TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина човекот кој ги измисли copy и paste

Кајгана - 20.02.2020

Лари Теслер, ИТ експерт кој ги осмисли опциите cut, copy и paste на нашите компјутери, почина на 17 февруари, на 74-годишна возраст. Покрај споменатите опции, ги креираше и find и replace опциите, како и многу други дигитални алатки кои секојдневно ...

Почина човекот , кој го измисли ,,copy-paste”

Канал5 - 20.02.2020

Лари Теслер, ИТ експерт кој ги дизајнираше опциите cut, copy и paste на нашите компјутери, почина на 17 февруари на 74 годишна возраст. Покрај споменатите опции, тој, исто така, ги создаде и опциите find и change, како и многу други дигитални алатки ...

Почина технолошкиот гениј што ги измисли cut, copy и paste

+инфо - 20.02.2020

Лари Теслер, човекот кој ги измисли опциите cut, copy и paste, почина на 73-годишна возраст. Теслер одигра клучна улога во развојот на многу производи на „Епл“, а беше претседател во две ќерки-компании на „Епл“.

Почина информатичарот кој измисли копи-пејст

Макфакс - 20.02.2020

Информатичарот кој ја измисли конадата копи-пејст почина на 74 години. Едноставната команда за сечење, копирање и залепување на секого му го олесни работниот дени заштеди милиони часови. Зад тој концепт стои Лери Теслер, еден од пионерите на ...

Почина Лери Теслер, творецот на опциите „Cut“, „Copy“, и „Paste“

Радио МОФ - 20.02.2020

Информатичарот Лери Теслер кој е најпознат по создавањето на клучните компјутерски концепти „Cut“, „Copy“, „Paste“, почина во понеделникот на 74 години, јавува „TheVerge“, a пренесува „ Ал Џазира Балканс “.

Почина инженерот кој ги измисли командите „cut/copy & paste“

Нетпрес - 20.02.2020

Американскиот информатички инженер Лоренс Теслер, изумител на командите „cut/copy & paste“, кои на многумина им го олеснија користењето на компјутерските програми за обработување текстови, починал во понеделникот на 75-годишна возраст.

Почина научникот кој ги измисли командите „кат“, „копи“, „пејст“…

Независен - 20.02.2020

Лари Теслер, големиот информатички иноватор и научник, кој ги измисли командите за компјутерите „исечи“ (cut), „копирај“(copy), „залепи“ (paste), „пронајди“ (find) и „замени“ (replace), почина во Сан Франциско на возраст од 74 години, јавија ...

Почина пронаоѓачот на „Ctrl+x“, „Ctrl+c“ и „Ctrl+v“

ТВ21 - 20.02.2020

Компјутерскиот инженер што ги измисли функциите „исечи“, „копирај“ и „залепи“ (‘cut’, ‘copy’, ‘paste’), почина на 74 години. Лери Теслер, пионерот на компјутерските вештини од Бронкс (Њујорк), студирал компјутерски науки на Стенфорд универзитетот во ...

Почина изумителот на "cut", "copy" и "paste"

Телефони.мк - 20.02.2020

Еден од основоположниците на модерното компјутерство, Лери Теслер, почина на 74 годишна возраст. За повеќето луѓе, името Лери Теслер не значи ништо. Кога ќе кажеме дека токму тој е заслужен за наредбите "cut", "copy" и "paste" на компјутерите, ...

Почина човекот кој ги измисли опциите "Cut, Copy & Paste": Нашата работа денес е многу полесна благодарение на неговите ...

Точка - 20.02.2020

На 74 години почина Лери Теслер, човекот кој ги измисли опциите "Cut, Copy & Paste" кои значително го олеснија нашето работење на компјутер. Теслер започнал да работи во Силиконската долина во 60-тите години од минатиот век во времето кога ...

Почина креаторот на “copy-paste”

Денар - 20.02.2020

Пионерот во компјутерската технологија, Лери Теслер, креаторот на “cut”, “copy” и “paste”, почина на 74-годишна возраст. Теслер започна да работи во Силиконската долина во раните 1960-ти, кога компјутерите беа недостапни за повеќето луѓе.

ФОТО: Почина Лери Теслер, човекот кој ги измисли CUT, COPY и PASTE

Курир - 20.02.2020

Пионирот во компјутерската технологија Лери Теслер, кој е творец на командите CUT, COPY, PASTE почина на 74 години. Теслер почнал да работи во Силициумската долина во почетокот на ’60-тите години, кога компјутерите беа недостапни за голем број луѓе.

