TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новите мерки против ширењето на вирусот неделава пред пратениците, гласањето неизвесно

Канал5 - 17.10.2020

Народните избраници наредната недела ќе одлучуваат дали маски задолжително ќе се носат и на отворено. Оваа и мерките за забрането групирање после 22 часот на јавни места за повеќе од четворица, како и забраната за поголеми семејни собири..

Филипче очекува идната недела по скратена постапка да се усвојат предложените рестриктивни мерки

24 Вести - 17.10.2020

Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство не се откажуваат од мерките носење маска на отворено, стоп за групирање по 22:00 часот и забраната за домашни посети на повеќе од четворица гости.

Филипче очекува законските измени да одат по скратена постапка

Сител - 17.10.2020

Од пратениците во Парламентот зависи дали ќе почнат да се спроведуваат мерките за заштита од Ковид-19. Измените во Законот за заштита од заразни билести се во собраниска процедура и ќе се носат по скратена постапка.

Филипче: Измените во Законот за заштита од заразни болести се очекува да се носат по скратена постапка

24 Вести - 17.10.2020

Законот за заштита од заразни болести веќе е во собраниска процедура и со амандманска интервенција ќе има можност веќе следната недела да се интервенира, најави денеска од Штип, министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче на Твитер одговори на барањата на ВМРО-ДПМНЕ за негова оставка

Канал5 - 17.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, кој од почетокот на пандемијата постојано е активен на социјалните мрежи, на твитер со иронична објава, одговори на барањата на ВМРО-ДПМНЕ за негова оставка.

Филипче: Колеги, Ви благодарам што не се откажувате!

ТВ21 - 17.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче преку својот Фејсбук профил им се заблагодари на своите колеги коишто не се откажале и даваат се од себе за да го спасат и зачуваат здравјето на пациентите.

Mинистерот Филипче одговори „сликовито“ на барањето на ВМРО ДПМНЕ за да си поднесе оставка

Бриф - 17.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче одговори со фотографија на барањето на ВМРО ДПМНЕ тој да си поднесе оставка од функцијата заради ситуацијата со Ковид 19. -Состанок на ВМРО-ДПМНЕ за барање одговорност од власта за коронавирусот, е содржината на ...

Филипче очекува идната недела по скратена постапка да се усвојат предложените рестриктивни мерки

Мета - 17.10.2020

Предлозите од Комисијата за заразни болести за поригорозни мерки во вид на законски измени треба да бидат усвоени по скратена постапка во Собранието, заедно со владините уредби. Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во Штип изјави дека ...

Министерот Филипче со твит одговори на барањето на ВМРО-ДПМНЕ за негово разрешување од функцијата

Точка - 17.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот профил на Твитер објави фотографија од членови на ВМРО-ДПМНЕ. На фотографијата на која наводно е настаната на состанок на ВМРО-ДПМНЕ, на кој се барала одговорност од владата за коронавирусот, се ...

Филипче објави фотографија од партиски состанок на ВМРО-ДПМНЕ каде не се почитуваат заштитните мерки

Мета - 17.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Твитер профил објави фотографија со членовите на ВМРО-ДПМНЕ на која дваесетина луѓе не носат заштитни маски, ниту одржуваат дистанца. „Состанок на ВМРО-ДПМНЕ за барање одговорност од власта за корона ...

Филипче преку Твитер одговори на барањата на ВМРО-ДПМНЕ за негова оставка

Нова ТВ - 17.10.2020

Министерот за здравство доктор Венко Филипче на својот Твитер профил објави фотографија на која тврди дека се наоѓаат членови на ВМРО ДПМНЕ, а на која е евидентно дека не се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот, не се носи маска, не се ...

Коронавирусот беснее, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ преку фотки се караат кој не носи маски

+инфо - 17.10.2020

Додека коронавирусот беснее во земјава СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со фотографии наТвитер се расправаат и меѓусебно се обвинуваат кој не партиските состаноци и собири не носи маски. Министерот за здравство Венко Филипче на Твитер објави фотографија на која ...

(ФОТО) Филипче на Твитер одговори на барањата на ВМРО-ДПМНЕ за негова оставка

360 степени - 17.10.2020

На фотографијата е забележително дека ниту еден од присутните на состанокот на Патриотскиот институт нема заштитна маска, ниту пак е запазено растојание, што го предвидуваат протоколите за организирање на настани.

