TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема договор за законот за ЈО – Лидерската средба НЕ УСПЕА

Скопје1 - 11.09.2019

Лидерската средба помеѓу лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, која траеше повеќе од седум часа, заврши без договор. Според извори на Телма, од преговарачките тимови, власта и понудила ...

Средбата Заев-Мицкоски без договор за законот за ЈО

Р.С.Европа - 11.09.2019

По седум часа лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски не успеаја да се договорат околу клучните разлики за законот за ЈО и за идниот статус на СЈО. Извори на преговарачкиот тим на СДСМ брифираат дека ВМРО-ДПМНЕ инсистирале со ...

Пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, нема договор за законот за ЈО

А1 On - 11.09.2019

По повеќе од 7 часа, доцна во ноќта пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, а со тоа и договорот за закон за јавно обинителство со кој ќе се овозможи продолжување на работата на СЈО како и статусот на специјалните обвинители.

Без договор заврши лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски

Канал5 - 11.09.2019

По седум часа преговори во Собранието заврши средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која се обидоа да најдат решение за Законот за јавно обвинителство.

Пропаст на преговорите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Заев со нов мистериозен предлог

Expres - 11.09.2019

По повеќе од 6 часа активни преговори рано изутрина околу 03 часот пропаднале преговорите за новиот Закон со кој треба да опстане СЈО во нова институција во рамки на Државното обвинителство.

Преговарачкиот тим на власта: „Ја одбранивме правната држава! ВМРО-ДПМНЕ со часови ги изневеруваше очекувањата на ...

CivilMedia - 11.09.2019

„Единствена цел на ВМРО-ДПМНЕ беше уништување на сите предмети од СЈО до 30 јуни, а тоа сакаа да го постигнат преку тоа што нивни обвинител би ги преземал сите предметите за подоцна да ги затвори и уништи.

Долга ноќ за македонската правда

CivilMedia - 11.09.2019

Македонската јавност е во исчекување на исходот од преговорите меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски, што се одвиваат зад затворени врати во Собранието на РСМ. На овие преговори кои траат сега речиси пет часа, преговарачите имаат различни агенди.

Преговорите тапкаат во место

360 степени - 11.09.2019

Ниту еден час во новиот ден, нема напредок во сношти започнатите преговори меѓу лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски околу Законот за јавното обвинителство. Извори на преговарачките тимови брифираат дека остануваат ...

Три часа преговори на лидерската средба, напредок нема

А1 On - 10.09.2019

Повеќе од три часа траат преговорите меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство со кое би се решила судбината на Специјалното јавно обвинителство. Извори од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема напредок во ...

И после полноќ, преговорите како на почеток

24Инфо - 11.09.2019

И после полноќ, преговорите како на почеток И после полноќ, нема суштински напредок во преговорите меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски околу Законот за јавното обвинителство со кој се решава и судбината на ...

Преговорите вечерва запнаа на барањето на ВМРО ДПМНЕ да се блокираат започнатите предмети на СЈО

Локално - 10.09.2019

Во Собранието во тек е средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се обидат да најдат решение за Законот за јавно обвинителство, а со тоа и за статусот на Специјалното ...

Судбината на СЈО и префрлањето на предметите во ЈО во фокус на Топ Тема

Телма - 10.09.2019

Судбината на СЈО и префрлањето на предметите во јавното обвинителство беа во фокусот на вечерашната Топ Тема во која учествуваа поранешната судијка во Судот за човекови права во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, адвокатот Сашо Дуковски и ...

ВМРО-ДПМНЕ очајнички се обидува да им стави крај на предметите на СЈО, власта не попушта, преговорите без напредок

CivilMedia - 10.09.2019

Повеќе од очекувано, преговорите меѓу тимовите предводени од премиерот Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во чии редови има голем број функционери под истрага на СЈО, се движат во една насока.

(ФОТО) Катица Јанева во „Шутка“ ?

