TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србија и Косово од септември во Белата куќа продолжуваат со преговорите

Канал5 - 14.08.2020

Косовските и српските власти ќе се состанат во Белата куќа на почетокот на септември, како дел од напорите на Вашингтон да помогнат во нормализирањето на односите меѓу Приштина и Белград. Премиерот на Косово, Авдулах Хоти и српскиот претседател ...

Курти: Гренел се однесува како каубоец, евентуалниот договор во Вашингтон е сосема безвреден

24Инфо - 14.08.2020

Лидерот на партијата Движење самоопределување (ВВ) и доскорешен премиер на Косово, Албин Курти не очекува никаков резултат од средбата во Вашингтон меѓу челниците на Косово и Србија, што треба да се одржи на 2 септември, на покана од специјалниот ...

Косово и Србија на 2 септември се враќаат на преговарачка маса во Белата куќа

Алсат-М - 14.08.2020

Лидерите на Косово ја поздравија средбата закажана за 2 септември со српската страна која ќе се одржи во Белата Куќа. Средбата што ја најави американскиот посредник Ричард Гренел, според претседателот Тачи ја докажува извонредната посветеност на САД ...

Во септември средба на лидерите на Косово и Србија во Белата Куќа

Глас на Америка - 14.08.2020

Специјалниот претставник на САД во разговорите меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, објави дека лидерите на двете земји ќе се сретнат во Белата Куќа на 2-ри септември. „Среќни сме да објавиме дека лидерите на Косово и на Србија ќе се сретнат во ...

Вучиќ: Србија не е во позиција да одбива договори, Албанците провоцираат на терен

МКД - 14.08.2020

Србија не е во позиција да одбива разговори, кажа српскиот претседател Александар Вучиќ по повод најавата на специјалниот претставник на Белата куќа Ричард Гренел дека ќе се одржи средба на претставниците на Србија и Косово на 2 септември.

На 2 септември во Вашингтон средба на српски и косовски претставници

Канал5 - 14.08.2020

На 2 септември во Вашингтон ќе се одржи средба на претставниците на Србија и Косово на покана од специјалниот американски пратеник за преговорите, Ричард Гренел, кој утрово на твитер ја објави информацијата за тоа.

Вашингтон и Брисел од Септември на агендата го ставаат решавањето на спорот меѓу Србија и Косово ?

Скопје24 - 14.08.2020

Авдулах Хоти, Премиерот на привремените институции во Косово, потврди дека средбата со белградските власти ќе се одржи во Вашингтон на 2 септември. На својот Фејсбук профил го потврди закажаниот состанок и додаде дека ќе се разговара за економијата.

Претставниците на Косово и Србија на 2 септември се враќаат на преговарачка маса во Белата куќа

360 степени - 14.08.2020

На втори септември во Вашингтон ќе се одржи средба на претставниците на Србија и Косово на покана од специјалниот американски пратеник за преговорите, Ричард Гренел, потврди косовскиот премиер Авдулах Хоти.

Гренел: Лидерите на Србија и Косово на 2 септември во Белата куќа

МКД - 14.08.2020

Специјалниот претставник на Белата куќа за дијалогот на Белград и Приштина Ричард Гренел на својот твитер профил најави дека лидерите на Србија и Косово на почетокот на септември ќе се сретнат во САД.

Белград и Приштина на средба на 2 септември во Вашингтон

Макфакс - 14.08.2020

Премиерот на привремените институции во Косово, Авдулах Хоти, потврди дека средбата со белградските власти ќе се одржи во Вашингтон на 2 септември. Тој го напиша тоа на својот Фејсбук и истакна дека тема на разговорот ќе биде економијата.

Хоти: Во Белата куќа ќе разговараме со Србија како независна држава

Р.С.Европа - 14.08.2020

Косовскиот премиер, Авдулах Хоти на својот профил на Твитер објави дека на 2 септември во Белата куќа, ќе разговара со српската страна за големи проекти што ќе ја променат економската перспектива на Косово и на целиот регион.

Гренел: Средба на лидерите на Србија и на Косово во Белата куќа на 2 септември

Курир - 14.08.2020

Лидерите на Србија и на Косово на 2 септември ќе се состанат во Белата куќа во Вашингтон за да преговараат, објави денеска специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел.

Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

Опсервер - 14.08.2020

Приштина, 14 август 2020 () – Косовскиот премиер Авдулах Хоти ја потврди средбата со претставниците на Србија, што треба да се одржи на 2 септември во Вашингтон, на покана од специјалниот американски пратеник за преговорите меѓу Косово и Србија, ...

Гренел: лидерите на Србија и на Косово во Белата куќа на 2 септември

Р.С.Европа - 14.08.2020

Лидерите на Србија и на Косово ќе се состанат на 2 септември во Белата куќа за да преговараат, објави денеска специјалниот пратеник на претседателот на Соединетите држави за дијалог меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел.

Вучиќ: Србија не е во состојба да одбива разговори кога станува збор за Косово

Локално - 14.08.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека Србија не е во состојба да одбие какви било разговори кога станува збор за Косово. Тој ги коментираше најавените преговори во Белата куќа и рече дека разговарал со Ричард Гренел и дека тема на ...

