TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доктор Чибишев: Ова се штетните ефекти од истечениот метил акрилат мононер во ОХИС

Слободен Печат - 09.11.2019

Вчера во фабриката ОХИС дошло до излевање на метил акрилат мономер, хемиска супстанца која се употребува во хемиската индустрија. Токсикологот Андон Чибишев, поранешен ратеник и директор на Клиниката за токсикологија објаснува какви штетни последици ...

Нов увид во Охис по истекувањето на хемикалија – јавноста загрижена – директорот се правда

ТВ21 - 09.11.2019

Примероци од хемикалијата која вчера се излеа во фабриката Охис се анализирааат во лабораторија при штипскиот универзитет. Остатоците од метил акрал сега се собрани во специјални буриња и ќе бидат транспортирани во Швајцарија за уништување.

Професори од УГД во Штип пред една недела дознале дека треба да вршат надзор во ОХИС

Нова ТВ - 09.11.2019

Во дворот на ОХИС и околу него нема пристуство на метил акрилат мономер. Околу резервоарот и старите цевки биле забалежани кратки детекции и одредена концентрација која се менува повремено.

Надлежните смируваат нема место за паника - излеаната течност во ОХИС е целосно собрана

24 Вести - 09.11.2019

Ден по инцидентот во ОХИС надлежните направија увид и констатираа дека не постои опасност по здравјето на граѓаните. Течноста сега е собрана и отстранета, а во тоа на самото место надлежните ги уверуваше сопственикот на „ЕКОЦЕНТАР 97“ - компанијата ...

Отровната хемикалија во ОХИС собрана, можни казни за фирмата за неколку денови

Телма - 09.11.2019

Миризбата на хемикалија во воздухот изветреа. Бурињата со остатоците од опасната течност метил акрилат се собрани во буриња и ќе одат на уништување надвор од земјата. Сега се мерат штетите, од лабораторија во штипскиот универзитет за да се ...

Левица: Животот е повреден од профитот!

Антропол - 09.11.2019

Зелениот сектор на политичката партија Левица порачува дека одговорност за хаваријата во Охис мора да понесат Екоцентар 97, Агрон Буџаку, Насер Нуредини и Јани Макрадули. Во целост ви ја пренесуваме нивната реакција.

Ден по хаваријата во Охис надлежните тврдат дека нема простор за паника

Сител - 09.11.2019

Ова е базенот во кој истече токсичниот метил акрилат мономер. Излевањето се случило при перење на резервоар во кој претходно имало од оваа течност. Миризбата за која алармираа граѓаните, се проширила поради честички од метил акрилатот.

Макрадули: Денеска е направен нов увид во „Охис“, ги уверувам жителите на Кисела Вода дека нема опасност

Фокус - 09.11.2019

Заменик-министерот за екологија Јани Макрадули кој по хаваријата во ОХИС вчера соопшти дека состојбата е под контрола, излеаната течност е собрана и покриена со пилевина, денеска повторно ги смирува граѓаните.

Се чекаат резултатите за тоа колку била опасна излеаната течност во “Охис“

Канал5 - 09.11.2019

Се уште се чекаат резултатите од лабараториските испитувања кои треба да покажат колку била опасна течноста што се излеа во Охис.. Контаминираната вода уште синоќа е собрана, а наделжните уверуваат дека нема место за паника.

(ФОТО) Што се случи во „Охис“

360 степени - 09.11.2019

До доцна синоќа траела акцијата за целосно да се собере контаминираната вода која се излеа во „Охис“. Инцидентот настанал по миење на базени во кои имало остатоци од опасен индустриски отпад.

Јовевски и неговото ЈО немаат излезено на лице место и поведено постапка за хаваријата во ОХИС?

Денешен - 09.11.2019

Ова е извадок од Кривичниот законик на РМ. Одредбата е актуелна поради хавараијата во ОХИС. За да постои ова дело, потребно да бидат исполнети неколку услови: -да станува збор за отров (супстанцата излеана во ОХИС несомнено е отров) -да е ...

Граѓанските организации бараат кривична одговорност за хаосот со отровната течност во „Охис“

Алфа - 09.11.2019

Како е возможно да е „мал инцидент“ ситуацијата во „Охис“, а луѓето се гушат два дена? Зошто ако не е „хаварија“ армијата беше внатре и зошто надлежните дури денеска излегоа пред камерите да објаснат, а не веднаш? Некој треба кривично да одговара ...

