TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО) Гонзалез ги собра вардарци и одржаа прв тренинг во Келн

Спортски - 25.05.2018

Вардарци го одржаа првиот тренинг после пристигнувањето во Келн. Гонзалез и Дејвис ги собраа момците и го имаа својот прв собир вечерва во Келн. Се подготвуваат последните тактики, во пресрет на пролуфиналниот дуел против тимот на Монпелје.

Да се фати редот: Вардар тренираше во Келн (ФОТО)

Екипа - 24.05.2018

Работа, работа и само работа е основното мото на Раул Гонзалес, со кое шпанскиот стратег успеа да создаде од Вардар моќна ракометна машинерија. Затоа, не е изненадување што откако пристигнаа први во Келн, „црвено-црните“ вечерва го одработеа и ...

Чупиќ: Уште еднаш да го кренеме трофејот и да испишеме историја

МКД - 24.05.2018

Во интервју за официјалниот сајт на ЕХФ, Иван Чупиќ вели дека целта на Вардар е да стане првиот тим кој ја одбранил титулата во Лигата на шампионите. Вардарци од денеска се во Келн каде се подготвуваат за саботното полуфинале против Монпелје.

ФОТО: Вардарци ги наместија нишаните и се прилагодија на климата во Келн

Gol.mk - 24.05.2018

Европскиот ракометен првак Вардар го имаше првиот тренинг во Келн, каде ќе настапи на завршиот Ф4-турнир во Лигата на шампионите. Најдобриот европски тим тренираше во „Бергишер Ринг“, каде Раул ги подели командите пред дуелот со Монпелје.

Вујовиќ предвидува тажно сценарио за „црвено-црните“: Вардар ќе ја одбрани титулата во ЛШ, но потоа…

Дерби - 24.05.2018

Легендата на светскиот ракомет и сегашен селектор на Словенија, Веселин Вујовиќ „знае“ кој ќе ја освои титулата на престојниот фајналфор турнир што се игра во Келн. Популарниот Вујо иако ги почитува и цени француските состави Моппелје, Нант и Пари ...

ВИДЕО: Нант и Лазаров пристигнаа во Келн веднаш после вардарци

Gol.mk - 24.05.2018

Откако со лет преку Дортмунд утрово стигнаа вардарци, Нант на Кирил Лазаров е вториот учесник на завршниот турнир на Лигата на шампионите, кој веќе се наоѓа во својата база - хотелот „Радисон Блу“ во Келн.

И Кире со Нант пристигна во Келн (ВИДЕО)

Екипа - 24.05.2018

По вардарци кои утрово први пристигнаа во Келн од учесниците на годинашниот Ф4 турнир во Лигата на шампионите, во попладневните часови долетуваат и Французите. Во Келн со екипата на Нант пристигна македонскиот капитен Кире Лазаров.

ЕХФ им посака добредојде на европските прваци

Сител - 24.05.2018

Европскиот првак Вардар пристигна во Келн каде викендов ќе го брани трофејот во најелитното ракометно натпреварување. Европската ракометна федерација преку твитер го регистрираше доањето на нашата ракометна гордост.

Додека француската војска пристигнуваше, Вардар кроеше тактика (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 24.05.2018

Од Келн, Марија Ковачева и Весна Николовска Македонскиот и европски првак, Вардар прв пристигна во Келн. Избраниците на Раул Гонзалез имаа доволно време за одмор, а додека противникот се сместуваше во познатиот хотел „Радисон Блу", „црвено-црните" ...

Вујо: Вардар ќе ја одбрани европската титула

SportMedia - 24.05.2018

Селекторот на словенечката репрезентација Веселин Вујовиќ во разговор за босанскиот спортски портал „sportsport.ba" најголеми шанси за триумф во ракометната Лига на шампиони му дава на македонскиот шампион.

Вујо: Вардар ќе ја одбрани титулата во ЛШ, па Самсоненко ќе се повлече за една година

Gol.mk - 24.05.2018

Веселин Вујовиќ, поранешниот стратег на Вардар, а сегашен селектор на Словенија, предвидува дека Вардар ќе ја одбрани титулата во Лигата на шампионите во оваа година, но истовремено смета дека тимот ќе отсане и без богат спонзор за една година.

Вардар оваа сезона трет најгледан клуб во Европа!

Спортски - 24.05.2018

Вардаровите играчи пристигнаа во Келн за два дена започнува фајнал-фор турнирот во Келн на кој Вардар ќе ја брани титулата освоена минатата година. Актуелниот шампион Вардар оваа сезона е трет најгледан клуб во Лигата на шампионите.

