TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прашањето за ветото на Македонија прави проблеми во владината коалиција во Бугарија

МКД - 22.05.2022

Бугарската партија Има таков народ (ИТН) на Слави Трифонов, која е дел од владината коалиција, го засилува притисокот врз премиерот Кирил Петков да не го укинува ветото на Бугарија за почеток на преговорите на Македонија за членството во ЕУ.

Ковачев: Кирил Петков се однесува како Понтиј Пилат

Локално - 22.05.2022

„Што друго освен промена на веќе наведената позиција на Бугарија за почеток на преговорите за членство во ЕУ во Република Северна Македонија може да биде причина за свикување на нов Советодавниот совет за национална безбедност (СНБ)? Што се случи од ...

Од МНР потврда: Рим ново место за средба меѓу Ковачевски и Петков

Телма - 21.05.2022

Во Рим ќе има средба меѓу македонскиот премиер Димитар Ковачевски и бугарскиот Кирил Петков, потврдуваат од МНР на прашање на Телма. Од владата не одговораат ниту пак се споделуваат детали за што ќе се зборува на средбата.

Јотова ја коментираше изјавата на Петков за Македонија: Има нешто недоречено, ако нешто договорил треба да знаеме

Слободен Печат - 21.05.2022

На вчерашната снимка на премиерот Кирил Петков имаше нешто недоречено, коментираше бугарската потпретседателка Илијана Јотова во Созопол. Во петокот Петков објави видео во кое го повикува претседателот да го свика Консултативниот совет за национална ...

Вториот член на хардварскиот двоец: Советот за безбедност ќе разговара за потврдување на бугарската позиција, а не за ...

24 Вести - 21.05.2022

Политичка тензија во Бугарија - Петков убедува дека нема да го тргне ветото во јуни без широк консензус, претседателот Радев не одговара на повиците на бугарскиот премиер. По отворената јавна порака на Кирил Петков до претседателот Радев да го свика ...

ВМРО на протест, Радев бара аргументи за да го свика Советот за безбедност за Македонија

Сител - 21.05.2022

Петков на една, Генчовска на друга страна. Причина за поделбите во бугарската Влада, повторно македонското прашање . Вчера премиерот Петков го повика претседателот Радев да свика национален совет на кој ке се расправа за оваа тема, а веке денеска ...

Расте европскиот притисок врз Софија да го тргне ветото

Телма - 21.05.2022

Нема промени во спорот, има притисок за напредок, вака бугарската шефица на дипломатијата Теодора Генчовска прокоментира за актуелната европска иницијатива за отворање на евроспкиот пат и за Македонија, а преку тоа за Албанија.

Кирил Петков веќе никој не сака да го слуша за Македонија

Независен - 21.05.2022

Позицијата на бугарскиот премиер Кирил Петков во бугарската политика, барем што се однесува кон Македонија, изгледа остана целосно осамена. Па дури и кога тој се приклучи на фонот на мнозинството политичари, кои не сакаат ни да разговараат да се ...

Радев засега без одговор на барањето на Петков за координативна средба за ветото кон Македонија

Канал5 - 21.05.2022

Радев се уште не одговора на барањето на бугарскиот премиер Петков. Бугарскиот претседател Радев се уште не одговора на барањето на бугарскиот премиер Петков да го свика Консултативниот совет за национална безбедност на кој сите политички лидери и ...

Петков и неговиот заменик го потврдуваат новото јунско вето- во Бугарија протести со порака дека Македонија е бугарска

Алфа - 21.05.2022

Бугарската блокада останува и во јуни оваа година, ова го потврдуваат сите бугарски политичари, а и премиерот Кирил Петков. Тој уште еднаш повтори дека без широка национална согласност, решение за спорот со Македонија нема.

Јотова за Петков: Ако нешто договорил со С. Македонија, треба да ни каже

Локално - 21.05.2022

Имаше нешто недокажано во вчерашната забелешка на премиерот Кирил Петков, го коментира потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова барањето на бугарскиот премиер да се свика Совет на националн безбедност на земјата по повод актуелната ситуација со ...

Вицепремиерот на Бугарија: Нема да го укинеме ветото за С. Македонија

Локално - 21.05.2022

Нема да го укинеме ветото за С. Македонија, изјави Вицепремиерот на Бугарија, Асен Василев за БТВ. Тој ја поддржа идејата на премиерот Кирил Петков во неговото барање претседателот Румен Радев да го свика Советот за безбедност на кој ќе ...

Откако ЕК даде рок за старт на преговори, Скопје порачува решение ќе има само со заштитени национални интереси

Опсервер - 21.05.2022

Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ синоќа истакна дека месецот јуни, како пресуден за добивање датум, е спомнат од ЕУ поради геополитичката ситуација со војната во Украина и дека Владата сака да ги почне преговорите со ЕУ, но не по секоја ...

