TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Клоп: Секако дека можеме подобро, но вечерва важен беше трофејот

Gol.mk - 15.08.2019

Иако ја имаше етикетата на губитник во финалните натпревари, Јирген Клоп ги дочека своите пет минути и освои уште еден европски трофеј со Ливерпул. По првиот свој Суперкуп на Европа во кариерата на прес-конференцијата рече: „Знаев дека ќе биде многу ...

Двојниот стрелец Садио Мане е МВП на Суперкупот на Европа

Gol.mk - 15.08.2019

Сенегалскиот ас Садио Мане е прогласен за најкорисен фудбалер на Суперкупот на Европа во Истанбул. Двојниот стрелец во победата на Ливерпул по изведувањето на пенали против Челзи влезе во историјата како само четврти двоен стрелец во едно ...

После Ливерпул пак Ливерпул, „црвените“ на пенали до трофејот од Суперкупот на Европа (ВИДЕО)

МКД - 15.08.2019

Избраниците на Јирген Клоп се радуваат на трофејот од Суперкупот на Европа откако вечерва по изведување на пенали ја добија пресметката со Челси. Последен пат клуб од Англија го подигна трофејот од Суперкупот на Европа во 2005, Тогаш, Ливерпул со ...

Лампард: Бевме навистина добри против тим кој се градеше со години

Gol.mk - 15.08.2019

Малку кој очекуваше дека Челзи може целосно да парира и во многу сегменти да го надигра Ливерпул во Суперкупот на Европа. Сепак, среќата ги следеше европските шампиони и од Турција се враќаат побогати за уште една титула.

Истанбул во „црвена фаза“: Ливерпул подобар во пеналите против Челси!

Фокус - 14.08.2019

Ливерпул е овогодинашниот освојувач на Суперкупот, откако по изведувањето на пеналите го совлада Челси. „Редс“ беа подобри пеналџии триуфирајќи со 5-4, откако натпреварот во регуларниот тек заврши 1-1, а по 30-минутното продолжение 2-2.

УЕФА Суперкуп во Истанбул: Ливерпул на пенали до четврта титула (Видео)

Нова ТВ - 15.08.2019

Ливерпул по четврти пат го освои Суперкупот на УЕФА. Фудбалерите на актуелниот европски шампион беа подобри пеналџии од колегите од Челзи, актуелни владетели на трофејот во Лига Европа, во мечот на „Водафон арена“ во Истанбул и по 1977, 2001 и 2005 ...

Адриан: Луда недела, не можев да посакам подобро добредојде во Ливерпул!

Gol.mk - 15.08.2019

Кога го нема најдобриот светски голман Алисон , тука е неговата замена да покаже дека е на висината на задачата. Челзи вторпат во неполна деценија загуби натпревар од Суперкупот на Европа по изведување на пенали, а за тоа најзаслужен е Шпанецот ...

ВИДЕО: Рулетот застана на црвено, Ливерпул е СУПЕР-ШАМПИОН на Европа!

Gol.mk - 14.08.2019

Ливерпул е освојувач на Суперкупот на Европа, откако во драматично финале во Истанбул, го совлада Челзи по изведување на пенали со 5-4, откако натпреварот во регуларниот тек заврши 1-1, а по 30-минутното продолжение 2-2.

Истанбул е среќен град за пенал-рулет за Ливерпул

Екипа - 14.08.2019

Ливерпул го освои Супер-купот на Европа откако вечерва по подобро изведување на пенали славеше над Челси. По 120 минути игра резултатот гласеше 2-2, но во пенал-рулетот „црвените“ беа поуспешни, реализирајќи ги сите пет пенали, додека трагичар на ...

Ливерпул го освои европскиот Суперкуп, Адриан херој во пенал рулетот (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.08.2019

Ливерпул е освојувач на европскиот Суперкуп откако го совлада Челси по изведувањето на удари од белата точка, Адриан е херојот за победничкиот табор во пресметката која се одигра на „Водафон“ арената во Истанбул.

