TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта и опозицијата остануваат цврсто на спротивставените позиции за Законот за СЈО

Сител - 20.03.2019

120 страници забелешки во нотесот на адвокатот Тони Менкиновски ги делат власта и опозицијата од договор за новиот закон за јавното обвинителство кој треба да го продолжи животот на СЈО на Катица Јанева.

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за ЈО

Нова ТВ - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

Статусот на СЈО и судбината на истрагите главни разлики меѓу власта и опозицијата

Канал5 - 20.03.2019

Премиерот Зоран Заев не се откажува од Специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим. Во интервју за МИА во врска со преговорите околу иднината на СЈО, Заев вели дека е подгвотвен да разговара за секое аргументирано прашање.

После партиите и Владата призна дека со ВМРО-ДПМНЕ имаат дијаметрално спротивни мислења за СЈО

1tv - 20.03.2019

Освен политичките партии и Владата денеска призна дека постојат дијаметрално спротивни разлики во врска со иднината на Специјалното јавно обвинителство. Опозицијата бара СЈО да биде одделение на обвинителството за гонење организиран криминал но и ...

Заев: Не прифаќам смена на Катица Јанева

Алфа - 20.03.2019

И покрај формирањето на работните група на власта и опозицијата, сепак Владата на државава засега не планира ги прифати барањата на ВМРО-ДПМНЕ за предлог законот за СЈО. Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски вели дека нивните ставови се драстично ...

Заев категоричен: Или со Катица или никако – в петок нов обид за договор за СЈО

ТВ21 - 20.03.2019

Премиерот Зоран Заев е категоричен, Специјално јавно обвинителство со Катица Јанева и нејзиниот тим, или никако! Во интервју за МИА, на прашањето дали е подготвен да ја замени Катица Јанева, тој одговори “апсолутно не“.

Заев: Апсолутно не помисливам да ја сменам Катица Јанева

Телма - 20.03.2019

Апсолутно не помислувам да ја сменам Катица Јанева, вели премиерот Зоран Заев во интервју за МИА. Тоа е за мене институционално прашање, од причина што навистина Катица Јанева и нејзиниот тим на обвинители, и сите што работат беа во едно многу тешко ...

Заев: Апсолутно не мислам да ја сменам Катица Јанева

Република - 20.03.2019

Не дека немам разирање за опозицијата, но на крај памет не ми е да ја сменам Катица Јанева, вели премиерот Зоран Заев во интервју за МИА. Тој категорично ја отфрла можноста да се исполни барањето на опозицијата за промена на тимот обвинители ...

Заев: Катица Јанева е институција, нема да ја сменам!

Вечер - 20.03.2019

До крајот на оваа недела веќе ќе има конкретни писмени материјали околу некои предлози. Верувам дека е можно навремено да го донесеме Законот за јавно обвинителство, каде е инкорпорирано СЈО како создаден капацитет, вели премиерот Зоран Заев во ...

Зоран Заев: Катица е институција, нема шанси да ја сменам !

Магазин - 20.03.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА, смета дека вака поставенота законска уреденост на Специјалното јавно обвинителство е добра и дека неговата инкорпорирање во редовното обвинителство ќе значи дека ќе ја гони и сегашната власт.

Менкиноски: Може Катица и да остане, проблемот е во законот

Независен - 20.03.2019

Работните групи на власта и на опозицијата в петок ќе имаат нов состанок за да најдат заедничко решение за иднината на Специјалното јавно обвинителство. Завчерашната прва средба, која траеше помалку од пет часа, заврши неуспешно.

Предводникот на работната група на ВМРО-ДПМНЕ вели дека продолжува соработката со власта

Фактор - 20.03.2019

Тони Менкиноски, кој ја предводи работна група на ВМРО-ДПМНЕ за реформскиот закон за јавното обвинителство што го бара Брисел, вели дека партијата која ја застапува не му опонира на решението во преговорите со СДСМ туку дека напротив како опозиција ...

Менкиноски: Во законот за Јавното обвинителство не се применети Венецијанските правила

Курир - 19.03.2019

Во Законот за Јавно Обвинителство не се применети Венецијанските правила, а тој закон треба да оди пред Венецијанската комисија изјави во емисијата Отворено на Алфа Телевизија, адвокатот Тони Менкиноски кој ја предводи работна група на ВМРО-ДПМНЕ за ...

Менкиноски: Не може да дозволиме СЈО кое нема да одговара пред никого, тоа не е својствено за демократија туку за ...

Курир - 19.03.2019

Не можеме да дозволиме Специјално Јавно Обвинителство кое нема да одговора пред никого, тоа не е познато во ниту една демократска држава. Не може да создадеме орган кој пред никого нема да одговара, тоа не е својствено за демократија, тоа е ...

