TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија бара пат до четвртфиналето: Можат ли кадетите против Португалија која ги изненади сите? (ЛИНК)

SportMedia - 14.08.2019

Најважниот натпревар на СП У19 во Скопје, кадетската машка репрезентација го игра вечерва, 20:45 часот, во СЦ „Борис Трајковски“ против Португалија во осминафиналето. Мечот, кој за Македонија значи „да се биде или не“, односно дали ќе влеземе меѓу ...

Португалија е ривал за високи дострели, секој меч досега носел големи резултати за Македонија

24 Ракомет - 14.08.2019

Машката кадетска репрезентација на Македонија денеска го игра својот најважен натпревар на кадетското првенство и после него можат да бидат заборавени сите игри во досегашниот дел од шампионатот.

И Видерер дојде да гледа Мундијал во Македонија (ФОТО)

24 Ракомет - 14.08.2019

Светското кадетско првенство што се одржува во Македонија, привлече големо внимание кај многу ракометни работници, поранешни ракометари, менаџери… Меѓу другите, денеска во Скопје пристигна и претседателот на Европската ракометна федерација, Михаел ...

РФМ бара поддршка од навивачите за осминафиналето против Португалија

Sport 1 - 14.08.2019

Ракометната федерација на Македонија упати апел до навивачите во што поголем број да присуствуваат на вечерашниот дуел со португалската селекција и да помогнат на репрезентативците во обидот да изборат пласман во четвртфиналето на Светското ...

Сите со поддршка за Македонија: Дуелот против Португалија на СП со пренос на – Телма!

СуперСпорт - 14.08.2019

Македонската ракометна репрезентација до 19 години ја очекува тежок предизвик во осминафиналето на Светското првенство (СП) против Португалија. Кадетите побараа поддршка од македонската публика во СЦ „Борис Трајковски“, а тие кои нема да можат да ...

Ракометарите бараат поддршка за триумф над Португалија

Екипа - 14.08.2019

Македонија ќе ја има улогата на аутсајдер во вечерашниот осминафинален дуел од ракометниот Мундијал против Португалија, селекцијата што не знаеше за пораз во групната фаза. „Црвено-жолтите“ не ја губат вербата дека можат да дојдат до позитивен ...

Осминафиналниот двобој од Мундијалот на ТВ: Македонија – Португалија директно на Телма!

24 Ракомет - 14.08.2019

Осминафиналето од Мундијалот за кадети меѓу Македонија и Португалија директно ќе биде пренесувано на Телевизија Телма. Ракометната федерација на Македонија упати покана до сите навивачи да се појават на трибините во СЦ “Борис Трајковски” и да им ...

Може ли Македонија да ја сопре перфектната Португалија?

Gol.mk - 14.08.2019

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија се наоѓа пред осминафиналниот предизвик на Светското првенство (СП) кое се игра во нашата земја. Ривал во првиот нокаут-филтер за нашите ракометни надежи е селекцијата на Португалија, која игра ...

СП КАДЕТИ: Осминафиналето со Португалија во живо на Телма

SportMedia - 14.08.2019

Македонската машка кадетска репрезентација денеска го игра осминафиналниот меч со Португалија, 20:45 часот во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, а Ракометната федерација на Македонија се погрижи најважниот мундијалски меч да им биде достапен на сите ...

Брестовац: Според играта далеку сме од нивото потребно за успех

Н.Македонија - 14.08.2019

По лошата игра и високиот пораз од селекцијата на Јапонија (22-31) во последното коло од групната фаза на Светското првенство (СП) за ракометари до 19 години, што се игра во Скопје, избраниците на македонскиот селектор Данило Брестовац за противник ...

Се слушна гласот на навивачите: Ќе има ТВ пренос од Македонија – Португалија

Спортклуб - 14.08.2019

Македонската машка ракометна репрезентација до 19 вечерва го игра 1/8 финалето од Мундијалот кој се игра во нашата држава. Противник со почеток од 20:45 часот ќе биде селекцијата на Португалија во Скопје.

Вечер сите во СЦ „Борис Трајковски“: Да ги поддржиме нашите ракометари во натпреварот против Португалија

Курир - 14.08.2019

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија вечера го игра натпреварот против Португалија во рамки на Светското првенство кое се одржува во Скопје. – Ракометната Федерација на Македонија Ве поканува на ден 14.08.2019 со почеток во 20:45 часот ...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Сите погледи насочени кон Македонија-Португалија

24 Ракомет - 14.08.2019

После вчерашниот ден за одмор денеска репрезентациите кои се дел од Светското првенство за кадети ќе играат натпревари од елиминациите. Најдобрите 16 се во осминфиналето кое стартува од 14 часот, а завршува доцна вечерва.