Средба на две легенди: Лазаров се сретна со својот некогашен соиграч и вистинска ракометна легенда (ФОТО)

24 Ракомет - 24.05.2018

Во Келн пристигна и екипата на Нант заедно со македонската ракометна икона Кирил Лазаров. Лазаров го привлекува вниманието каде и да се појави а така беше и денеска во Келн. Интересна средба се случи во фоајето на хотелот “Radisson Blu” каде се ...

Лазаров и Нант дојдоа за историја (ВИДЕО)

SportMedia - 24.05.2018

Second team has arrived! @HBCNantes #ehffinal4 #veluxehfcl pic.twitter.com/jANQq60THz — EHF Champions League (@ehfcl) May 24, ...

„Вардар ќе ја одбрани титулата, а за една година Самсоненко ќе се повлече“

Sport 1 - 24.05.2018

Поранешниот миленик на вардаровите навивачи, југословенската легенда Веселин Вујовиќ во пресрет на завршниот фајнл-фор во ракометната Лига на шампионите прогнозираше дека актуелниот европски првак Вардар ќе напише историја и ќе ја одбрани европската ...

Вујо прогнозира: Вардар може да ја одбрани титулата!

Спортски - 24.05.2018

Вардар овој викенд го очекува фајнал-фор турнирот во Келн каде што во полуфиналето ќе игра тимот на Монпелје. На два дена пред почетокот на турнирот своја прогноза даде сегашниот селектор на Словенија и поранешен тренер на Вардар, Веселин Вујовиќ ...

„Вујо мајсторе“ влече на „своја страна“: Вардар ќе ја одбрани титулата во ЛШ!

Екипа - 24.05.2018

Еден од омилените ликови на вардаровите навивачи, легендарниот Веселин Вујовиќ тврди дека Вардар и оваа година на Ф4 во Келн ќе ја одбрани титулата во Лигата на шампионите. „По се што покажа и оваа година мислам дека Вардар може да биде прв тим кој ...

Чупиќ: Да испишеме историја со Вардар и да се разделиме како победници!

Gol.mk - 24.05.2018

Европскиот и македонски првак Вардар прв пристигна во Келн и е подготвен да ја брани титулата во Лигата на шампионите. Ракометарите едвај чекаат на предизвикот, а меѓу нив е и Иван Чупиќ, хрватското крило што лани донесе историја и оваа година има ...

Германците не ја кријат болката: Две години во Келн нема наш тим, благодарение на вашиот Вардар

SportMedia - 24.05.2018

Од Келн, Марија Ковачева и Весна Николовска Германскиот ракомет две години стагнира кога станува збор за завршницата во елитното натпреварување. Ниту минатата сезона, ниту пак оваа во „Ланксес Арена“ нема да истрча тим од оваа земја, факт кој тешко ...

„Вујо мајсторе“ не ги заборава своите: Вардар ќе ја одбрани титулата во ЛШ!

Спортклуб - 24.05.2018

Поранешниот тренер на Вардар и актуелен селектор на Словенија, Веселин Вујовиќ, смета дека актуелниот европски првак ќе успее да ја одбранит титулата во Келн на фајнал-форот од Лигата на шампионите. Остануваат само уште два дена до Ф4 во Келн.

Вардарци го одржаа првиот тренинг во Келн (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 24.05.2018

Ракометарите на Вардар пристигнаа први во Келн, сместувањето и аклиматизацијата поминаа од дневниот ред, па дојде време и за првиот тренинг во пресрет на полуфиналниот дуел со Монпелје. Вардарци видно расположени се упатија кон салата за тренинг ...

Чупиќ: Кога веќе се разделуваме, да се разделиме како победници!

Sport 1 - 24.05.2018

Иван Чупиќ е единствениот ракометар кој ја освоил титулата во ЛШ две години едноподруго, откако е воведен форматот Ф4, во Келн. Утрово тој пристигна во Келн по третиот, а неговиот Вардар по вториот пехар по ред, што би било преседан и на ниво на ...

Чупиќ: Сакаме разделбата да ни биде шампионска

Екипа - 24.05.2018

Иван Чупиќ е ракометарот што беше херој во ланското финале, постигнувајќи го победничкиот гол во последните секунди против ПСЖ. Една година претходно тој стана европски првак и со Кјелце, па хрватскиот крилен играч има шанса за ретко достигнување – ...

Вардар пристигна на Ф4 во Келн

Телма - 24.05.2018

Европскиот првак Вардар допатува во Келн каде во конкуренција на француското трио Монпеље ,ПСЖ и Нант ќе ја брани шампионската титула. Македонската екипа прва пристигна во градот каде деветта сезона по ред се одржува Ф 4 турнирот од ЛШ на ЕХФ во ...

Чупиќ: За мене тимот е на прво место, пред индивидуалниот успех

24 Ракомет - 24.05.2018

Хрватскиот интернационалец во Вардар, десното крило-Иван Чупиќ е еден од најталичните ракометари во последните неколку години. Најпрво во 2016 година како ракометар на Келце успеа да го освои европскиот трофеј, по што направи трансфер во Вардар каде ...

