TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Најголем дел надвор со маски и ракавици, но има и без заштита: Немам пари за маска, си направив од влажно ...

А1 On - 25.03.2020

Со маски и ракавици најголемиот дел од граѓаните кои беа излезени во градот, но и релативно голем број без заштита на пазарите. Граѓаните велат, страв им е од вирусот, но морале да ги напуштаат домовите, за да платат сметки за струја, вода, да ...

(Фото) Несовесност: Фрлена ракавица во време на корона вирус

Независен - 25.03.2020

Фото: Б. Грданоски Сите на некој начин се обидуваме да се заштитиме од корона вирусот, па луѓе кои никогаш во животот не ставиле маска на лицето или ракавици на рацете, сега ги носат секојдневно.

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со корона вирусот

Канал5 - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Употребените заштитни ракавици да не се фрлаат во лифтови, автобуси, постојки…

Н.Македонија - 25.03.2020

Фрлени заштитни ракавици и маски по лифтови, по автобуски станици и во автобуси, по улици и парковски површини, забележале граѓани кога се движеле низ градот. Револтирани од оваа појава во време кога бројката на заболени од коронавирусот расте и ...

Д-р Микиќ советува: Маските не ги носете надвор, внимателно со ракавиците!

Магазин - 25.03.2020

Во вчерашното гостување во емисијата Топ Тема на Телма телевизија епидемиологот доктор Владимир Микиќ посочи дека носењето маска стана тренд, па луѓето ја носат и кога се на отворено, што не би требало.

Се почитуваат измените на полицискиот час, но не и препораките за употреба на маските

Телма - 24.03.2020

Аптеките повеќе од недела немат залихи на маски и ракавица . Луѓето купаа во големи количини, па сега ги носат секаде. Низ скопските улици, пазари, пред маркетите можат да се забележат граѓани кои носат заштитни маски и медицински ракавци.

Не е доволно да носите маска и ракавици за заштита од коронавирус: Што треба да направите кога ќе се вратите дома?

Курир - 24.03.2020

Мерки на претпазливост во време на коронавирусот се многу важни. Сите ни кажуваат дека хигиената е единствената работа што може да нè заштити од оваа опасност. Но не е доволно да носите маска и ракавици.

Српски лекар открива дали заштитните ракавици ќе ви помогнат да се заштитите од коронавирусот

Машки магазин - 24.03.2020

Д-р Симран Део од Велика Британија беше првиот што предупреди дека, всушност, пластичните ракавици можат да го зголемат ризикот од ширење на коронавирусот бидејќи собираат бактерии од површините кои понатаму се разнесуват.

Кога влегувате дома: За да не пренесете вирус, еве што прво мора да направите!

Pedijatar.mk - 24.03.2020

Во време на коронавирус, сите стручњаци укажуваат на тоа дека хигиената е единственото кое може да не заштити од оваа опасност која зема се поголем замав. А ко сте биле надвор: во град, продавница, аптека или на работа, ви советуваме да го направите ...

Искористените заштитни маски и ракавици да се спакуваат во кеси и да се фрлаат во контејнер

Вечер - 24.03.2020

Комуналното претпријатие сметот го собира во две, наместо во три смени. Оттаму апелираат граѓаните искористените маски и ракавици да ги спакуваат во кеси и да ги фрлат во контејнер. Од „Дрисла“ пак, објаснуваат дека воспоставиле посебен режим на ...

Доктор открива дали носењето заштитни ракавици ќе ви помогне во заштита од коронавирусот – одговорот нема да ви се ...

Точка - 24.03.2020

Докторите дадоа одговор на едно прашање кој што на многумина нема да им се допадне. Д-р Симран Део од Велика Британија прв предупреди дека всушност пластичните ракавици може да го зголемат ризикот за ширење на коронавирусот затоа што многу работи се ...

Препазлива и правилна употреба на заштитна опрема препорачува епидемиологот Микиќ

Либертас - 23.03.2020

Нема потреба да се носи маска кај здрави луѓе на отворена средина, порачува епидемиологот д-р Владимир Микиќ во вечерашното издание на Топ Тема на Телма. Иако го користиме како уште една мерка за заштита и внимание тоа честопати може да биде ...

Каде завршуваат искористените маски и заштитни ракавици?

Скопје инфо - 24.03.2020

Искористените маски и ракавици граѓаните ги фрлаат каде ќе стигнат а најечсто завршуваат на улициците во главниот град, дознава Сител . По 500 тони комунален отпад дневно собираат надлежните.

Д-р Микиќ: Не носете маски надвор, внимателно со ракавиците

Фактор - 24.03.2020

Нема потреба да се носи маска кај здрави луѓе кога се на отворено, надвор, рече епидемиологот д-р Владимир Микиќ во синоќешната емисија То Тема на Телма. Вели дека тоа дури може и да е контрапродуктивно.

Д-р Микиќ: Не носете маски надвор, внимателно со ракавиците

Press24 - 24.03.2020

Нема потреба да се носи маска кај здрави луѓе кога се на отворено, надвор, рече епидемиологот д-р Владимир Микиќ во синоќешната емисија То Тема на Телма. Вели дека тоа дури може и да е контрапродуктивно.

