TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кинезите имаат тунели за дезинфекција: Ништо не се остава на случајот/ВИДЕО

Вечер - 25.03.2020

Во борбата со КОВИД-19, компанија во Кина во градот Чонггинг постави „дезинфекциони тунели“, кои служат за стерилизација на работниците кои одат на работа. Во тунелите се вградени инфрацрвени детектори кои активираат спреј во моментот кога лицето ќе ...

Направете сами: Дезинфекциско средство со алое вера

Вечер - 25.03.2020

Здравствените стручњаци советуваат редовно миење на рацете со обичен сапун и вода како најдобар начин за борба против вируси и зарази, вклучително со вирусот корона. Ама, за ситуациите кога водата и сапунот не ви се достапни, гелот на основа на ...

Работи на кои треба да внимавате додека ја чистите бањата во време на епидемија

iPortal - 25.03.2020

За повеќето луѓе деновиве, целта е да ги заштитат своите најблиски и самите од вирусот.Она што експертите го истакнуваат цело време е важноста на хигиената – лична, респираторна и хигиена на рацете, а важни работи вклучуваат редовно чистење и ...

ЈКП „Пролетер"-Ресен ги дезинфицира улиците во градот

Канал5 - 25.03.2020

Јавното комунално претпријатие „Пролетер"-Ресен денеска продолжи со дезинфекција на улиците во Ресен и околината. Дезинфекцијата со средството „натриум хипохлорид" се вршеше на главните улици во Ресен, а ќе се врши и утре, информираа од тамошната ...

Градоначалникот на Кавадарци со нов изум: Автоматска дезинфекција на возила ВИДЕО

+инфо - 25.03.2020

Од денеска дезинфекцијата на сите три влеза во Кавадарци е автоматска, без ниту денар општински средства, објави КТВ-Телевизија. „Градоначалникот Митко Јанчев со својот тим успеа да направи уред за дезинфекцијата да се врши без луѓе со цел да се ...

(Видео) Градоначалникот на Куманово бара целосен карантин на градот

Макфакс - 25.03.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, рече дека општината останува на барањето во Куманово да се прогласи карантинска зона со контролиран влез и излез од градот и дополнително вршење дезинфекција на тие пунктови.

Димитриевски не отстапува од барањето за целосен карантин на Куманово

ММС - 25.03.2020

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски и денеска побара Владата да го стави Куманово во целосен карантин со цел да се спречи ширењето на коронавирусот во градот, но и надвор од него.

Нема заболени во Битола, но нема ниту опуштање

Н.Македонија - 25.03.2020

Засега, според официјалните информации, општина Битола нема пријавен случај на заболени од коронавирусот. Но ваквата состојба во никој случај не смее да ги опушти битолчани, кои досега со одредени исклучоци ги почитуваат мерките и препораките на ...

Димитриевски бара Владата да го стави Куманово во карантин

24Инфо - 25.03.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски бара Владата да прогласи карантин на територијата на целата општина, откако денеска добиле информација за нови случаи на заразени со коронавирусот.

Продолжува дезинфекцијата на згради во Општина Карпош

Канал5 - 25.03.2020

Општина Карпош информира дека продолжува вонредната дезинфекција на сите колективни станбеници единици – згради, што имаат повеќе од осум домаќинства. Се работи за еднократна поддршка од Општината, како резултат на состојбата со коронавирусот.

Продолжи дезинфекцијата на градските населби

Вечер - 25.03.2020

Општина Битола продолжи со дезинфекција на градските населби. Во текот на денов екипите на битолските јавни претпријатија „Комуналец“, „Водовод“, „Нискоградба“ и „Пазари“, извршија дезинфекција во станбените објекти и паркинзи, пешачките патеки и ...

Димитриевски: Целосен карантин за Куманово и повеќе епидемиолози во Центарот за јавно здравје ВИДЕО

+инфо - 25.03.2020

Министерство за здраство и Комисија за здраство да го засили човечкиот капацитет во ЦЈЗ Куманово со зголемување на бројот со епидемиолози и други стручни лица во интерес на непречено работење и спроведување на интензивни тестирања на територија на ...

