TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ако судството го прашувало Стојанче Ангелов, Чавков одамна требало да биде во затвор

Магазин - 15.03.2019

Генералот Стојанче Ангелов изјави дека поранешниот министер за внатрешни работи требало порано да биде притворен, после упатените критики од Александар Пандов кон актуелната власт. Генералот Стојанче Ангелов упати остри критики до поранешниот ...

Адвокатот на Чавков: Видовте дека победив во прогнозите за казната, но не сме загрижени

Фокус - 15.03.2019

Адвокатот на Митко Чавков, Сашо Дуковски по пренешната пресуда, порача дека победил во прогнозите за изречувањето на затворската казна за насилствата од Парламентот пред две години. „Видовте дека победив во прогнозите. Победив во тоа.

Чавков осуден на 18 години затвор

Тера - 15.03.2019

Поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на земјата. Судијката Добрила Кацарска во образложението рече дека Чавков бил носител на златната команда на 27 ...

(Видео) Дукоски: Пресудата за Чавков не е изненадување, ќе се жалиме во Стразбур

Макфакс - 15.03.2019

Погодив дека ќе биде голема казната, сите мои предвидувања беа потврдени. Чавков беше однесен во притвор со незаконита одлука, тоа укажуваше на драконска казна, која денеска ја доби. Две години помалку од законскиот максимум, тоа го знаеме уште од ...

По драконската казна, се огласи адвокатот на Чавков

Курир - 15.03.2019

Сашко Дукоски, адвокат на Митко Чавков, даде изјава за медиумите по драконски големата казна од 18 години затвор која ја доби неговиот клиент. Вели дека не се изненадени од пресудата затоа што истата ја очекувале, со оглед на фактот што, како што ...

211 години затвор за 16-те обвинети за настаните во Собранието од 27 април

Телма - 15.03.2019

Митко Чавков поранешниот директор на БЈБ е осуден на 18 години затвор за настаните од 27 април. Освен Игор Дурловски, кој судот го ослободи од обвинението, сите останати добија високи затворски казни.

„Сите мои предвидувања беа потврдени, ќе се жалиме во Стразбур“, рече адвокатот на Митко Чавков

ТВ21 - 15.03.2019

На Чавков му беше определена мерка притвор со незаконска одлука, а за големината на казните сите мои предвидувања се потврдија. Пресудата ќе ја обжалиме во судот во Стразбург, рече Сашо Дукоски – адвокат на екс директорот на БЈБ, Митко Чавков.

Заев уште на 28 април му кажа на Чавков: Бегај подалеку!

Република - 15.03.2019

Очекувам Митко Чавков од МВР веднаш да даде оставка и нека бега подалеку. Со овие зборови Зоран Заев на 28 април 2017 година, само ден по влегувањето на демонстрантите во Собранието, му се закани на Митко Чавков.

Ангелов: Ако мене ме прашувате, Чавков требаше порано да биде во притвор

Фокус - 15.03.2019

Генералот Стојанче Ангелов застана во одбрана на СДСМ, по упатените критики од Александар Пандов кон владејачката партија. „Дали лицата кои направиле криминал, не треба да бидат изведени пред лицето на правдата?.

Чавков осуден на 18 години затвор за „27 април“

Скопје1 - 15.03.2019

Ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков, кој на критичниот 27 април ја имаше златната команда, е осуден на 18 години затвор. Тој се товари дека не делувал навремено, односно доцна дал наредба за делување на полицијата.

Костадинов прв „се насити“ на пресудата на Чавков и другите

Фактор - 15.03.2019

Костадин Костадинов, пратеникот и портпарол на СДСМ, прв изреагира како претставник на владеачкото мнозинство по денешната пресуда за упадот во Собранието на 27 април. „Кога правдата ќе затропа на врата ! Вистинското лице на дпмне на виделина.

Митко Чавков останува во притвор, не сакаше да се произнесе по пресудата

Фактор - 15.03.2019

Митко Чавков останува во притвор, по првостепената одлука на Кривичниот суд за казна затвор за упадот во Собранието на 27 април. Тој доби 18 години казна затвор, а престој во притвор веќе му е одреден пред четири дена со образложение дека е добиена ...