Доктор Чибишев од Токсикологија: Ова се штетните ефекти од истечениот метил акрилат мононер во ОХИС

Точка - 09.11.2019

Вчера во фабриката ОХИС дошло до излевање на метил акрилат мономер, хемиска супстанца која се употребува во хемиската индустрија. Станува збор за отровна супстанца која при директен допир со кожата предизвикува тешки оштетувања и повреди.

Кој ќе одговара за хаваријата во Охис? Граѓаните загрижени за здравјето, власта тврди – ситуацијата е под контрола?!

Алфа - 09.11.2019

Ден по хаваријата во Охис, а за властите само инцидент, се уште не е утврдена одговорноста кој е виновен што 6 тони контаминирана вода со метил-акрилат се излеа од една од цистерините во фабриката.

Се чекаат резултати колку била опасна концентрацијата на течноста што се излеа во „Охис“

Сакам да кажам - 09.11.2019

Целата течност која се излеа вчера во кругот на фабрката „Охис“ синоќа била собрана и сега се чекаат резултатите колкава била концентрацијата на хемикалии, велат од Државниот инспекторат за животна средина.

МЖСПП: Излеаната течност во ОХИС е целосно собрана, состојбата во фабриката е под контрола и нема место за паника

24 Вести - 09.11.2019

Излеаната течност во ОХИС е целосно собрана, а кадата е покриена со пилевина за да се соберат евентуалните остатоци од течноста, соопшти синоќа Министерсвото за животна средина информирајќи ја јавноста дека состојбата во фабриката е под контрола и ...

Аднан Ќахил одамна предупреди дека дел од отровните супстанци во ОХИС може да протечат

Мета - 09.11.2019

Екс-министерот без ресор во владата на премиерот Заев, Аднан Ќахил, кој беше член на работната група за справување со проблемот со линданот, а воедно и поранешен главен инженер во ОХИС, уште на почетокот на годинава во интервју за „Мета“ предупреди ...

Д-Р ЧИБИШЕВ од Токсикологија ги објаснува штетните ефекти од истечениот во ОХИС „метил акрилат мономер“

Денешен - 09.11.2019

д-р Андон ЧИБИШЕВ Според достапните информации во фабриката ОХИС дошло до излевање на МЕТИЛ АКРИЛАТ МОНОМЕР ,хемиска супстанција која се употребува во хемиската индустрија. Во недостаток на официјални информации дадени од официјални државни ...

Костадинова: Заев е најодговорен за еколошката катастрофа која што вчера му се случи на Скопје

Курир - 09.11.2019

Граѓаните на цело Скопје се соочени со еколошка катастрофа. Во текот на вчерашниот ден беше невозможно да се дише во Кисела Вода, Лисиче и делови од Аеродром. Никој не знае какви последици ќе остави хаваријата во „Охис“ по здравјето на граѓаните.

Освен линдан, во ОХИС има жива, пестициди, ПВЦ во прав и други отровни супстанци

Скопје инфо - 09.11.2019

На територијата на поранешната фабрика ОХИС со големина од еден хектар, освен илјадници тони канцероген линдан, складирани се и други отровни хемикалии на кои мора итно да им се најде чаре, велат за „Мета“, од неколку надлежни институции.

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Сител - 08.11.2019

Припадниците на Армијата ја исчистија високо токсичната течност од ОХИС. Шест тони вода со опасни материи се излеала во кругот на фабриката, при што неподнослива миризба го гушеше локалното население.

Момировски за Сител: Не е хаварија туку мал инцидент

Сител - 08.11.2019

Сопственикот на Еко Центар 97, Владо Момировски, вели дека во кругот на фабриката ОХИС не се случила хаварија, туку мал инцидент. Тој во телефонски разговор за Сител вели дека инцидентот се случил при отстранување на заостанати опасни хемикалии, ...

Директорот на „Екоцентар 97“: Истечениот отпад од ОХИС е веќе собран, нема опасност

Фокус - 08.11.2019

Директорот на фирмата која го врши препакувањето на истискиот хемиски отпад, Владо Момировски во изјава за ТВ 24 рече дека отпадот кој денеска истече во ОХИС е веќе собран, нема опасност и нема повредени. -Не е опасно, нема повредени.

АРМ влезе во ОХИС, излеани се 6 тони вода со која се миела опасната хемикалија

МКД - 08.11.2019

Се излеале 6 тони вода при миење цистерна во која требало да биде транспортирана опасната хемикалија метил акрилат мономер. Овој опасен отров требало да биде изнесен надвор од државата како отпад.

