TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одложено судењето за „Крвавиот четврток“

24 Вести - 21.02.2020

Уште непочнат судскиот процес против обвинетите за нарачка на крвавите настани за 27 април во Собранието во 2017 година беше одложено. Работата запна затоа што одбраната тврдеше дека обвинителството не им ги доставило сите докази на увид.

Обвинетите организатори на 27-ми април со стотици сведоци контра обвинението

Телма - 21.02.2020

Поранешниот претседател на собранието Трајко Велјановски и ексфункционерите Јанакиевски, Ристовски и Атанасовски седнаа во судница но не почекаа да слушнат што обвинитеката ќе каже против нив во воведниот говор. Побараа одлагање.

Одложено судењето за организаторите на „27 април“

Алсат-М - 21.02.2020

Судењето за организаторите на 27 – ми април се одложи. Обвинетите и адвокатите не ги виделе сите докази или дел од материјалите кои беа докази и во претходниот предмет за крвавиот упад во Парламентот пред три години.

Одложен стартот на судскиот процес за „27 април“

Сител - 21.02.2020

Обвинителството 10-тина, а одбраната понудила 100-ци сведоци за случајот „27 април“. Русковска смета дека тоа е обид на обвинетите за одолговлекување на судењето. „Секој од обвинетите со последните поднесоци што ги доставија имаат побарано преку, ...

Одложено судењето на организаторите на „Крвавиот четврток“

Глас на Америка - 21.02.2020

Увид во доказите на Обвинителството е причината поради која денеска се одложи стартот на судскиот процес кој сега е презакажан за 26 февруари СКОПЈЕ – Судот се обврза дека сите докази со кои располага ќе им бидат доставени на бранители на обвинетите ...

„Организаторите“ за упадот во Собрание во судница – „Нарачателите се други, обвинението е на стаклени нозе“

ТВ21 - 21.02.2020

Некогашниот спикер Трајко Вељаноски е првиот во историјата од независноста кој седна на обвинителна клупа. Тој беше еден од првите луѓе во државната хиерархија кога на власт беше ВМРО-ДПМНЕ.

Одложен стартот на „Организаторите на 27 април“- одбраната вели обвинението е на стаклени нозе

Алфа - 21.02.2020

Обвинението за организаторите на 27 април е на стаклени нозе, смета одбраната. Одложен стартот на судењето за организацијата на настаните во Собранието бидејќи обвинителството не ги доставило сите докази до обвинетите, што е законска обврска со цел ...

Одложено рочиштето за организаторите на насилствата на 27. април

Канал5 - 21.02.2020

Речиси три години по собраниските насилства од 27 април организаторите на насилствата седнаа на обвинителна клупа. Поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, екс министрите Спиро Ристовски и Миле Јанакиески но и поранешниот директор на УБК ...

Не почна судењето за организаторите на “крвавиот четврток”, обвинетите предложиле по 300 сведоци

Фокус - 21.02.2020

Судењето за организаторите на “крвавиот четврток” сепак денеска не почна на барање на обвинтетите, бидејќи не ги виделе сите докази на Обвинителството. На обвинителна клупа седна поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, поранешните министри, ...

Одбраната во обид да го блокира судењето за организаторите на 27 април со 1.200 сведоци

Локално - 21.02.2020

Уште не почнато, судењето за организаторите на крвавиот упад во Собранието на 27 април наиде на блокада. Порнашениот собраниски спикер и пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, ексдиректорот на УБК, Владимир Атанасовски и двајцата ексминистри Миле ...

Вељаноски, Јанакисеки, Ристовски предложиле по 300 сведоци за 27 април

Алсат-М - 21.02.2020

Стартот на 27 април се одложи, бидејќи одбраната сѐ уште немала увид во сите докази на Обвинителството. По половина час процесни забелешки од страна на адвокатите рочиштето се одложи за 26 февруари.

Обвинителството и одбраната се судрија за бројот на сведоци за „27 април“

Р.С.Европа - 21.02.2020

Обвинителката Русковска по рошитето за организаторите на „27 април“ истакна дека секој од четворицата обвинети има по 300 сведоци за случајот со цел да се одложува постапката. Одбраната негира и тврди дека обвинението е на стаклени нозе, при што ...