СП У-19: Македонија во осминафиналето против Португалија

Сител - 13.08.2019

Македонската кадетска репрезентација со пораз ја заврши групната фаза на СП во ракомет што се игра во Скопје и во осминафиналето ќе игра против селекцијата на Португалија во утрешниот термин од 20.45.ч.

Осминафиналето против Португалија во живо на Телма

Телма - 13.08.2019

Македонската машка ракометна репрезентација до 19 години утре од 20 часот и 45 минути против Португалија ќе одигра осминафиналниот дуел на Светското првенство што се одржува во Скопје. Настапот на нашите ракометни надежи ќе можете го следите низ ...

Двајца македонски репрезентативци ја предводат листата на стрелци на СП

Спортклуб - 13.08.2019

Македонската кадетска ракометна репрезентација се пласираше на четвртото место во својата група на Светското првенство кое се одржува во Скопје, а во осминафиналето ќе се соочи со репрезентацијата на Португалија.

Костески и Серафимов се најдобри стрелци по групната фаза на СП

Gol.mk - 13.08.2019

Македонските репрезентативци Ненад Костески и Мартин Серафимов се на врвот на листата на стрелците по крајот на групната фаза на Светското првенство (СП) за кадети кое се игра во нашата земја.

Македонија ги има двајцата најдобри стрелци на Мундијалот до 19 години

Спортски - 13.08.2019

Репрезентацијата на Македонија до 19 години се пласираше на четвртата позиција во групната фаза и така обезбеди место во осминафиналето во кое ќе игра против Португалија. Нашата репрезентација може да се пофали и со тоа што ги има двата најдобри ...

Костески и Серафимов ја предводат листата со стрелци по групната фаза на Мундијалот

Sport 1 - 13.08.2019

Македонската ракометна репрезентација до 19 години се пласираше на четврто место во групната фаза на Светското првенсто, па во осминафиналето ќе се соочи против Португалија, а по групната фаза може да се пофали дека ги има најдобрите стрелци.

Дали Македонија може да ѝ стави крај на португалската бајка?

Вечер - 13.08.2019

Македонската ракометна репрезентација за играчи до 19 години го претрпе третиот пораз на Светското првенство кое се одржува во Скопје. Избраниците на селекторот Данило Брестовац, во последното коло од Ц-групата беа торпедирани од селекцијата на ...

Ако ништо друго, барем ги имаме најдобрите стрелци

24 Ракомет - 13.08.2019

Кадетските и сениорски репрезентативци на Македонија, Ненад Костески и Мартин Серафимов, се водечките стрелци на Мундијалот што се одржува во Скопје. Иако нашата селекција досега не покажа игра со која треба да бидеме задоволни, сепак барем ги имаме ...

Кадетите потопени од Јапонија

Кајгана - 13.08.2019

И покрај високиот пораз Македонија како четврта се пласираше во осмина-финалето каде ќе игра против изненадувањето Португалија. Младите ракометари имаа императив победа против азискиот вице-шампион за да завршат втори во Групата Ц, но на крајот ...

СП за кадети: Заврши групната фаза, Македонија со три порази оди во елиминациите

24 Ракомет - 13.08.2019

Со вчерашните средби кои беа одиграни во двете сали во Скопје финишираше групната фаза на Мундијалот, па денеска репрезентативците се слободни. Ова е шанса за подготовка за натпреварите од елиминациите кои почнуваат утре, па оттаму може да се ...

СП КАДЕТИ: Костески и Серафимов најдобри стрелци на мундијалот

SportMedia - 13.08.2019

Македонските кадетски репрезентативци, крилото Ненад Костески и бекот Мартин Серафимов се најдобрите стрелци по завршувањето на групната фаза на Светското првенство У19 кое се игра во Скопје.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Слободен ден на Мундијалот

24 Ракомет - 13.08.2019

После седум дена исполнети со натпревари на кадетскиот Мундијал во Скопје, но и неколку други шампионати низ Европа денеска е првиот слободен ден и ќе нема натпревари во СЦ „Јане Сандански“ и СЦ „Борис Трајковски“.

