TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бунт поради бруталното заклучување во Кина, на луѓето не им беше дозволено да излегуваат надвор 100 дена (ВИДЕО)

МКД - 26.11.2022

Десет лица загинаа вчера во пожар во станбена зграда во Урумчи, Кина. Тамошните власти изјавија дека причина за смртоносниот пожар е неисправна инсталација и дека итната помош веднаш по повикот излегла на терен.

(ВИДЕО) Бунт поради бруталното заклучување во Кина, на луѓето не им беше дозволено да излегуваат надвор 100 дена

360 степени - 26.11.2022

Во Ксинџијанг живеат 10 милиони Ујгури. Групите за човекови права и западните влади долго време го обвинуваат Пекинг за малтретирање на претежно муслиманското етничко малцинство, вклучително и принудна работа во логори за интернација.

Протести во Кина против строгите ковид-рестрикции

24 Вести - 26.11.2022

Нови протести во Кина против строгите ковид рестрикции откако во пожар во зграда во градот Урумчи починале 10 лица. Локалните жители обвинуваат дека луѓето кои живееле во зградата која се запалила, биле спречени да го напуштат домот поради строгите ...

Нови протести во Кина против рестриктивните мерки

Телма - 26.11.2022

Смртта на 10 лица, кои ги загубија животите во пожар во градот Урумчи, во северозападниот автономен Ујгурски регион во Кина, предизвика нов изблик на незадоволство од омразената „нула ковид“ политика на кинеските власти.

ВИДЕО| Големи протести во кинески Ксинџијанг по смртоносен пожар

Нетпрес - 26.11.2022

Ретки протести избувнале во крајно западната кинеска покраина Ксинџијанг каде што толпа се собрала со повици кон стражари во заштитни одела, откако смртоносен пожар предизвикал гнев поради продолженото „затворање“ поради Covid-19, додека бројот на ...

Протести во Кина против строгите ковид-рестрикции откако во пожар загинаа 10 лица

Радио МОФ - 26.11.2022

Видеоснимки кои се проширија на социјалните мрежи во Кина покажуваат бран нови протести против ковид-рестрикциите откако во пожар во зграда во градот Урумчи починале 10 лица. На снимките може да се види како демонстрантите се караат со полицијата, ...

СТАНЕТЕ СИТЕ ВИЕ ШТО НЕ САКАТЕ ДА СТЕ РОБОВИ Кинезите протестираат против локдаунот (ВИДЕО)

+инфо - 26.11.2022

За пожарот се огласија и властите во градот. Тие утринава пред новинарите негираа дека мерките за ковид-19 го попречиле бегството од зградата и спасувањето, но рекоа дека дополнително ќе го истражат случајот.

ВИДЕО: Во пожар во зграда во Кина десет лица загинаа, граѓаните ги обвинија мерките против Ковид

А1 On - 25.11.2022

Десет лица загинаа, а девет се повредени откако избувна пожар во станбена зграда во западната кинеска провинција Ксинџијанг, каде строгите ограничувања се во сила повеќе од три месеци поради пандемијата „Ковид-19“.

Пожар во станбена зграда во Кина, загинаа 10 лица

Centar - 25.11.2022

Десет лица загинаа, а девет се повредени во пожар во станбена зграда во Урумчи, главен град на западната кинеска област Ксинџијанг, јави државната телевизија CCTV. Девет од повредените се задржани во болница поради вдишување чад, но нивните животи ...