Д-р Микиќ: Не носете маски надвор, внимателно со ракавиците

Скопје инфо - 24.03.2020

Нема потреба да се носи маска кај здрави луѓе кога се на отворено, надвор, рече епидемиологот д-р Владимир Микиќ во синоќешната емисија То Тема на Телма. Вели дека тоа дури може и да е контрапродуктивно.

Д-р Микиќ: Не носете маски надвор, внимателно со ракавиците

Женски магазин - 24.03.2020

Нема потреба да се носи маска кај здрави луѓе кога се на отворено, надвор, рече епидемиологот д-р Владимир Микиќ во синоќешната емисија Топ Тема на Телма. Вели дека тоа дури може и да е контрапродуктивно.

Доктор открива дали носењето заштитни ракавици ќе ви помогне во заштита од коронавирусот – одговорот нема да ви се ...

Скопје24 - 24.03.2020

Докторите дадоа одговор на едно прашање кој што на многумина нема да им се допадне. Д-р Симран Део од Велика Британија прв предупреди дека всушност пластичните ракавици може да го зголемат ризикот за ширење на коронавирусот затоа што многу работи се ...

Епидемиологот Микиќ порачува: Здрави лица не мора да носат маски кога се на отворено

Таратур - 24.03.2020

Нема потреба од носење маски од страна на здрави луѓе кога се на отворено, надвор, порача епидемиологот д-р Владимир Микиќ во синоќешната емисија Топ Тема на Телма. Според него, носењето маска на отворено може да е дури и контрапродуктивно.

Не е доволно да носите маска и ракавици за заштита од коронавирус: Што треба да направите кога ќе се вратите дома?

Пулс24 - 24.03.2020

Мерки на претпазливост во време на коронавирусот се многу важни. Сите ни кажуваат дека хигиената е единствената работа што може да нè заштити од оваа опасност. Но не е доволно да носите маска и ракавици.

Не е доволно да носите маска и ракавици за заштита од коронавирус: Што треба да направите кога ќе се вратите дома?

Press24 - 24.03.2020

Мерки на претпазливост во време на коронавирусот се многу важни. Сите ни кажуваат дека хигиената е единствената работа што може да нè заштити од оваа опасност. Но не е доволно да носите маска и ракавици.

АХВ со нови препораки до производителите на храна

+инфо - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со корона вирусот

Република - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со коронавирусот

А1 On - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со корона вирусот

Либертас - 25.03.2020

– Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со корона вирусот

Слободен Печат - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

AХВ: Воведете дополнителни контроли со кои ќе бидете сигурни дека со храна работат здрави лица

Фокус - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со корона вирусот

Опсервер - 25.03.2020

– Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Препораки до операторите со храна за време на пандемијата со корона вирусот

Frontline - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

АХВ: Да се засилат добрите хигиенски практики кај операторите со храна

Вечер - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со корона вирусот

Скопје инфо - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со корона вирусот

Нетпрес - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со коронавирусот

24 Вести - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека коронавирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со раце, ...

Препораки за бизнисите и операторите со храна, ракавиците мора често да се менуваат за да не се пренесат бактерии

Макфакс - 25.03.2020

Иако досегашните сознанија покажуваат дека коронавирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со раце, може да го пренесат вирусот на работните површини и храната, освен, ако строго ги ...

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со корона вирусот

Press24 - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Препораки од АХВ до бизнисите и операторите со храна за време на пандемијата со корона вирусот

Локално - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

АХВ до операторите со храна: Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси

MakPress - 25.03.2020

Засилете ги сите мерки кои се однесуваат на добрите хигиенски и производствени пракси. Иако досегашните сознанија покажуваат дека корона вирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со ...

Препораки за бизнисите и операторите со храна, ракавиците мора често да се менуваат за да не се пренесат бактерии

Точка - 25.03.2020

Иако досегашните сознанија покажуваат дека коронавирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со раце, може да го пренесат вирусот на работните површини и храната, освен, ако строго ги ...

Препораки за бизнисите и операторите со храна, ракавиците мора често да се менуваат за да не се пренесат бактерии

Н.Македонија - 25.03.2020

Иако досегашните сознанија покажуваат дека коронавирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со раце, може да го пренесат вирусот на работните површини и храната, освен, ако строго ги ...

Препораки за бизнисите и операторите со храна во време на пандемијата со Корона вирусот

Бизнис Вести - 25.03.2020

Заштитете го здравјето на Вашите вработени, согласно со препораките за заштита од Kорона вирусот. Со тоа ќе овозможите соодветно да се одржи производството и прометот со храна во време на пандемијата, кога храната претставува најзначаен производ на ...

Агенцијата до фирмите што произведуваат храна - вработените постојано да ги мијат рацете

Фактор - 25.03.2020

Агенцијата за храна излезе со серија препораки до компаниите кои работат на производство на храна, за тоа како да се однесуваат нивните вработени и раководители, за да се превенира ширењето на коронавирусот.

Препораки за бизнисите и операторите со храна, ракавиците мора често да се менуваат за да не се пренесат бактерии

MTM - 25.03.2020

Иако досегашните сознанија покажуваат дека коронавирусот не се пренесува преку храната, лицата кои работат со храна, со кашлање, кивање или преку контакт со раце, може да го пренесат вирусот на работните површини и храната, освен, ако строго ги ...