Дезинфекција на колективните згради во Гостивар

Либертас - 25.03.2020

Локалната самоуправа започна со дезинфекција на станбените згради низ градското подрачје. Мерката што ја предложи градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, на последниот состанок на Кризниот штаб, ја спроведува јавното претпријатие „ ...

Општинскиот кризен штаб Куманово бара дополнителен број епидемиолози

Слободен Печат - 25.03.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово бара од Министерство за здравство и Комисија за здра в ство да го засили човечкиот капацитет во ЦЈЗ Куманово со зголемување на бројот со епидемиолози и други стручни лица во интерес на непречено работење и ...

Целосен карантин и поголема стручна и медицинска помош, побара Димитриевски

Kumanovo News - 25.03.2020

Тој истовремено ги информираше граѓаните дека сите пациенти кои не се со симптоми на вирусот Ковид-19, туку само со покачена температура и слично, ќе бидат упатени на Одделението за уво, грло и нос, во Општата болница Куманово.

Дезинфекција на 20 социјални згради, 4 катни гаражи…

+инфо - 25.03.2020

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор спроведува темелна, вонредна дезинфекција на 20 социјални згради лоцирани низ целата територија на државата, 4 катни гаражи со кои стопанисува, 11 подружници, како и на ...

Нема потреба од постојано перење: Како најдобро да ги дезинфицирате платнените маски по носењето?

Хаштаг - 25.03.2020

Пеглата на пареа е одлично дезинфекциско средство... Поради недостатокот на маски за заштита во аптеките, многу луѓе беа креативни и започнаа да прават сопствени. Меѓутоа, веднаш се јави и прашањето колку маски треба да направите за после секое ...

Се дезинфицираат маркетите и влезовите во зградите во Центар

Вечер - 25.03.2020

По препорака на Општина Центар, прехранбените маркети на нејзината територија ќе имаат обврска да извршат дезинфекција и заштита на внатрешноста на маркетот, вработените и потрошувачите. – Со цел зголемување на безбедноста и почитување на ...

Дезинфекција на училиштата, градинките и домот за стари во Аеродром

Вечер - 25.03.2020

Деновиве почна да се врши дезинфекција на сите објекти на основните училишта и на градинките на територијата на Општина Аеродром, а беа дезинфицирани и сите влезови на домот за стари „Аеродром“.

Општина Карпош и натаму дезинфицира

Скопје инфо - 25.03.2020

Општина Карпош продолжува со интензивно одржување на јавната хигиена, миење и чистење на улиците, платоата и плоштадите, како и урбаната опрема, клупите за седење, кантите за отпадоци, велосипедските паркинзи.

Општина Ѓорче Петров побара дезинфекција на училиштата и градинките

Скопје инфо - 25.03.2020

Општина Ѓорче Петров побара да се изврши вонредна дезинфекција во објектите на сите училишта и градинки што се наоѓаат на нејзина територија. Од вработените во училиштата побара да си организираат дежурства.

Започна дезинфекција на зградите во Гостивар

Gostivarpress.mk - 25.03.2020

Во Гостивар започна да се спроведува дезинфекција на станбените згради како превентивна мерка од ширење на коронавирус. Прскањето го врши екипа на Јавното претпријатие за паркови и зеленило.

Дезинфекција во основните училишта

Вечер - 25.03.2020

Екипи на Центарот за јавно здравје од вторникот започна дезинфекција на основните училишта на територијата на општина Гази Бабa: „Кирил и Методиј“ во Стајковци и подрачното училиште во Страчинци, „Наум Охридски“ во Булачани и подрачните училишта во ...

Нема потреба да ги перете по секое носење: Како најдобро да ги дезинфицирате маските од платно по носењето?

Курир - 25.03.2020

Поради недостаток на хируршки маски во аптеките, многумина беа креативни и започнаа да прават свои. Сепак, веднаш се појави прашањето како да се дезинфицираат и да бидат безбедни за носење, а да не се перат секој ден? Експертите дадоа едноставен ...