Нетпрес - 10.09.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија на која „наводно“ е Катица Јанева во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Фотографијата ја објави новинарот Миленко Неделковски на неговиот Фејсбук ...

Здравев: Сите предмети отворени од СЈО треба да добијат судско-обвинителска завршница

Локално - 10.09.2019

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев денеска изјави дека сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница.

Примопредавањето на предметите на СЈО го одложи „Tранспортер“

Телма - 10.09.2019

Примопредавањето на предметите на СЈО до јавното обвинителство го одложи денешното рочиште за предметот „Транспортер“. Обвинителот од СЈО Гаврил Бубевски се надева дека примопредавањњето на предметите од СЈО во ЈО ќе се одвива брзо.

Здравев: Сите предмети на СЈО треба да добијат судско-обвинителска завршница

Фокус - 10.09.2019

Сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница. Ова денеска го изјави Киро Здравев, претседател на Судскиот совет.

(ВИДЕО) Одбраната на обвинети од СЈО го проблематизира трансферот на предметите

360 степени - 10.09.2019

Адвокатката Сања Алексиќ, застапничка на обвинети во неколку предмети на СЈО, смета дека „нема законска основа Специјалното јавно обвинителство да ги предаде предметите на редовното обвинителство затоа што СЈО беше единствено надлежно да гони за ...

Алексиќ: Нема законска основа СЈО да ги предаде предметите на ОЈО

Слободен Печат - 10.09.2019

Нема законски основ Специјалното јавно обвинителство да ги предаде предметите на ОЈО од причина што само СЈО беше единствено надлежно да гони дела кои произлегуваат од “бомбите” изјави адвокатка Сања Алексиќ, бранител на неколкумина обвинети во ...

ПРЕДМЕТИТЕ НА СЈО БЛОКИРАНИ: Одложен „Транспортер“, судиите чекаат разрешница на ситуацијата

Слободен Печат - 10.09.2019

Одлуката за преземање на предметите од СЈО, го одложи судењето за Транспортер. Изминаа трите дена кои ги даде главната обвинителка на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) Катица Јанева за предавање на предметите од ова обвинителство во редовното, ...

(Видео) Здравев: Преземањето на предметите од Јовески го прави депласирано мислењето на Врховен

360 степени - 10.09.2019

Претседателот на Судскиот совет и судија на Врховниот суд, Киро Здравев, вели дека сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница.

Алексиќ: Правен основ нема, а логика уште помалку ЈО да ги преземе предметите на СЈО по налог на притворена обвинителка

Република - 10.09.2019

Законски основ за преземање на предметите на СЈО од страна на Јавното обвинителство нема, од причини што во согласност со Законот за СЈО токму СЈО е за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконско следените комуникации, децидна е ...

Судски совет: Сите предмети на СЈО треба да добијат судско-обвинителска завршница

Република - 10.09.2019

Сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница. Ова денеска го изјави Киро Здравев, претседател на Судскиот совет. , изјави Здравев.

Без договор за законот за ЈО, власта понудила ново обвинителство кое ќе ги гони двете страни, опозицијата одбила

Вечер - 11.09.2019

По седум часа, преговорите меѓу власта и опозицијата за законот за Јавното обвинителство пропаднаа. Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски не успеаја да се договорат околу клучните разлики за законот за ЈО и за идниот статус ...

Пропаднаа преговорите меѓу власта и опозицијата, неизвесна судбината на СЈО

Макфакс - 11.09.2019

По повеќе од 7 часа, доцна во ноќта пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, а со тоа и договорот за закон за јавно обинителство со кој ќе се овозможи продолжување на работата на СЈО.

Ќе се договорат ли Заев и Мицкоски за законот за јавно обвинителство?

Телма - 09.09.2019

Ќе падне ли договор за законот за јавно обвинителство меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски по утрешната лидерска средба во Собранието, но и дали двајцата први луѓе на ривалските ...

Дали Заев и Мицкоски утре ќе си подадат рака за закон за обвинителство и предвремени избори?