Вујовиќ: Вардар ќе ја одбрани титулата, а потоа ќе се начекаме

TopSport - 24.05.2018

Словенечкиот селектор, легендарниот Веселин Вујовиќ смета дека неговиот поранешен клуб Вардар ќе ја одбрани титулата во Лигата на шампионите и покрај тоа што француската лига е најсилна на светот.

Не е цела Македонија „потресена“ за Келн, некои срцето ги влече кон Киев! (ФОТО)

Sport 1 - 24.05.2018

Викендов што доаѓа повторно ќе го крене на нозе македонскиот народ и ќе го обедини пред тв-приемниците, бидејќи ракометарите на Вардар ќе имаат нов замав кон европската титула. Арно ама, не сите се потресени за Вардар и за Келн, некои срцето ги ...

ТОА Е ГЕРМАНИЈА: Трансформација за 24 часа (ФОТО)

SportMedia - 24.05.2018

Од Келн, Марија Ковачева и Весна Николовска На неполни два дена пред стартот на Ф4 во Келн, салата ниту одблизу не делува како подготвена за елитен спектакл. Но, Германците кои се технички организатори заедно со ЕХФ нема сомнеж дека ќе доведат до ...

Раул: Како да не сме на Ф4, во главите само полуфинале, полуфинале!

Sport 1 - 24.05.2018

Екипата на Вардар пристигна во Келн и веќе од утре ќе почне со активностите поврзани со фајналфор-турнирот во Лигата на шампионите. Со еден успешен настап зад себе, Раул Гонзалес и неговите ракометари нема зошто да го менуваат рецептот од лани.

Радичевиќ: Не верувавме дека нашиот Вардар ќе се распадне, ќе ми фали оваа преубава земја!

Gol.mk - 24.05.2018

На проектот наречен ЖРК Вардар му дојде крајот. Девојките во „црвено-црната“ опрема си кажаа збогум и си посакаа среќа во новите клубови, а една од најемотивните при разделбата со колешките беше „македонската снаа“ Јованка Радичевиќ.

Никола Карабатиќ во Келн по трета среќа за рекорд во ЛШ

Екипа - 24.05.2018

Никола Карабатиќ викендов на Ф4 турнирот од Лигата на шамшпионите во Келн, има шанса во својата богата колекција да додаде уште едно ретко постигнување. Ако ПСЖ во својот трет настап успеаа да стигне до титулата и да го симне Вардар од врвот, ...

Проблем за ПСЖ: Карабатиќ нема да игра во Келн!

СуперСпорт - 24.05.2018

Екипата на ПСЖ има големи проблеми пред Ф4 во Лигата на шампиони. Пред неколку дена, тренерот Звонимир Сердарушиќ потври за француските медиуми дека на располагање нема да му биде Лука Карабатиќ.

Вардарци пристигнаа во Келн (ФОТО)

МКД - 24.05.2018

Ракометарите на Вардар од денеска се во Келн, каде што престојниот викенд ќе играат на завршниот турнир од Лигата на шампионите и ќе ја имаат улогата на бранител на трофејот. Вардар прв од четирите клубови кои ќе играат на фајнл-фор турнирот ...

ЕХФ најави спектакуларно полуфинале меѓу Вардар и Монпелје (ВИДЕО)

24 Ракомет - 24.05.2018

Вардар и Монпелје ќе играат во второто полуфинале в сабота од 18 часот, а од ЕХФ веќе подготвија интересно видео за најава на овој дуел во кој се собрани најинтересните моменти од сезоната.

ЧУПИЌ МОЖЕ ДА ИСПИШЕ ИСТОРИЈА, НО ОСТАНУВА СКРОМЕН: Тимот во прв план, не јас

SportMedia - 24.05.2018

Вардаровото крило Иван Чупиќ во Келн доаѓа како ракометар кој има шанси да влезе во историјата како прв играч, кој трипати во низа го кренал пехарот во Лигата на шампионите на Ф4 во „Ланксес“ арената.

Сосема очекувано: Вардар има повеќе ракометари со титула отколку француските екипи заедно

24 Ракомет - 24.05.2018

Екипата на Вардар ја брани титулата освоена минатата година во Келн и в сабота и в недела ќе биде битка за уште еден трофеј, кој може да ги постави ракометарите и клубот во историјата. Со оглед на тоа што досега ниту еден состав не успеал да го ...

Почнува продажбата за влезници за Ф4 во 2019 година

24 Ракомет - 24.05.2018

Четири часа пред одигрувањето на првиот полуфинален натпревар на Ф4 турнирот во Келн меѓу Нант и ПСЖ ќе биде отворена продажбата на влезници за следниот завршен турнир во Лигата на шампионите.

