TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев, го упати на Законодавно-правната комисија

CivilMedia - 21.01.2020

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница едногласно го отфрли како недозволено барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев и оти тој не претставува акт или документ кој се однесува на правни, финансиски или кадровски ...

ДИК: Немаме овластување да постапиме по барањето на Чулев

Сител - 21.01.2020

Државната изборна комисија се прогласи за ненадлежна по барањето на техничкиот министер Чулев, за тоа дали врзаните потписи се однесуваат за сите активности на МВР. Според членовите на Комисијата, ДИК не е овластена да дава мислења по однос на ...

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

Фактор - 21.01.2020

Државната изборна комисија повторно се прогласи за ненадлежна на барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за толкување на членот 46 од Законот за Влада и неговите надлежности.

Петровска не се откажува од најавената тужба против Чулев

Алсат-М - 20.01.2020

Дополнителната заменичка-министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска најавува дека ќе се спротивстави на формирањето на паралелните структури во МВР и кршење на принципот на хиерархија и закони.

Латас: Како може Славјанка да кажува Чулев кого да стави за началник, кога има партиски шеф аболициран за криминал

Курир - 20.01.2020

Новинарот Драган Павловиќ Латас во „Што не е јасно“ на Алфа прашува како може заменичката во МВР Славјанка да кажува Чулев кого да стави за началник кога нејзиниот партиски шеф Заев е аболициран за криминал.

И си „лафат“ нормално и си спремаат кривични пријави

Телма - 20.01.2020

Напладне во кабинетот во МВР повторно имало средба меѓу министерот Наќе Чулев и дополнителната заменичка министерка Славјанка Петровска. Повторно разговарале за отворените прашања. И повторно нема детали што решиле.

Треба ли двојни потписи за акции против криминалци – Чулев повторно бара помош од ДИК

Телма - 20.01.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев по вторпат побарал појаснување од Државната изборна комисија за функционирање на началниците и нивните дополнителни заменици во согласнот со законските одредби за техничка влада.

Криминалците „се крстат“ во врзаните потписи на Чулев и на заменичката во МВР

Expres - 20.01.2020

Директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски преку телеграма до сите единици во МВР наредил да се почитуваат само наредбите со врзани потписи онаму каде има и началник и дополнителен заменик-началник, објавува телевизијата Телма.

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев, го упати на Законодавно-правната комисија

Локално - 20.01.2020

Државната изборна комисија едногласно го отфрли како недозволено барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во кое тој бара членовите на највисокото изборно тело во државата да го толкуваат членот 46 од Законот за Влада и ...

Чулев: Ќе застанам во заштита на правата на жените во полицијата, командирот ќе биде санкциониран

Курир - 20.01.2020

-По добиеното известување за сексуално вознемирување, извршените проверки и служебени разговори, Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Началникот на СВР Скопје поднесе иницијатива за поведување постапка ...

Чулев: И во иднина лично ќе застанувам во заштита на правата на жените во полицијата

Република - 20.01.2020

Министерот за вантрешни работи Наќе Чулев денеска порача дека и во иднина ќе се заложува и ќе застануваа во заштита на правата на жените во полицијата, откако денеска беше суспендиран командирот од Гази Баба, кој селсуално вознемирувал и им се ...

Петровска: помина времето на партиски штабови во МВР

Р.С.Европа - 20.01.2020

Помина времето на „некое ливче нека снема“, времето на партиски штабови во МВР е минато, односите со министерот за внатрешни работи Наќе Чулев се коректни, полицијата ја гарантира безбедноста на граѓаните, рече заменик-министерката за внатрешни ...

Ангелов: МВР нема да може да биде злоупотребено, но ќе биде користено за да се покаже дека нешто не функцонира

Слободен Печат - 20.01.2020

Ангелов смета дека новиот технички министер Наќе Чулев, со оглед на фактот дека доаѓа од Агенцијата за разузнавање, има информации за оние случаи кои најмногу ја брануваа македонската јавност.

Петровска: Несогласувањата со Чулев скоро се надминати, ама кривичната останува

+инфо - 20.01.2020

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи. Славјанка Петровска. денеска изјави дека односите со техничкиот министер Наќе Чулев и е коректен, што, како што рече, е во интерес на граѓаните.

Чулев: За скандалот со набавката на пасоши следи истрага

Нетпрес - 20.01.2020

Во Министерството за надворешни работи започната е внатрешна постапка, преку која треба да се утврди дали имало злоупотреби при набавката на пасошите, изјави во понеделникот техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, по медиумските извештаи ...

Петровска: Непознато лице сакало да запали полициско возило и започнало престрелка

Фактор - 20.01.2020

Дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска на денешната прес-конференција потврди дека непознато лице во Куманово сакало да запали полициско возило, а откако го затекнале полицајците сторителот отворил оган.

