TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанева денеска на кардиолошки преглед во „Жан Митрев“, се жали на висок притисок и пати од анксиозност

Фокус - 10.10.2019

Притворената екс специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска ќе биде однесена на кардиолошки преглед во приватната клиника „Жан Митрев“. Нејзината адвокатка, Ирена Фрчкоска, потврди за „Фокус“ дека на Јанева и е одобрено барањето да се јави ...

Јанева денеска на кардиолошки преглед, не поднела формална понуда за спогодба

+инфо - 10.10.2019

Од нејзината одбрана велат дека се апсолутно неточни информациите дека таа барала спогодба за случајот „Рекет“, во кој е осомничена за злоупотреба на службената положба. Осомничената Катица Јанева е во лоша здравствена состојба и ѝ било одобрено ...

Анксиозна и со висок притисок: Јанева на преглед, обвинението ја чека

Фактор - 10.10.2019

Катица Јанева специјалната јавна обвинителка ќе оди на преглед во болницата „Жан Митрев“ затоа што е во лоша здравствена состојба. Одобрението да се прегледа веќе е дадено, а Јанева, според информациите има проблеми со крвниот притисок.

Јанева на преглед во „Жан Митрев“

Слободен Печат - 10.10.2019

И била нарушена здравствената состојба. Судските власти и дозволиле на притворената поранешна специјална обвинителка Катица Јанева поради нарушена здравствена состојба да биде однесена и прегледана во болницата Жан Митрев во Скопје.

Јанев бара да оди на преглед во Жан Митрев

24Инфо - 10.10.2019

Oсомничената Катица Јанева е во лоша здравствена состојба и нејзиите бранители бараат да биде однесена во болницата Жан Митрев, дознава Либертас од извори од судот. За Либертас од Жан Митрев оваа информација не ја потврдуваат бидејќи такви ...

Се очекува обвинието за „Рекет“

Н.Македонија - 10.10.2019

Обвинението за „Рекет“ за тројцата обвинети Катица Јанева, Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец ќе биде поднесено денеска, како што најави обвинителката Вилма Русковска. Во судот денеска ќе бидат повикани и останатите осомничени во ...

Катица Јанева не е здравствено добра,одбраната бара денеска да биде однесена на преглед во болница

Либертас - 10.10.2019

Осомничената Катица Јанева е во лоша здравствена состојба и нејзиите бранители бараат денеска да биде однесена во болницата Жан Митрев, дознава Либертас од извори од судот. Од Жан Митрев оваа информација не ја потврдуваат бидејќи такви информации не ...

Адвокатите на Јанева бараат да биде однесена во болница

Expres - 10.10.2019

Здравствената состојба на Катица Јанева е влошена и нејзините адвокати побарале таа дернеска да биде однесена во болницата„ Жан Митрев“, дознава Либертас од извори од судот. За денеска, обвинителката Вилна Русковска најави дека ќе покрене обвинени ...

Катица Јанева сакала да се спогоди, парите од Рекет потрошени

Фактор - 10.10.2019

Катица Јанева, поранешната специјална јавна обвинителка побарала да се спогоди и да сведочи во случајот „Рекет“. Вилма Рускоска од Обвинителството за организиран криминал синоќа соопшти дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата се понудил ...

Катица Јанева нудела спогодба со Обвинителството

Телма - 09.10.2019

Катица Јанева преку своите адвокати понудила спогодба во пресрет на подигнување на обвинението во истрагата Рекет, дознава Телма, но според изворите во истрагата, Обвинитеството ја одбило.

Јанева сакала да се спогоди со ОЈО

24Инфо - 09.10.2019

Катица Јанева преку своите адвокати понудила спогодба во пресрет на подигнување на обвинението во истрагата Рекет, дознава Телма , но според изворите во истрагата, Обвинителството ја одбило.

Утре Русковска ќе поднесе обвинение до судот за случајот „Рекет“

МКД - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал утре до судот ќе го поднесе обвинителниот акт за случајот „Рекет“, потврдуваат од таму за МКД.мк. Вчера пред обвинителката Вилма Русковска исказ треба да даде првоосомничениот Боки 13, но поради ...

