TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи-Дендиас: Грција и Македонија треба да бидат пример за пријателство на балканот

Канал5 - 14.01.2021

Грција може да биде најдобар пријател на Македонија и нејзин најголем сојузник – порача грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас по средбата со шефот на македонската дипломатија Бујар Османи.

Има напредок во Договорот од Преспа, но новото име треба да го користат сите, па и порталите, бара шефот на грчката дипломатија

360 степени

Османи-Дендиас: Македонија и Грција се стратешки партнери

Сител

Грција да притиска за евроинтеграцијата, Македонија целосно да го исполни Договорот од Преспа

Независен

(Во живо) Прес-конференција Османи-Дендиас во Атина

24Инфо

Утре во атина средба Османи – Дендиас

Во Центар

Османи во Атина: Најавено потпишување повеќе меморандуми кои произлегуваат од Преспанскиот договор

360 степени

Бриф Опсервер Слободен Печат Вечер Прес А1 On iPortal +инфо Скопје инфо

Османи и Сакеларопулу разговараа за ЕУ перспективата и билатералните односи

МКД - 14.01.2021

Европската перспектива на Македонија, односите со Грција по Договорот од Преспа, како и ситуацијата во регионот се темите за кои разговарале грчката претседателка Катерина Сакеларопулу и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Атина.

Билатералните односи и ЕУ перспективата во фокусот на средбата Османи-Сакеларопулу

Опсервер

Османи на средба со Сакеларопулу: Двете земји влегуваат во нов продуктивен период и односите се на високо ниво

Локално

Билатералните односи и ЕУ перспективата во фокусот на средбата Османи-Сакеларопулу

Frontline

Билатералните односи и ЕУ перспективата во фокусот на средбата Османи-Сакеларопулу

Либертас

Билатералните односи и ЕУ перспективата во фокусот на средбата Османи-Сакеларопулу

Канал5

Билатералните односи и ЕУ перспективата во фокусот на средбата Османи-Сакеларопулу

Слободен Печат

Нова ТВ Press24 iPortal Вечер Прес MakPress

Османи во Атина на средби со Сакеларопулу, Мицотакис, Дендијас и Варвициотис

24Инфо - 14.01.2021

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе оствари работна посета на Грција, на покана на неговиот домаќин, шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, а ќе се сретне и со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, премиерот ...

Османи утре во посета на Грција на средби со Сакеларопулу, Мицотакис, Дендијас и Варвициотис

Канал5

Османи утре во работна посета на Грција на средби со Сакеларопулу, Мицотакис, Дендијас и Варвициотис

Опсервер

Османи утре во работна посета на Грција на средби со Сакеларопулу, Мицотакис, Дендијас и Варвициотис

Слободен Печат

Османи утре во работна посета на Грција на средби со Сакеларопулу, Мицотакис, Дендијас и Варвициотис

Сител

Османи утре во работна посета на Грција на средби со Сакеларопулу, Мицотакис, Дендијас и Варвициотис

Либертас

Османи утре во работна посета на Грција на средби со Сакеларопулу, Мицотакис, Дендијас и Варвициотис

Независен

Press24 А1 On MakPress ММС Слободен Печат Независен Frontline Опсервер