Одложено судењето за организаторите на „27 април“: Секој од обвинетите предложил по 300 сведоци

360 степени - 21.02.2020

Поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски и бившиот директор на УБК, Владимир Атанасовски утрово се појавија во Основниот кривичен суд во Скопје каде седнаа на обвинителна клупа за предметот ...

Обвинетите за „27 април“ предложиле по триста сведоци

Локално - 21.02.2020

Четворицата обвинети во случајот за организатоеите на 27 април предложиле по триста сведоци. Обвинителката Вилма Русковска апелираше судијата да размисли кого ќе прифати од предложените. „Самите обвинети признаа дека сите докази им се дадени од ...

Непотполната листа со докази го одложи стартот на судењето за 27 април

Сител - 21.02.2020

Не почна судењето за обвинетите за организирање на собраниските настани од 27 април. Одбраната побара да ги добие сите докази со кои располага обвинителството, бидејќи материјалите се наоѓале во Апелациониот суд кои се дел од предметот во кој ...

Одложено судењето за 27 април

Локално - 21.02.2020

Судењето за организаторите на „крвавиот четврток“ е одложено откако адвокатите на обвинетите се пожалија дека не ги добиле сите докази на увид. Обвинителката Вилма Русковка побара од адвокатите да достават записници на сведоци кои ќе бидат повикани ...

ЦД со изјава на Мукоски меѓу доказите за организаторите на 27 април

Локално - 21.02.2020

Низа барања за докази доставила одбраната на организаторите на крвавиот упад во Собранието, чие судење почнува денеска. Обвинетиот екссобраниски спикер, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, побарал да се одложи рочиштето бидејќи поканата му ...

Јанакиески побара доказите за „27 април“ да му бидат доставени како копии

Локално - 21.02.2020

Обвинетиот во случајот за организарорите на 27 април, Миле Јанакиески побара транскриптите, видео доказите и другите докази да им бидат доставени како копии. „Извршивме увид во листата на докази.

Русковска за одложувањето на 27 април: Ова е во насока на оддолжување на постапката (ВИДЕО)

ТВ21 - 21.02.2020

Обвинителката Вилма Русковска после првото рочиште за организаторите на 27 април, рече дека смета дека одложувањето е во насока на оддолжување на постапката. Денеска одбраната на обвинетите бараше увид во доказите.

Русковска: Одложеното рочиште за „27 ми април“ е со цел одложување на постапката (ВИДЕО)

ММС - 21.02.2020

Обвинителката Вилма Русковска после првото рочиште за организаторите на 27 април, рече дека смета дека одложувањето е во насока на оддолжување на постапката. Денеска одбраната на обвинетите бараше увид во ...

Русковска: Обвинетите од 27 април имаат предложено преку 300 сведоци секој од нив

ТВ21 - 21.02.2020

Обвинителката Вилма Русковска по првото рочиште за организаторите на 27 април, кое се одложи поради тоа што одбраната побара увид во доказите, рече дека секој од обвинетите предложил преку 300 сведока.

Уште не почнато, се одложи „27 април“, одбраната бара увид во доказите

ТВ21 - 21.02.2020

Одбраната на обвинетите на „27 април“ бараше увид во доказите уште на стартот од судењето за организаторите на упадот во Собранието. На ова се противеше обвинителката Вилма Русковска, која после рочиштето рече дека ова е направено за да се ...

Судењето за организаторите на „27 април“ одложено за 26 февруари

24 Вести - 21.02.2020

Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, се одложува за 26 февруари за обвинетите да извршат увид во доказите од предметот. Судот сите докази од предметот ќе им ги достави на цд.

Русковска се плаши да има повеќе сведоци со цел да не се дознае вистината за „27 април“

Република - 21.02.2020

Обвинителката Вилма Рускоска се плаши да се сослушаат сведоците за настаните од „27 април“ со цел да не се дознае вистината за овој настан. Ваков впечаток се стекнува по денешното рочиште кое не се одржа.