18 години казна затвор за Митко Чавков за 27 април

Бриф - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа изречени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

18 години затвор за Митко Чавков за „27 април“

ТВ21 - 15.03.2019

За случувањата на 27 април во Собранието на Република Северна Македонија, Митко Чавков како еден од организаторите на немилите настани осуден е на казна затвор од 18 години. Тука се пресметува и времето поминато во притвор и домашен ...

18 години затвор за Митко Чавков за крвавиот четврток

Либертас - 15.03.2019

Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот ...

Денес ќе се изречат казните за Чавков и другите обвинети за „27 април“

Скопје1 - 15.03.2019

Митко Чавков заедно со останатите 17 обвинети, денес ќе треба да ја слушнат пресудата од Кривичниот суд, како и можната казна за крававите инциденти. Предметот го води судијката Добрила Кацарска. Судскиот процес почна во август минатата година.

Хронологија на „27 април“: Како од двомесечни мирни протести се испровоцира влез на граѓаните во Собранието кое ...

Алфа - 14.03.2019

Граѓанското движење „За заедничка Македонија“, во 2017 година организираше протести против тогаш составената Тиранска платформа, која беше услов за формирање на Влада во нашата држава. По 63 дена мирни протести, без никакви инциденти, на 27 април, ...

Обвинителство, суд и полиција, трагедија во три чина

Република - 14.03.2019

Случајот со приведувањето и притворот за Митко Чавков ја засили сензитивноста на јавноста за постоењето на „црната дупка“ која ја голта правдата во Македонија, го игнорира и модифицира системот според желбите и потребите на политичките елити и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Службената белешка за Чавков е измислена

Нетпрес - 14.03.2019

Службената белешка на наводен близок пријател на Митко Чавков дека поранешниот министер за внатрешни работи има вила во Халкидики и планира да бега таму е измислена со цел негово притворање, тврди ВМРО-ДПМНЕ пред утрешната пресуда за поранешниот прв ...

Адвокатот на Чавков: Видовте дека победив во прогнозите за казната, но не сме загрижени

iPortal - 15.03.2019

Адвокатот на Митко Чавков, Сашо Дуковски по пренешната пресуда, порача дека победил во прогнозите за изречувањето на затворската казна за насилствата од Парламентот пред две години. „Видовте дека победив во прогнозите. Победив во тоа.

Дали Чавков планирал да бега?

Независен - 14.03.2019

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков три дена пред да ја слушне пресудата за крвавиот четврток, исто како и неговиот поранешен шеф Сашо Мијалков, е вратен во затворот во Шутка откако обвинителството за гонење организиран ...

Дукоски: За пресудата за Чавков ќе се жалиме во Стразбур

24Инфо - 15.03.2019

Сашо Дуковски, адвокатот на поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков по изрекување на пресудата со која неговиот клиент доби 18 години затвор, највисока од сите обвинети за „„27 Април“, рече дека е очекувана.

Адвокатот на Чавков: Нема ни „д“ од кривичното дело за кое се обвинува

Република - 15.03.2019

Погодив во прогнозите. Реков над 14 години ќе биде казната, сите предвидувања беа потврдени. Се наоѓа во притвор со незаконита одлука за незаконит судски совет, кој нема право да ја донесе таа одлука бидејќи во тој момент беше завршена главната ...

Утре ќе се изречат казните за Чавков и другите обвинети за „27 април“

Скопје1 - 14.03.2019

Ексминистерот за внатрешни работи, Митко Чавков по трет пат е во притвор поради опасност од бегство. Имено, минатиот пат, кога чавков заврши во затворот во Шутка, тој штрајкуваше го глад, а познато е дека тој има и здравствени проблеми.

211 години затвор за 16-те обвинети за настаните во Собранието од 27 април

OhridNews - 15.03.2019

Митко Чавков поранешниот директор на БЈБ е осуден на 18 години затвор за настаните од 27 април. Освен Игор Дурловски, кој судот го ослободи од обвинението, сите останати добија високи затворски казни, jaвува Телма.

