TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се кае ли Павле Богоевски за некоја своја пратеничка одлука? Која му била најтешката?

365 - 11.06.2019

„Јас не би можел да го замислам мојот живот во позиција во која би бил молчелив. Не би можел да ја замислам мојата иднина кадешто би оставил нештата за кои толку долго се борев и се залагав – едноставно да се случуваат покрај мене, покрај нас.

Никола Груевски повеќе не е пратеник

Глас на Америка - 11.06.2019

Собранието ја констатираше и оставката од пратеничката функција на Павле Богоевски по скандалот со аудио снимка во која, како што тврди тој, порачува масло од канабис за лекување на близок роднина СКОПЈЕ - По повеќе тринаесет години минати на ...

Паралментот без дебата ја констатираше оставката на Груевски

24 Вести - 11.06.2019

Никола Груевски повеќе не е пратеник во македонското собрание. Неговите сопартијци, но и колегите од собраниските клупи речиси без збор ја прифатија одлуката на собранискиот спикер Талат Џафери – да ја констатира оставката на Груевски од Унгарија, ...

Собранието ги констатира оставките на пратениците Никола Груевски и Павле Богоевски

Сител - 11.06.2019

Собранието остана без двајца пратеници од актуелниот состав: Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ и независниот пратеник од пратенчката група на СДСМ Павле Богоевски. Собрнаискиот спикер Талат Џафери најпрво ја констатираше оставката која пред неколку дена ...

ФОТО: Богоевски вака си замина од Собранието

Press24 - 11.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска ги констатираше оставките на пратеникот Павле Богоевски и пратеникот во бегство Никола Груевски. На денешната седница беше констатирана оставката на пратеникот Павле Богоевски, која тој ја најави на ...

Груевски и Богоевски не се веќе пратеници

Press24 - 11.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска ги констатираше оставките на пратеникот Павле Богоевски и пратеникот во бегство Никола Груевски. На денешната седница беше констатирана и оставката на пратеникот Павле Богоевски, која тој ја најави ...

Собранието ги констатираше оставките на Груевски и Богоевски

Алсат-М - 11.06.2019

Никола Груевски не е повеќе пратеник. Собранието денеска само ја констатираше неговата оставка. На седницата оставката од пратеничката функција ја образложи и Павле Богоевски. Тој рече поднесува оставка за да не влијае на истрагата на судските ...

Груевски повеќе не е пратеник, Собранието ја констатираше неговата оставка

Канал5 - 11.06.2019

Собранието денеска ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија. Никола Груевски и Павле Богоевски веќе не се пратеници.

Груевски повеќе не е пратеник

Deutsche Welle - 11.06.2019

Македонското собрание денеска покрај оставката на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, кој се наоѓа во бегство во Унгарија, ја констатираше и оставката на парламентарецот од редовите на владејачката СДСМ, Павле Богоевски.

Никола Груевски и Павле Богоевски веќе не се пратеници

Тера - 11.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска ги констатираше оставките на пратеникот Павле Богоевски и пратеникот во бегство Никола Груевски. Пред пратениците својата оставка ја образложи само Богоевски кој ги наведе причините и рече дека ...

Груевски остана и без пратеничка функција – констатирана оставката и на Богоевски

1tv - 11.06.2019

За време на својата пратеничка функцијата Груевски во собраниските клупи се појави само неколку пати а повеќе од седум месеци е во бегство. Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ останаи без пратеничката функција.

Груевски остана само почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 11.06.2019

Претседателот на Собранието денеска ги констатираше оставките на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски кој е азилант во Унгарија и на пратеникот од владејачкото мнозинство Павле Богоевски, за кој беше објавена контроверзна ...

Џафери ги констатираше оставките на Груевски и Богоевски

Фокус - 11.06.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска ги констатираше оставките на пратеникот Павле Богоевски, и пратеникот во бегство Никола Груевски. Пред пратениците својата оставка ја образложи само Богоевски кој ги наведе причините и рече дека ...

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

Сител - 11.06.2019

Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 102. седница ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски, кој избега од државата и доби политички азил во Унгарија.

Богоевски: Одговорност се презема лично, а не кукавички криејќи се зад диктатори

Нова ТВ - 11.06.2019

„Одговорност се презема лично, храбро пред оние кои те избрале, а не кукавички, во бегство криејки се зад диктатори кои делат слични убедувања со вас“, кажа Павле Богоевски откако Собранието ја констатираше неговата оставка на пратеничката функција.

Не личи пратеник кој сторил нешто незаконски да продолжи да биде пратеник, кажа Павле Богоевски образложувајќи ја ...

Сакам да кажам - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски на денешната собраниска седница ги наведе причините поради кои поднел оставка. Тој вели дека поднесува оставка за да не влијае неговата функција на постапката што евентуално би ја воделе органите на прогонот против него за ...

Павле Богоевски поднесе оставка од пратеничката функција

Сакам да кажам - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски утринава ја доставил својата оставка до собраниските служби, откако на 23 мај најави дека ќе се повлече од пратеничката функција кога ќе му биде одземен мандатот на Никола Груевски.