Фокус - 09.09.2019

Во пресрет на утрешната лидерска средба, која треба да се оддржи во 20 часот во собранието, од владејачкиот СДСМ очекуваат дека тема на разговор ќе биде исклучиво законот за јавно обвинителство, додека од опозицискиот ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека на ...

Незири: Никој нема интерес за реформи во судството, можен е таен договор за прикриена амнестија

Фокус - 09.09.2019

Политичкиот аналитичар Џелал Незири во изјава за Фокус вели дека има големи шанси на утрешната лидерска средба да се постигне политички договор, бидејќи, како што вели тој во изјава за Фокус, разликите меѓу власта и опозицијата за законот за ...

Каква ќе биде судбината на предметите на СЈО , ќе ги користи ли ЈО бомбите како доказен материјал ?

Канал5 - 09.09.2019

Каква ќе биде судбината на предметите на СЈО, дали сите случаи ќе добијат судска разврска или некој од обвинетите ќе се спасат ? И во државното Јавно обвинителство и во СЈО немаат дилеми дека случаите без пречка ќе продолжат да се одвиваат во фазата ...

ВМРО и СДСМ утре ќе ги пеглаат разликите околу Законот за јавно обвинителство

Алсат-М - 09.09.2019

На утрешната вечерна средба во Собранието, меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски ќе се усогласуваат и последните разлики за Законот за јавно обвинителство. На маса ќе биде и судбината на предистражните постапки и на предметите кои се покренати по ...

Од утре власта и опозицијата ќе ги интензивираат напорите за донесување на законот за јо

24 Вести - 09.09.2019

Свечената заклетва со која поранешната прва шефица на СЈО доби мандат да гони висок криминал и корупција, следуваше по долга партиска преговарачка сага. На 15ти септември 2015-та година, по безброј лидерски средби, полноќни медиумски изјави и ...

Арсовски: подобро предметите на СЈО да продолжат дури и со дискутабилен правен основ, отколку да запрат

24 Вести - 09.09.2019

Судбината на СЈО мора да се реши, поголема штета би направиле на правниот систем ако запрат предметите на СЈО отколку тие да продолжат со политички договор дури и со дискутабилен правен осноц, вели за тв 24 политичкиот аналитичар Петар Арсовски.

Ново Обвинителство кое ќе ги гони двете страни не им одговора на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 11.09.2019

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ со часови ги изневеруваше очекувањата на граѓаните. Нивната единствена цел e уништување на сите предмети од СЈО до 30 јуни, а тоа сакаа да го постигнат преку тоа што нивни обвинител би ги преземал сите предметите за да подоцна ги ...

Од утре нови обиди за носење на Законот за ЈО

1tv - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...

„Крокодилските солзи“ за СЈО – пишува проф. Миодраг Лабовиќ

Expres - 09.09.2019

СЈО се распадна како меур од сапуница, исто како што беше и создаденo! Ќе видиме подолу зошто некој плаче со “крокодилски солзи“ за СЈО, а се криеше како п…. под кошула кога беше противуставно донесено.

Јанева од Шутка ги збуни и загрозените сведоци и обвинителите на СЈО

Алфа - 09.09.2019

Катанецот на СЈО што го стави Катица Јанева не само што ги збуни обвинителите, туку им ги разнишале и така малкуте загрозени сведоци кои прифатиле да бидат дел од постапките кои ги отворило Специјалното обвинителство, дознава Алфа.

„Алфа“: Јанева ги исплаши загрозените сведоци во случаите на СЈО

365 - 09.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и од притвор влијае на сведоците. Можеби не на оние во случајот „Рекет“, во кој таа е третоосомничена, но влијае на оние кои треба да сведочат во случаите на СЈО, објави ТВ „Алфа“, повикувајќи се на свои ...

И по полноќ лидерската средба без напредок за законот за Јавно обвинителство

1tv - 11.09.2019

И после полноќ, нема суштински напредок во преговорите меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски околу законот за јавното обвинителство со кој се решава и судбината на Специјалното јавно обвинителство.