Висат платите на 80 вработени од СЈО

Фактор - 09.10.2019

Виси платата на 80 вработени во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи нема кој да го потпише налогот за плати. Според информациите на Фактор, последната плата за август ја потпишала тогашната заменичка на Катица Јанева, обвинителката Елизабета ...

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ ОТКРИВА: СЈО должи пари кај ќе стигне

Слободен Печат - 09.10.2019

Не е далеку денот кога сметката на СЈО ќе биде блокирана од извршител бидејќи нема никаков сигнал од власта да најде решение. Под знак прашање е доведена исплатата на втората плата за стотината вработени во Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Русковска утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

Фокус - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Јанева одлучи да не дава исказ за „Рекет“, утре обвинение за случајот

ТВ21 - 09.10.2019

Третоосомничената во случајот „Рекет“, поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, одлучила да не дава исказ кај Вилма Рускоска. По увидот на доказите, осомничените имаа право да даваат искази, но Боки 13 не го стори тоа поради тоа што ...

Утре обвинение за „Рекет“

Локално - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа . Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, познат како Боки 13, кој се ...

„Рекет“ е спас за ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 08.10.2019

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет". Жртва засега е само Катица Јанева, досегашната шефица на Специјалното јавно обвинителство, а ...

Јанева нема да даде исказ пред Русковска, ќе се брани со молчење

Фокус - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева нема да дава исказ пред обвинителката Вилма Русковска за истрагата „Рекет“, односно одлучила да се брани со молчење. -Јанева ќе го искористи правото да не дава исказ во оваа фаза на постапката, ...

Катица Јанева нема да дава исказ во обвинителството

Сител - 08.10.2019

Екс шефицата на СЈО, Катица Јанева нема да оди да дава исказ во обвинителството. Ваквата одлука таа им ја соопштила на своите бранители кои денеска во истражниот затвор се сретнале со Јанева.

Јанева нема да даде исказ во истрага, ќе го чека обвинението на Русковска

МКД - 08.10.2019

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева нема да даде исказ во текот на истражаната постапка за случајот „Рекет“, потврдува нејзиниот адвокат Дељо Кадиев. Тој во изјава за МКД.мк вели дека неговата штитеничка Јанева нема намера ниту да се спогодува ...

Јанева ќе се брани со молчење, нема да дава исказ пред Русковска

Алсат-М - 08.10.2019

Одбраната на Катица Јанева за Алсат потврди дека поранешната специјална јавна обвинителка нема да дава исказ пред обвинителката Вилма Русковска, односно ќе го користи правото да се брани со молчење.

Јанева сè уште се мисли за спогодба за вина, обвинението ќе се пишува без нејзин исказ оти одлучила сега да не кажува ...

Сакам да кажам - 08.10.2019

Поранешната Специјална обвинителка Катица Јанева, обвинета во „Рекет“, се мисли дали да понуди спогодба со Обвинителството за организиран криминал, со која би ја признала вината дека за паричен и материјален надомест се обидела да го спаси ...

Јанева нема да дава исказ за „Рекет“

Нова ТВ - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева нема да дава исказ за случајот „Рекет“, односно одлучила да се брани со молчење. -Јанева ќе го искористи правото да не дава исказ во оваа фаза на постапката, изјави адвокатката Ирена Фрчкоска.

Истражителот Атанас, за кој Груевски тврди дека барал „бомби“ против Заев бил човек од МВР

+инфо - 08.10.2019

Дел истражители што ја извршуваа истражителската работа во Специјалното јавно обвинителство беа дојдени од полиција, велат извори кои работеле во СЈО. Истражителот што го споменува поранешниот премиер во бегство Никола Груевски во своето тврдење ...

Јанева одлучи засега да молчи за „Рекет“

+инфо - 08.10.2019

Порашената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, во оваа фаза од постапката нема да дава исказ пред обвинител во случајот „Рекет“ каде е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластување.

Катица Јанева ќе се брани со молчење

Н.Македонија - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, одлучила да не даде исказ пред обвинителката Вилма Русковска, туку ќе се брани со молчење. Според нејзината адвокатка Ирена Фрчковска, во оваа фаза од постапката Јанева одлучила да не ја дава ...