Чулев: За скандалот со набавката на пасоши следи истрага

Република - 20.01.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев најави итна истрага околу скандалот со набавката за патни исправи, со кои незаконски се отуѓени скоро 20 милиони евра од буџетот. порача министерот Чулев.

Петровска: Изминативе две години во МВР поставивме стандарди

МКД - 20.01.2020

Изминатите две години поставивме стандарди во работата на полицијата, според кои таа не може и не смее да биде злоупотребувана од ниту една политичка партија, порача денес дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска.

Петровска: Имаме коректен однос со Чулев, нема паралелни структури во МВР, но пораката е пратена за решително ...

А1 On - 20.01.2020

Во интерес на граѓаните подготвена сум на соработка, но во нивен интерес подготвена сум и на решително спротивставување на секој обид на создавање паралелни структури и рушење на принципот на хиерарахија и погазување на законите, порача на денешната ...

Петровска: Поголем дел од несогласувањата со Чулев се надминати, кривичната останува

Телма - 20.01.2020

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска денеска изјави дека односите со техничкиот министер Наќе Чулев и е коректен, што, како што рече, е во интерес на граѓаните.

Петровска останува на ставот дека ќе поднесе кривична пријава за Наќе Чулев

Слободен Печат - 20.01.2020

Останувам на принципиелниот став дека лице, не е битно кое, што е вмешано или на било каков начин во минатото учествувало во вршење изборни притисоци, не треба да биде на една од челните позиции, потенцираше Петровска.

Петровска: Имаме коректен однос со Чулев, нема паралелни структури во МВР

Фокус - 20.01.2020

Во интерес на граѓаните подготвена сум на соработка, но во нивен интерес подготвена сум и на решително спротивставување на секој обид на создавање паралелни структури и рушење на принципот на хиерарахија и погазување на законите, порача на денешната ...

Петровска: Поголем дел од несогласувањата со Чулев се надминати, кривичната останува

Нетпрес - 20.01.2020

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска денеска изјави дека односите со техничкиот министер Наќе Чулев и е коректен, што, како што рече, е во интерес на граѓаните.

Петровска: Поголем дел од несогласувањата со Чулев се надминати, кривичната останува

CivilMedia - 20.01.2020

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска денеска изјави дека односите со техничкиот министер Наќе Чулев и е коректен, што, како што рече, е во интерес на граѓаните.

Петровска: Несогласувањата со Чулев се надминати но кривичната останува

Press24 - 20.01.2020

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска денеска изјави дека односите со техничкиот министер Наќе Чулев и е коректен, што, како што рече, е во интерес на граѓаните.

Петровска: Поголем дел од несогласувањата со Чулев се надминати, кривичната останува

24Инфо - 20.01.2020

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска денеска изјави дека односите со техничкиот министер Наќе Чулев и е коректен, што, како што рече, е во интерес на граѓаните.

Петровска тврди дека поголем дел од несогласувањата со Чулев се надминати, но ќе поднесе кривични пријави

360 степени - 20.01.2020

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска денеска изјави дека односите со техничкиот министер Наќе Чулев и е коректен, што, како што рече, е во интерес на граѓаните.

ПЕТРОВСКА: Сега со Чулев имаме коректни односи

Денешен - 20.01.2020

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска денеска изјави дека односите со техничкиот министер Наќе Чулев и е коректен, што, како што рече, е во интерес на граѓаните.

Петровска: Времето на партиски штабови во МВР е минато

Нова ТВ - 20.01.2020

Предвремените парламентарни избори се ценат од исклучитено значење за сите граѓани во државата без разлика на нивната партиска или етничка припадност, а претстојниот период носи дополнителна одговорност врз сите членови на извршната власт за своите ...

Чулев: За скандалот со набавката на пасоши следи истрага

Точка - 20.01.2020

Во Министерството за надворешни работи започната е внатрешна постапка, преку која треба да се утврди дали имало злоупотреби при набавката на пасошите, изјави во понеделникот техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, по медиумските извештаи ...

Ќе има истрага за набавката на пасоши во МВР

Expres - 20.01.2020

Во Министерството за надворешни работи започната е внатрешна постапка, преку која треба да се утврди дали имало злоупотреби при набавката на пасошите, изјави во понеделникот техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, пренесе „Нетпрес“.

Чулев за скандалот со набавката на пасоши: Следува истрага!

Курир - 20.01.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев најави итна истрага околу скандалот со набавката за патни исправи, со кои незаконски се отуѓени скоро 20 милиони евра од ...

