TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОН се длабоко загрижени поради можните големи израелски напади врз Рафах

Centar - 23.02.2024

Специјалниот координатор на блискоисточниот мировен процес на Обединетите нации (ОН) Тор Венесланд (Венесланд) изјави дека е длабоко загрижен поради можниот голем израелски напад врз густо населениот регион Рафах, кој е дом на околу 1,4 милиони ...

Најмалку 23 загинати во израелското бомбардирање на централна Газа, Хутистите се заканија со подморничко оружје

Нетпрес

Најмалку 23 Палестинци загинаа во израелските напади врз Газа

А1 On

ВИДЕО: Напад на израелско беспилотно летало во градот Џенин во Газа

Слободен Печат

СЗО: Заразните болести може да предизвикаат повеќе смртни случаи отколку тековните непријателства во Газа

Слободен Печат

Бројот на загинати Палестинци во израелските напади врз Газа надмина 29.400

Во Центар

ИДФ: Израелците можат да се вратат на места оддалечени повеќе од 4 километри од Газа

24Инфо

Телма МКД Нетпрес Lider Слободен Печат МКД Deutsche Welle Кумановски м.

Израел сака да ја предаде Газа на „локалните“ кадри по војната

Бизнис Вести - 23.02.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху објави документ во кој е наведена неговата визија за принципите на идното управување со Појасот Газа. Во документот се нагласува за „локални кадри“ кои не се поврзани со исламистичкото движење Хамас, кое го ...

Нетанјаху е против едностраното признавање на Палестина, парламентот го поддржа

Канал5

Кнесетот усвои Декларација против унилатерално признавање на палестинска држава

Телма

Израелскиот парламент го поддржа противењето на Нетанјаху на „едностраното“ воспоставување на Палестина

Нетпрес

Израелскиот парламент усвои декларација против едностраното признавање на палестинската држава

4NEWS

Најмалку 67 Палестинци загинаа изминатата ноќ во израелските напади во Газа

Локално

Најмалку 67 Палестинци загинаа изминатата ноќ во израелските напади во Газа

MakPress

Слободен Печат 24Инфо Локално Слободен Печат

Властите во Газа тврдат дека 40 лица загинале во израелски напад во централниот дел на Појасот Газа

Локално - 22.02.2024

Канцеларијата за медиуми на Владата на Газа соопшти дека во „грозоморен масакр“ што го извршиле израелските сили во централниот дел на енклавата, загинале 40 лица, а повеќе од сто се повредени.

Пет лица загинаа во нивниот дом во Рафах, интензивното бомбардирање продолжува

Мета

Властите во Газа тврдат дека 40 лица загинале во израелски напад во централниот дел на Појасот Газа

Либертас

Властите во Газа тврдат дека 40 лица загинале во израелски напад во централниот дел на Појасот Газа

Курир

Властите во Газа тврдат дека 40 лица загинале во израелски напад во централниот дел на Појасот Газа

Во Центар

Властите во Газа тврдат дека 40 лица загинале во израелски напад во централниот дел на Појасот Газа

Нетпрес

Властите во Газа тврдат дека 40 лица загинале во израелски напад во централниот дел на Појасот Газа

Пулс24

Документи на ОН и сателитски снимки потврдуваат дека Израел пукал во конвој со храна (ФОТО)

МКД - 22.02.2024

Ново истражување покажа дека Израелските одбранбени сили (ИДФ) на 5 февруари пукале во конвој на Обединетите нации кој превезувал храна за бегалците во Газа. Фото: Икс Си-ен-ен имал пристап до кореспонденција на ОН и израелската војска која ...

Израел нападнал конвој кој превезувал храна

Кумановски м.

Израелците нападнаа конвој на ОН со хуманитарна помош

24Инфо

Г20: Палестинско-израелскиот конфликт треба да заврши со две држави

Макфакс - 22.02.2024

Министрите за надворешни работи на Г20 кои се состанаа во Бразил се на исто мислење дека е потребно решение со две држави како единствен начин за мир во израелско-палестинскиот конфликт, изјави шефот за надворешни работи на Европската унија, Жозеп ...