Макрадули за „Фокус“: Сите институции реагираа брзо за денешниот случај во ОХИС

Фокус - 08.11.2019

Заменик-министер за животна средина, Јани Макрадули во изјава за Фокус вели дека сите надлежни инситуции реагирале брзо за истекувањето на токсичниот отпад во ОХИС. Најави и вонреден инспекциски надзор на сите компании кои работат во тој простор ...

Во „Охис“ се излеала вода со која се миела цистерна со хемикалии, воздухот мириса во овој дел од градот

24 Вести - 08.11.2019

АРМ и МВР прават увид во кругот на ОХИС откако попладнето се излеа токсична материја. Станува збор за излевање на вода со која била чистена празна цистерна во која претходно бил складиран метил акрилат мономер кој е целосно и безбедно препакуван.

Собрана контаминираната вода од „Охис“

Н.Македонија - 08.11.2019

Истечената отпадна вода од „Охис“ е собрана откако инспекторите на Град Скопје, Државниот инспекторат за животна средина и екипа на МВР во текот на денот извршиле увид во кругот на „Охис“, каде се случи излевање на вода употребена за чистење на ...

Владо Момировски, директор на Еко центар 97 за тв 24: Се е собрано и ставено под контрола

24 Вести - 08.11.2019

Истекувањето се случило на локација каде одредена фирма од Скопје препакува и отстранува историски отпадни хемикалии во течна состојба кои се неупотребливи и останати од поранешната фабрика, а кои се извезуваат во странство.

Иницијативата О2 бара кривична пријава за фирмата надлежна за опасната хемикалија

Слободен Печат - 08.11.2019

Иницијативата О2 во објавата бара фирмата „Екоцентар 97“, да сноси кривична одговорност, една за хаваријата, втора за непријавување и непостапување според протокол. Граѓанската иницијатива О2 на својата Фејсбук група упатува безброј прашања и ...

Надлежните тврдат: Состојбата во ОХИС е под контрола, нема место за паника

Макфакс - 08.11.2019

Министерството за животна средина и просторно планирање согласно последните информации добиени од надлежните инспекциски служби, информира дека состојбата во Охис е целосно под контрола и дека нема место за паника.

Информација од државен инспекторат за животна средина за случајот ОХИС

Сител - 08.11.2019

Државни Инспектори од Државниот Инспекторат за животна средина координирано со овластените инспектори за животна средина на општина Кисела Вода и Градот Скопје и екипа на Министерството за внатрешни работи со Дирекцијата за заштита и спасување ...

ВИДЕО: Вода со елементи на токсичниот метил акрилат се излеала од „Охис“

А1 On - 08.11.2019

При миење на цистерна во која требало да се изнесе метил акрилат мономер надвор од државата како опасен отпад, пукнала цевка и на тој начин се излеале oколу шест тони вода со елементи на опасната хемикалија во „Охис“, вели за „А1он“ Пејо Кировски, ...

O2 Иницијатива: 6 тони вода со елементи на опасна хемикалија, метил акрилат мономер, се излеале денес во ОХИС

Опсервер - 08.11.2019

☣️ 6 тони вода со елементи на опасна хемикалија, метил акрилат мономер, се излеале денес во ОХИС. Од Институтот за хемија тврдат дека метил акрилат мономер кој истекол, бил токсичен. Со анализи надвор од земјава треба да се утврди колкави елементи ...

АРМ влезе во „Охис“: Технички дефект и непријатна миризба во околината

Канал5 - 08.11.2019

Технички дефект при постапката за чистењето на резорвар полн со хемикалии предизвика многу проблеми на жителитево околината на фабриката Охис. Многу граѓани се јавија во нашата редакција да се пожалат за непријатна миризба и печење во очите и грлото.

Откриена причината за непријатниот мирис што се прошири од „Охис“

Н.Македонија - 08.11.2019

При миење на цистерна во која требало да се изнесе метил акрилат мономер надвор од државата како опасен отпад, пукнала цевка и на тој начин се излеале шест тони води со елементи на опасната хемикалија во „Охис“, вели Пејо Кировски, раководител на ...

АРМ влезе во ОХИС

Сител - 08.11.2019

Припадници на АРМ пред малку влегоа во кругот на Фабриката ОХИС. Според информациите на Сител, токсична материја метил акрилат се излеала внатре во фабриката при чистење на контејнер. Хемикалијата не е запаллива но, може да предизвка гушење и ...

Екипа на АРМ ја отстрани токсичната материја од „Охис“

Нетпрес - 08.11.2019

Екипа на АРМ со потребна механизација и обучена, доцна попладнево безбедно ја отстранила токсичната материја метил акрилат мономер од дворот на фабриката „Охис“. Инспектори од Министерството за животната средина велат дека нема простор за паника ...

