TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бектеши: Ахмети до крајот на неделата ќе ги објави чекорите што ќе бидат преземени за спречување на мајоризацијата

360 степени - 30.05.2024

„Кај нас, како членови на претседателството на ДУИ доаѓаат идеи од страна на интелектуалци и луѓе кои придонеле многу за државата. Не само Албанци, туку и од другите етнички заедници. Веќе имаме разговарано за одредени опции.

Бектеши: До крајот на неделата лидерот на ДУИ ќе ги обелодени чекорите што ќе бидат преземени за спречување на мајоризацијата

Либертас

Беџети за ТВ 24: Нема одлука за напуштање на институциите

24 Вести

Бектеши: До крајот на неделата лидерот на ДУИ ќе ги обелодени чекорите што ќе бидат преземени за спречување на мајоризацијата

Zoom

Ахмети ќе ги обелодени чекорите за спречување на мајоризацијата, посочи Бектеши

Н.Македонија

ЧЕКАМЕ АХМЕТИ ДА ГИ СООПШТИ СЛЕДНИТЕ ЧЕКОРИ Бараме да се почитува легитимитетот на мнозинството Албанци, порача Бектеши

+инфо

Бектеши: До крајот на неделата лидерот на ДУИ ќе ги обелодени чекорите што ќе бидат преземени за спречување на мајоризацијата

Бриф

Република Слободен Печат 24Инфо 365 Пулс24 MakPress

ДУИ до ВМРО-ДПМНЕ: Владата не е ничија играчка!

ТВ21 - 30.05.2024

Ние сме во одбрана на легитимитетот и воопшто не се повлекуваме и око не ни трепнува затоа што сме во право, рече Ахмети. Однесувајќи се како разгалено дете кое плаче за туѓи играчки, ВМРО-ДПМНЕ ја нарече ваквата реакција на Али Ахмети и партнерите ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ахмети најавува борба против мајоризацијата

Фактор

ВМРО-ДПМНЕ и Вреди: ДУИ да биде одговорна опозиција - „тоа е волјата на мнозинството“

Р.С.Европа

ВМРО: Првото ветување е исполнето, ДУИ оди во опозиција

Алсат-М

Гаши, Мицкоски, Тиранската платформа и “уставобранителите”

Либертас

Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, ВМРО-ДПМНЕ му одговори на Ахмети

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, ниту е важно што Ахмети имал чувство на навреденост, важно е што волјата на мнозинството е ДУИ да оди во опозиција

ТВ21

Скопје1 4NEWS Фокус Zoom +инфо Канал5 PressingTV Макфакс

ВЛЕН: ДУИ не успеа во деформирањето на волјата на Албанците

Курир - 30.05.2024

Институциите како ДИК и Управниот суд утврдија дека на 8 мај ДУИ и Мултиетничкиот фронт се обидоа повторно да ја искриват волјата на граѓаните со закани и насилство, велат од ВЛЕН. Институциите како ДИК и Управниот суд утврдија дека на 8 мај ДУИ и ...

Снопче: ДУИ на линија со Левица се спротивстави на изборот за Албанец претседател на Собранието

Локално

ВЛЕН и ВМРО-ДПМНЕ реагираат на Ахмети повикувајќи ги да се реформираат и да не плачат како дете на играчка

ТВ21

ВРЕДИ: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

ТВ21

(АНАЛИЗА) Каков плен за ВЛЕН?

Lider

Наративот против кој ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 2016, сега го примени во Собранието: „Во интерес на македонската кауза е силен албански партнер кој ќе биде способен да се пресмета со ДУИ“

Локално

Левица критикува, ВЛЕН и ВМРО бранат, СДСМ молчи: Какви пораки беа испратени од првиот собраниски час?

Локално

Локално Канал5 Фокус Курир Press24 4NEWS Макфакс Опсервер

ДУИ навредена од ВМРО-ДПМНЕ: Владата не е нивна играчка

Макфакс - 30.05.2024

Демократската унија за интеграција преку соопштение објави дека е скандализирана од, како што велат, навредливиот наратив на ВМРО ДПМНЕ кој го потврдува флагрантното кршење на изразената изборна волја на албанскиот народ и другите етнички заедници, ...