Г20: Палестинско-израелскиот конфликт треба да заврши со две држави

Канал5

Г20: Палестинско-израелскиот конфликт треба да заврши со две држави

Вечер Прес

Г20: Палестинско-израелскиот конфликт треба да заврши со две држави

Точка

Г20: Палестинско-израелскиот конфликт треба да заврши со две држави

Рацин

Шефовите на дипломатиите во Г-20 согласни дека решението со две држави е услов за запирање на израелско-палестинскиот судир

Нетпрес

Г20: Палестинско-израелскиот конфликт треба да заврши со две држави

MakPress

[ФОТО] Израел дисквалификуван од Евровизија? Интернетот во неверување поради насловот на песната избрана да ја ...

Точка - 22.02.2024

„The Jerusalem Post“ пренесува дека Израел може да биде дисквалификуван од „Евровизија“ оваа година, поради песна чиј наслов се однесува на нападот на Хамас на 7 октомври. Претходно медиумите објавиле дека Европската радиодифузна унија (ЕБУ) бара ...

„Октомвриски дожд“: Евровизија размислува за дисквалификација на Израел

Кумановски м.

Песната на Израел за Евровизија може да биде дисквалификувана, според ЕБУ во неа има премногу политика

Слободен Печат

Песната на Израел за Евровизија може да биде дисквалификувана како премногу политичка

365

НЕМА МЕСТО ЗА ПОЛИТИКА ВО МУЗИКАТА Можна е дисквалификација на Израел од Евросонг

+инфо

Песната на Израел за Евровизија може да биде дисквалификувана како премногу политичка

Пулс24

Песната на Израел за „Евровизија“ може да биде дисквалификувана како премногу политичка

Н.Македонија

ММС Вечер Прес Курир Рацин 4NEWS MakPress ТВ21 Zoom

Кина бара од Меѓународниот суд на правдата да се изјасни за израелската окупација на палестинските територии

Бизнис Вести - 22.02.2024

Правниот советник на кинеското Министерство за надворешни работи Ма Синмин денеска побара од Меѓународниот суд на правдата во Хаг да се изјасни за израелската окупација на палестинските територии, за која посочи дека е незаконска.

Кина бара од Меѓународниот суд на правдата да се изјасни за израелската окупација на палестинските територии

Курир

Кина бара од Меѓународниот суд на правдата да се изјасни за израелската окупација на палестинските територии

Рацин

Кина бара од Меѓународниот суд на правдата да донесе одлука за израелската окупација на палестинските територии

24Инфо

Кина бара од Меѓународниот суд на правдата да се изјасни за израелската окупација

Канал5

Кина бара од Меѓународниот суд на правдата да се изјасни за израелската окупација на палестинските територии

MakPress

„Силувани, со осакатени гениталии“: Има докази за сексуална злоупотреба за време на нападот на Хамас на 7 октомври

Вечер Прес - 21.02.2024

Здружението на кризни центри за жртви на сексуално насилство во Израел денеска соопшти дека пронашло докази за „систематско и намерно“ силување за време на нападот на Хамас на 7 октомври на јужна израелска територија што ја предизвика војната во ...

Израелско здружение тврди дека има докази за системско и намерно сексуално насилство од припадниците на Хамас

Слободен Печат

Израел: Центарот за жртви на силување бара меѓународна истрага за сексуалните злосторства на Хамас

Макфакс

Израел: Центарот за жртви на силување бара меѓународна истрага за сексуалните злосторства на Хамас

Опсервер

Израел: Центарот за жртви на силување бара меѓународна истрага за сексуалните злосторства на Хамас

Точка

Израел: Центарот за жртви на силување бара меѓународна истрага за сексуалните злосторства на Хамас

Centar

ИЗРАЕЛ: Центарот за жртви на силување бара меѓународна истрага за сексуалните злосторства на Хамас

Денешен

САД се против Судот во Хаг да се изјасни за окупираните територии од Израел

Глас на Америка - 21.02.2024

САД соопштија дека највисокиот Суд на Обединетите нации не треба да издава советодавно мислење во кое се вели, дека Израел треба „веднаш и безусловно да се повлече“ од териториите на идната независна палестинска држава без Тел Авив да добие ...