Јапонија ги остави кадетите забревтани (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 13.08.2019

Најлошиот натпревар на мундијалот во Скопје кадетите го одиграа во последниот меч од групната фаза кога останаа забревтани и изгубија со двоцифрени 21:31 од Јапонија. Не можевме да ги стигнеме „самураите“… неевропскиот стил на ракомет е нешто со што ...

РФМ бараат поддршка од навивачите за осминафиналето против Португалија

Либертас - 14.08.2019

Ракометната федерација на Македонија упати апел до навивачите во што поголем број да присуствуваат на вечерашниот дуел со португалската селекција и да помогнат на репрезентативците во обидот да изборат пласман во четвртфиналето на Светското ...

Ќе има директен пренос од осминафиналето на кадетите против Португалија!

Спортски - 14.08.2019

Денес од 20:45 репрезентацијата на Македонија до 19 години го игра натпреварот од осминафиналето на Светското првенство против Португалија. Сите оние кои ќе немаат прилика да навиваат за кадетите во СРЦ „Борис Трајковски“ ќе можат натпреварот да го ...

Брестовац: Не можевме да и парираме на Јапонија, уште при видео анализата знаев дека ќе изгубиме

МКД - 12.08.2019

Селектор на кадетите, Данило Брестовац вели дека Македонија не можела да и парира на Јапонија ниту во брзина ниту во техника и откри дека уште при видео анализата знаел дека ќе загубиме. Во последниот натпревар од групната фаза на Светското ...

Тежок пораз на Македонија, Јапонија со ракометна лекција за кадетите

МКД - 12.08.2019

Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години забележа тежок пораз во последното коло од групната фаза, Јапонија ни одржа лекција и забележа убедлив триумф од 22-31. Избраниците на Данило Брестовац катастрофално го отворија мечот, ...

Брестовац: Тешко е да парираш на неевропејци, кога играш ракомет по шаблон!

Gol.mk - 12.08.2019

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија со пораз ја заврши групната фаза на Светското првенство (СП) и загуби од Јапонија (-.-). По натпреварот, селекторот Данило Брестовац ја коментираше играта на националниот тим и истакна дека нашите ...

СП 2019: Јапонската машинерија ги сомле македонските кадети, одат на 1/8-финале со Португалија

Екипа - 12.08.2019

Македонската кадетска репрезентација на четвртото место го завршува групниот сегмент од Светското ракометно првенство во Скопје и со тоа во осминафналето вкрстува со најдобропасиранта селекција од групата Д, Португалија во осминафиналето.

Македонија не се врати по почетниот јапонски шок, следува осминафинале со Португалија

Дерби - 12.08.2019

Македонската кадетска ракометна репрезентација доживеа пораз од Јапонија (22:31) на последниот натпревар од групната фаза на Светското првенство кое се одржува во нашата земја и ќе мора да се задоволи само со четвртото место во својата група Ц.

Костески: Го одигравме најлошиот меч на СП, мора да се кренеме после ова

Gol.mk - 12.08.2019

Ненад Костески беше најдобар стрелец на Македонија , но нашиот национален тим доживеа висок пораз во дуелот со Јапонија (22-31) за крај на групната фаза. По мечот, крилото истакна дека овој натпревар бил најлошиот на нашиот национален тим на ова СП.

Брестовац: Јапонците беа многу побрзи од нас и ни направија големи проблеми

Sport 1 - 12.08.2019

Македонската ракометна репрезентација до 19 години загуби со 22-31 од Јапонија, па така ја заврши групната фаза од Светското првенство на четвртата позиција и во осминафинале ги очекува дуел против Португалија.

Убедлив пораз за кадетите: Јапонија им одржа лекција на македонските ракометари

Sport 1 - 12.08.2019

Македонската ракометна репрезентација до 19 години запиша уште еден пораз во групната фаза на Светското првенство, откако овој пат загуби од Јапонија со убедливи 22-31. Македонските ракометари тргнаа катастрофално во мечот против Јапонија, па ...

Кадетите ја чекаат Јапонија, можно осминафинале со Португалија, Исланд или Германија

Gol.mk - 12.08.2019

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија ја чека последниот меч од групната фаза на Светското првенство (СП) кое се игра во нашата земја. Ривал ќе биде Јапонија , а по дуелот со азиската селекција ќе биде познат и противникот во ...