Ливерпул се покажа како поуспешен во пенал рулетот и придодаде уште еден европски трофеј (Видео)

Дерби - 14.08.2019

Европскиот шампион Ливерпул во своите витрини ќе го придодаде и трофејот од УЕФА Суперкупот, откако оваа вечер излезе како победник во исклучително возбудливиот меч кој го понудија избраниците на Јирген Клоп и оние на Френк Лампард.

По осум години прекината шпанската доминација во Суперкупот

Gol.mk - 15.08.2019

По осум последователни победи на шпанските екипи, прекината е доминацијата на Примера победи во Суперкупот на Европа. Извесно беше дека титулата се сели во Англија, а од вечерва се знае дека ќе се слави во црвената половина на Ливерпул.

Aбрахам трагичар за Челзи: Ливерпул после пенал рулетот стигна до трофејот во Супер купот (ВИДЕО)

Спортски - 15.08.2019

Овогодинешното издание на европскиот Супер куп се играше во Инстанбул и во него силите ги одмерија Ливерпул и Челзи. После продолженија резултатот беше 2:2, а до победа преку пенал серијата стигна Ливепрул.

Абрахам трагичар во пенал-рулетот: Ливерпул го освои УЕФА Суперкупот! (ВИДЕО)

Sport 1 - 14.08.2019

Ливерпул во пенал-рулет со 5-4 успеа да слави против Челси, откако по продолженијата резултатот беше 2-2, па така „црвените“ го освоија УЕФА Суперкупот. Челси и Ливерпул играа квалитетен фудбал од самиот старт на натпреварот, а Челси ја искористи ...

Пред 10 дена немаше клуб, Ливерпул го зема, а тој им се оддолжи со трофеј

SportMedia - 15.08.2019

Шпанскиот голман Адриан е херојот на Ливерпул на УЕФА Суперкупот! На чуварот на мрежата му истече договорот со Вест Хем на почетокот на летото, па немаше клуб. Никој не беше заинтересиран за него, а тој тренираше со шпански четвртолигаш од ...

Нерешено во регуларниот дел, Ливерпул и Челси ќе играат продолженија (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.08.2019

Без победник во регуларниот дел од играта во мечот од европскиот Суперкуп кој се игра во Истанбул, по еден гол во двете полувремиња на пресметката помеѓу Челси и Ливерпул. Челси тргна прв со водство, а истото го задржа до првите 45 минути игра, ...

ВИДЕО: Кепа прави чуда, со две нестварни одбрани го чува Челзи против Ливерпул!

Gol.mk - 14.08.2019

Екипите на Челзи и Ливерпул играат атомски фудбал во Истанбул во рамки од Суперкупот на УЕФА. По водството на Челзи во првиот дел, само што започнаа вторите 45. минути Мане со многу среќа израмни на 1-1, а во продолжението Ливерпул имаше уште ...

Режисерот го сокри, фановите го уловија: Натрапник го прекина Суперкуп дуелот во Истанбул (Видео)

Дерби - 14.08.2019

Суперкуп дуелот меѓу Ливерпул и Челси му донесе една минута слава на непознат навивач кој се претвори во натрапник на теренот во Истанбул и за момент ја забавуваше публиката на стадионот. Она што режисерот на тв преносот намерно не им го прикажа на ...

Адријан херој, Абрахам трагичар: Ливерпул е супершампион на Европа 🎥

SportMedia - 14.08.2019

Ливерпул е апсолутен владетел на Европа откако вечерва во 44 издание на УЕФА Суперкупот го победи Челси по подобро изведување на пеналите. Мечот се одигра на стадионот „Водафон арена“ во Истанбул, а е историски поради тоа што првпат во историјата го ...

Пеналите среќни за Ливерпул, трофејот од Супер купот оди на „Енфилд“ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 15.08.2019

Фудбалерите на Ливерпул триумфираа во Европскиот Супер куп, откако во исторското англиско финале го совладаа Челси по подобро изведување на пенали. Европскиот шампион Ливерпул, додаде уште еден пехар во своите витрини, откако во Европскиот Супер куп ...

