TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест пред Железара за почист воздух

Утрински - 05.07.2014

Втор пат неделава скопјани се собраа на протест против загадувачите од Железара. Граѓани со гас-маски, свирчиња, извици и пароли „Сакаме воздух“, „Не можам да дишам“, „Здравјето пред се`“ го искажаа ...

Скопјани по втор пат протестираа за загадувањето на Макстил

еМагазин - 05.07.2014

Во Скопје се одржаа нови протести против загадувањето на Макстил. Како и пред неколку дена, учесниците на протестот ја блокираа раскрсницата во скопската населба Автокоманда и главната улица во ...

(Галерија) Протест: Железара загадува Скопје уназадува!

Фокус - 05.07.2014

Скопјани денеска по вторпат неделава демонстрираа против загадувачите од Железара. Протестот траеше нешто повеќе од два часа, а стотината незадоволни граѓани ги блокираа раскрсницата кај Автокоманда ...

Протестите против загадувачот „Макстил“ ја задрмаа Владата!

Локално - 05.07.2014

Уште еден протест против најголемиот загадувач Железара.Извикувајќи слогани како „Сакаме чист воздух“ и „Уа Железара“ граѓаните од кои најголем дел живеат во населбата Железара и денеска протестира ...

Протест и Во Автокоманда, но за почист воздух

Телма - 05.07.2014

Во скопската населба Автокоманда, пред влезот на Железарницата, голем број граѓани излегоа на протест поради натамошното загадување од компанијата „Макстил“, на која владата до есен и` го ...

[Галерија] Граѓаните од Железара на нов протест поради загадувањето

Радио МОФ - 05.07.2014

Извикувајќи слогани како „Сакаме чист воздух“ и „Уа Железара“ граѓаните од кои најголем дел живеат во населбата Железара и денеска протестира против еден од најголемите загадувачи во Скопје , ...

Уште еден протест против загадувањата од Железарница

Нова ТВ - 05.07.2014

Скопјани со уште еден протест ги потсетуваат надлежните дека загадувањето кои го предизвикува комплексот Железарница станува сè поекстремно. Велат дека не можат да чекаат филтрите да се стават во ...

ДОМ бара затворање на Макстил и Југохром до еколошко прилагодување

Макфакс - 05.07.2014

Партијата ДОМ во саботата соопшти дека продолжува со принципиелната поддршка на граѓанската иницијатива "Стоп на загадувањето од Железара". Протестот на граѓаните е оправдан, бидејќи никој нема право ...

Скопјани по втор пат протестираа против загадувањето на Макстил

Либертас - 05.07.2014

Во Скопје се одржаа нови протести против загадувањето на Макстил. У чесниците на протестот повторно ја блокираа раскрсницата во Автокоманда и главната улица во населбата Железара, каде се наоѓа ...

Протест против загадувањето од скопска Железарница

Р.С.Европа - 05.07.2014

Жители на скопските населби Автокоманда и Железара денеска повторно протестираа пред влезот на фабриката Железарница, поради натамошното загадување од компанијата „Макстил“, на која владата до есен ѝ ...

Граѓаните повторно се дигнаа против загадувањето од „Железарница“

+инфо - 05.07.2014

Скопјани со уште еден протест ги потсетуваат надлежните дека загадувањето кои го предизвикува комплексот Железарница станува сè поекстремно. Велат дека не можат да чекаат филтрите да се стават во ...

ДОМ бара затворање на Макстил и Југохром до еколошко прилагодување

Нетпрес - 05.07.2014

„ДОМ продолжува со принципиелната поддршка на граѓанската иницијатива „Стоп на загадувањето од Железара”. Протестот на граѓаните е оправдан, бидејќи никој нема право да им го загрозува здравјето и ...

Протести и во Автокоманда, но за...

Sky - 05.07.2014

Во скопската населба Автокоманда, пред влезот на Железарницата, голем број граѓани излегоа на протест поради натамошното загадување, на која владата до есен и` го пролонгираше рокот за поставување на ...

ДОМ бара затворање на Макстил и Југохром до еколошко прилагодување

Точка - 05.07.2014

"ДОМ продолжува со принципиелната поддршка на граѓанската иницијатива "Стоп на загадувањето од Железара". Протестот на граѓаните е оправдан, бидејќи никој нема право да им го загрозува здравјето и ...

Нов протест против загадувањето на Железара

24 Вести - 05.07.2014

Нов, четврти по ред протест на жителите на Железара и околните скопски населби за почист воздух. Бараат фабриките да работат како што треба, да стават филтри или да им се стави клуч на врата.

Нов протест против загадувањето од Железарница денеска напладне

Либертас - 05.07.2014

Точно напладне денеска пред индустрискиот комплекс Железарница на протест ќе се соберат граѓани на Скопје, кои се организираа преку социјалните мрежи.

Утре нов протест против загадувањето во Железара

Радио МОФ - 04.07.2014

Во сабота ( 5 јули) граѓаните од Скопје, организирани главно преку социјалните мрежи, најавуваат нов протест против загадувањето од индустрискиот комплекс Железарница.

Нов протест против загадувањето од Железарница денеска напладне

+инфо - 04.07.2014

Точно напладне денеска пред индустрискиот комплекс Железарница на протест ќе се соберат граѓани на Скопје, кои се организираа преку социјалните мрежи.

Протест и блокада на фабриката „Железара“ утре

Радио МОФ - 01.07.2014

Граѓанската иницијатива „ Стоп за фабриката Железара “ преку Фејсбук најави нов протест и блокада пред влезот во фабриката, кој ќе се одржи утре (2 јули) во 17 часот.

Протест против загадувањето од скопска железарница

Lider - 02.07.2014

Граѓани од населбите кои гравитираат кон скопската железарница со блокирање на влезот на фабриката организираа протест против, како што велат, постојаното испуштање отровни гасови во воздухот, што ...