САД сметаат дека судот на ОН не треба да го повикува Израел да се повлече

Р.С.Европа

САД: Светскиот суд треба да ја разгледа безбедноста на Израел

Нетпрес

САД: Итно да се постигне конечен мир, вклучувајќи го и палестинското право на самоопределување

24Инфо

САД: Највисокиот суд на ОН не треба да бара итно повлекување на Израел од окупираните палестински територии

Локално

САД: Највисокиот суд на ОН не треба да бара итно повлекување од окупираните палестински територии

Н.Македонија

САД: Највисокиот суд на ОН не треба да бара итно повлекување од окупираните палестински територии

MakPress

Најмалку 99 Палестинци загинаа при израелските напади врз Појасот Газа

Бизнис Вести - 22.02.2024

– Палестинското Министерство за здравство утрово соопшти дека изминатата ноќ загинале 99 Палестинци во Појасот Газа. Израелската армија синоќа изврши нови воздушни напади врз Рафа, пред почетокот на разговорите во Каиро за воспоставување на примирје ...

Палестинските власти тврдат дека синоќа загинале 99 Палестинци во Газа

Слободен Печат

Најмалку 99 Палестинци загинаа при израелските напади врз Појасот Газа

Курир

Најмалку 99 Палестинци загинаа при израелските напади врз Појасот Газа

24Инфо

Најмалку 99 Палестинци загинаа при израелските напади врз Појасот Газа

Либертас

Најмалку 99 Палестинци загинаа при израелските напади врз Појасот Газа

24 Вести

Најмалку 99 Палестинци загинаа при израелските напади врз Појасот Газа

Република

Frontline Тера

АКСИОС: Директорот на ЦИА утре ќе допатува во Париз заради разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

Бизнис Вести - 22.02.2024

Директорот на ЦИА Вилијам (Бил) Брнс, се очекува утре да пристигне во Париз на разговори со катарските, египетските и израелските власти за напорите да се постигне договор за да се обезбеди ослободување на заложниците кои ги држи радикалното ...

Шефот на ЦИА оди во Париз на разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

Слободен Печат

АКСИОС: Директорот на ЦИА утре ќе допатува во Париз на разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

CivilMedia

Директорот на ЦИА утре ќе допатува во Париз заради разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

Курир

АКСИОС: Директорот на ЦИА утре ќе допатува во Париз на разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

Zoom

АКСИОС: Директорот на ЦИА утре во Париз на разговори за ослободување заложници

Канал5

АКСИОС: Директорот на ЦИА утре ќе допатува во Париз заради разговори за ослободување на преостанатите заложници во Газа

MakPress

Израелската армија работи на изградба на пат што ќе го пресече Појасот Газа

Курир - 21.02.2024

Според воени претставници цитирани од весникот, израелските воени инженери планираат да ги уништат куќите и зградите долж тој пат во Газа. Израелската армија работи на проширување на пат во централниот дел на Појасот Газа за да ја олесни воената ...

Волстрит џурнал: Израелската армија работи на изградба на пат што ќе го пресече Појасот Газа

Рацин

Волстрит џурнал: Израелската армија работи на изградба на пат што ќе го пресече Појасот Газа

Бизнис Вести

Израелската армија работи на изградба на пат што ќе го пресече Појасот Газа

Локално

Израелската армија работи на изградба на пат што ќе го пресече Појасот Газа

Независен

Волстрит џурнал: Израелската армија работи на изградба на пат што ќе го пресече Појасот Газа

Канал5

Волстрит џурнал: Израелската армија работи на изградба на пат што ќе го пресече Појасот Газа

MakPress