TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи доби 25 негативни поени – Вице -премиерот вели дека не ги надминал ингеренциите најави нов увид, овој пат во ...

Магазин - 18.09.2019

По бурните реакции по објавената снимка Бујар Османи вели дека не ги надминал ингеренциите и најави нов увид и овој пат во Тетово. Османи изјави дека не излегол надвор од своите ингеренции.

По бурните реакции, вицепремиерот Османи вели дека не ги надминал ингеренциите најави нов увид, овој пат во Тетово

Сител - 18.09.2019

Османи не вршел инспекција, туку увид. Вицепремиерот за саботното возење се правдаше дека не излегол надвор од своите ингеренции. Ако треба истото ќе го сторел повторно...Ќе одел и до Тетото за да провери дали на денот на ослободувањето на градот ќе ...

Османи: Ја очекуваме поддршката од Данска за старт на преговорите

Канал5 - 18.09.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со поранешни министри и пратеници од Данска, кои се во посета на земјава. На средбата, како што соопшти СЕП, Османи и данските претставници разговараа за актуелната ...

Османи очекува поддршка од Данска за старт на преговорите со ЕУ

Р.С.Европа - 18.09.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека очекува поддршка од Данска за почеток на преговорите за ченство во Европската унија, откако оствари средба со поранешни дански министри и пратеници кои се во посета на Северна ...

Османи: Ја очекуваме поддршката од Данска за почеток на преговорите со ЕУ

МКД - 18.09.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со поранешни министри и пратеници од Данска, кои се во посета на земјава. На средбата, како што соопшти СЕП, Османи и данските претставници разговараа за актуелната состојба на земјава ...

Османи: Ја очекуваме поддршката од Данска за старт на преговорите

Сител - 18.09.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со поранешни министри и пратеници од Данска, кои се во посета на Република Северна Македонија. На средбата, како што соопшти СЕП, Османи и данските претставници ...

Османи во мисија по европските метрополи за датумот за преговори со ЕУ

Телма - 18.09.2019

Берлин, потоа Париз се на списокот на вицепремиерот Бујар Османи за убедување дека Македонија треба да добие датум за преговори од ЕУ во октомври. Тој како што рече сите се растрчани по европските метрополи да потврдат дека сите се уверени во ...

Османи: Очекуваме поддршка од Данска за старт на преговорите

Н.Македонија - 18.09.2019

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со поранешни министри и пратеници од Данска, кои се во посета на земјава. – На средбата вицепремиерот Османи и данските претставници разговараа за ...

Османи: Оптимист сум дека на 15 октомври ќе почнеме преговори

Канал5 - 18.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи, како што вели, е сериозен оптимист и очекува дека „на 15 октомври ќе започнеме преговори со Европската унија". Дваесет и седум дена не делат од големата одлука, рече Османи, посочувајќи дека членовите на Владата се ...

Османи: Реакциите за видеото се хистерија

Телма - 18.09.2019

Откако ги прочита таблите и вршеше саботна инспекција на примена на законот за двојазичност, вицепремиерот Османи денеска реакциите за неговото видео ги прогласи за хистерија. Тој вели дека не вршел инспекција туку јавен увид и промоција за ...

Османи: Ја очекуваме поддршката од Данска за старт на преговорите

Press24 - 18.09.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со поранешни министри и пратеници од Данска, кои се во посета на Република Македонија. На средбата, како што соопшти СЕП, Османи и данските претставници разговараа за ...

Османи: Оптимист сум дека на 15 октомври ќе почнеме преговори

Сител - 18.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи, како што вели, е сериозен оптимист и очекува дека „на 15 октомври ќе започнеме преговори со Европската унија“. Дваесет и седум дена не делат од големата одлука, рече Османи, посочувајќи дека членовите на Владата се ...

Османи: Очекуваме поддршка од Данска за старт на преговорите

Точка - 18.09.2019

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со поранешни министри и пратеници од Данска кои се во посета на Република Северна Македонија.