Рускоска смета дека обвинетите во „27 април“ сакаат да ја одложуваат постапката

Република - 21.02.2020

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на „27 април“, изјави дека одбраната сама признала дека сите докази им се дадени во пишана форма, освен податоците од ...

Одбраната понуди 300 сведоци, судењето за настаните од 27 април се одложи

Република - 21.02.2020

Судењето за настаните од 27 април се одложи. Причина за одложувањето е тоа што на одбраната на обвинетите не им биле доставени сите докази. Иако обвинителката Вилма Рускоска негодуваше, судијата Илија Трајков тоа го прифати.

Ременски за исказот на Боки 13: Недозволено е изнуда на исказ, особено ако тој е невистинит

Либертас - 20.02.2020

Обврска на секое службено лице и јавен обвинител е да користи законски начини за обезбедување на докази во истражна и кривична постапка, вели во изјавата за Локално.мк поранешната пратеничка Фросина Ременски по денешниот исказ од страна на ...

Рускоска тврди дека ниту еден обвинет во нејзината кариера не уценувала

Слободен Печат - 20.02.2020

Никогаш во мојата професионална кариера ниту еден обвинет не сум го уценувала, ниту принудувала да каже било што, вели во изјава за „Фокус” , обвинителката која го састапува обвинението за предметот „Рекет”, Вилма Русковска за тврдењата на ...

Русковска за обвинувањата на Боки 13: Никого не сум уценувала, ниту принудувала да каже било што

Либертас - 20.02.2020

Никогаш во мојата професионална кариера ниту еден обвинет не сум го уценувала, ниту принудувала да каже било што, вели во изјава за “ Фокус ”, обвинителката од случајот “Рекет”, Вилма Русковска за тврдењата на обвинетиот Бојан Јовановски дека за да ...

Русковска за обвинувањата на Боки 13: Никого не сум уценувала да каже било што

24Инфо - 20.02.2020

Никогаш во мојата професионална кариера ниту еден обвинет не сум го уценувала, ниту принудувала да каже било што, вели во изјава за “Фокус”, обвинителката од случајот “Рекет”, Вилма Русковска за тврдењата на обвинетиот Бојан Јовановски дека за да ...

Одложено судењето за настаните на 27. април

Press24 - 21.02.2020

Судскиот процес за организаторите на настаните од 27 април во Собранието, се одложува за 26 февруари за обвинетите да извршат увид во доказите од предметот. Судот сите докази од предметот ќе им ги достави на цд.

Судењето за организаторите на „крвавиот четврток“ одложено за 26 февруари

iPortal - 21.02.2020

Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, се одложува за 26 февруари за обвинетите да извршат увид во доказите од предметот. Судот сите докази од предметот ќе им ги достави на цд.

Никого не сум уценувала, ниту принудувала да каже било што, вели Русковска за обвинувањата од Боки 13

еМагазин - 21.02.2020

Никогаш во мојата професионална кариера ниту еден обвинет не сум го уценувала, ниту принудувала да каже било што, вели во изјава за “Фокус” , обвинителката од случајот “Рекет”, Вилма Русковска за тврдењата на првообвинетиот Бојан Јовановски -Боки 13 ...

Недозволиво е изнудување исказ, вели Ременски по обвинувањата од Боки 13

еМагазин - 21.02.2020

Обврска на секое службено лице и јавен обвинител е да користи законски начини за обезбедување на докази во истражна и кривична постапка, вели за Локално.мк, поранешната пратеничка и потпреседателка на Собранието, Фросина Ременски по обвинувањата од ...

Судењето за организаторите на „27 април” одложено, не ги виделе доказите

24Инфо - 21.02.2020

Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, се одложува за 26 февруари за обвинетите да извршат увид во доказите од предметот. Судот сите докази од предметот ќе им ги достави на ЦД.

Судењето за организаторите на „27 април“ одложено за 26 февруари

Телма - 21.02.2020

Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, се одложува за 26 февруари за обвинетите да извршат увид во доказите од предметот. Судот сите докази од предметот ќе им ги достави на цд.