Петровска: Имаме коректен однос со Чулев, нема паралелни структури во МВР

Frontline - 20.01.2020

– Во овој момент конкретни сознанија или некакви активности нема во однос на паралелни структури, но пораката е однапред пратена за да не се случи некаква непријатна ситуација во иднина, изјави Петровска.

Чулев: За скандалот со набавката на пасоши следи истрага

24Инфо - 20.01.2020

Во Министерството за надворешни работи започната е внатрешна постапка, преку која треба да се утврди дали имало злоупотреби при набавката на пасошите, изјави во понеделникот техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, пренесе „Нетпрес“.

Петровска: Имаме коректен однос со Чулев, нема паралелни структури во МВР

ТВ21 - 20.01.2020

Во интерес на граѓаните подготвена сум на соработка, но во нивен интерес подготвена сум и на решително спротивставување на секој обид на создавање паралелни структури и рушење на принципот на хиерарахија и погазување на законите, порача на денешната ...

Петровска: Односот со Чулев е коректен, нема паралелни структури во МВР

MakPress - 20.01.2020

Во интерес на граѓаните подготвена сум на соработка, но во нивен интерес подготвена сум и на решително спротивставување на секој обид на создавање паралелни структури и рушење на принципот на хиерарахија и погазување на законите, порача на денешната ...

Дали голем финансиски скандал го тресе МВР?

Алфа - 20.01.2020

Дали голем финансиски скандал, преку набавка на патни исправи го тресе Министерството за внатрешни работи? Порталот „Вечер“ објавува дека незаконски од буџетот на граѓаните на Македонија се оттуѓени 20 милиони евра.

Чулев: Ќе застанам во заштита на правата на жените во полицијата, командирот ќе биде санкциониран

Press24 - 20.01.2020

По добиеното известување за сексуално вознемирување,техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев се огласи на страната на МВР. -По извршените проверки и служебени разговори, Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и ...

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев, го упати на Законодавно-правната комисија

+инфо - 20.01.2020

Државната изборна комисија едногласно го отфрли како недозволено барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во кое тој бара членовите на највисокото изборно тело во државата да го толкуваат членот 46 од Законот за влада и ...

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев, го упати на Законодавно-правната комисија

Скопје инфо - 20.01.2020

Државната изборна комисија едногласно го отфрли како недозволено барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во кое тој бара членовите на највисокото изборно тело во државата да го толкуваат членот 46 од Законот за Влада и ...

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев, го упати на Законодавно-правната комисија

Либертас - 20.01.2020

Државната изборна комисија едногласно го отфрли како недозволено барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во кое тој бара членовите на највисокото изборно тело во државата да го толкуваат членот 46 од Законот за Влада и ...

Чулев пак бара мислење од ДИК, дали врзаните потписи се однесуваат за сите активности на МВР

Фокус - 20.01.2020

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат само за прашања поврзани со организација на изборите или генерално за сите тековни ...

Чулев бара ДИК да се изјасни за врзаните потписи, таа топката ја префрла во Собранието

360 степени - 20.01.2020

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат само за прашања поврзани со организација на изборите или генерално за сите тековни ...

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев, го упати на Законодавно-правната комисија

А1 On - 20.01.2020

Државната изборна комисија едногласно го отфрли како недозволено барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во кое тој бара членовите на највисокото изборно тело во државата да го толкуваат членот 46 од Законот за Влада и ...

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев, го упати на Законодавно-правната комисија

24Инфо - 20.01.2020

Државната изборна комисија едногласно го отфрли како недозволено барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во кое тој бара членовите на највисокото изборно тело во државата да го толкуваат членот 46 од Законот за Влада и ...

Чулев бара мислење од ДИК дали врзаните потписи се однесуваат за сите активности на МВР

ТВ21 - 20.01.2020

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали вразните потписи се однесуваат само за прашања поврзани со организација на изборите или генерално за сите тековни ...

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев

ММС - 20.01.2020

Државната изборна комисија едногласно го отфрли како недозволено барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во кое тој бара членовите на највисокото изборно тело во државата да го толкуваат членот 46 од Законот за Влада и ...

ДИК се прогласи за ненадлежна за барањето на Чулев, го упати на Законодавно-правната комисија

Опсервер - 20.01.2020

– Државната изборна комисија едногласно го отфрли како недозволено барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во кое тој бара членовите на највисокото изборно тело во државата да го толкуваат членот 46 од Законот за Влада и ...

ДИК за барањето на Чулев: Не сме надлежни за оценка на законитоста на законите

MakPress - 20.01.2020

Државната изборна комисија едногласно го отфрли како недозволено барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во кое тој бара членовите на највисокото изборно тело во државата да го толкуваат членот 46 од Законот за Влада и ...