Во Чаир се дезинфицира, но и се гради

Скопје инфо - 25.03.2020

Општина Чаир информира дека во континуитет се дезинфицираат главните и споредните улици. – Продолживме со дезинфекција на улиците во Чаир, со што докажуваме дека властите си ја вршат својата работа, затоа ви преостанува на вас почитувани граѓани да ...

Ако нема по аптеките – Направете сами гел за дезинфекција на рацете

Gotvi.mk - 25.03.2020

Многу е важно при Корона пандемијата да одржуваме хигиена, да миеме раце и да ги дезинфицираме, кога излегуваме да носиме маска и ракавици. Можете сами да си направите средство за дезинфекција на рацете, ако нема во аптеките.

Дезинформациите за лукот како чудесен лек сè уште се шират

Мета - 25.03.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести , што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик , „ Мета.мк “ редовно пренесува што е ...

Кои места во домот треба први да ги дезинфицирате?

Црнобело - 25.03.2020

Кои површини во домот се „најризични“, од каде да започнете со чистење? Кога пристапувате кон дезинфекција на домот клучно е да знаете со кои површини да започнете. Нема потреба од паника и стрес, само со добра организација и соодветни одлуки ќе ...

Масовна дезинфекција на битолските станбени згради

Н.Македонија - 24.03.2020

Согласно акцискиот план што го изготви oпштината Битола, денеска почна масовна дезинфекција на станбените единици во битолските населби. Денеска ЈП „Комуналец“ заедно со сите јавни претпријатија ги дезинфицираше станбените згради и улици во ...

Škoda советува: Како да патуваме безбедно со автомобил за време на пандемијата

CARClub - 24.03.2020

Од Škoda пристигнаа неколку важни совети, за тоа како безбедно да патуваме со нашиот автомобил за време на коронавирус пандемијата. Целиот свет е под влијание на новата глобална пандемија на коронавирус.

Карпош почнува со вонредна дезинфекција на згради

Канал5 - 24.03.2020

Општина Карпош, од денеска започнува со вонредна дезинфекција на колективните станбени единици – згради, кои имаат повеќе од осум домаќинства. Дел од комуналните служби на Општината ќе вршат дезинфекција на влезните врати и влезните делови од ...

Најбезбедно е да останете дома, но ако мора да патувате следете ги препораките

А1 On - 24.03.2020

„Останете дома“ е најчестиот совет од медицинските лица за заштита од пандемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19. Државните институции препорачуваат да не се патува без поголема потреба и да се остане дома.

Производителот на „Смирноф“ ќе донира чист алкохол за средство за дезинфекција

Макфакс - 24.03.2020

Производителот на „Џони Вокер“ и „Смирноф“ вети дека ќе донира доволно алкохол за производство на 8 милиони шишиња течно средство за дезинфекција за да му помогне на медицинскиот персонал во борбата против новиот коронавирус, пренесува „Брејтбарт“.

Координативното тело на Општина Кичево со оперативен план за дезинфекција на сите патишта во градот

А1 On - 24.03.2020

Координативното тело на Општина Кичево го усвои Оперативниот план за дезинфекција на сите патишта, улици, установи и јавни места во градот кои почесто ги посетуваат граѓаните. Во заклучоците се бара да се зајакнат превентивните мерки за заштита од ...

Во Битола се дезинфицираат цели населби

А1 On - 24.03.2020

По барање на градоначалничката Наташа Петровска, екипите на ЈП „Комуналец“, со поддршка на останатите јавни претпријатија, вршеа дезинфекција на станбени единици. Во денешната акција беа опфатени населбите Карпош, Кланица, Стрелиште и Стара болница.

КОРОНАВИРУС: Прстените и накитот легло на зараза и бактерии

Stylist - 24.03.2020

Миеењето на рацете, дезинфекцијата на работните површини, носењето маски станаа дел од нашето секојдневие. Сепак, експертите предупредуваат дека има едно нешто што сите го носиме, а можеби не треба доколку сакаме да се заштитите од Ковид-19.

