мислеле дека е неофицијално лице на Управата за безбедност и контраразузнавање, Александар Василевски бил ангажиран под кодно име „Самурај“ за да ги следи сите активности поврзани со неутрализирање на „бомбите“ на тогашната опозиција, беше ...

Нинџа: Имаше насока да се направи сценарио за насилен протест

Локално - 06.12.2018

Со исказ на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Пред судот денеска исказ треба да даваат и тројцата сведоци што ги предложи Нинџа, неговиот брат ...