Османи: Очекуваме поддршка од Данска за старт на преговорите

Макфакс - 18.09.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денес се средна со поранешни министри и пратеници од Данска кои се во посета на Република Северна Македонија. „На средбата вицепремиерот Османи и данските претставници ...

Османи бил во увид, а не во инспекција, ќе си ја плати казната за зборување на мобилен во возило

Сител - 18.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се работи за инспекција. Исто така, рече дека ќе ја плати казната што му била изречена од МВР за зборување на ...

Почна одбројувањето за големата одлука, законот за ЈО може да влијае врз одлуката во октомври

ТВ21 - 18.09.2019

Северна Македонија почна да одбројува до добивањето одговор дали во октомври ќе има датум за започнување на пристапните приговори. Останаа уште 27 дена до донесувањето на големата одлука, рече вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, кој ...

Османи: Можам да ги водам кампањите и за употреба на јазиците и за забраната за мобилен

+инфо - 18.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се работи за инспекција. Исто така, рече дека ќе ја плати казната што му била изречена од МВР за зборување на ...

Бујар Oсмани очекува МВР да го вклучи во кампања за почитување на сообраќајните правила

360 степени - 18.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи изјави дека ќе ја плати казната иако се уште не знае дали е казнет од МВР за зборување на мобилен телефон додека вози, бидејќи, како што рече возилото не се движело додека тој говорел на телефон.

Османи ќе си ја плати казната за зборување на мобилен во возило

Слободен Печат - 18.09.2019

Вицепремиерот додаде дека на секоја седница на Влада како предточка поставува прашања или укажувал за Законот за јазиците. Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и ...

Османи бил во увид, а не во инспекција, ќе си ја плати казната за зборување на мобилен во возило

ММС - 18.09.2019

Вицепремиерот, Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се работи за инспекција. Исто така, рече дека ќе ја плати казната што му била изречена од МВР за зборување на ...

Османи: Јасно се гледа дека автомобилот е застанат, но ќе ја платам казната

Точка - 18.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи се огласи после реакцијата на јавноста на неговата „проверка“ на таблите на државните институции. Пред неколку дена Османи возеше со својот автомобил низ Скопје и вршеше проверка дали таблите на државните институции се ...

Османи ќе си ја плати казната за зборување на мобилен и поминување на полна линија

PressingTV - 18.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се работи за инспекција. Тој уверува дека ќе ја плати казната што му била изречена од МВР за зборување на мобилен ...

Венко Глигоров до Османи: Ако мислеше дека морони живеат во Македонија, си се зезнал

Press24 - 18.09.2019

Aкцијата на вицепремиерот Бујар Османи кој викендов проверуваше колку се спроведува законот за јазици предизвика лавина реакции во јавноста. Османи направи неколку круга низ главниот град за да провери кој од директорите на институциите се уште има ...

По казната за Бујар Османи: Македонија како Скандинавија

еМагазин - 18.09.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика информацијата дека вицепремиерот Бујар Османи заработил прекршочна казна за зборување на мобилен телефон додека управува со автомобил. МВР го казни вицепремиерот Османи откако тој самиот објави видео ...

Глигоров до Османи: Ако мислеше дека морони живеат во Македонија, си се зезнал

Република - 18.09.2019

Ако мислеше дека морони живеат во Мк, си се зезнал. Не се сите. Можеби ги мислиш за такви од твојот коалиционен партнер – не знам. На следните избори ќе видите дека не се сите морони ако се занимавате со селективна правда, напиша на Фејсбук Венко ...

Венко Глигоров до Османи: Ако мислеше дека морони живеат во Македонија, си се зезнал

Фактор - 18.09.2019

Лавина од коментари предизвика акцијата на вицепремиерот Бујар Османи кој викендов имаше акција за проверка колку се спроведува законот за јазици. Османи направи неколку кругови низ главниот град за да провери кој од директорите на институциите се ...

