TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Главната научничка на СЗО: Нема потреба од паника поради појавата на Омикрон

Курир - 03.12.2021

Главната научничка на Светската здравствена организација (СЗО) Сума Сваминатан денеска ги повика луѓето да не паничат поради појавата на Омикрон и рече дека е премногу рано да се извлечат заклучоци за новата варијанта.

СЗО за омикрон: Мора да бидеме спремни и внимателни, а не да паничиме

Фактор

СВАМИНАТАН: Нема потреба од паника поради „Омикрон“

Денешен

Главната научничка на СЗО вели дека нема потреба од паника поради појавата на Омикрон

ТВ21

Главната научничка на СЗО: Нема потреба од паника поради појавата на Омикрон

Press24

Главната научничка на СЗО вели дека нема потреба од паника поради појавата на Омикрон

Frontline

Главната научничка на СЗО вели дека нема потреба од паника поради појавата на Омикрон

Опсервер

CivilMedia ММС Фокус Нетпрес Република Нова ТВ Вечер Прес Канал5

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

Независен - 03.12.2021

Производителите на вакцини против Ковид-19 треба да се пофалат што се подготвуваат за можноста дека ќе мора да ги приспособат своите производи за заштита од варијантата Омикрон, изјави денеска портпаролот на Светската здравствена организација (СЗО) ...

Производителите да ги приспособат вакцините на омикрон, препорачува СЗО

360 степени

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

ТВ21

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

Курир

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

Опсервер

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

Канал5

СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат модификувани вакцини за омикрон сојот

Република

Frontline Lider MakPress Скопје инфо Frontline 24Инфо Независен ТВ21

Најдобри и најлоши сценарија за омикрон – од „совршена“ варијанта до голема неволја

Н.Македонија - 03.12.2021

Новата варијанта на коронавирусот која наречена омикрон може да има страшни последици. Но, доколку се испостави дека мутацијата првпат забележана во Боцвана и во Јужноафриканската Република (ЈАР) предизвикува поблаги симптоми од делта-сојот, тогаш ...

Омикрон може да ни заврши голема работа

Оff.net

Трипати поголем ризик од реинфекција со омикрон

Кајгана

Научници: Три пати поголем ризик од реинфекција со омикрон

Независен

Постои трипати поголем ризик од реинфекција со омикрон, тврдат научници

Република

Научници децидни: Три пати поголем ризик од реинфекција со Омикрон

Курир

НАУЧНИЦИТЕ ГО ПРОУЧУВААТ ОМИКРОН Три пати е поголем ризикот од реинфекција

+инфо

Фокус Press24 Вечер Прес Zoom 24Инфо Опсервер Нова ТВ Lider

СЗО повторно се огласи за омикрон сојот: Новите мерки „купуваат време“ во борбата со Ковид-19, се вклучуваат алармите

Точка - 03.12.2021

СЗО порача дека со затворањето на границите „се купува време“ во борбата со новиот сој на коронавирусот – омикрон. Официјалните лица на СЗО во западен Пацифик тврдат дека затворањето на границите, како мерка која ја воведоа некои од државите ширум ...

Сите држави може да очекуваат ново ширење на коронавирусот, вели СЗО по појавата на омикрон

Сакам да кажам

СЗО: Со затворање на границите може да купиме време за справување со омикрон

24Инфо

СЗО: Со затворање на границите може да купиме време за справување со омикрон

Centar

СЗО повторно проговори за омикрон

Порта

СЗО: Со затворање на границите може да купиме време за справување со омикрон

Точка

СЗО: Со затворање на границите може да купиме време за справување со омикрон

MTM

СЗО предупреди: Омикрон нема да ги заобиколи ни прележаните

Курир - 03.12.2021

Сериозна закана или без потреба ширење на страв и паника кај населението. Последната анализа направена на терен од Африканскиот национален институт за заразни болести укажува дека од омикрон загрозени ќе бидат и оние со високо ниво на антитела.

СЗО: Омикрон нема да ги заобиколи ни прележаните

Lider

Повеќе случаи на заразени со омикрон во Њујорк

Глас на Америка

Студија: Сојот омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат со прележување на ковид

360 степени

Сојот омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат од прележан ковид

Слободен Печат

Студија: Сојот омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат со прележување на ковид

Алсат-М

Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат со прележување

Независен

Кајгана Скопје инфо еМагазин Zoom Press24 MTM Скопје1 Денар

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на ковид-19

Слободен Печат - 03.12.2021

Јужноафриканскиот министер за здравство Џо Фала изјави денеска дека неговата земја влегува во четвртиот бран на Ковид-19 поради варијантата Омикрон, но дека болниците во оваа фаза не се загрозени.

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на Ковид-19

Lider

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на Ковид-19

Пулс24

Јужна Африка влегува во четвртиот бран на Ковид-19

MakPress

Шефот на Модерна вели дека компанијата во март ќе има бустер доза против Омикрон

ТВ21 - 02.12.2021

Модерна би можела да го заврши тестирањето на засилувачката доза за варијантата Омикрон во март и да поднесе барање за одобрување во САД, изјави претседателот на компанијата Стивен Хог. Хог рече дека бустер дозата која содржи гени кои посебно ги ...

Модерна во март ќе има бустер доза против омикрон

Курир

Претседателот на Модерна: Бустер доза против Омикрон веќе во март

Точка

Шефот на Модерна вели дека компанијата во март ќе има бустер доза против Омикрон

Независен

Шефот на Модерна вели дека компанијата во март ќе има бустер доза против Омикрон

Опсервер

Модерна во март ќе има бустер доза против омикрон

Press24

Шефот на Модерна вели дека компанијата во март ќе има бустер доза против Омикрон

Вечер Прес

Нова ТВ +инфо Lider Република Zoom MakPress

Откриено е антитело кое ги неутрализира сите варијанти на Коронавирус

Опсервер - 02.12.2021

Кинеските научници тврдат дека изолирале антитело што може ефикасно да ги неутрализира сите видови на коронавирус, повикувајќи се на лабораториски експерименти, но и оние на жив организам.