TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гест на добра волја што Бугарија ќе го злоупотреби

Слободен Печат - 24.09.2021

Жестоки реакции предизвика изјавата на премиерот Зоран Заев за интервенции во учебниците по историја каде што наместо бугарски фашистички окупатор ќе стои само фашистички окупатор, со образложение дека е таква практиката во европските држави и ...

Заев потврди: Зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ ќе се отстрани

Фактор

Заев: не се мешам во работата на историската комисија

Р.С.Европа

Заев: Не смееме да обвинуваме цели нации за фашизам

360 степени

Заев: И во Македонија имало соработници на фашистите

Сител

историчарите контра Заев – историските факти не можат да се скријат

Телма

Заев: Не се мешам во работата на комисијата, именувањето на фашистичкиот окупатор е политика

Канал5

Слободен Печат Алфа Фактор Нетпрес +инфо Lider ММС Deutsche Welle

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Нова ТВ - 24.09.2021

Северна Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Бизнис Вести

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

24Инфо

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Lider

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Опсервер

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Frontline

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Сител

24 Вести

Заев: Бугарската страна исто така треба да внимава да не предизвикува негативни чувства кај македонскиот народ

360 степени - 23.09.2021

Јас сум убеден дека проевропските манири и решенија ќе преовладаат и ќе градиме пријателство без да се чепкаат болните работи за народите од двете страни, рече Заев во интервју за ТВ 24 Никој не може да го избрише фактот за тоа кои држави ...

Заев: Не смееме да обвинуваме цели нации за фашизам - и кај нас имало соработници со окупаторот

Deutsche Welle

Заев: И бугарската страна треба да внимава со своите потези да не предизвикува негативни чувства кај македонскиот народ

Нова ТВ

Заев: Бугарската страна исто така треба да внимава да не предизвикува негативни чувства кај македонскиот народ

Либертас

Бугарскиот народ сака да биде пријател со македонскиот народ, вели Заев

Локално

Историските факти на удар на политиката

24 Вести

Заев: И кај нас имало соработници на фашистичкиот окупатор, не се мешам во работата на историчарите

ТВ21

Слободен Печат Сакам да кажам Фокус +инфо Алсат-М 365 Либертас Lider

Заев за тв 24: Нечесно е да се оквалификува една цела нација како фашистичка

24 Вести - 23.09.2021

Лидерот на СДСМ и премир Зоран Заев во емисијата 24 анализа во врска со релацијите со Софија истакна дека политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. Вели дека ако сака да се гради пријателство и добри односи, треба да се ...

НЕЧЕСНО Е ЕДНА ЦЕЛА НАЦИЈА ДА СЕ ОКВАЛИФИКУВА КАКО ФАШИСТИЧКА Заев е за пријателски амбиент со Бугарија

+инфо

Заев: Нечесно е цела нација да се квалификува како фашистичка

Press24

Заев: Нечесно е цела нација да се квалификува како фашистичка

24Инфо

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Опсервер

Заев за ТВ 24: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

24 Вести

Заев: Нечесно е да обвинуваме цели нации за фашизам

Фокус

Frontline 24Инфо Press24 Вечер Прес Либертас CivilMedia Бриф Локално

СЛЕДНО ШТО Е? ДЕКА ПАРТИЗАНИТЕ НЀ ОКУПИРАЛЕ ? Данева со прашање до Заев

+инфо - 23.09.2021

Професорката и поранешна пратеничка на СДСМ, Ана Павловска Данева на Фејсбук ја коментира изјавата на премиерот Зоран Заев дека во учебниците ќе има промени, и ќе се отстрани „бугарски“ пред фашистички окупатор.

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Фактор

Данева: Следно што е? Партизаните нѐ окупирале?

Нетпрес

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните нè окупирале, а Бугарите нè ослободиле“?

Курир

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Република

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Lider

Павловска Данева: Очекувам во блиско време да испадне дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле

MakPress