Катица Јанева одлучила да не дава исказ за „Рекет“

Независен - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева одлучила да не дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, пред обвинителката Вилма Русковска. Нејзиниот адвокат, Дељо Кадиев вели дека заедно со Јанева ...

Јанева утре нема да дава исказ во Обвинителство

Слободен Печат - 08.10.2019

Својата одлука таа денеска им ја соопштила на своите двајца ...

Јанева нема да дава исказ за „Рекет“

еМагазин - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Катица Јанева нема да дава исказ пред Рускоска

Вечер - 08.10.2019

Екс специјалната обвинителка, осомничена во случајот Рекет, Катица Јанева, утре нема да оди да даде исказ во обвинителството. Ваквата одлука таа им ја соопштила на своите бранители кои денеска во истражниот затвор се сретнале со неа.

Катица Јанева нема да дава исказ во обвинителството

Република - 08.10.2019

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева нема да оди да дава исказ во обвинителството. Ваквата одлука таа им ја соопштила на своите бранители, кои денеска во истражниот затвор се сретнале со Јанева, јавува Сител.

Катица Јанева нема да дава исказ во обвинителството

Магазин - 08.10.2019

Порашената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, во оваа фаза од постапката нема да дава исказ пред обвинител во случајот „Рекет“ каде е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластување.

Јанева нема да даде исказ за Рекет

Press24 - 08.10.2019

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева нема да даде исказ во текот на истражаната постапка за случајот „Рекет“, потврдува нејзиниот адвокат Дељо Кадиев. Тој во изјава за МКД.мк вели дека неговата штитеничка Јанева нема намера ниту да се спогодува ...

Јанева нема да дава исказ, ќе се брани со молчење

24Инфо - 08.10.2019

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева нема да оди да дава исказ во обвинителството. Ваквата одлука таа им ја соопштила на своите бранители кои денеска во истражниот затвор се сретнале со Јанева.

Јанева нема да дава исказ пред Русковска

Либертас - 08.10.2019

Одбраната на Јанева одлучила во оваа фаза на постапката таа да не дава исказ и тоа право да го искористи понатака. Одбраната нема да достави ниту свои докази во оваа фаза, туку тоа право ќе го искористи понатаму во постапката до почеток на главната ...

Јанева нема да дава исказ за „Рекет" во оваа фаза

Канал5 - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет", во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Катица Јанева нема да дава исказ за „Рекет“

24 Вести - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Јанева нема да дава исказ за „Рекет“ во оваа фаза

Опсервер - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Катица Јанева ќе чека до главната расправа за да даде исказ за „Рекет“

Р.С.Европа - 08.10.2019

Третоосомничената во случајот „Рекет, поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, одлучила во оваа фаза да не дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Јанева нема да дава исказ за „Рекет“ во оваа фаза

Сител - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Јанева нема да дава исказ за „Рекет“ во оваа фаза

Курир - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Во оваа фаза Катица Јанева нема да дава исказ за „Рекет“

Нетпрес - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

„Истражителот Атанас“ кој според Груевски барал „бомби“ против Заев бил човек од МВР

Либертас - 08.10.2019

Истражителот што го споменува поранешниот премиер во бегство Никола Груевски во своето тврдење дека бил инволвиран во потрага на компромитирачки „бомби“ за премиерот Зоран Заев по налог на осомничената обвинителка Катица Јанева, на служба во ...

Јанева нема да дава исказ за „Рекет“ во оваа фаза

4NEWS - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Јанева во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството

MakPress - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Во оваа фаза Катица Јанева нема да дава исказ за „Рекет“

Точка - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

АФЕРА РЕКЕТ: Третоосомничената Катица Јанева засега ослободена од давање исказ

Денешен - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Јанева нема да дава исказ за „Рекет“ во оваа фаза

CivilMedia - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Не дава исказ за „Рекет“, Јанева ќе се брани со молчење

Expres - 08.10.2019

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, нема да дава исказ пред обвинителката Вилма Русковска за истрагата „Рекет“, односно одлучила да се брани со молчење. „Јанева ќе го искористи правото да не дава исказ во оваа фаза на постапката“, изјави ...