Насоките од Будимпешта - клучни за СЈО

Deutsche Welle - 19.03.2019

Повикувањето на „Европските насоки за етика и однесување на јавните обвинители“, открива на кои пунктови се темелат главните забелешки на работната група на опозицијата во однос на СЈО Насоки од Будимпешта.

Аналитичарите порачуваат дека реформите се поважни од партиските интереси, партиите чекаат кој прв ќе попушти

Сител - 19.03.2019

Власта и опозицијата можат да постигнат политички договор околу новиот закон за јавно обвинителство само доколку во фокусот на мешовитата работната група се реформите во правосудството што ги бара Европската Унија, а не статусот на Специјалното ...

ВМРО ДПМНЕ подготвува амандмани, во петок втора шанса за СЈО

Телма - 19.03.2019

До четврток ВМРО ДПМНЕ треба да достават амандмани на Законот за јавно обвинителство што го предлага Министерството за правда. На повторната средба во петок, работната група треба да се изјасни за нив, по што се очекува да се изгради и конечен став ...

Во петок втора шанса за надминување на разликите за СЈО

Канал5 - 19.03.2019

Опозицијата со нови предлози за идното функционирање на Специјалното јавно обвинителство, власта веднаш ги оцени како неприфатливи. Петчасовните разговори синоќа во Министерството за правда меѓу СДСМ, ДУИ и ВМРО ДПМНЕ завршија само со договор за ...

Правници: Политичарите да не се пазарат за СЈО

Телма - 19.03.2019

Улогата на СЈО е да се бори со високата корупција и затоа не треба да се жртвува владеењето на правото поради политичките пазарења меѓу власта и опозицијата порачуваат правните експерти. Додека опозицијата бара СЈО да нема автономија ниту финасиска ...

Власта и опозицијата во клинч околу судбината на СЈО

24 Вести - 19.03.2019

Власта е ЗА, опозицијата ПРОТИВ Катица Јанева да остане на чело на Специјалното јавно обвинителство – извори од опозициската ВМРО ДПМНЕ велат дека коалициските партнери СДСМ и ДУИ инсистираат СЈО да продолжи да функционира со Јанева.

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

А1 On - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Власта и опозицијата не најде заедничко решение, експертите порачуваат СЈО да ја зачува независноста

ТВ21 - 19.03.2019

Независноста на Специјалното јавно обвинителство, останува да биде една од несогласувањата меѓу власта и опозицијата. ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со одредбата СЈО да не одговара пред никого и сам да си го одредува буџетот.

Преговорите за СЈО без успех, опозицијата подготвува амандмани

Нетпрес - 19.03.2019

По пет часа разговори во Министерството за правда синоќа претставниците на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ си заминаа без договор за иднината на Специјалното јавно обвинителство. Опозицијата со забелешки за речиси секој член од предлогот подготвен од власта.

(Видео) Судбината на СЈО во рацете на партиите

1tv - 19.03.2019

Ден по средбата на работните групи за Законот за јавно обвинителство, во кој е вклучена судбината на СЈО во преговарачките тимови на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ молк до каде можат да отстапат за барањата на другиот се со цел Македонија да го донесе и ...

Примателите на наредбите од Мијалков преговараат за закон за СЈО

ММС - 19.03.2019

Тоа е преседан, е ставот на Алијанса за Албанците. -Вклучувањето на ДУИ во овој процес преку функционери кои беа дел од “бомбите” и се главни актери кои го дегенерираа правниот систем со крајна политизација и партизација, како што е случајот со ...

Власта бара обвинителите од СЈО да имаат гарантирано унапредување, опозицијата е против!

Магазин - 19.03.2019

Забелешките дошле од опозицијата, но и од дел од стручната јавност, со укажување дека е целосно неуставно некој да има повластена позиција во струката и после одреден мандат за кој се знае дека има почеток и крај, да добие гарантирано унапредување и ...

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

Либертас - 19.03.2019

По четири часа разговори, власта и опозицијата не најдоа заеднички јазик за судбината на СЈО. За опозицијата неприфатливо СЈО да не одговара пред никого и само да создава буџет, кој никој од надвор нема да го контролира, истакна вечерва Иван ...

Опозицијата се согласи Катица Јанева да остане на чело на СЈО ?

Магазин - 19.03.2019

Без договор заврши средбата меѓу работните групи на влста и опозицијата коишто разговараа за предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за Јавното обвинителство

24Инфо - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

После партиите и Владата призна дека со ВМРО-ДПМНЕ имаат дијаметрално спротивни мислења за СЈО

Либертас - 20.03.2019

Освен политичките партии и Владата денеска призна дека постојат дијаметрално спротивни разлики во врска со иднината на Специјалното јавно обвинителство. Опозицијата бара СЈО да биде одделение на обвинителството за гонење организиран криминал но и ...

Заев категоричен: Или со Катица или никако – в петок нов обид за договор за СЈО

4NEWS - 20.03.2019

Премиерот Зоран Заев е категоричен, Специјално јавно обвинителство со Катица Јанева и нејзиниот тим, или никако! Во интервју за МИА, на прашањето дали е подготвен да ја замени Катица Јанева, тој одговори “апсолутно не“.