Политичари на работ од нервен слом

CivilMedia - 14.03.2019

пишува: Сашо Орданоски Ама имал голема гаранција дека нема да побегне; ама немал викендичка на Халкидики; ама судот „веќе ја напишал пресудата“ (ова ми е најсмешно – па, да де, не се чека белки тоа да го прави во петок наутро?!); ама „службената ...

Ангелов: Ако мене ме прашувате, Чавков требаше порано да биде во притвор

Бриф - 15.03.2019

По упатените критики од Александар Пандов кон владејачката партија, генералот Стојанче Ангелов изјави дека поранешниот министер за внатрешни работи требало порано да биде притворен. „Дали лицата кои направиле криминал, не треба да бидат изведени ...

Мицкоски: службената белешка, врз чија основа е приведен Чавков е лажна

Телма - 13.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го смета приведувањето на Чавков за политички прогон, а службената белешка, врз чија основа е приведен, ја нарече лажна. Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од најголемата опозициска и ...

Чавков во Шутка, одбраната обвинува за готова пресуда

24 Вести - 13.03.2019

Поарнешниот шеф на БЈБ преноќи во хашката соба во Шуто Оризари. Од управата велат тој е безбеден. Во меѓувреме поднел жалба за да му го уникат притворот. Но кривичен совет нема да одлучува денеска.

Мицкоски: „Случајот со Чавков е политички прогон“

Алсат-М - 13.03.2019

Претседателот на ВМРО, Христијан Мицкоски, вечерва изјави дека приведувањето на Митко Чавков е политички прогон. Според него, службената белешка врз која се темели ваквиот потег на полицијата и обвинителството е ...

18 години затвор за Митко Чавков за „27 април“

4NEWS - 15.03.2019

За случувањата на 27 април во Собранието на Република Северна Македонија, Митко Чавков како еден од организаторите на немилите настани осуден е на казна затвор од 18 години. Тука се пресметува и времето поминато во притвор и домашен притвор.

Митко Чавков осуден на 18 години затвор

Република - 15.03.2019

Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за случувањата од 27 април. ...

Се огласи ќерката на Чавков, Зорица: Еве што им порача на обвинителите

Бизнис Вести - 14.03.2019

Зорица Чавкова вели дека нејзиниот татко е приведен во монтиран случај со службена белешка која не е веродостојна. Таа се закани со тужба за оној што ја напишал белешката: „Ќе си лежи оној кој ја измисли вилата на Халкидики.

Адвокат Јошевска Анастасовска со стручна анализа по апсењето на Чавков

Курир - 13.03.2019

Адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска со своја стручна анализа за последните случувања и апсењето на Митко Чавков. Нејзиното излагање преку Фејсбук, ви го пренесуваме во целост: Можеби додека трае 21 век, ќе ни текне дека ниту еден полициски ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Груевски на Фејсбук го брани Чавков, Заев и Рама постигнаа важен договор

Фактор - 13.03.2019

Екс премиерот во бегство Никола Груевски преку Фејсбук статус застанува во одбрана на поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков. Чавков синоќа заврши зад решетки, а Груевски и овој пат пишува дека и ова апсење е лична одмазда на премиерот Заев ...

Ниту еден полициски документ не смее да се земе како доказ додека неговиот составувач не даде изјава во суд

Република - 13.03.2019

Адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска излезе со своја забелешка за последните случувања и апсењето на Митко Чавков. Нејзиното излагање преку Фејсбук, ви го пренесуваме во целост: пишува таа на својот Фејбук профил.

Мицковски се огласи по апсењето на Чавков

Centar - 14.03.2019

Лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски излезе со тврдење дека апсењето на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков е осветољубие. Тој во интервју за телевизијата Сител, вели дека на мафијашки пристап било следено лицето кое ...

Чавков преноќи во притвор – обвинителството се сомнева дека ќе бега, одбраната негира

1tv - 13.03.2019

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков преноќи во притвор. Во Шутка беше однесен, откако судот го одобри 30 дневниот притвор, бидејќи обвинителството за организиран криминал се сомнеж дека ќе избега.