Собранието ја констатираше оставката на Павле Богоевски

Алсат-М - 11.06.2019

Веднаш по констатирањето на оставката на Никола Груевски, претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, ја констатираше и оставката на пратеникот Павле Богоевски. Тој оставката ја достави до надлежните собраниски служби непосредно пред ...

СДСМ ја прифати оставката на Груевски

Фокус - 11.06.2019

Собраниието на Северна Макекедонија ја констатираше оставката на Никола Груевски, која до парламентот беше доставена на 5 јуни. Со тоа предлогот за одземање на мандатот е беспредметен и беше повлечен.

Никола Груевски повеќе не е пратеник, Собранието ја констатираше неговата оставка

Алсат-М - 11.06.2019

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери на почетокот на денешната седница ја констатираше оставката на екс-премиерот Никола Груевски, испратена од Унгарија, лично од него. Со тоа предлогот за одземање на мандатот, што го донесе ...

Собранието ја констатираше оставката на Груевски

Сакам да кажам - 11.06.2019

Никола Груевски и официјално веќе не е пратеник, откако претседателот на Собранието Талат Џафери на почетокот на денешната седница ја констатираше неговата оставка, испратена од Унгарија, каде што избеганиот осуден експремиер доби политички азил.

Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција

Сител - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

(Фото) Кој е Александар Филиповски кој доаѓа на местото на Павле Богоевски

еМагазин - 11.06.2019

На место на Павле Богоевски , кој повеќе не е пратеник доаѓа Александар Филиповски кој беше на листата на СДСМ во првата изборна единица. Од онаа што го има на неговиот Фејсбук профил, може да се забележи дека е љубител на спортот, планинарењето и ...

Собранието ги констатираше оставките на Груевски и Богоевски

Р.С.Европа - 11.06.2019

Собранието денеска ги констатираше оставките на пратеникот и поранешен премиер Никола Груевски, кој доби политички азил во Унгарија, како и на пратеникот Павле Богоевски. Груевски ја поднесе оставката откако во Собранието започна постапката за ...

Богоевски: Одговорност се превзема храбро и со крената глава, а не кукавички и во бегство

24Инфо - 11.06.2019

Одговорност се превзема лично, храбро и со крената глава пред оние кои што те избрале, а не кукавички во бегство и криејќи се зад диктатори кои делат слични верувања. Причините за мојата оставка, ги образложив и ги наведов во повеќе наврати, нема да ...

Мицевски: Барајте го дилерот, а не таксистот кој го возеше Боегоевски

Макфакс - 11.06.2019

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ по констатирањетио на оставките на пратениците Никола Груевски и Павле Богоевски, од собраниската говорница до органите на прогонот порача да го бараат дилерот , а не таксистот кој го превезувал Богоевски.

(Видео) Богоевски: Вредностите над функцијата

Макфакс - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски кој денеска ја достави оставката до собраниските служби од собраниската говорница рече дека останува на ставот дека вредностите и каузата за кои се борел се над функцијата.

„Павле Богоевски напусти кучу Великог брата“: Твитер реакции за оставката

еМагазин - 11.06.2019

Официјалната оставка на пратеникот Павле Богоевски , кој е еден од омилените функционери на твитерџиите е една од главните теми денеска и на Твитер. Ви пренесуваме дел од реакциите: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Павле Богоевски се мисли дали една година да зема ...

Никола Груевски и Павле Богоевски веќе не се пратеници

Алфа - 11.06.2019

Законодавниот дом остана покус за двајца пратеници. На денешната редовна седница, без дискусија и без изјаснување, беа констатирани оставките на пратениците Никола Груевски и Павле Богоевски.

Богоевски: Вредностите и каузата за која се борев се над функцијата

Press24 - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска официјално поднесе оставката до собраниските служби од собраниската говорница рече дека останува на ставот дека вредностите и каузата за кои се борел се над функцијата.

Богоевски поднесе оставка од пратеничката функција

Р.С.Европа - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски до собраниските служби ја достави оставката пред седницата на која ќе се расправа за одземање на мандатот на пратеникот и поранешниот премиер Никола Груевски, кој доби политички азил во Унгарија.

Мицевски: Барајте го дилерот, а не таксистот на Богоевски

+инфо - 11.06.2019

Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРО – ДПМЕ денеска на собраниската седница на која беа констатирани оставките на Павле Богоевски и на Никола Груевски порача да не се крева фама околу осатавката на Богоевски, која е сосема ...

(Видео) Собранието ја констатира оставката на Груевски

Макфакс - 11.06.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на почетокот на денешната седница ја констатира оставката на Никола Груевски. Експремиерот ја достави оставката изминативе денови од Унгарија, каде што избега и доби политички азил.

Мицевски за оставката на Богоевски: Се надевам дека ќе се фокусирате во барањето на дилерот, а не во таксистот

Курир - 11.06.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија„ Никола Мицевски на денешната собраниска седница рече дека тој сметал дека целта на излагањето на Павле Богоевски е образлагање на неговата оставка, а не лечење ...