Португалија е ривалот на кадетите во осминафиналето на СП

Gol.mk - 12.08.2019

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија го доби ривалот во осминафиналето на Светското првенство (СП) кое го играме на домашно тло. Противник на „црвено-жолтите“ во првиот филтер од нокаут-фазата ќе биде Поргугалија.

Силен самурајски удар за кадетите пред нокаут фазата (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 12.08.2019

Со неочекувано висок пораз, макеоднската кадетска репрезентација го комплетираше групниот сегмент на Светското ракометно првнество. Преку четвртата позиција, нашиот тим оди во осминафиналето каде што ќе се соочи со хитот на првенството, селекцијата ...

Костески: Одигравме катастрофално, но мора да дадеме максимум против Португалија

24 Ракомет - 12.08.2019

Најефикасниот ракометар во редовите на Македонија, Ненад Костески иако постигна осум гола на дуелот против Јапонија, сепак, тоа не беше доволно за да се избориме за нешто повеќе. Поразот од 22:31 во игра која беше убедливо најлоша досега е голем ...

Кадетите против Португалија во осминафиналето на СП

SportMedia - 12.08.2019

Селекцијата на Португалија е противникот на машката кадетска репрезентација на Македонија на Светското првенство У19 во Скопје. Со Португалците играме в среда, 20:30 часот, во СЦ „Борис Трајковски“.

Познати се осминафиналните двојки на кадетското СП во Скопје

РК Металург - 12.08.2019

Во Скопје завршија натпреварите од групната фаза на кадетското СП. Македонија групата ја заврши со пласман на четвртото место, кое за противник ни ја одреди селекцијата на Португалија. . Веќе се познати осминафиналните двојки: Египет – Словенија ...

Перфектната Португалија е осминафиналната пречка за кадетите

24 Ракомет - 12.08.2019

Машката кадетска репрезентација на Македонија загуби од Јапонија во петтото коло од Мундијалот што се игра во главниот град, но и покрај поразот местото во осминафиналето од претходно беше обезбедено.

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија вечер го игра натпреварот против Португалија

Скопје инфо - 14.08.2019

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија вечера го игра натпреварот против Португалија во рамки на Светското првенство кое се одржува во Скопје. – Ракометната Федерација на Македонија Ве поканува на ден 14.08.2019 со почеток во 20:45 часот ...

КОСТЕСКИ: Катастрофа, најлошиот меч на СП

SportMedia - 12.08.2019

Најдобриот стрелец во редовите на нашата кадетска селекција во поразот со Јапонија, Никола Костески (осум гола) беше разочаран по поразот во последното ...

Јапонска лекција за младите ракометари

Слободен Печат - 12.08.2019

Кадетите се убедливо поразени од Јапонија со девет голови разлика (22:31). Македонската ракометна репрезентација до 19 години со убедлив пораз ги заврши настапите во групната фаза од Светското кадетско првенство кое се одржува во Скопје.

Неевропските репрезентации не ни лежат

Слободен Печат - 12.08.2019

Селекторот Брестовац смета дека противниците кои не се од Европа претставуваат проблем за младите ракометари. Македонската кадетска ракометна репрезентација со пораз од 22:31 ги заврши настапите во групната фаза на Светското првенство до 19 години.

Македонските кадети немаа решение за брзите „самураи“, пораз од 31-21

TopSport - 12.08.2019

Македонската машка кадетска ракометна репрезентација со убедлив пораз ја заврши групната фаза од Светското ракометно првенство што се одржува во Скопје. Македонските ракометари вечерва со високи 10 гола разлика, 31-21 беа поразени од селекцијата на ...

Северна Македонија тешко поразена од Јапонија на Светското првенство за кадети

Опсервер - 12.08.2019

Кадетската репрезентација на Северна Македонија вечерва доживеа пораз со 22:31 од Јапонија во рамки на 5 коло на Светското првенство кое се игра во нашата земја. Азијците поведоа на стартот со 0:6, а македонските ракометари цел натпревар го бркаа ...

Дебакл на кадетите за крај на групната фаза на СП

OhridNews - 12.08.2019

Македонската ракометна репрезентација во кадетска конкуренција со пораз од Јапонија 33-21 (15-11) ја заврши фазата по групи на Светското првенство кое се одржува во нашата земја. Поразот од Јапонија ја смести селекцијата на Македонија на четвртата ...