TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

📷 ЛАЖНА ВЕСТ Е ДЕКА СПИКЕРОТ ГАШИ СЕ СРЕТНАЛ СО ВЈОСА ОСМАНИ ВО ПРИШТИНА Фотографијата без македонското знаме е од ...

+инфо - 30.05.2024

Станува збор за ланска фотографија направена на 6 февруари 2023 година, кога Адрим Гаши во својство на лидер на Алтернатива се сретна со претседателката на Република Косово, Вјоса Османи. И на таа средба, тој во ниедно својство не ја претставуваше ...

НЕ СЕ ПЛАНИРААТ ПРЕДВРЕМЕНИ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ Пред да се формира Владата ќе се сменат неколку закони

+инфо

ВИДЕОАНКЕТА| Им пречи ли на граѓаните што новиот спикер на Собранието, Африм Гаши, ја кажа заклетвата прво на албански?

Слободен Печат

АФРИМ ГАШИ ЌЕ ДОБИЕ ТУЖБА ОД ЛЕВИЦА Претседателот на Собранието нема да мине со претставка, порача Крмов

+инфо

Како можевте да му честитате на вазалот Гаши, реагира Хасани кон претседателката на албанскиот парламент

МКД

Дезинформација е дека претседателот на Собранието, Африм Гаши бил на посета кај претседателката на Косово, Вјоса Османи

CivilMedia

Есмеров: Заклетвата на Гаши не е скандалозна бидејќи СДСМ го донесе Законот за двојазичност

Локално

Фактор еМагазин Вечер Прес МКД Антропол MTM Канал5 24 Вести

Ќе се избегнат ли предвремени избори за градоначалници?

Р.С.Европа - 30.05.2024

На првата седница што ќе ги закаже новиот собраниски спикер Африм Гаши, уште пред формирањето на Владата, ќе се најдат измени на системските закони за да се овозможи формирање нови и трансформација на постоечките министерства.

Таравари оптимист дека ќе се изнајде решение за уставните измени

Канал5

Ахмети: Договорот меѓу албанските партии за уставните измени е запечатен

ТВ21

Таравари за уставните измени: Ни треба решение што ќе биде прифатливо за Бугарија и за Македонија и веднаш може да се реши проблемот

365

„ЈАС НЕ СУМ ЛАЖГО-НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА БЕЗ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: Ахмети тврди дека Вреди го прекршиле договорот на албанските политички партии

Фактор

Гаши: Првата собраниска седница ќе биде за измена на системските закони за формирање нови министерства

Либертас

Гаши: Првата собраниска седница ќе биде за измена на системските закони за формирање нови министерства

Zoom

Бриф Република Денешен Нова ТВ Слободен Печат Н.Македонија Курир Lider

Аднан Азизи на местото на Биљал Касами во Собранието

еМагазин - 30.05.2024

На местото на , лидерот на Беса, дел од коалицијата „Вреди“, кој се откажа од пратеничкиот мандат за да остане градоначалник на Општина Тетово, во македонското Собрание ќе седне од коалицијата, информираа денеска од Државната изборна комисија.

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС СО НИЗА КРИТИКИ ЗА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА НО И ЗА ЏАФЕРИ И КАСАМИ: Неприфатливо е грубото кршење на Уставот и законите на конститутивната седница на Собранието

Фактор

Гаши, Мицкоски, Тиранската платформа и “уставобранителите”

Либертас

Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Н.Македонија

Дојде време на реформи и борба против криминалот и корупцијата – Левица имаа доволно шанси да застанат зад политиките на половина милион граѓани

Lider

Гаши: ДУИ ќе има можност да биде опозиција

Алсат-М

Kонституиран новиот собраниски состав, Гаши нов спикер

Бизнис Вести

МКД Курир Сител Frontline 24 Вести Канал5 Нетпрес Нова ТВ

ВЛЕН: ДУИ не успеа во деформирањето на волјата на Албанците

Курир - 30.05.2024

Институциите како ДИК и Управниот суд утврдија дека на 8 мај ДУИ и Мултиетничкиот фронт се обидоа повторно да ја искриват волјата на граѓаните со закани и насилство, велат од ВЛЕН. Институциите како ДИК и Управниот суд утврдија дека на 8 мај ДУИ и ...

Снопче: ДУИ на линија со Левица се спротивстави на изборот за Албанец претседател на Собранието

Локално

ВЛЕН и ВМРО-ДПМНЕ реагираат на Ахмети повикувајќи ги да се реформираат и да не плачат како дете на играчка

ТВ21

(АНАЛИЗА) Каков плен за ВЛЕН?

Lider

ВРЕДИ: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

ТВ21

Левица критикува, ВЛЕН и ВМРО бранат, СДСМ молчи: Какви пораки беа испратени од првиот собраниски час?

Локално

Беџети: Курти сака да го поврзе интересот на Самоопределување со ВЛЕН, а не со Албанците во Македонија

Локално

Канал5 Алсат-М Локално Канал5 Фокус Курир Press24 4NEWS

Првиот и вториот ешалон во завршни разговори

Deutsche Welle - 30.05.2024

Во претстојниот викенд кадровските адути прво треба да добијат одобрение во партиските тела пред да бидат објавени во јавноста, вели Билал Касами од Коалицијата Вреди. Кадровските решенија за првиот и вториот ешалон во извршната власт се пред ...

ВРЕДИ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за министри и заменик министри, а потоа и за директори

ТВ21

Преговорите МЕЃУ ВМРО-ДПМНЕ и „ВРЕДИ“ во финална фаза – до 15 јуни нов владин состав

Канал5

Првиот и вториот ешалон во завршни разговори

Либертас

Чувари на формулата за решение околу уставните измени

Deutsche Welle - 29.05.2024

Од Вреди се убедени дека ќе има модалитети кои се прифатливи и за Софија и за Скопје. Поранешниот бугарски претседател Прванов сугерира дека е потребен анекс на Договорот од 2017 година. Потенцијалните партнери во идната влада разговарале за ...

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Либертас

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Zoom

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Бриф

Таравари: Коалицијата „ВРЕДИ“ е најдобра гаранција дека С. Македонија ќе го продолжи европскиот пат

Фокус

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Курир

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Пулс24

365 Денешен Press24 360 степени +инфо Нетпрес 24Инфо Слободен Печат

Вреди: ДУИ на иста линија со антизападната Левица

МКД - 28.05.2024

Изразуваме жалење што ДУИ денес потврди дека за нив интересите на албанскиот народ „важат” само кога тие се власт. Африм Гаши е првиот Албанец избран за претседател на Собранието со 76 пратеници, значително мнозинство кое беше логично да биде ...

ДУИ на иста линија со Левица – за нив не важат интересите на Албанците, обвинува „Вреди“

Слободен Печат

„ВРЕДИ“: ДУИ денес потврди дека за нив интересите на албанскиот народ „важат” само кога тие се власт

Денешен

Вреди: Европскиот фронт на ДУИ се разобличи на првиот опозициски тест

PressingTV

„ВРЕДИ“: ДУИ застанува на иста линија со антизападната Левицa

Фактор

Вреди: ДУИ на иста линија со Левица, заедно не го поддржаа изборот на Африм Гаши за претседател на Собранието

Либертас

Коалиција Вреди: ДУИ денес потврди дека за нив интересите на Албанскиот народ „важат” само кога тие се власт

Република

Курир Во Центар Zoom Нетпрес MakPress Слободен Печат