Произведувачи на алкохол донираат средства за производство на дезинфициенси

+инфо - 24.03.2020

Најголемиот произведувач на пиво во светот – Анхеузер-Буш Ин-Бев и произведувачот на жестоки пијалаци Дијагео ќе даруваат неколку милиони литри алкохол за производство на дезинфекциски средства.

Дезинфекција на сите возила на трите влеза во градот

Н.Македонија - 24.03.2020

За да се спречи ширењето на коронавирусот во Кавадарци, почна дезинфекцијата на сите возила на трите влезови во градот, на станбените згради, на урбаната опрема и на јавните површини. Се дезинфицираат возилата што влегуваат и транзитираат од влезот ...

Се дезинфицираа сите јавни површини

Н.Македонија - 24.03.2020

Општина Чешиново-Облешево, во согласност со препораките на Владата, спроведе дезинфекција на сите улици и јавни површини на својата територија. Надлежните велат дека е редовна примената на мерките од страна на локалните институции за да се спречат ...

Општина Ѓорче Петров ги затвори детските игралишта

Вечер - 24.03.2020

Општина Ѓорче Петров ги затвори детските игралишта. Од Општината велат дека превенираат на оние места кои се потенцијални собиралишта, додека на оние игралишта кои се со метална ограда, вратите ќе им бидат заварени.

Дезинфекциски средства и држачи за сите влезови на зградите во Аеродром

24Инфо - 24.03.2020

Општина Аеродром обезбеди дезинфекциски средства и држачи за влезовите на станбените згради. Сите заинтересирани заедници на станари и управители на станбените згради од денеска можат да се пријават на мејлот [email protected] каде што треба да ...

Куманово бара целосен карантин за градот

Република - 24.03.2020

Денеска во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус), соопштија од Општината.

Светски производители на пијалоци донираат неколку милиони литри алкохол за дезинфекција

Слободен Печат - 24.03.2020

Количините ќе бидат наменети за земјите тешко погодени од корона вирусот а каде има недостаток од средства за дезинфекција. Најголемиот производител на пиво во светот „Anheuser-Busch InBev“ и најголемиот производител на жестоки пијалаци „Diageo“ ...

Се бара тестирање за сите полицајци, пожарникари и здравствени работници во Куманово

Кумановски м. - 24.03.2020

Во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус). На состанокот е донесена одлука да се побара од Комисијата за ...

Автоматска дезинфекција на сите три влеза во Кавадарци

Слободен Печат - 24.03.2020

Автоматска дезинфекција на сите три влеза во Кавадарци се врши од денеска, информираше кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. -Заедно со општинскиот тим успеавме да обезбедиме донација за вакво нешто.

Најбезбедно е да останете дома, но ако мора да патувате следете ги препораките

Бизнис Вести - 24.03.2020

„Останете дома“ е најчестиот совет од медицинските лица за заштита од пандемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19. Државните институции препорачуваат да не се патува без поголема потреба и да се остане дома.

Макпетрол: Останете дома, но ако мора да патувате следете ги препораките

МКД - 24.03.2020

„Останете дома“ е најчестиот совет од медицинските лица за заштита од пандемијата предизвикана од вирусот ковид-19. Државните институции препорачуваат да не се патува без поголема потреба и да се остане дома.

Најбезбедно е да останете дома, но ако мора да патувате следете ги препораките

Smartportal - 24.03.2020

„Останете дома“ е најчестиот совет од медицинските лица за заштита од пандемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19 Државните институции препорачуваат да не се патува без поголема потреба и да се остане дома.

МАКПЕТРОЛ ИНФО ПОИНТ: Најбезбедно е да останете дома, но ако мора да патувате следете ги препораките

Фактор - 24.03.2020

Компанијата Макпетрол во рамки на кампанјата МАКПЕТРОЛ ИНФО ПОИНТ со нови совети доколку патувањето е неопходно. „Останете дома“ е најчестиот совет од медицинските лица за заштита од пандемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19.

Најбезбедно е да останете дома, но ако мора да патувате следете ги препораките

360 степени - 24.03.2020

„Останете дома“ е најчестиот совет од медицинските лица за заштита од пандемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19. Државните институции препорачуваат да не се патува без поголема потреба и да се остане дома.