TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Заев – Ципрас: Договорот од Преспа не е само решение за спорот за името, туку и за долгорочно стратешко ...

Макфакс - 16.09.2020

Претседателот на Владата, Зоран Заев, вечерва, во завршницата на својата дводневна работна посета на Атина, се сретна со лидерот на опозицијата и претседател на Сириза, Алексис Ципрас. На средбата, која се одржа во Парламентот на Република Грција, а ...

По барање на пратеникот Стерјовски, албанскиот парламент ќе расправа за Преспанското Езеро

Expres - 16.09.2020

На утрешната пленарна седница на парламентот во Тирана ќе се најде прашањето за состојбата со алармантниот пад на водостојот во Преспанско Езеро. Иницијатива за ова поднесе Васил Стерјовски, пратеник од единствената партија на Македонците во ...

Состојбата со Преспанско Езеро утре на седница на албанскиот парламент по барање на Стерјовски

Опсервер - 16.09.2020

Тирана, 16 септември 2020 () – По барање на Васил Стерјовски, пратеник од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција МАЕИ на утрешната пленарна седница на парламентот во Тирана ќе се најде прашањето за ...

Заев денеска во Атина: Останува уште полесниот дел од Преспанскиот договор, имаме поевтина работна сила

Фактор - 16.09.2020

Премиерот Зоран Заев во денешната дискусија на тркалезна маса организирана од „Економист“ во Атина го изрази својот оптимизам за изнаоѓање решение за прашањето за брендирање на производи со името Македонија како дел од Преспанскиот договор „Наскоро ...

Состојбата со Преспанско Езеро утре на седница на албанскиот парламент по барање на Стерјовски

Телма - 16.09.2020

По барање на Васил Стерјовски, пратеник од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција МАЕИ на утрешната пленарна седница на парламентот во Тирана ќе се најде прашањето за состојбата со алармантниот пад ...

Состојбата со Преспанско Езеро утре на седница на албанскиот парламент по барање на Стерјовски

Либертас - 16.09.2020

– По барање на Васил Стерјовски, пратеник од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција МАЕИ на утрешната пленарна седница на парламентот во Тирана ќе се најде прашањето за состојбата со алармантниот пад ...

Состојбата со Преспанско Езеро утре на седница на албанскиот парламент по барање на Стерјовски

Канал5 - 16.09.2020

Преспанското Езеро ги спојува териториите на Албанија, Македонија и Грција и претставува проблем што ги зафаќа сите три држави кои го делат брегот на езерото. По барање на Васил Стерјовски, пратеник од единствената македонска партија во Албанија, ...

Состојбата со Преспанско Езеро утре на седница на албанскиот парламент

Локално - 16.09.2020

По барање на Васил Стерјовски, пратеник од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција МАЕИ на утрешната пленарна седница на парламентот во Тирана ќе се најде прашањето за состојбата со алармантниот пад ...

Состојбата со Преспанско Езеро утре на седница на албанскиот парламент по барање на Стерјовски

Press24 - 16.09.2020

По барање на Васил Стерјовски, пратеник од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција МАЕИ на утрешната пленарна седница на парламентот во Тирана ќе се најде прашањето за состојбата со алармантниот пад ...

Премиерот Заев и Ципрас: Договорот од Преспа не е само решение за спорот за името меѓу двете земји, туку и договор за ...

24Инфо - 16.09.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, вечерва, во завршницата на својата дводневна работна посета на Атина, се сретна со лидерот на опозицијата и претседател на Сириза, Алексис Ципрас. 1.

(ВИДЕО) Премиерот Заев и Ципрас: Договорот од Преспа не е само решение за спорот за името меѓу двете земји, туку и ...

Бриф - 16.09.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, вечерва, во завршницата на својата дводневна работна посета на Атина, се сретна со лидерот на опозицијата и претседател на Сириза, Алексис Ципра.

Драматично намалување на водостојот на Преспанското езеро

24 Вести - 15.09.2020

Алармантна е состојбата со Преспанското езеро. Водата од ден на ден се повеќе ја снемува, мештаните се загрижени, сликата од брегот е истовремено и тажна и драматична. Се подолгите опустошени крајбрежни делови без вода предупредуваат на голема ...

Водостојот на Преспанското Езеро е повеќе од пет метри под нормалата, најнизок во 20 години

Сакам да кажам - 15.09.2020

Водостојот на Преспанското Езеро изнесува 512 сантиметри или повеќе од 5 метри под нулата, соопштија за САКАМДАКАЖАМ.МК од Секторот за животна средина во Општина Ресен. Ова е најголем пад на езерскиот водостој во последните дваесет и повеќе години.

Полека, но сигурно исчезнува убавото Преспанско езеро

Телма - 15.09.2020

Драматична е сликата на брегот од Преспанското езеро, каде нивото деновиве е 5 метри и 12 сантиметри под нормалниот водостој. Водата на места е повлечена и повеќе од 200 метри во должина, наместо плажи крајбрежјето е претворено во калливи мочуришта ...

Преспанското езеро умира, власта без слух за решавање на проблемот

Курир - 15.09.2020

Вистинска еколошка катастрофа му се случува на Преспанското езеро. Надлежните ниту работат на прецизирање на тоа кои се причините за оваа ситуцаија, уште помалку се заинтересирани за изнаоѓање на решение.

Соседите како (анти)акцелератори во процесот на ЕУ-интеграциите

Н.Македонија - 15.09.2020

Колку го почитува Грција договореното од Преспа во делот на преземените обврски (од страна на официјална Атина), која се обврза да ѝ даде сесрдна поддршка на Македонија доколку го почне и го прави својот дел од обврските? Оваа дилема се реактивира ...