Менкиноски: Во законот за Јавното обвинителство не се применети Венецијанските правила

Нетпрес - 19.03.2019

Во Законот за Јавно Обвинителство не се применети Венецијанските правила, а тој закон треба да оди пред Венецијанската комисија изјави во емисијата Отворено на Алфа Телевизија, адвокатот Тони Менкиноски кој ја предводи работна група на ВМРО-ДПМНЕ за ...

Менкиноски: Не може да дозволиме СЈО кое нема да одговара пред никого

24Инфо - 19.03.2019

Адвокатот Тони Менкиноски, кој ја предводи работна група на ВМРО-ДПМНЕ за реформските закони во емисијата „Отворено“ на лфа телевизија рече дека не може да дозволат Специјално Јавно Обвинителство кое нема да одговора пред никого, бидејќи тоа не е ...

Насоките од Будимпешта – клучни за СЈО

Либертас - 19.03.2019

Повикувањето на „Европските насоки за етика и однесување на јавните обвинители“, открива на кои пунктови се темелат главните забелешки на работната група на опозицијата во однос на СЈО Насоки од Будимпешта.

Нема договор за СЈО: За што не се усогласија власта и опозицијата

еМагазин - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на синоќешната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство (СЈО).

Власта и опозицијата не најде заедничко решение, експертите порачуваат СЈО да ја зачува независноста

4NEWS - 20.03.2019

Независноста на Специјалното јавно обвинителство, останува да биде една од несогласувањата меѓу власта и опозицијата. ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со одредбата СЈО да не одговара пред никого и сам да си го одредува буџетот.

ВИДЕО: Судбината на СЈО во рацете на партиите

Либертас - 19.03.2019

Ден по средбата на работните групи за Законот за јавно обвинителство, во кој е вклучена судбината на СЈО во преговарачките тимови на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ молк до каде можат да отстапат за барањата на другиот се со цел Македонија да го донесе и ...

Алијанса на Албанците: Дали оние кој бираа обвинители од тефтерот на Мијалков можат да одлучуваат за судбината на СЈО

24Инфо - 19.03.2019

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде Специјалното јавно обвинителство, денес ова обвинителство станува предмет на протагонистите на т.н.

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

CivilMedia - 19.03.2019

Специјалното јавно обвинителство и понатаму е пречка меѓу власта и опозицијата. Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не најдоа заеднички јазик околу обвинителството на Катица Јанева. Опозицијата бара СЈО да ја загуби автономијата и да се вклопи во ...

Нема договор за новиот статус на СЈО

Република - 19.03.2019

Без договор заврши средбата меѓу работните групи на влста и опозицијата коишто разговараа за предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за Јавното обвинителство

Телма - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

Менкиноски: Не може да дозволиме СЈО кое нема да одговара пред никого

Република - 19.03.2019

Адвокатот Тони Менкиноски, кој ја предводи работна група на ВМРО-ДПМНЕ за реформските закони во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија рече дека не може да дозволат Специјално Јавно Обвинителство кое нема да одговора пред никого, бидејќи тоа не е ...

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

Сител - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Села до Заев: Дали оние кои бираа обвинители од “тефтерчето на Мијалков” можат да одлучуваат за судбината на СЈО?

Скопје1 - 19.03.2019

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде Специјалното јавно обвинителство, денес ова обвинителство станува предмет на протагонистите на т.н. “бомби”.

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

iPortal - 19.03.2019

По четири часа разговори, власта и опозицијата не најдоа заеднички јазик за судбината на СЈО. За опозицијата неприфатливо СЈО да не одговара пред никого и само да создава буџет, кој никој од надвор нема да го контролира, истакна вчеравечер Иван ...

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за Јавното обвинителство

1tv - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

Менкиноски: СЈО мора да одговара пред некого, предлогот не ги почитува Венециските правила

МКД - 20.03.2019

Не можеме да дозволиме Специјално јавно обвинителство да не одговора пред никого, тоа не е познато во ниту една демократска држава, тоа е монархија, изјави во емисијата Отворено на TВ Алфа адвокатот Тони Менкиноски кој ја предводи работна група на ...

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

Н.Македонија - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Aлијансата за Aлбанците до Заев: Тие што избираа обвинители од тефтерчето на Мијалков, ќе одлучуваат за судбината на ...

Макфакс - 19.03.2019

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде специјалното јавно обвинителство, денес ова обвинителство станува предмет на протагонистите на т.н.

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

Пулс24 - 19.03.2019

Ниту по четири часа разговори, власта и опозицијата не најдоа заеднички јазик за судбината на СЈО. За опозицијата е неприфатливо СЈО да не одговара пред никого и само да создава буџет, кој никој од надвор нема да го контролира, истакна синоќа Иван ...