TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кокос кекс со пишкоти

Мои рецепти - 10.08.2020

Најпрво го подготвуваме филот. Го подготвуваме пудингот на вообичаениот начин, па додека е уште врел, го додаваме во него сецканиот маргарин. Чекаме малку да се излади, па го додаваме и кокосот, и мешаме убаво да се соедини.

Неодолива кремаста Хуанито торта

Gotvi.mk - 09.08.2020

Одлична торта – за родендени, слави или било какви прилики. Состојки за кора: 6 белки прстофат сол 90 гр шеќер 150 гр мелени ореви 1 лажица брашно 1 лажица какао Состојки за фил: 1 л млеко 150 гр шеќер 4 пудинга од ванила 6 жолчки 3 лажици брашно ...

Брз чоко колач со ореви (без печење)

Мои рецепти - 09.08.2020

Подготовка Во тенџере на оган ставете ги водата, путерот и шеќерот да зовријат. Потоа, тргнете го тенџерето од оган и додадете мелени ореви, мелени бисквити, какао. - Чоколадото растопете го и додадете го во смесата.

Брз овошен колач (без печење)

Мои рецепти - 09.08.2020

- Искршете ги бисквитите на поголеми парчиња - Одвојте од млекото и во него растворете ги пудинзите додавајки го и шеќерот, пробкајте да се истиот стопи. - Остатокот од млекото ставете на оган да зоврие.

Вкусна напивка: Домашен ликер од грозје

Gotvi.mk - 09.08.2020

Оваа напивка уште ја нарекуваат и еликсир на младоста. Состојки: 1 кг грозје 500 гр шеќер 1 лимон 2 стапчиња цимет 0,5 л вотка 1 дл ладна превриена вода 2 кесички ванилин шеќер Начин на подготовка: Добро измијте го грозјето, па секој грозд пресечете ...

Сникерс триаголници (без печење)

Мои рецепти - 09.08.2020

Во касерола на оган ги ставаме млекото и шеќрот на многу тивок оган. Од кога ќе се растопи шеќрот додаваме путер од кикирики и чоколадо. Соединуваме на многу тивок оган околу 1 минута. Трагаме од оган и додаваме мелени бисквити и кикирики кои пола ...

Бомбици со суви смокви

Gotvi.mk - 09.08.2020

Направете вкусни бомбици со смокви. Состојки: 400 гр. суви смокви 250 гр. шеќер 50 гр. мелени ореви 1 рендана кора од лимон 30 гр. шеќер за горе или по избор Подготовка: Се мелат смоквите и се ставаат во длабок сад.

Рецепт за златен сладолед – најлесниот начин до добар имунитет

Црнобело - 09.08.2020

Состојките се малку поскапи и поздрави, но сладоледот е со раскошен вкус и лековити својства. Ако досега пиевте златно млеко за подобар имунитет, време е да се префрлите на неговата летна варијанта.

Посни колачи со пиво (Пиварки) кои се многу вкусни и едноставни за подготовка

NMD - 08.08.2020

Нема кој не ги сака овие многу вкусни колачи со пиво. Може да ги валкате во мелени лешници или ореви. Тестото се подготвува за 2-3 минути, а од оваа доза излегуваат приближно 30 парчиња со величина на кифлички.

Протеински колачиња: Здрав и вкусен десерт

Gotvi.mk - 08.08.2020

Доколку внимавате на исхрана, а сакате слатки, ова е колач за вас. Состојки: вода 100 гр црно чоколадо 125 гр путер кора од лимон екстракт од ванила 2 јајца 30 гр какао засладувач 150 гр бадемово брашно 50 гр ореви и лешници Начин на подготовка: ...

Брауни колач од блендер

Gotvi.mk - 08.08.2020

Готов за 30 минути! Состојки: 100 гр овесни снегулки 50 гр какао 170 гр мед 125 гр путер од кикирики 2 банани 2 јајца 1 лажичка екстракт од ванила 1/8 лажичка сол Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени, намастете сад со големина ...

Ледени лимон барови (без печење)

Мои рецепти - 08.08.2020

Одличен освежителен десерт за летни горештини. 1. Индиските ореви ги ставаме во врела вода да стојат 3-4 часа. 2. Во блендер ставаме урмите, блендираме. Ги додаваме овесните снегулки и повторно блендираме. Смесата ја ставаме во длабок сад.

Кремасто летно освежување: Перниче торта

Gotvi.mk - 08.08.2020

Уживајте во неодолив летен десерт… Состојки за кора: 4 јајца прстофат сол 60 гр шеќер 1 лажица масло 1 лажица млеко 40 гр брашно Состојки за фил: 1 л млеко 150 гр шеќер 4 пудинга од ванила 250 гр маргарин 100 гр шеќер во прав Состојки за филување: ...

“Златен“ сладолед од куркума и ѓумбир – за силен имунитет и добро здравје

Вечер Прес - 08.08.2020

Летен десерт без шеќер, којшто не само што освежува во топлите денови туку го јакне имунитетот и одлично влијае на севкупното здравје. Сите состојки за подготовка на овој сладолед можете да ги најдете во продавниците за здрава храна.

Чоколаден брз десерт без шеќер и брашно

iPortal - 08.08.2020

Рецептот за најдобриот чоколаден десерт од природни состојки, кој се приготвува многу лесно, а е омилен меѓу луѓето во Јужна Америка. Состојки: 4 јајца 2 портокали 200 гр јаткасти плодови (бадеми, лешници, по ваша желба) 200 гр кокос Половина ...

Феноменална посластица: Сладолед со кокосово млеко и зачини кој ќе го зајакне вашиот имунитет (РЕЦЕПТ)

Попара - 08.08.2020

Невообичаен, но одличен вкус Во жешките летни месеци, сладоледот е посластица што сите ја консумираме. Постојат многу видови и многу вкусови, а ние ви носиме рецепт за многу необичен сладолед.

Капри торта: Парче чиста кремаста егзотика која ќе ја обожавате! (РЕЦЕПТ)

Попара - 08.08.2020

Потребни состојки: 6 белки 10 супени лажици шеќер 1 супена лажица оцет Желе: 300гр јагоди Вода Пудинг од јагода 4 супени лажици шеќер Ванила крем: 600мл млеко 6 жолчки 6 супени лажици брашно 4 супени лажици шеќер ½ маргарин и 100гр шеќер во прав ...