Во „Охис“ се излеала вода со која се миела цистерна со хемикалии, велат од Министерството за животна средина

Сакам да кажам - 08.11.2019

При миење цистерни преку кои се вршело препакување на хемикалии од кругот на фабриката „Охис“ се излеала водата, па поради тоа во овој дел од градот се чувствува непријатна миризба, велат од Министерството за животна средина.

ВИДЕО: Војска пристигна во „Охис“ по излевањето на високотоксична хемикалија

А1 On - 08.11.2019

Две возила на армијата пристигнаа во фабриката „Охис“ откако беше пријавено дека високотоксична материја се излеала од една од цистерните. Станува збор за Единицата за атомска биолошка и хемиска одбрана, која била повикана како асистенција на ...

ВИДЕО: Граѓаните пријавиле главоболки и печење на очите од излевањето на хемикалијата во „Охис“

А1 On - 08.11.2019

Излевањето на високотоксичната хемикалија во фабриката „Охис“ во полиција го пријавиле граѓани пред околу три часа, кои не знаеле што се случува, но осетиле непријатна миризба, главоболки и печење во очите и во грлото.

Миризба од хемикалија што испари од перење на цистерна крена паника близу Охис

+инфо - 08.11.2019

Во овој погон се врши препакување хемикалии, т.н. историски отпад, во случајов метил акрилат мономер, којшто се пакува во буриња и се извезува во странство. Вчера ја переле цистерната и притоа вентилот попуштил и течноста, водата и минимални ...

Технички дефект и непријатна миризба во „ОХИС“

Канал5 - 08.11.2019

Технички дефект при постапката за чистењето на резервоар полн со етил акрилат мономер предизвика непријатна миризба во околината на фабриката ОХИС. Таму е Јана Јосифоска, што точно се случува во ОХИС? Многу граѓани се жалат за непријатна миризба и ...

Инсепкторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Press24 - 08.11.2019

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која била чистена цистерна во која претходно ...

Опасна хемикалија се излеа од цистерна од „Охис“

А1 On - 08.11.2019

Од цистерна во фабриката „Охис“ од цистерна се излеала високо токсична и опасна материја. Во моментов во фабриката има големо присутство на полиција и противпожарно возило, а се уште нема официјални податоци за тоа за каква материја станува збор и ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Одобрено обвинението за „Рекет“, хемикалија истече во Охис

Фактор - 08.11.2019

Кривичниот суд во Скопје го прифати обвинението од Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција за случајот „Рекет“ со што наскоро може да се очекува да биде одреден датумот за почеток на судското рочиште.

Министерство за животна средина: Состојбата во ОХИС е целосно под контрола

Република - 08.11.2019

Министерството за животна средина и просторно планирање согласно последните информации добиени од надлежните инспекциски служби, ја информира јавноста дека состојбата во ОХИС е целосно под контрола и дека нема место за паника. пишува во соопштението.

Директорот на фирмата која го врши препакувањето: Заврши сè, не е опасно

Република - 08.11.2019

Oтпадот кој денеска истече во ОХИС е веќе собран, нема опасност и нема повредени, рече во изјава за ТВ „24“ Владо Момировски, директорот на „Еко центар 97“, фирмата која го врши препакувањето на истискиот хемиски отпад. , рече Момировски за ТВ „24“.

ПАНИКА КАЈ ГРАЃАНИТЕ: Хемикалија се излеала од цистерна од Охис

Фактор - 08.11.2019

Миризбата од хемикалија која испарила од перење на цистерна создаде паника кај луѓето кои живеат близу Охис. При миење цистерни преку кои се вршело препакување на хемикалии од кругот на фабриката се излеала водата.

(ФОТО) Војската пристигна во Охис: Пoлк на единица на армијата за Нуклеарно хемиско и биолошко оружје ја caнира ...

Курир - 08.11.2019

Пристигна полк на единица на армијата за Нуклеарно хемиско и биолошко оружје во дворот на Охис за да ја санира хаваријата која настана при истекувуање на опасна токсична материја, пишува ИНФОМАКС: Во кругот на фабриката Охис рано попладнево се случи ...

АРМ влезе во „ОХИС“

Република - 08.11.2019

Припадници на АРМ пред малку влегоа во кругот на Фабриката „Охис“ во Скопје. Како што јавува „ Сител“ , токсична материја метил акрилат се излеала внатре во фабриката при чистење на контејнер.