Мане донесе израмнување за Ливерпул (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.08.2019

Челси го загуби барем за момент водството од првиот дел во мечот против Ливерпул во рамките на европскиот Суперкуп кој се одржува во Истанбул. Нови возбудувања во второто полувреме на Суперкупот откако по само три минути игра во вториот дел Мане ...

Челси се посрамоти на Суперкупот: Му го утна презимето на еден од стартерите на Лампард (Фото)

Дерби - 14.08.2019

Суперкуп пресметката меѓу Челси и Ливерпул донесе различни реакции во спортската јавност и социјалните мрежи, но кога е во прашање сеирот на друштвените мрежи, дефинитивно посебно се истакнува еден голем гаф кој го направи клубот од Лондон.

Ливерпул се разбуди, Мане израмни на 1-1 во Истанбул

Екипа - 14.08.2019

Ливерпул заигра многу подобро на стартот од второто полувреме и експресно успеа да израмни на Супер-купот на Европа против Челси. Клучно беше влегувањето на Фирмино на местото на индиспонираниот Окслејд-Чембрлен, откако токму Бразилецот одлично се ...

Полувреме: Челси со голот на Жиру до минимална предност (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.08.2019

Изминаа првите 45 минути игра на европскиот Суперкуп каде во Истанбул силите ги одмеруваат освојувачот на Лигата на шампионите, односно Лига Европа. Челси тргна доста убедливо во пресметката со Ливерпул во Суперкупот на УЕФА, а Лампард, како што ...

Видео: Адријан херој на „црвените“, Ливерпул ја потврди доминацијата во Европа!

OhridNews - 15.08.2019

Ливерпул на титулата од Лигата на Шампиони го додаде и трофејот од Супер купот на Европа и ја потврди доминацијата на стариот континент. „Црвените“ во мечот на „Водафон“ арената во Истанбул го совладаа Челси со 5-4 пенали.

ВИДЕО: Прв контакт на Фирмино и асистенција за израмнување на Мане

Gol.mk - 14.08.2019

Клоп ја поправи грешката и на почетокот од вториот дел изврши очекувана замена во Суперкуп финалето. Фирмино го замени Оксел-Чембрлејн и веднаш остави трага на натпреварот. По неговото додавање, Мане стигна пред Кепа и ја втурна топката во мрежата ...

Ливерпул во нокдаун – Жиру го донесе Челси во водство

Екипа - 14.08.2019

Челси прв дојде во водство во Супер-купот на Европа против Ливерпул, откако Оливие Жиру го најде патот до мрежата на Адријан. „Црвените“ беа подобри само во првите десетина минути од мечот во Истанбул, но потоа избраниците на Френк Лампард целосно ...

ВИДЕО: Пулишиќ се претвори во Азар и мајсторски асистираше за Жиру за сина радост во Истанбул!

Gol.mk - 14.08.2019

Екипата на Челзи игра фантастичен фудбал во Суперкуп дуелот против англискиот ривал Ливерпул . Избраниците на Френк Лампард како да ја научија лекцијата по поразот од Јунајтед пред неколку денови во Премиер лигата и вечерва во Истанбул играат ...

Замената Адријан со одбранет пенал го донесе Супер купот на Ливерпул (видео)

TopSport - 14.08.2019

Шпанскиот голман Адријан, кој дојде во Ливерпул пред крајот на летниот преоден рок и доби шанса да игра по повредата на Алисон Бекер, беше херојот на „црвените“ во УЕФА Супер купот во Истанбул, откако го одбрани пеналот на Теми Абрахам во петтата ...

(ВИДЕО) Истанбул и пеналите – магичната формула на Ливерпул

Спортклуб - 14.08.2019

Како и пред 14 години, Ливерпул повторно триумфираше во едно европско натпреварување во најголемиот турски град Истанбул. Тогаш го победи Милан во финалето од Лигата на шампионите, а сега славеше против Челси во Суперкупот на УЕФА.