ЕХФ забрани да има „Комити“ во Келн

24 Ракомет - 24.05.2018

Екипата на Вардар можеше да добие и поголема поддршка од трибините, но од тоа нема да има ништо бидејќи од ЕХФ немаше дозвола за организирано присуство на навивачката група „Комити“. Сигурно е дека меѓу 600 и 1.000 навивачи со обележја на Вардар ќе ...

Германија, сепак, ќе има еден свој во финалето во Келн…

Екипа - 24.05.2018

Иако сите трите германски претставници во ракометната Лига на шампионите сезонава беа елиминирани пред завршниот турнир, сепак, Германија ќе има еден свој во финалето во Келн. Двајца германски играчи се уште се во игра, а еден од нив ќе се бори за ...

Нема лабаво: Два тренинга за Вардар во Келн пред дуелот со Монпелје

24 Ракомет - 24.05.2018

Ракометарите на актуелниот европски шампион, Вардар утринава пристигнаа во Келн каде ќе се обидат да го одбранат трофејот во Лигата на шампионите. Избраниците на Раул Гоналес по краткиот одмор и ручекот ќе заминат на тренинг во спортската сала ...

ЕХФ ве тестира: Кој ракометар изгледал вака пред три децении? (ФОТО)

24 Ракомет - 24.05.2018

Пред секое големо натпреварување доаѓа редот за да се провери и познавањето на ракометарите кои ќе играат на средбите, а на завршниот турнир во Келн ќе има голем број на ѕвезди. Едно такво прашање се однесува да момчето кое е на фотографијата.

ФОТО ВЕСТ: Еден трофеј, желби рој…

24 Ракомет - 24.05.2018

На два дена пред почетокот на најголемиот настан во европскиот клупски ракомет, почнува да се чуствува и ракометната еуфорија во германскиот град Келн. Тоа е местото каде години наназад најдобрите четири екипи ги вкрстуваатг копјата во битката за ...

Вардар пристигна во Келн

Канал 77 - 24.05.2018

Ракометарите и стручниот штаб на Вардар утринава го напуштија Скопје, а во претпладневните часови веќе се сместија во својата база во Келн во пресрет на завршниот турнир во Лигата на шампиони. „Црвено-црните“ се првиот тим што пристигна во Келн.

ФОТО ВЕСТ: Кој ќе се искачи на врвот во Келн?

24 Ракомет - 24.05.2018

Завршницата на Лигата на шампионите во ракомет по деветти пат ќе ги отвори вратите на Ланксес Арената во Келн. Добро проверен тим стои позади органзација на овој турнир на четирите најдобри екипи, и речиси сè е идентично како минатата година, освен ...

Вардар пристигна во Келн

Вардар - 24.05.2018

Европскиот првак Вардар пристигна во Келн каде викендов ќе ги игра натпреварите за одбрана на титулата „Црвено-црните“ се првиот тим што пристигна во Келн. Французите доаѓаат дури попладне.

Вардар пристигна во Келн

Курир - 24.05.2018

Ракометарите на Вардар денеска пристигнаа во Келн каде викендов ќе ги играат натпреварите на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите. Вардарци кои ќе ја бранат титулата се првиот тим што пристигна во германскиот град.

Кањелас понесе се што треба во Келн (ФОТО)

SportMedia - 24.05.2018

Ниту ЕХФ не го пропушти тој момент, подготовката на вардаровите играчи за она што ги чека овој викенд, фајнал-фор турнирот од Лигата на Шампионите во Келн. Сега во „преден план" се најде силниот Шпанец Жоан Кањелас, кој испрати една фотографија со ...

Вардар се мачи за нови засилувања – и Санталов ги одби „црвено-црните“

Екипа - 24.05.2018

Ракометарите и стручниот штаб на Вардар се подготвени за одбрана на европската круна, но во меѓувреме раководството на клубот мака мачи да доведе адекватни засилувања кои би го намалиле ударот по егзодусот на клучните играчи што ќе се случи во текот ...

Шампионите пристигнаа во Келн: Вардар подготвен да го брани тронот (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 24.05.2018

Вардаровата експедиција рано утринава го напушти Скопје, а во претпладневните часови веќе се смести во својата база во Келн во пресрет на завршниот турнир во Лигата на шампиони. Во добро расположение и облечени како манекени, „црвено-црните“ веќе се ...

Вардар прв пристигна во Келн (видео)

Екипа - 24.05.2018

Ракометарите на Вардар утрово пристигнаа во Германија и се сместија во хотелот во Келн, добро познат по ланското учество во фајналфор турнирот. По летот до Дортмунд, „црвено-црните“ со автобус дојдоа до Келн, каде се прв од четирите тима што ќе ...