Хоти: Во Белата куќа со Србија како независна земја

Локално - 14.08.2020

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти на својот профил на Твитер објави дека ќе разговара за големи проекти со српската страна во Белата куќа на 2 септември, што ќе ја промени економската перспектива на Косово и на целиот регион.

Гренел: Состанок на Белград и Приштина во Белата куќа на 2-ри септември

Локално - 14.08.2020

Специјалниот претставник на американскиот претседател Доналд Трамп за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, денеска соопшти дека претставниците на двете страни ќе се сретнат на 2-ри септември во Белата куќа.

Белград и Приштина на средба на 2 септември во Вашингтон

Вечер - 14.08.2020

Премиерот на привремените институции во Косово, Авдулах Хоти, потврди дека средбата со белградските власти ќе се одржи во Вашингтон на 2 септември. Тој го напиша тоа на својот Фејсбук и истакна дека тема на разговорот ќе биде економијата.

Белград и Приштина на средба на 2 септември во Вашингтон

24Инфо - 14.08.2020

Премиерот на привремените институции во Косово, Авдулах Хоти, потврди дека средбата со белградските власти ќе се одржи во Вашингтон на 2 септември. Тој го напиша тоа на својот Фејсбук и истакна дека тема на разговорот ќе биде економијата.

Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

Слободен Печат - 14.08.2020

Пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп за дијалогот меѓу Приштина и Белград, амбасадорот Гренел утрово на Твитер ја објави веста за косовско-српската средба во Вашингтон. Косовскиот премиер Авдулах Хоти ја потврди средбата со ...

Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

Вечер Прес - 14.08.2020

Косовскиот премиер Авдулах Хоти ја потврди средбата со претставниците на Србија, што треба да се одржи на 2 септември во Вашингтон, на покана од специјалниот американски пратеник за преговорите меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, јави дописникот на ...

Гренел: Средба на лидерите на Србија и на Косово во Белата куќа на 2 септември

Опсервер - 14.08.2020

Белград, 14 август 2020 () – Лидерите на Србија и на Косово на 2 септември ќе се состанат во Белата куќа во Вашингтон за да преговараат, објави денеска специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел.

Гренел: Средба на лидерите на Србија и на Косово во Белата куќа на 2 септември

Слободен Печат - 14.08.2020

Лидерите на Србија и на Косово на 2 септември ќе се состанат во Белата куќа во Вашингтон за да преговараат, објави денеска специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел.

Гренел: Средба на лидерите на Србија и на Косово во Белата куќа на 2 септември

Либертас - 14.08.2020

Лидерите на Србија и на Косово на 2 септември ќе се состанат во Белата куќа во Вашингтон за да преговараат, објави денеска специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел.

Гренел: Средба на лидерите на Србија и на Косово во Белата куќа на 2 септември

Вечер Прес - 14.08.2020

Лидерите на Србија и на Косово на 2 септември ќе се состанат во Белата куќа во Вашингтон за да преговараат, објави денеска специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел.

Белград и Приштина на средба на 2 септември во Вашингтон

Точка - 14.08.2020

Премиерот на привремените институции во Косово, Авдулах Хоти, потврди дека средбата со белградските власти ќе се одржи во Вашингтон на 2 септември. Тој го напиша тоа на својот Фејсбук и истакна дека тема на разговорот ќе биде економијата.

Гренел: Средба на лидерите на Србија и на Косово во Белата куќа на 2 септември

Frontline - 14.08.2020

Лидерите на Србија и на Косово на 2 септември ќе се состанат во Белата куќа во Вашингтон за да преговараат, објави денеска специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел.

Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

А1 On - 14.08.2020

Косовскиот премиер Авдулах Хоти потврди дека средба со претставниците на Србија е планирана за 2 септември во Вашингтон, на покана од специјалниот американски пратеник за преговорите меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел.

Хоти ја потврди средбата со српската страна во Вашингтон, Тачи не кажа дали ќе учествува

MakPress - 14.08.2020

Косовскиот премиер Авдулах Хоти ја потврди средбата со претставниците на Србија, што треба да се одржи на 2 септември во Вашингтон, на покана од специјалниот американски пратеник за преговорите меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, јави дописникот на ...

Гренел: Средба на лидерите на Србија и на Косово во Белата куќа на 2 септември

MakPress - 14.08.2020

Лидерите на Србија и на Косово на 2 септември ќе се состанат во Белата куќа во Вашингтон за да преговараат, објави денеска специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел.

Курти: Гренел се однесува како каубоец, евентуалниот договор во Вашингтон е сосема безвреден

Опсервер - 14.08.2020

Приштина, 14 август 2020 () – Лидерот на партијата Движење самоопределување (ВВ) и доскорешен премиер на Косово, Албин Курти не очекува никаков резултат од средбата во Вашингтон меѓу челниците на Косово и Србија, што треба да се одржи на 2 ...