Чавков до изрекување на пресудата ќе мине во „Шутка“, неговиот адвокат вели: „Ќе има екстремна казна“

ТВ21 - 13.03.2019

Поради сомнеж дека има план да избега, екс директорот за Јавна Безбедност, Митко Чавков е испратен во притвор во „Шутка“. Оваа мерка Основниот суд Скопје ја изрече откако Обвинителството за организиран криминал и корупција добило информации дека ...

Еве кој е Митко Чавков

Скопје1 - 13.03.2019

Митко Чавков беше новиот министер за внатрешни работи, кој на оваа фукција дошол од позицијата директор на Бирото за јавна безбедност при МВР која ја извршувал од мај 2013 година. Роден е 24 јануари 1963 година.

Се огласи Груевски за апсењето на Чавков – Еве што напиша на ФБ

iPortal - 13.03.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски, кој побегна во Унгарија непосредно пред да почне со издржување на затворската казна за случајот „Тенк“, повторно се јави од Будимпешта со подолг коментар на фејсбук, за апсењето на порашениот министер за ...

Мицкоски прогнозира сто години затвор во случајот „27 април“

ММС - 13.03.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не се сомнева дека приведувањето на Митко Чавков е политички прогон. Во изјавата вечерва, Мицкоски кажа дека службената белешка врз која се темели притворот на Чавков е лажна.

Како од двомесечни мирни протести се испровоцира влез на граѓаните во Собранието кое резултираше со обвинение за ...

Република - 15.03.2019

Граѓанското движење „За заедничка Македонија“, во 2017 година организираше протести против тогаш составената Тиранска платформа, која беше услов за формирање на Влада во нашата држава. По 63 дена мирни протести, без никакви инциденти, на 27 април, ...

Дукоски: Пресудата за Чавков не е изненадување, ќе се жалиме во Стразбур

Точка - 15.03.2019

Погодив дека ќе биде голема казната, сите мои предвидувања беа потврдени. Чавков беше однесен во притвор со незаконита одлука, тоа укажуваше на драконска казна, која денеска ја доби. Две години помалку од законскиот максимум, тоа го знаеме уште од ...

По драконската казна, се огласи адвокатот на Чавков

Press24 - 15.03.2019

Сашко Дукоски, адвокат на Митко Чавков, даде изјава за медиумите по драконски големата казна од 18 години затвор која ја доби неговиот клиент. Вели дека не се изненадени од пресудата затоа што истата ја очекувале, со оглед на фактот што, како што ...

Политичари на работ од нервен слом

+инфо - 14.03.2019

„ Случајот со Чавков е политички прогон“, вели опозицијата. Зошто? Поради тоа што три дена пред читање на пресудата за обидот за државен удар на 27 април го сместиле човекот во притвор. Зошто? Затоа што полицијата имала оперативни сознанија дека ...

Адвокатка за апсењето на Чавков: Ниту еден полициски документ не смее да биде доказ

Скопје1 - 13.03.2019

Адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска со своја стручна анализа за последните случувања и апсењето на Митко Чавков. Нејзиното излагање преку Фејсбук, ви го пренесуваме во целост: Можеби додека трае 21 век, ќе ни текне дека ниту еден полициски ...

Чавков до изрекување на пресудата ќе мине во „Шутка“, неговиот адвокат вели: „Ќе има екстремна казна“

4NEWS - 13.03.2019

Поради сомнеж дека има план да избега, екс директорот за Јавна Безбедност, Митко Чавков е испратен во притвор во „Шутка“. Оваа мерка Основниот суд Скопје ја изрече откако Обвинителството за организиран криминал и корупција добило информации дека ...

Се огласи Груевски: Еве што соопшти во врска апсењето на Чавков

Бизнис Вести - 14.03.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски на својот Facebook профил напиша дека Митко Чавков е невин и жртва на политички прогон и политички монтиран процес, како и многу други лица во тој предмет кој настана како резултат на свесно и планирано незаконско ...

Алфа анализа: Што го предизвика крвавиот четврток

Алфа - 15.03.2019

Пред речиси две години, во февруари 2017, Граѓанското движење „За заедничка Македонија“, ги започна протести против тогашната Тиранска платформа, која беше услов за формирање на новата Влада.