Бујар Османи казнет за зборување по телефон додека вози

24 Вести - 17.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи ќе добие прекршочна пријава од МВР поради користење на мобилен телефон додека возел, што сам го снимал на видеото кое го објави викендов. Како што се гледа на видеото, објавено од Османи, на својот профил на фејсбук, тој ...

Сообраќајна казна за Бујар Османи – преминал преку полна линија додека прегледуваше двојазичност на таблите на ...

PressingTV - 17.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи ќе добие прекршочна пријава од МВР поради користење на мобилен телефон додека возел. Самиот Османи се снимил како прави прекршок што се гледа на видеото објавено викендов, додека вицепремиерот вршел инспекција на таблите ...

Давитковски: Османи да чита табли е исто како Спасовски да мери брзина на мотори на Партизанска

Телма - 17.09.2019

Театар и влегување во туѓи чевли и ингеренции-така професорот Борче Давитковски, експерт за државна управа и администрација, го толкува видеото на кое вицепремиерот Бујар Османи врши инспекции и бара недвојазични табли.

Прекршочна казна за Османи заради зборување на телефон при возење и поминување полна линија

Телма - 17.09.2019

Полицијата му изрече соодветна прекршочна казна на Бујар Османи за сообраќаен прекршок по законот за безбедност во сообраќајот, по видеото во кое се гледа дека тој и зборува на телефон, но и дека поминува на полна линија.

МВР го казни Османи за зборување по телефон додека вози

Фокус - 17.09.2019

Против Бујар Османи ќе биде поднесена прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај. Како што се гледа на видеото, објавено од Османи, на својот профил на фејсбук, тој додека управува со автомобилот разговара на телефон и минува ...

Комуниколозите спорат со потегот на Османи - предизвикува меѓуетничка нетрпеливост

Канал5 - 17.09.2019

Како евроинтеграциите се поврзани со двојазичните табли, зошто вицепремиер контролира во неработен ден, зошто зборува на телефон додека вози? Ова се само дел од прашањата кои останаа не одговорени по акцијата на заменик премиерот Бујар Османи кој ...

Давитковски: Османи да чита табли е исто како Спасовски да мери брзина на мотори на Партизанска

Press24 - 17.09.2019

Театар и влегување во туѓи чевли и ингеренции- вака професорот Борче Давитковски, експерт за државна управа и администрација, го толкува видеото на кое вицепремиерот Бујар Османи врши инспекции и бара недвојазични табли.

(ВИДЕО) Казна поради сообраќаен прекршок за Бујар Османи?

Алсат-М - 17.09.2019

Против Бујар Османи ќе биде поднесена прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај, дознава Алсат. Како што се гледа на видеото, објавено од Османи, на својот профил на фејсбук, тој додека управува со автомобилот разговара на ...

Инспекциската обиколка му донесе на Османи казна за зборување на мобилен

+инфо - 17.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи заработи казна од МВР за зборување на мобилен додека управува со автомобил и за минување преку полна линија. Османи е казнет за сторен сообраќаен прекршок. Османи викендов на својот Фејсбук профил објави видео на кое се ...

Сообраќајната полиција го казни Бујар Османи

360 степени - 17.09.2019

Против вицепремиерот Бујар Османи е поднесена прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај. Во видеото кое тој самиот го објави се забележува дека додека управува со возилото разговара на телефон и минува преку полна линија.

Не е лесно да се внимава и на двојазичност, и на полна линија: Бујар Османи доби казна од МВР

365 - 17.09.2019

Саботната инспекција на вицепремиерот за европски прашања – Бујар Османи, во која ги прегледа таблите на влезовите на институциите дали се двојазични, резултираше со прекршочна пријава од страна на МВР за кршење на Законот за патен сообраќај.