Судењето за организаторите на „27 април“ одложено за 26 февруари: Обвинетите бараат увид во доказите

еМагазин - 21.02.2020

Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, се одложува за 26 февруари за обвинетите да извршат увид во доказите од предметот. Судот сите докази од предметот ќе им ги достави на цд.

Одложено судењето за организаторите на насилствата од 27 април

+инфо - 21.02.2020

Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, се одложува за 26 февруари за обвинетите да извршат увид во доказите од предметот. Судот сите докази од предметот ќе им ги достави на цд.

Обвинетите за 27-ми април побараа увид во доказите, судењето одложено за наредна недела

MakPress - 21.02.2020

Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, се одложува за 26 февруари за обвинетите да извршат увид во доказите од предметот. Судот сите докази од предметот ќе им ги достави на цд.

ВИДЕО: Русковска за одложувањето на 27 април: Ова е со цел оддолжување на постапката

Либертас - 21.02.2020

Обвинителката Вилма Русковска после првото рочиште за организаторите на 27 април, рече дека смета дека одложувањето е во насока на оддолжување на постапката. Денеска одбраната на обвинетите бараше увид во доказите.

Рускоска: Обвинетите за „27 април“ тактички ја развлекуваат постапката

Слободен Печат - 21.02.2020

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ОЈО Вилма Рускоска после првото рочиште за организаторите на „27 април“, рече дека смета дека одложувањето е во насока на оддолжување на постапката.

Јанакиевски побара ЦД-то со изјава на Мукоски да биде меѓу доказите за организаторите на 27 април

Press24 - 21.02.2020

Низа барања за доказите доставила одбраната на организаторите настаните во Собранието, чие судење почнува денеска, пренесува „Локално“ Обвинетиот екссобраниски спикер, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, побарал да се одложи рочиштето бидејќи ...

Обвинетите вељаноски, Јанакиески, Ристовски и Атанасовски предложиле по 300 сведоци на судењето за организација на 27 ...

Сакам да кажам - 21.02.2020

По 300 сведоци предложиле Миле Јанакиески, Трајко Вељановски, Спиро Ристовски и Владимир Атанасовски, обвинети за организирање на нападот на Собранието на 27 април 2017 година. Обвинителката од Обвинителството за организиран криминал и корупција ...

Рускоска: Барањата на одбраната за „27 април" се во насока на одлагање на постапката

Канал5 - 21.02.2020

Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на „27 април", изјави дека одбраната сама признала дека сите докази им се дадени во пишана форма, освен податоците од мобилните оператори за листата на дојдовни и појдовни повици.

Рускоска: Барањата на одбраната за „27 април“ се во насока на одлагање на постапката

Опсервер - 21.02.2020

– Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на „27 април“, изјави дека одбраната сама признала дека сите докази им се дадени во пишана форма, освен податоците ...

Рускоска: Со барањата на одбраната за „27 април“ само се одлага постапката

Frontline - 21.02.2020

Таа посочи дека одбраната со последните дополнителни поднесоци имаа побарано да им се прифатат по околу 300 сведоци од обвинет, додавајќи оти смета дека Судот не треба да ги прифати, без при тоа да се наруши правото на одбрана.

Адвокатот Апостолски: Обвинението за „27 април“ е на стаклени нозе

Република - 21.02.2020

Адвокатот на поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, Јордан Апостолски по завршување на денешното рочиште изјави дека бараат да се дознае вистината за неговиот клиент. – Нема никакви докази дека има било каква вмешаност.

Рускоска: Барањата на одбраната за „27 април” се во насока на одлагање на постапката

24Инфо - 21.02.2020

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на „27 април”, изјави дека одбраната сама признала дека сите докази им се дадени во пишана форма, освен податоците од ...

Рускоска: Барањата на одбраната за „27 април“ се во насока на одлагање на постапката

Сител - 21.02.2020

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на „27 април“, изјави дека одбраната сама признала дека сите докази им се дадени во пишана форма, освен податоците од ...

Рускоска: Барањата на одбраната за „27 април“ се во насока на одлагање на постапката

+инфо - 21.02.2020

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на „27 април“, изјави дека одбраната сама признала дека сите докази им се дадени во пишана форма, освен податоците од ...