(ФОТО) Филипче преку краток твит одговори на барањата на ВМРО-ДПМНЕ за одговорноста од власта за Ковид-19

iPortal - 17.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Твитер профил објави фотографија на која се наоѓаат членови на ВМРО-ДПМНЕ, а на која очигледно е дека не се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот, не се носи маска, не се одржува дистанца.

Твитер војна меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за тоа кој носи маски, кој не

Независен - 17.10.2020

Министерот за здравство доктор Венко Филипче на својот Твитер профил објави фотографија на која тврди дека се наоѓаат членови на ВМРО ДПМНЕ, а на која е очигледно не се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот, не се носи маска, не се одржува ...

Толку е твитот: Филипче објави како членови на ВМРО ДПМНЕ ги кршат мерките

Слободен Печат - 17.10.2020

Министерот за здравство доктор Венко Филипче на својот Твитер профил објави фотографија на која тврди дека се наоѓаат членови на ВМРО ДПМНЕ, а на која е евидентно дека не се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот, не се носи маска, не се ...

Пладневен преглед на вести: Филипче ги „замолчи“ ВМРО-ДПМНЕ со краток твит, Георгиевски во објаснувачка мисија во ...

Frontline - 17.10.2020

Филипче со краток твит им одговори на ВМРО-ДПМНЕ за повикот за негово разрешување. Подготвува ли ВМРО-ДПМНЕ бојкот на изборите за градоначалник на Штип? Продолжува јавниот повик од Град Скопје за субвенции за инвертер клима уреди.

Филипче со краток твит им одговори на ВМРО-ДПМНЕ за повикот за негово разрешување

Frontline - 17.10.2020

Министерот за здравство Филипче со краток твит им одговори на ВМРО-ДПМНЕ кои повикуваат на негово разрешување и бараат одговорност. Состанок на ВМРО-ДПМНЕ за барање одговорност од власта за коронавирусот, напиша Филипче.

Власта поради својата неспособност носи на душа 821 починато лице

Опсервер - 17.10.2020

Во борба против корона вирусот власта ништо не презема. Секојдневните драконски бројки на новозаразени од КОВИД-19 ја потврдуваат неспособноста на Венко Филипче и власта. Власта ја искачи Македонија на врвот во регионот по новозаразени и починати.

Филипче на Твитер го „искара“ членството на ВМРО-ДПМНЕ за непочитување мерки: Состанок за барање одговорност на власта ...

еМагазин - 17.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот твитер-профил објави фотографија од членството на ВМРО-ДПМНЕ кои се во затворена просторија, но не ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19.

„ВОЈНА“ СО ФОТОГРАФИИ - Филипче објави слика на партиски состанок на ВМРО-ДПМНЕ без маски

Фактор - 17.10.2020

Откако партијата речиси секојдневно го прозива за лошо снаоѓање во справувањето со коронавирусот, м инистерот за здравство Венко Филипче синоќа објави фотографија на Твитер, за која вели дека е Состанок на ВМРО-ДПМНЕ за барање одговорност од власта ...

Од над 20 луѓе на состанок на ВМРО-ДПМНЕ, ниту половината не носат маски

А1 On - 17.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва објави фотографија на „Твитер“ насловена како „Состанок на ВМРО-ДПМНЕ за барање одговорност од власта за коронавирусот“, на која се гледа како од над 20 лица присутни на состанокот, едвај осум луѓе носат ...

Филипче објави слика на ВМРО-ДПМНЕ, по реакциите замолкна (ФОТОГРАФИИ)

Expres - 17.10.2020

Во обид да прикаже дека ВМРО-ДПМНЕ не е одговорна партија во однос на коронавирусот министерот за здравство објави фотографија од состанок на кој се наоѓа претседателот на Патриотскиот институт Александар Пандов.

Филипче вечерва го демаскираше ВМРО ДПМНЕ со само една фотографија

Centar - 16.10.2020

Филипче објави фотографија од состанок на ВМРО ДПМНЕ, каде што не се почитуваат здравствените мерки и препораки за носење на маска. – Состанок на ВМРО-ДПМНЕ за барање одговорност од власта за коронавирусот, напиша министерот за здравство Венко ...