Мехмети: Османи да побара во Мала Речица конечно да биде поставено државното знаме

Press24 - 17.09.2019

Замир Мехмети, поранешен активист на Шарената револуција, а сега советник на генералниот секретар на СДСМ, ја критикува акцијата која ја спроведе вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, кој во саботата ги обиколи институциите низ Скопје за ...

МВР ќе го казни Османи за зборување по телефон додека вози

24Инфо - 17.09.2019

Против Бујар Османи ќе биде поднесена прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај, пишува Фокус . Како што се гледа на видеото, објавено од Османи, на својот профил на фејсбук, тој додека управува со автомобилот разговара на ...

Мехмети: Османи да побара во Мала Речица конечно да биде поставено државното знаме

Фокус - 17.09.2019

Замир Мехмети, поранешен активист на Шарената револуција, а сега советник на генералниот секретар на СДСМ, ја критикува акцијата која ја спроведе вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, кој во саботата ги обиколи институциите низ Скопје за ...

Молк за прекршоците на Османи

Алфа - 17.09.2019

Министерството за внатрешни молчи за видеото кое вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи го објави на својот ФБ профил, на кое се гледа како, додека проверува дали се спроведува двојазичност во државата, управувајќи со возило зборува на ...

Османи си заработи казна од МВР

Слободен Печат - 17.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи е казнет за зборување на телефон додека управува со својот автомобил, а притоа минува и преку полна линија, потврдуваат од МВР за „Слободен печат“. Османи на својот Фејсбук профил објави и видео на кое јасно може да се ...

МВР: Казна за Бујар Османи за зборување на телефон додека вози и минување преку полна линија

Денешен - 17.09.2019

Вицепремиерот Бујар Османи ќе добие прекршочна пријава од МВР поради користење на мобилен телефон додека возел, што сам го снимал на видеото кое го објави викендов. МВР против Б.О. поднесе прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен ...

„Инспекторот“ Османи се правда: Примената на Законот за јазици е обемен процес, ПОМАГАЈТЕ!

Слободен Печат - 17.09.2019

Османи се служи со евтин популизам, нема надлежност, затоа и контролата ја прави во сабота, реагира Џабир Дерала од „Цивил“. Имплементацијата на Законот за јазици е обемен процес за кој сечија поддршка и помош е добредојдена, велат од Секретаријатот ...

Вицепремиерот Османи заработи казна за зборување на мобилен додека вози

еМагазин - 17.09.2019

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи е казнет за зборување на телефон додека управува со својот автомобил, а притоа минува и преку полна линија, потврдуваат од МВР за „Слободен печат“ .

МВР ќе го казни Османи за зборување по телефон додека вози

iPortal - 17.09.2019

Против Бујар Османи ќе биде поднесена прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај, пишува Фокус . Како што се гледа на видеото, објавено од Османи, на својот профил на фејсбук, тој додека управува со автомобилот разговара на ...

Замир Мехмети со порака до Бујар Османи: Оди во Мала Речица и побарај да биде поставено државното знаме!

Точка - 17.09.2019

Вицепремиерот за европски прашања и еден од првите луѓе во ДУИ, Бујар Османи деновиве лично вршеше проверка дали институциите во државава започнале да поставуваат двојазични табли. Сепак, обиколката на институциите од Бујар Османи наиде и на ...

Мехмети: Османи да отиде до мала Речица и да побара да биде поставено државното знаме

Локално - 17.09.2019

„Убаво е тоа што вице премиерот за европски прашања оди во инспекција по институции за да види дали се спроведува законот за двојазичност. Ќе беше уште поубаво ако текстот со видеото беа преведени и на македонски, пошто нели се залагаме за ...

Османи заработи прекршочна пријава за зборување по телефон додека вози

Магазин - 17.09.2019

Бујар Османи си заработи пријава за сторен сообраќаен прекршок по законот за безбедност во сообраќајот. Имено станува збор за прекршок кој го направи вицепремиерот Османи, кој разговара на мобилен телефон додека вози.