Новиот ден не донесе напредок во преговорите Заев – Мицкоски

+инфо - 11.09.2019

Од преговарачкиот тим на власта информираат дека главната цел на опозицијата е предметите од СЈО да не продолжат, односно обвинетите од оваа партија да не одговараат пред правосудните органи.

Преговорите вечерва запнаа на барањето на ВМРО ДПМНЕ да се блокираат започнатите предмети на СЈО

Бриф - 11.09.2019

Во Собранието во тек е средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се обидат да најдат решение за Законот за јавно обвинителство, а со тоа и за статусот на Специјалното ...

Здравев: Сите предмети отворени од СЈО треба да добијат судско-обвинителска завршница

Press24 - 10.09.2019

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев денеска изјави дека сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница.

Здравев: Тоа што предметите на СЈО ги презема ОЈО го прави депласирано начелното правно мислење на Врховниот суд,

Либертас - 10.09.2019

Сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница. Ова денеска го изјави Киро Здравев, претседател на Судскиот совет.

Алексиќ: Ситуацијата која настана со предметите на СЈО треба да ја реши Собранието

PressingTV - 10.09.2019

Нема законска основа Специјалното јавно обвинителство да ги предаде предметите на редовното обвинителство затоа што СЈО беше единствено надлежно да гони за дела што произлегуваат од прислушуваните разговори, вели адвокатаката Сања Алексиќ ...

Алексиќ: Законот за СЈО не и дозволува на Јанева да ги делегира предметите

МКД - 10.09.2019

Нема законска основа Специјалното јавно обвинителство да ги предаде предметите на ОЈО од причина што само СЈО беше единствено надлежно да гони дела кои произлегуваат од "бомбите" изјави адвокатка Сања Алексиќ, бранител на неколкумина обвинети во ...

Транспортер одложен: Презмањето на предметите од СЈО го блокира судството

Нова ТВ - 10.09.2019

Денешното рочиште за предметот „Транспортер“ е одложено поради одлуката за преземање на предметите од СЈО. На почеток од расправата, судијата Добрила Кацарска рече дека имајќи предвид оти изминал рокот од три дена за преместување на предметите, и ...

Без договор за законот за ЈО, власта понудила ново обвинителство кое ќе ги гони двете страни, опозицијата одбила

Слободен Печат - 11.09.2019

Извори на преговарачкиот тим на СДСМ брифираат дека ВМРО-ДПМНЕ инсистирале со закон да се укинат предметите на СЈО отворени по 30 јуни 2017. Без договор заврши синоќашната средба меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски за ...

Пропаднаа преговорите меѓу власта и опозицијата, неизвесна судбината на СЈО

Точка - 11.09.2019

По повеќе од 7 часа, доцна во ноќта пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, а со тоа и договорот за закон за јавно обинителство со кој ќе се овозможи продолжување на работата на СЈО.

СДСМ за лидерската: ВМРО-ДПМНЕ ги изневери граѓаните, нивна цел беше уништување на сите предмети од СЈО до 30 јуни

Слободен Печат - 11.09.2019

Време е после две години неодговорно однесување во опозиција, ВМРО-ДПМНЕ да престане да и штети на европската иднина на државата. Долго време преговараме за овој Закон и ред е да носиме принципиелни одлуки кои ќе овозможат правда, независно судство ...

Со пораки за единство одбележан Денот на независноста-од утре враќање на преговори

Нова ТВ - 09.09.2019

Со пораки за единство, повторно обединување на сите како на денот кога во 1991 година беше прогласена независноста, но сега сплотени во стратешките цели и просперитетот на земјата, но и со критики од опозицијата поради промената на името и ...

И после полноќ, преговорите како на почеток

Нова ТВ - 11.09.2019

И после полноќ, нема суштински напредок во преговорите меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски околу Законот за јавното обвинителство со кој се решава и судбината на Специјалното јавно обвинителство.