Челси води на полувреме: Жиру го матираше Адријан (ВИДЕО)

Sport 1 - 14.08.2019

Челси води со 1-0 на полувреме во УЕФА Суперкупот, кој се игра во Истанбул, откако Оливие Жиру го матираше чуварот на мрежата на Ливерпул, Адријан по асистенција на Кристијан ...

Мајсторска асистенција на Пулишиќ, Жиру со одмерен удар: Челси води против Ливерпул (Видео)

СуперСпорт - 14.08.2019

Тимот на Челси прв дојде до погодок на натпреварот во рамките од Супер купот на УЕФА против Ливерпул. Голот го постигна Оливие Жиру кој ја искористи одличната асистенција на Кристијан Пулишиќ и го матираше ...

Ливерпул повторно го „покори“ Истанбул, пенал - рулетот му донесе нова европска титула

MakPress - 15.08.2019

Ливерпул го освои четвртиот европски Суперкуп во својата историја, откако победи со 5:4 (2: 2 во регуларното време), по изведување на пеначи на „Водафон арената“ во Истанбул. Европскиот шампион и освојувачот на Лига Европа одиграа спектакуларен дуел ...

Почетни состави: Клоп со Окслејд-Чемберлејн од првата минута, Лампард тргнува со Пулишиќ и Жиру (ФОТО)

24Фудбал - 14.08.2019

Клоп со промени во дефанзивната линија во споредба со последниот одигран меч на Ливерпул, кај Челси пак бележиме далеку поискусен и посигурен почетен состав од тој на гостувањето кај Манчестер јунајтед и големиот пораз во дербито.

Како Клоп ги мотивира своите фудбалери

Слободен Печат - 14.08.2019

Џорџино Вајналдум објасни дека нивниот тренер прави се што е потребно за да го симне притисокот од фудбалерите. Екипата на Ливерпул вечерва против Челси игра во Европскиот Супер куп, а еден од најстандардните фудбалери на европскиот шампион, Џорџино ...

Урнебесен потег на Клоп: Ги мотивирал играчите со боксерки на Роналдо

Спортклуб - 14.08.2019

Навистина интересен момент од финалето во Лигата на шампионите во 2018. година, а во центарот на вниманието повторно е Јирген Клоп. Германскиот стручњак на интересен начин ја подготвил својата екипа за самото финале, а за тоа сведочи и Жоржињо ...

(ФОТО) Каков кикс на Челси: Промашено името на дресот на еден од фудбалерите

Спортклуб - 14.08.2019

Челси игра против Ливерпул во Суперкупот на УЕФА, а во центарот на вниманието е бразилскиот фудбалер Жоржињо. Не по негова вина, туку на клубот или оној кој е задолжен за опремата на играчите.

Ново истрчување на меч на Ливерпул (видео)

TopSport - 14.08.2019

Суперкупот на УЕФА помеѓу Ливерпул и Челси беше прекинат по само 10 минути игра, откако еден умешен навивач успеа да истрча на теренот. Ова е вторпат меч за европска титула на Ливерпул да биде прекинат од непожелен гостин на теренот, откако ...

Лампард никогаш поголем аутсајдер, Ливерпул со само една слаба точка!

Gol.mk - 14.08.2019

Ќе се памети ли по нешто посебно јубилејното 60-то соочување на Ливерпул и Челзи , прво во финале на Суперкупот на УЕФА? Некогашниот судир на европскиот првак и победникот на Купот на победниците на куповите, денес е соочување на лауреатите во двете ...

Вајналдум: Клоп го носеше името на Кристијано Роналдо на своите шорцеви пред финалето во ЛШ

Sport 1 - 14.08.2019

Факт е дека менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, знае како лесно да ги мотивира своите фудбалери, а тоа најдобро го долови играчот од средниот ред, Џорџинио Вајналдум, кој откри дека неговиот менаџер носел панталони брендирани со Кристијано Роналдо ...

Вајналдум ја откри шегата за Роналдо со која Клоп ги загреал за големото финале: Сите паѓавме на земја во ...