Џафери ќе ја констатира оставката на Груевски

24 Вести - 11.06.2019

Оставката на Никола Груевски ќе биде констатирана на денешната седница, потврдувата за ТВ 24 од пратеничките групи. Оттаму велат дека собранискиот спикер Џафери решил да ја почитува праксата и како во изминативе шест случаи од овој мандат, да ја ...

Павле Богоевски ја поднесе оставката до собраниските служби

Макфакс - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска ја достави оставката до собраниските служби. Богоевски ја најави оставката на крајот на минатиот месец на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на за ...

Груевски може да добива плата од Собранието уште една година

ММС - 11.06.2019

Никола Груевски, кому денеска му беше констатирана оставката во Парламентот и кој по судските процеси доби политички азил во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата и по престанувањето на мандатот за време до ...

Пратеник од листата на СДСМ седнува во пратеничкото столче на Богоевски

Фактор - 11.06.2019

Александар Филиповски e пратеникот кој ќе замени пратеникот Павле Богоевски чија оставка е констатирана денеска во Собранието. Тој беше на листата на СДСМ во првата изборна единица. На денешната седница беше констатирана експресно и оставката на ...

Богоевски: Одговорност се поднесува гордо, а не со бегство во друга држава

Слободен Печат - 11.06.2019

- Збогум Никола бидејќи во оваа држава ќе бидеш добредојден само во затвор и ќе се вратиш со лисици на раце - порача Богоевски. – Вредностите се над функција сега и секогаш одговорност се поднесува гордо, а не со бегство во друга држава – рече ...

Павле Богоевски по констатираната оставка: Продолжувам како активист

Фактор - 11.06.2019

Павле Богоевски по констатираната оставка како пратеник во Собранието на Македонија на денешниот брифинг пред новинарите рече дека ќе продолжи да делува вонинституционално како активист. - Борбата ќе продолжи. Јас не можам да молчам.

БОГОЕВСКИ: „Збогум Никола, во оваа држава ќе бидеш добредојден само во затвор и со лисици на раце„

Магазин - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски кој поднесе оставка од пратеничката функција денеска, рече дека вредностите се над функција сега и секогаш одговорност се поднесува гордо, а не со бегство во друга држава како Груевски.

Богоевски поднесе оставка лично, со крената глава и полн нос.., заради алергија на липа!

Магазин - 11.06.2019

Најпознатиот борец против непотизмот и корупцијата во регионот, Костадин Костадинов Манулач, кој дури и својата мајка првин ја вработи, па потоа и даде отказ за да докаже дека нема пардон за никого, денес после собраниската седница даде изјава за ...

Констатирани оставките на Груевски и Богоевски

Академик - 11.06.2019

Собранието ја констатираше оставката од функцијата пратеник на поранешниот премиер Никола Груевски и оставката на пратеникот Павле Богоевски. Ѓорѓи Камчев од ВМРО-ДПМНЕ и Александар Филиповски од СДСМ ќе бидат новите пратеници во Собранието, кои ќе ...

Пратеникот Павле Богоевски ја поднесе оставката поради аферата со маслото од канабис

+инфо - 11.06.2019

Пратеникот Павле Богоевски претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања пред отворањето на точката на дневен ред за одземање на мандатот на пратеникот ...

Павле Богоевски после скандалот со “ДРОГА” денеска официјлно си поднесе оставка!

Магазин - 11.06.2019

Павле Богоевски пратеникот кој беше замешан во скандалот со дрога, претпладнево до собраниските служби ја достави оставката, која ја најави на седницата на Комисијата за деловничко-мандатно и имунитетни прашања.

Последниот ден на Груевски како пратеник, неговата оставка на дневен ред во Собрание

Фокус - 11.06.2019

На денешната собраниска седница закажана за во 11 часот, се очекува Никола Груевски да го изгуби својот пратенички мандат. Сѐ уште не е познато дали мандатот ќе му се одземе со гласање или пак собранискиот спикер Талат Џафери само ќе му ја ...

Собранието ќе ја прифати оставката на Груевски, но и на Богоевски

+инфо - 11.06.2019

Оставката на екс премиерот Никола Груевски ќе биде констатирана на денешната седница, а по тоа ќе биде прифатена и оставката на пратеникот Павле Богоевски. До пред почетокот на седницата тлееше дилемата дали претседателот Талат Џафери ќе ја стави ...

Богоевски со групна фотографија во Собранието се збогуваше од своите колеги (ФОТО)

Слободен Печат - 11.06.2019

Откако му беше констатирана оставката од пратеничката функција Павле Богоевски ја направи својата последна фотографија со колегите пратеници. Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат ...

Павле Богоевски и официјално си поднесе оставка

Слободен Печат - 11.06.2019

Оставката на Богоевски следува откако беше објавен компромитирачки телефонски разговор, за што од опозицијата беше обвинет дека го крши етичкиот кодекс и е недостоен за вршење на пратеничката функција.

Груевски ќе си оди со оставка

Независен - 11.06.2019

Во 12.30 часот се очекува да почне 102. седница на парламентот на која треба да биде констатирана оставката од пратеничкото место што од Унгарија ја испрати поранешниот премиер Никола Груевски, кој е сега бегалец и азилант во Будимпешта.