ДУИ: Волјата на албанскиот народ и заедниците не е играчка што му припаѓа на ВМРО

Фокус

ДУИ УПОРНО ЈА ОСЛОВУВА ДРЖАВАТА СО „ОВАА ЗЕМЈА“ Ахмети порача дека волјата на Албанците не е играчка на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо

ДУИ навредена од ВМРО-ДПМНЕ: Владата не е нивна играчка

Опсервер

ДУИ: Изборниот легитимитет му припаѓа на Европскиот фронт и безусловното вазалство на губитниците е предодредено да пропадне

А1 On

ДУИ: Вољата на албанскиот народ и заедниците не е играчка што му припаѓа на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф

ДУИ: Волјата на албанскиот народ и заедниците не е играчка што му припаѓа на ВМРО-ДПМНЕ

Zoom

Либертас Нова ТВ 365 Сител Денешен Скопје инфо Точка Канал5

(видео) ЖАЛ ЗА ВЛАСТ: Османи и ДУИ во 2020-та тврдеа дека Уставот бара само 61 пратеник, денес плачат и оспоруваат 78 ...

Денешен - 30.05.2024

Се уште актуелниот министер за нардворешни работи Бујар Османи, во заминаување, како и неговата партија ДУИ Уставот го читаат онака како што ним им одговара. Тоа може да се види и од видеото што го објавува пратеникот Антонио Милошоски од ...

ДУИ И БУЈАР ВО 2020 ТВРДЕА ДЕКА УСТАВОТ БАРА САМО 61 ПРАТЕНИК, ДЕНЕС ПЛАЧАТ: Антонио Милошоски за реакциите на ДУИ

Фактор

🎥 ДУИ ОСПОРУВА ЛЕГИТИМИТЕТ НА ВЛАДА СО 78 ПРАТЕНИЦИ Милошоски објави што зборувал Османи во 2020 година

+инфо

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот дека конечно ДУИ треба да се испрати во ...

Курир - 29.05.2024

„Еве и по 20 дена од изборите кога на непосредни фер и деморатски избори народот си го кажа своето, а тоа е дека време е Али Ахмети и ДУИ да ја прифатат реалноста дека се во опозиција. Видовме на конститутивната седница како се премести и си ја ...

Лефков за ТВ 24: После долги години Албанците во Македонија излегуваат од еднопартискиот систем

24 Вести

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот дека конечно ДУИ треба да се испрати во опозиција заедно со социјалдемократите

ТВ21

ЛЕФКОВ: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста дека конечно ДУИ оди во опозиција заедно со социјалдемократите

Денешен

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот дека конечно ДУИ треба да се испрати во опозиција заедно со социјалдемократите

4NEWS

Лефков: Време е Али Ахмети и ДУИ да ја прифатат реалноста дека се во опозиција

Press24

Лефков: Конечно и Албанците во Македонија излегуваат од еднопартискиот систем во кој живееја

Фокус

Република

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ целата кампања ја темелеше против Албанците употребувајќи нацистички наратив

360 степени - 29.05.2024

„Земете ги и другите дадени изјави – против САД, против ЕУ, против НАТО, против договорите за добрососедство. Тогаш, ако е така, ќе видиме како ќе се одвиваат работите понатаму. Ние сме во одбрана на легитимитетот и воопшто не се повлекуваме“, рече ...

Ахмети: Договорот меѓу албанските партии за уставните измени е запечатен

ТВ21

„ЈАС НЕ СУМ ЛАЖГО-НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА БЕЗ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: Ахмети тврди дека Вреди го прекршиле договорот на албанските политички партии

Фактор

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ целата кампања ја темелеше против Албанците употребувајќи нацистички наратив

Либертас

ВМРО-ДПМНЕ целата кампања ја темелеше против Албанците, обвини Ахмети

Фокус

Ахмети го обвини ВМРО-ДПМНЕ за нацизам, зашто била против ДУИ

Денешен

Ахмети: Потпишавме документ дека ќе има уставни измени

Пулс24

МКД