Дерби - 14.08.2019

Ливерпул по шести пат ја освои титулата во Лигата на шампионите откако на 1-ви јуни го совлада англискиот ривал Тотенхем во големото финале, само една година по болниот пораз од Реал Мадрид на завршниот меч кој се одигра во Киев.

Ливерпул ќе заработи мало богатство за вечерашниот меч од Суперкупот

Спортклуб - 14.08.2019

Вечерва во Истанбул се игра Суперкупот на Европа, а во него ќе се соочат победникот во Лигата на шампионите, екипата на Ливерпул, како и освојувачот на Лигата на Европа, Челзи. Она што е веќе сега познато е фактот колку пари Ливерпул ќе заработи ...

Големото срце на фудбалерите на Челси и Ливерпул (ФОТО+ВИДЕО)

SportMedia - 14.08.2019

Фудбалерите на Челси и Ливерпул, кои вечер ќе го одиграат натпреварот од УЕФА Суперкупот во Истанбул, на последните тренинзи пред мечот имаа чест да се дружат со деца од УЕФА фондацијата, кои имаат некаква физичка попреченост.

Во Англија не го сакаат – Стариџ пред трансфер во Трабзон!

TopSport - 14.08.2019

Откако му заврши договорот со европските шампиони Ливерпул, а англиските тимови не се „испотепаа“ за неговите услуги, 29-годишниот напаѓач Даниел Стариџ најверојатно ќе ја продолжи кариерата во турскиот Трабзонспор, јавува порталот „Гол“.

Ловрен се поблиску до трансфер

СуперСпорт - 14.08.2019

Фудбалерот на хрватската репрезентација Дејан Ловрен е на работ да го напушти Ливерпул. Во ротацијата на Јирген Клоп, овој дефанзивец потона на четвртата стоперска позиција, а бидејќи тоа не одговара на неговите амбиции, тој самиот инсистира на ...

Клоп и Лампард со изненадувања во составите, се е подготвено за Суперкупот

Спортклуб - 14.08.2019

Ливерпул не може да смета на Алисон, а најверојатно и на Наби Кеита. Од друга страна, Челзи не може да смета на Лофтус-Чик и Хадсон-Одои. Изненадување е тоа што Клоп одлучи да го остави Фирмино на клупата, додека пак Лампард направи неколку промени ...

Ван Дајк претпазлив: Челси и по Азар има доста квалитет во тимот

24Фудбал - 14.08.2019

Холандскиот дефанзивец и столб во одбраната на европскиот првак Ливерпул смета дека во дуелот со Челси вечерва неговата екипа треба да влезе претпазливо, од причина што тимот од Лондон се уште имал квалитетни фудбалери дури и по Еден Азар.

Слатките спомени на Ливерпул од Истанбул

Оff.net - 14.08.2019

Нема да се вратат на истиот стадион, бидејќи тогаш играа на Олимпискиот, а сега на Водафоун каде игра Бешикташ, но како и да е, овој град на навивачите на Ливерпул им вади од меморија неверојатни сцени кои само фудбалот може да ги изрежира.

Суперкупот на УЕФА во Истанбул јубилеен 60. дуел: Ливерпул – Челси, најчеста англиска пресметка во 21.век

Екипа - 14.08.2019

Европскиот првак Ливерпул и освојувачот на трофејот во Лигата на УЕФА, тимот на Челси, вечерва ќе ја имаат јубилејната 60. пресметка во 21.век. Тоа е дуел меѓу две екипи од Англија што најчесто се среќавале во меѓусебни мечеви во Англија.

Лампард: Не можете да го замените Азар индивидуално, тоа е речиси невозможно

24Фудбал - 14.08.2019

Во пресрет на вечерашната пресметка во Истанбул против Ливерпул во рамките на европскиот Суперкуп, шефот на стручниот штаб на Челси беше запрашан за тоа како функционира клубот по Азар, а воедно дали е возможно тој достојно да биде заменет.