Откако ЕК даде рок за старт на преговори, Скопје порачува решение ќе има само со заштитени национални интереси

Бизнис Вести - 21.05.2022

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете држави да почнат пред крајот на француското претседателство, на 30 јуни, еврокомесарот за ...

Петков во видеообраќање бара од Радев да свика совет за национална безбедност за Македонија, вели дека без широк ...

MakPress - 21.05.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална безбедност за состојбата на преговорите меѓу Бугарија и Македонија.

Откако ЕК даде рок за старт на преговори, Скопје порачува решение ќе има само со заштитени национални интереси

24 Вести - 21.05.2022

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете држави да почнат пред крајот на француското претседателство, на 30 јуни, еврокомесарот за ...

Откако ЕК даде рок за старт на преговори, Скопје порачува решение ќе има само со заштитени национални интереси

Кајгана - 21.05.2022

Скопје, 21 мај 2022 (МИА) – Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете држави да почнат пред крајот на француското претседателство, на ...

ЕК со рок за старт на преговори, Македонија со порака за решение со заштитени национални интереси

Нова ТВ - 21.05.2022

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бојан Маричиќ синоќа истакна дека месец јуни, како термин за добивање на датум, е споменат од ЕУ поради геополитичката ситуација со војната во Украина и дека Владата сака да ги почне преговорите со ЕУ, но не по ...

Решение за старт со ЕУ ќе има само со заштитени национални интереси

Вечер Прес - 21.05.2022

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете држави да почнат пред крајот на француското претседателство, на 30 јуни, еврокомесарот за ...

ЕК даде рок за старт на преговори: Скопје порачува дека решение ќе има само со заштитени национални интереси

Press24 - 21.05.2022

– Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете држави да почнат пред крајот на француското претседателство, на 30 јуни, еврокомесарот за ...

Маричиќ: ЕУ брза за решение во јуни, но решение ќе има само со заштитени македонски интереси

Zoom - 21.05.2022

Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ во вечерашното гостување на „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ истакна дека Владата сака да ги почне преговорите со ЕУ, но не по секоја цена и на штета на државните интереси при решавањето на спорот со ...

Јотова ја коментираше изјавата на Петков за Македонија: Има нешто недоречено, ако нешто договорил треба да знаеме

Либертас - 21.05.2022

На вчерашната снимка на премиерот Кирил Петков имаше нешто недоречено, коментираше бугарската потпретседателка Илијана Јотова во Созопол. Во петокот Петков објави видео во кое го повикува претседателот да го свика Консултативниот совет за национална ...

Од МНР потврда: Ковачевски и Петков ќе се сретнат во Рим

Фокус - 21.05.2022

Во Рим ќе има средба меѓу македонскиот премиер Димитар Ковачевски и бугарскиот Кирил Петков, потврдуваат од МНР за Телма . Од владата не одговораат ниту пак се споделуваат детали за што ќе се зборува на средбата.

Од МНР потврда: Ковачевски и Петков ќе се сретнат во Рим

Либертас - 21.05.2022

Во Рим ќе има средба меѓу македонскиот премиер Димитар Ковачевски и бугарскиот Кирил Петков, потврдуваат од МНР за Телма . Од владата не одговораат ниту пак се споделуваат детали за што ќе се зборува на средбата.

Јотова за Петков: Ако нешто договорил со Северна Македонија, треба да ни каже

Фокус - 21.05.2022

Имаше нешто недокажано во вчерашната забелешка на премиерот Кирил Петков, го коментира потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова барањето на бугарскиот премиер да се свика Совет на националн безбедност на земјата по повод актуелната ситуација со ...

ПЕТКОВ ТРЕБА ЈАСНО ДА НИ КАЖЕ АКО ДОГОВОРИЛ НЕШТО СО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА - Јотова го прозва бугарскиот премиер

Фактор - 21.05.2022

Имаше нешто недокажано во вчерашната забелешка на премиерот Кирил Петков, го коментира потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова барањето на бугарскиот премиер да се свика Совет на национална безбедност на земјата по повод актуелната ситуација ...

Во Рим ќе има средба меѓу Ковачевски и Петков, од Владата не очекуваат приближување на позициите

Република - 21.05.2022

Во Рим ќе има средба меѓу македонскиот премиер Димитар Ковачевски и бугарскиот Кирил Петков, потврдуваат од МНР на прашање на Телма. Од Владата, велат дека не очекуваат поместување на позициите на средбата Ковачевски-Петков.