Почина пронаоѓачот на „Ctrl+x“, „Ctrl+c“ и „Ctrl+v“

А1 On - 20.02.2020

Компјутерскиот инженер што ги измисли функциите „исечи“, „копирај“ и „залепи“ (‘cut’, ‘copy’, ‘paste’), почина на 74 години. Лери Теслер, пионерот на компјутерските вештини од Бронкс (Њујорк), студирал компјутерски науки на Стенфорд универзитетот во ...

Почина пронаоѓачот на „Ctrl+x“, „Ctrl+c“ и „Ctrl+v“

Либертас - 20.02.2020

Лери Теслер, пионерот на компјутерските вештини од Бронкс (Њујорк), студирал компјутерски науки на Стенфорд универзитетот во Калифорнија, со фокус на односот човек – компјутер. Неговите иновации ги користат во Амазон, Епл, Јаху и секако – Ксерокс ...

Почина технолошкиот гениј што ги измисли cut, copy и paste

Сител - 20.02.2020

Лари Теслер, човекот кој ги измисли опциите cut, copy и paste, почина на 73-годишна возраст. Теслер одигра клучна улога во развојот на многу производи на „Епл“, а беше претседател во две ќерки-компании на „Епл“.

Почина информатичарот кој измисли копи-пејст

Centar - 20.02.2020

Информатичарот кој ја измисли командата копи-пејст почина на 74 години. Едноставната команда за сечење, копирање и лепење секому му го олеснува работниот ден и заштедува милиони часови работа.

Почина пронаоѓачот на „Ctrl+x“, „Ctrl+c“ и „Ctrl+v“

Фокус - 20.02.2020

Компјутерскиот инженер што ги измисли функциите „исечи“, „копирај“ и „залепи“ (‘cut’, ‘copy’, ‘paste’), почина на 74 години. Лери Теслер, пионерот на компјутерските вештини од Бронкс (Њујорк), студирал компјутерски науки на Стенфорд универзитетот во ...

Почина пронаоѓачот на „Ctrl+x“, „Ctrl+c“ и „Ctrl+v“

Опсервер - 20.02.2020

– Компјутерскиот инженер што ги измисли функциите „исечи“, „копирај“ и „залепи“ (‘cut’, ‘copy’, ‘paste’), почина на 74 години. Лери Теслер, пионерот на компјутерските вештини од Бронкс (Њујорк), студирал компјутерски науки на Стенфорд универзитетот ...

Изумителот на copy-paste опцијата почина во 74. година (ВИДЕО)

USB - 20.02.2020

Информатичарот кој ја измисли командата copy-paste почина на 74. годишна возраст. Едноставната команда за сечење, копирање и лепење секому му го олеснува работниот ден и заштедува милиони часови работа.

Почина пронаоѓачот на „Ctrl+x“, „Ctrl+c“ и „Ctrl+v“

MakPress - 20.02.2020

Компјутерскиот инженер што ги измисли функциите „исечи“, „копирај“ и „залепи“ (‘cut’, ‘copy’, ‘paste’), почина на 74 години. Лери Теслер, пионерот на компјутерските вештини од Бронкс (Њујорк), студирал компјутерски науки на Стенфорд универзитетот во ...

Почина Лери Теслер: На 74 години замина пронаоѓачот на „копи пејст“

Денешен - 20.02.2020

Компјутерскиот инженер што ги измисли функциите „исечи“, „копирај“ и „залепи“ (‘cut’, ‘copy’, ‘paste’), почина на 74 години. Лери Теслер, пионерот на компјутерските вештини од Бронкс (Њујорк), студирал компјутерски науки на Стенфорд универзитетот во ...

Почина пронаоѓачот на „Ctrl+x“, „Ctrl+c“ и „Ctrl+v“

Вечер - 20.02.2020

Компјутерскиот инженер што ги измисли функциите „исечи“, „копирај“ и „залепи“ (‘cut’, ‘copy’, ‘paste’), почина на 74 години. Лери Теслер, пионерот на компјутерските вештини од Бронкс (Њујорк), студирал компјутерски науки на Стенфорд универзитетот во ...

Почина пронаоѓачот на „Ctrl+x“, „Ctrl+c“ и „Ctrl+v“

iPortal - 20.02.2020

Компјутерскиот инженер што ги измисли функциите „исечи“, „копирај“ и „залепи“ (‘cut’, ‘copy’, ‘paste’), почина на 74 години. Лери Теслер, пионерот на компјутерските вештини од Бронкс (Њујорк), студирал компјутерски науки на Стенфорд универзитетот во ...