TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борел: Не сме таму каде што треба да бидеме со Западен Балкан

МКД - 23.06.2022

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел изјави дека е разочаран што нема напредок во процесот на европска интеграција на Северна Македонија и Албанија и дека е потребно повеќе да се работа за побрза интеграција на ...

Борел: Една земја го блокира целиот процес на проширување, ЕУ мора да го вклучи Западниот Балкан во „својот свет“

Опсервер

Борел: Не е добар ден зашто требаше да отвориме преговори со две земји, но не можеме бидејќи Бугарија блокира

360 степени

Борел: „Денеска не е добар ден – Бугарија го блокира процесот“

Макфакс

Борел: Една земја го блокира целиот процес на проширување

Сител

Борел: Една земја го блокира целиот процес на проширување, ЕУ мора да го вклучи Западниот Балкан во „својот свет“

Курир

Борел: Една земја го блокира целиот процес на проширување, ЕУ мора да го вклучи Западниот Балкан во „својот свет“

Frontline

MakPress Фокус Алсат-М Денешен Либертас ТВ21 24Инфо Телма

Вархеји на Твитер: Сега е моментот за одговорни одлуки, Западен Балкан треба да е дел од ЕУ

Либертас - 23.06.2022

Сега е моментот за одговорни одлуки – Западен Балкан треба да биде дел од нашата Европска Унија, порача утрово на Твитер еврокомесарот за проширување и соседска политика, Оливер Вархеји, во пресрет на одржувањето на Самитот на ЕУ – Западен Балкан ...

Вархеји: Сега е моментот за одговорни одлуки, Западниот Балкан треба да биде дел од нашата ЕУ

Алсат-М

Вархеји: Западниот Балкан треба да биде дел од нашата ЕУ, бугарските барања сега се дел од преговарачкиот процес

Република

Вархеји: Сега е моментот за одговорни одлуки, Западниот Балкан треба да биде дел од нашата ЕУ

Сител

Вархеји: Сега е моментот за одговорни одлуки, Западниот Балкан треба да биде дел од нашата ЕУ

Слободен Печат

Вархеји: Сега е моментот за одговорни одлуки, Западниот Балкан треба да биде дел од нашата ЕУ

Опсервер

ЕУ СЕРИОЗНО ГИ СФАЌА ГРИЖИТЕ НА БУГАРИЈА Вархеји препорачува одговорни одлуки

+инфо

Фокус CivilMedia 24Инфо Р.С.Европа Денешен Press24 еМагазин Frontline

ИЗВЕШТАЈ на ЕИБ, ЕБОР И СБ: Работата на компаниите од Западен Балкан за време на криза

Слободен Печат - 23.06.2022

Руската инвазија на Украина и економската криза се случија во време кога Западен Балкан се опоравуваше од шокот предизвикан од ковид-19. Студијата „Бизнис отпорност на Западен Балкан во време на нова криза“ , претставена од главниот економист на ЕИБ ...

Aнкета на ЕИБ-ЕБОР-СБ: Дали компаниите од Западен Балкан се подготвени за нова криза?

Локално

Европска инвестициска банка: Војната во Украина повторно ја тестира отпорноста на економиите на Западен Балкан

Нова ТВ

Анкета на ЕИБ-ЕБОР-СБ за подготвеноста на претпријатијата од Западен Балкан за нова криза

MakPress

Нова Анкета за претпријатијата на ЕИБ-ЕБОР-СБ: Дали компаниите од Западен Балкан се подготвени за нова криза?

Фактор

Анкета на ЕИБ-ЕБОР-СБ за подготвеноста на претпријатијата од Западен Балкан за нова криза

Нова ТВ

Дали компаниите од Западен Балкан се подготвени за нова криза?

Независен

Опсервер МКД

СМАРТ Балкан – Програма за поддршка за НВО и медиумите од Западен Балкан за зајканување на евроатлантските интеграции

Опсервер - 22.06.2022

Стабилност, сигурност и евроатлантски интеграции преку поддршка на реформите во доброто владеење со акцент на антикорупција и на перење пари се темите кои ќе бидат опфатени со програмата СМАРТ Балкан финансирана од Кралството Норвешка која ќе се ...

Национална конференција „СМАРТ Балкан – Граѓанско општество за поврзан Западен Балкан“

Бизнис Вести

Национална конференција „СМАРТ Балкан – Граѓанско општество за поврзан Западен Балкан“

Опсервер

Национална конференција „СМАРТ Балкан – Граѓанско општество за поврзан Западен Балкан“

Независен

Национална конференција „СМАРТ Балкан – Граѓанско општество за поврзан Западен Балкан“

MakPress

Национална конференција „СМАРТ Балкан – Граѓанско општество за поврзан Западен Балкан“

Lider

СМАРТ Балкан – Програма за поддршка за НВО и медиумите од Западен Балкан за зајканување на евроатлантските интеграции

24Инфо

MakPress