TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вартоломеј: Вселенската патријаршија помогна да се вратат мирот и поредокот на Балканот

Бизнис Вести - 23.05.2022

Вселенскиот патријарх Вартоломеј ја поздрави литургијата на помирување што ја одржаа СПЦ и МПЦ-ОА во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград со која беше ставен крај на 55-годишниот раскол, само неколку дена по одлуката на Фанар да ја прифати ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МПЦ-ОА го „дотерува“ седиштето и соборниот храм за заедничката литургија со СПЦ во Скопје

360 степени

Делегација на СПЦ во Скопје: Поглаварите Пофириј и Стефан ќе одржат литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“

360 степени

СПЦ: Патријархот Порфириј во канонска посета на Македонската православна црква – Охридска архиепископија

Бизнис Вести - 23.05.2022

„Одговарајќи со радост на поканата на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј со свештеничка придружба ќе престојува во канонска посета на Македонската православна црква – ...

Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

Бизнис Вести

Цане Т. Мојаноски: Не станува збор за „повторување на историјата“, туку за квалитативно нова ситуација

Press24 - 22.05.2022

Универзитетскиот професор и поранешен директор на Комисијата за односи со верските заедници, Цане Т. Мојаноски, во интервју за Прес24 оценува дека процесот за конечно добивање на автокефалност за МПЦ-ОА се движи во добар правец, иако постојат ...

Аманатидис: Охридската Архиепископија има право да биде автокефална црква

MakPress

ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА на Порфиријe и Стефан во Скопје на 24 мај

Локално - 22.05.2022

Српскиот патријарх Порфирије и македонскиот архиепископ Стефан ќе служат заедничка литургија во Скопје на 24 мај. -Среќни сме да им соопштиме на верниците дека делегација на Српската православна црква предводена од Неговата Светост ќе ја посети ...

СПЦ: Патријархот Порфириј во канонска посета на МПЦ-ОА

Press24

Порфириј и делегација на СПЦ во канонска посета на МПЦ-ОА

24Инфо

Ќе донесе ли во понеделник патријархот Порфириј, радосна вест

Фокус - 21.05.2022

Само четири дена по заедничката литургија во Белград, Македонската и Српската православна црква повторно заедно на служба. Српски великодостојници, предводени од поглаварот на СПЦ Порфириј ќе одржат заедничка литургија со своите македонски колеги за ...

ПОРФИРИЈ И СТЕФАН ЌЕ ОДРЖАТ БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА ВО СКОПЈЕ Верниците се поканети да присуствуваат на историска молитва

+инфо

Заедничкото сослужување на поглаварите Порфириј и Стефан е чин на помирување, смета Вартоломеј

360 степени

Вартоломеј: Вселенската патријаршија помогна да се вратат мирот и поредокот на Балканот

Канал5 - 23.05.2022

Нашите две цркви се поврзани со свети и неуништливи врски. Вселенскиот патријарх Вартоломеј ја поздрави литургијата на помирување што ја одржаа СПЦ и МПЦ-ОА во соборниот храм „Свети Сава" во Белград со која беше ставен крај на 55-годишниот раскол, ...

Вартоломеј: Вселенската патријаршија помогна да се вратат мирот и поредокот на Балканот

Н.Македонија

Вселенскиот патријарх Вартоломеј ја промовираше новата титула на „архиепископот охридски Стефан“

PressingTV