Што ќе предложи Комисијата: Рестрикции во јавниот превоз, ограничување на работата на рестораните…

360 степени - 16.10.2020

Алармот го вклучи вчерашниот рекорден број новозаразени во 24 часа – 535, од кои најмногу во Скопје – 277 Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе одлучува за нови мерки. Министерот за здравство Венко Филипче вчеравечер изјави дека тие ...

Студенти од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

AKO - 16.10.2020

,,Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. Многу ми е мило што идните здравствени работници се толку свесни и ја препознаваат својата важна општествена улога во ...

Филипче се сретна студентите кои ќе помагаат во битката со Ковид-19

Вечер Прес - 16.10.2020

„Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шестта година по општа медицина кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. Многу ми е мило што идните здравствени работници се толку свесни и ја препознаваат својата важна општествена улога во ...

Филипче: Утрово се сретнав со студентите од шестта година по општа медицина кои ќе помагаат во битката со Ковид-19

24Инфо - 16.10.2020

Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шестта година по општа медицина кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. Многу ми е мило што идните здравствени работници се толку свесни и ја препознаваат својата важна општествена улога во ...

Филипче: Студентите подготвени да им помогнат на своите колеги

+инфо - 16.10.2020

Нивниот придонес е многу значаен, им посакувам успешна работа - вели Филипче. Утрово, министерот за здравство Венко Филипче имаше средба со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе им помагаат на епидемиолозите во спречувањето на кризата ...

Спремни да помагаат: Студенти по медицина се вклчуваат на фронтот во битката против Ковид-19

Хаштаг - 16.10.2020

Во наредните шест месеци, на секои два месеци по 50 нови студенти ќе бидат ангажирани во Центрите за јавно здравје. „Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шестта година по општа медицина кои ќе помагаат во битката со Ковид-19.

Студентите спремни да помогнат во битката со Ковид-19!

Во Центар - 16.10.2020

„Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шестта година по општа медицина кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. Многу ми е мило што идните здравствени работници се толку свесни и ја препознаваат својата важна општествена улога во ...

Филипче: Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

Бриф - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

Филипче: Студентите подготвени да им помогнат на своите колеги

Нетпрес - 16.10.2020

Утрово, министерот за здравство Венко Филипче имаше средба со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе им помагаат на епидемиолозите во спречувањето на кризата предизвикана од ковид-19.

Филипче: Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

Сител - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

Филипче: Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

А1 On - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

Браво: Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

еМагазин - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. „Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе помагаат ...

Филипче: Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

Фокус - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

Филипче: Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

Канал5 - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

Либертас - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

Филипче: Студентите од шеста година по општа медицина подготвени да помагаат во битката со Ковид-19

Независен - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

Филипче: Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со COVID-19

Кајгана - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретна со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со COVID-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе помагаат ...

Филипче: Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

Press24 - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

Филипче се сретна со студентите од шестта година по општа медицина кои ќе помагаат во битката со Ковид-19

24Инфо - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

УТРИНСКО СЕЛФИ НА ФИЛИПЧЕ СО СТУДЕНТИ: Спремни да помагаат во битката со Ковид-19!

Денешен - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

Филипче: Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

iPortal - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

Филипче со студентите по медицина: Спремни се да помогнат

Скопје1 - 16.10.2020

– Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. -Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шестта година по општа медицина кои ќе ...

Филипче: Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со ковид-19

МКД - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со ковид-19. „Спремни да помагаат. Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе помагаат ...

Студентите од шеста година по општа медицина ќе помагаат во битката со Ковид-19

Frontline - 16.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче утрово се сретнал со студентите од шеста година по општа медицина, кои ќе помагаат во битката со Ковид-19. – Спремни да помагаат! Утрово се сретнав со студентите од шеста година по општа медицина кои ќе ...

Студентите се подготвени да помогнат во битката против ковид-19

Н.Македонија - 16.10.2020

„Спремни да помагаат“, напиша министерот за здравство Венко Филипче на неговата официјални фејсбук-страница, по средбата со студентите од шестта година по општа медицина кои ќе помагаат во битката со ковид-19.

Филипче: Затварање на субјекти до 23 часот, 50% патници во јавен превоз и целосна забрана на настани

24Инфо - 16.10.2020

Целосна забрана за настани, работа на субејкти до 23 часот, 50% патници во јавен превоз – овие мерки следуваат ако состојбата се влоши. Оваа состојба во која моментално се наоѓаме ја очекувавме, вели министерот за здравство, Венко Филипче.